TATJANA PASKAŠ

Nestranačka licnost

Paskaševa je diplomirala na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Kao psiholog je radila u socijalnim ustanovama i u prosveti, a v.d. direktora zrenjaninskog pozorišta "Toša Jovanović"
Poslednji put ažurirano: 20.02.2022, 11:30

Osnovne informacije

  • G17 Plus
  • 01.01.1901.

Statistika

  • 0
  • 0
  • Nema pitanja koja su upućena poslaniku

Članstvo u radnim telima

Poslanik nije ni u jednom radnom telu.

PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 09.10.2007.

Poštovani ministre, predsedavajući, dame i gospodo narodni poslanici, pred nama je Zakon o potvrđivanju Sporazuma između Saveta ministara Srbije i Crne Gore, odnosno pravnog sledbenika Republike Srbije, Vlade Republike Mađarske i Vlade Rumunije o tački susreta državnih granica između Republike Srbije i Crne Gore, Republike Mađarske i Rumunije, koja je obeležena tromeđnom graničnom oznakom, i njenom održavanju.
Mesto susreta državnih granica određeno je bilateralnim graničnim dokumentima, koja imaju svoj istorijski sled. Mesto susreta nalazi se u Banatu kod Banatskog Aranđelova, 17 km od Novog Kneževca. Tromeđna tačka je obeležena posebnom betonskom graničnom oznakom, trostranom piramidom.
Sam izraz koji se koristi u zakonu – tačka susreta, jeste u stvari paradigma evroregije Dunav-Kriš-Moriš-Tisa. Granice su u ovoj oblasti mesto susreta saradnje i zajedništva. Regionalna saradnja Dunav-Kriš-Moriš-Tisa, odnosno evroregije DKMT, koja je osnovana 21. novembra 1997. godine u Segedinu, preuzela je na sebe značajan zadatak, da organizuje kooperaciju pograničnih područja tri zemlje kako bi ova regija mogla da dospe u najbolju moguću poziciju na sceni Evrope, koja se tada proširuje i ujedinjuje.
Predstavnici tri države političkog, privrednog i naučnog domena, ali i civilne sfere, zajednički su radili na tome da dosadašnje nedostatke pograničnih područja predstave i pretvore u prednosti i šanse. Uslov razvoja pograničnih područja leži u saradnji i prohodnosti granice.
Evroregija Dunav-Kriš-Moriš-Tisa je već uveliko pristupila mnogim evropskim fondovima i realizovala nekoliko značajnih zajedničkih projekata:
1) strateški plan;
2) studija o poboljšanju kvaliteta pijaće vode i razmena iskustva; cilj ovog projekta je izrada studije za poboljšanje kvaliteta pijaće vode u AP Vojvodini, metodom transfera iskustva operativnog programa Južnog Alfelda srpskoj strani; projekat je realizovan do 31. maja 2006. godine, a budžet projekta je bio 55.000 evra;
3) realizovani su projekti sa ove i one strane Evropske unije, kroz seriju pograničnih stručnih izložbi i konferencija iz oblasti poljoprivrede, turizma, bezbednosne politike, informatike i zdravstva; sredstva namenjena za Vojvodinu su 100. 000 evra.
Projekti čija je realizacija u toku su:
1. Osmišljavanje grupa tematskih turističkih destinacija u evroregiji. Sa projektom je konkurisano u okviru susedskog programa Mađarska-Srbija.
Direktni ciljevi Projekta u turističkim prioritetima susednih teritorija jesu – razvijanje tematskih putnih pravaca u evroregionu DKMT, koji su odlučujući elementi u turističkoj ponudi regiona.
2. Evroregionalni informatički centar. Sa ovim projektom je konkurisano u okviru susedskog programa Mađarska-Srbija. Direktni ciljevi projekta su: formiranje informacionog centra za evroregion DKMT, koji će delatnošću novinske agencije, višejezičnim multimedijalnim novinskim uslugama podržavati funkcionisanje evroregionalne saradnje.
3. Formiranje akcione grupe za zajedničko delovanje u slučaju poplava. Ukupan budžet zajedničkog projekta je oko 580.000 evra, a od toga predviđena donacija za Vojvodinu iznosi 285.420 evra. Kao rezultat projekta nabavljen je mobilni monitoring sistem – prenošenjem podataka o vodostaju i vremenskim prilikama omogućiće kontinuirano informisanje o reci Tisi, koja preseca evroregion DKMT. Kao dopuna monitoring sistema izradiće se veb-stranica koja će, osim informisanja javnosti, poslužiti za dobijanje informacija u vezi sa poplavama.
Formirana kompleksna grupa moći će da deluje u oblasti odbrane od poplava na celoj teritoriji evroregiona, a posebno na odbrani njenog stanovništva.
4. Zdravstveno osiguranje bez granica. Predviđena donacija za Vojvodinu iznosi 44.792 evra. Direktan cilj ovog projekta jeste izrada osnovne studije u vezi sa teritorijom evroregiona Dunav-Kriš-Moriš-Tisa, koja će u celosti da proceni karakteristike zdravstvenih institucija i mogućnost saradnje između finansijera zdravstva u evroregionu, a na osnovu tih podataka izradiće se model koji će biti podesan za izradu evroregionalne karte socijalnog osiguranja.
Vojvodina je u povoljnijem položaju u odnosu na ostale delove Srbije, pošto se direktno graniči sa Evropskom unijom. Članstvo Mađarske i Rumunije u Evropskoj uniji stavlja u povoljniji položaj Vojvodinu, jer se time obezbeđuje bolji pristup Evropskoj uniji i njenim fondovima za finansiranje zajedničkih projekata. Pomaže i ekonomski razvoj AP Vojvodine i njen put ka harmonizaciji odnosa sa Evropskom unijom, što će doprineti da i Republika Srbija brže savlada potrebne uslove za punopravno članstvo u Evropskoj uniji.
Evroregionalna saradnja će sve više dobiti na značaju, paralelno sa približavanjem Srbije Evropskoj uniji, jer će predstavljati mogućnost za efikasno konkurisanje kod fondova Evropske unije.
Treba napomenuti podatak da u budžetskom periodu Evropske unije od 2007. godine do 2013. godine za susedski program Mađarska-Srbija predviđaju se sredstva od 50.000.000 evra, a za susedski program Rumunija-Srbija 40.000.000 evra.
Pokrajinski sekretarijat za regionalnu i međunarodnu saradnju Izvršnog veća AP Vojvodine ima planove i za formiranje industrijskog parka na tromeđi i izgradnju puta od tripleksa do tripleksa tačke graničnog susretanja.
Evroregija Dunav-Kriš-Moriš-Tisa može poslužiti kao dobar model prekogranične regionalne saradnje za druga područja u Srbiji.
Stranka G17 plus podržava regionalnu saradnju, jer Vojvodina i Srbija tako jačaju svoje kapacitete, ali i kompeticije za ulazak u Evropsku uniju. Hvala.