Prikaz govora poslanika

Prikaz govora poslanice Gordana Gajić

Govori

Dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, u ime poslaničke grupe SRS podnela sam amandman na član 13. koji glasi: "Član 13. briše se."
Zašto poslanici SRS traže da se brišu članovi Predloga zakona o bankama? Zato što taj zakon ne valja i zato što mi smatramo da taj zakon ne donosi ništa dobro građanima Srbije. Vi ste, ministre, postali svesni da vas građani Srbije nisu hteli na tom mestu da budete ministar u Vladi Srbije, hteli su nekog drugog, ali vi to ne poštujete, vi gledate da ispunite sve zadatke što su vam vaši prijatelji sa Zapada naredili, da sprovedete ovde u državi Srbiji i ne hajete za interese građana Srbije.
Mi smo svesni toga da vi gledate što gore stvari da unesete u Srbiju i zato smo protiv ovog zakona o bankama.
Poslanici SRS glasaće protiv ovog zakona.
Hvala, gospodine Zankov. Dame i gospodo narodni poslanici, u ime poslaničke grupe SRS podnela sam amandman na Predlog zakona o agenciji za osiguranje i finansiranje izvoza Republike Srbije. Amandman koji sam podnela na član 12. glasi: ″Član 12. briše se″.
Zašto poslanici Srpske radikalne stranke traže da se briše član 12? Član 12. glasi: ″Agencija podnosi redovni godišnji izveštaj o svom poslovanju Vladi Republike Srbije, a vanredni izveštaj po zahtevu Vlade.″ Do sada smo uvek imali praksu da vidimo da Vlada ne može da kontroliše nijednu agenciju koju je oformila ovde u Republici Srbiji. Imamo nekoliko agencija koje ne rade ništa, a ovde kaže – agencija podnosi redovni godišnji izveštaj o svom poslovanju. O kakvom poslovanju se ovde radi? Da zaposlite samo svoje stranačke aktiviste i da ih udomite i da primaju ogromne plate na teret građana Srbije.
Gospodin ministar ovde nije prisutan, a baš bih volela da saopštim ono što su mu poželeli građani Srbije, konkretno građani iz opštine iz koje dolazim, iz opštine Smederevska Palanka, i da vidi kako je tamo oživeo privredu, ne samo on nego svi ministri iz Vlade kako su pomogli da se oživi privreda u Smederevskoj Palanci.
Zatvorena su sva preduzeća, radnici su isterani na ulice i oni su se snašli da zarađuju hleb za svoju porodicu; Unija nezavisnih sindikata uličnih prodavaca iz Smederevske Palanke obratila se Ministarstvu finansija, obratila se svim mogućim ministrima koji su mogli da pomognu. Niko im ništa nije odgovorio, ali im je zato gospodin Mlađan Dinkić na Kelebiji poslao žandarmeriju da ih tako slatko prebije i da od njih napravi još i invalide.
O tome niko ništa nije pričao, mediji iz Srbije to nisu preneli, ali su zato mediji iz Mađarske preneli šta se dešavalo na Kelebiji. Televizija "Palma plus" iz Jagodine ima taj prilog. Kada nezavisni sindikat Unije uličnih prodavaca bude dobio od mađarske televizije kasetu, dostaviće nama i to ćemo da dokumentujemo isto ovde i da je gospodin Mlađan Dinkić bio tada na Paliću i da je nezavisnim prodavcima poslao žandarmeriju da ih prebije na Kelebiji. O tome niko ništa ne priča.
Jedini ugovor o izvozu koji je ova vlada sa nekom stranom zemljom sklopila, to je ugovor sa državom Holandijom da izvezu što više građana Srbije u Hag.
Dame i gospodo narodni poslanici, u ime poslaničke grupe SRS podnela sam amandman na član 40. Predloga zakona o semenu. U stavu 2. reč "ministarstva" zamenjuje se rečima "nosioca prava zaštite sorte", a u stavu 3. reč "ministarstvu" zamenjuje se rečima "nosiocu prava zaštite sorte".
Smatramo da saglasnost za prepakivanje i razmeravanje izvornog originalnog pakovanja semena ne treba da daje ministarstvo, nego nosilac prava zaštite sorte, jer se tu radi o njegovom prvenstvenom interesu. Ingerenciju oko prepakivanja semena, po mišljenju SRS, treba da preuzmu institucije tj. nosioci prava zaštite sorte, a sve u cilju izbegavanja mogućih malverzacija u vezi kvaliteta semena.
U praksi je bilo puno zloupotreba od strane Ministarstva, kao što je bio slučaj u vezi uvoza genetski modifikovane soje, pa su proizvođačima uništene ogromne površine zemljišta koje je bilo zasejano genetski modifikovanom sojom. Šteta im nikada nije nadoknađena i dovedeno je u pitanje zdravlje stoke i ljudi.
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, u ime poslaničke grupe SRS podnosim amandman na Predlog zakona o elektronskom potpisu, kojim tražim da se u članu 18. stav 1. menja i ovako glasi tačka 5): "da ima stalno zaposlena lica sa specijalističkim znanjima iz informatike, programerstva, kibernetike, sa iskustvom i stručnim kvalifikacijama potrebnim za vršenje usluge izdavanja elektronskog sertifikata, a naročito u odnosu na upravljačke sposobnosti, stručnost u primeni tehnologije elektronskog potpisa i odgovarajućih sigurnosnih procedura i bezbednu primenu odgovarajućih administrativnih i upravljačkih postupaka koji su usaglašeni sa priznatim standardima".
Predloženom izmenom tačke 5) naglasak se stavlja na stručna lica koja se u kontinuitetu bave traženim profilom poslova, a istovremeno se sprečavaju ad hock poslovna društva u olakom pristupanju ovako ozbiljnoj materiji i tako se osiguravaju neophodni preduslovi za ozbiljan rad na izradi elektronskog potpisa i kvalifikovanog elektronskog potpisa, elektronskih sertifikata, kao i kvalifikovanih elektronskih sertifikata i svih zakonom predviđenih podataka i sredstava u cilju kvalitetnog postupka i funkcionisanja poslovanja sa elektronskim potpisom.
Dame i gospodo narodni poslanici, u ime Poslaničke grupe SRS podnela sam amandman na član 30. Zakona o mirnom rešavanju radnih sporova tako što sam predložila da se u stavu 1. reč "arbitrom" zameni rečima "službom pravne pomoći".
SRS smatra da nije dobar koncept samog zakona i da nije dobro formirati arbitra, već njegov posao može da radi služba pravne pomoći pri lokalnoj samoupravi. U tim službama postoje visokostručni i kvalifikovani pravnici sa položenim pravosudnim ispitom, koji su nezavisni i objektivno mogu pomoći učesnicima u radnom sporu da nastale probleme reše mirnim putem. Time bi sam postupak bio brži i jeftiniji.
Dame i gospodo narodni poslanici, u ime poslaničke grupe SRS podnosim amandman na Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.  To je amandman na član 40. Njime se u članu 113. posle stava 6. dodaje stav 7. koji glasi: "Lice koje savlada program uvođenja u posao nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika ima pravo na polaganje stručnog ispita.
Šta znači – program uvođenja u posao nastavnika. Za to je bio predviđen pripravički staž, što ukazuje da lice nije stručno osposobljeno i da isto tek treba da to obavi. U tom periodu on ne odgovara za eventualne propuste po ovom zakonu, odnosno članu. Uvođenje može da se odnosi i na lice koje je stručno osposobljeno, ako je došlo do eventualnog prekida rada ili do promene programa rada, što znači da ovaj stav i član treba precizirati i pojasniti.
S obzirom da je SRS protiv licence za nastavnike, ovde treba pojasniti pojam licence, što znači – u oblasti nastavnog programa pojam "licenca" se koristi u oblasti autorskog i industrijskog prava, i ima sasvim drugo značenje, patentiranje i zaštitu patenta određenog prava. Pa se samim tim nameće pitanje, šta se u oblasti nastavnog programa patentira: nastavnici koji rade po jedinstvenom programu na teritoriji čitave Srbije.