Gospođo predsednice, gospođo potpredsednice, gospodine ministre i saradnici ministra, poštovane dame i gospodo narodni poslanici, juče je počela načelna rasprava o setu zakona o ekologiji. Čuli smo dosta stvari o tome da imamo zakonsku, pre svega ustavnu, osnovu za donošenje ovih zakona. Čuli smo koji su razlozi za donošenje ovih zakona. Mogao bih da vam kažem, kao lekar radiolog, nekako sam se vezao, pre svega, za ovaj Predlog zakona o zaštiti od jonizujućih zračenja i o nuklearnoj sigurnosti.
Naime, ono što je bilo juče interesantno, govorili smo o razlozima – pre svega, da to bude harmonizacija naših zakona sa zakonima EU, i ubacili smo jedan pojam, jedno regulatorno telo koje se zove agencija, koja je nešto novo u našoj državi. Inače, što se tiče ove agencije, ovde je navedeno da ona samostalno sprovodi ovaj zakon, u skladu sa preporukama Međunarodne agencije za nuklearnu energiju.
Nekoliko puta smo danas čuli da 80% ukupnog jonizujućeg zračenja dolazi od strane medicinskih stručnjaka. To je rendgen dijagnostika, to je radiološka terapija i to su, pre svega, radiološka ispitivanja. Malopre sam rekao da sam mislio da kažem nekoliko dobrih stvari što se tiče samih pacijenata i mojih kolega i koleginica koji rade u ovim prostorijama gde imamo jonizujuće zračenje.
Rad agencije, kao što sam malopre rekao, sigurno će poboljšati uslove rada svih naših kolega i zaštititi naše pacijente. Zakon predviđa da objekti u kojima ćemo raditi razne preglede i gde imamo otvorene jonizujuće zrake moraju da budu adekvatni i u skladu sa propisima; da lica koja rade u ovim uslovima moraju da budu obezbeđena od jonizujućeg zračenja, sa adekvatnom zaštitom i sa mernim instrumentima koji će da dijagnostikuju ovo zračenje; radnici moraju da imaju adekvatnu stručnu spremu; ova agencija će da izda licencu da bi ovaj rad mogao da se odvija.
Sem ovoga, agencija će da odredi odgovorno lice koje će biti dužno da nadgleda rad samih stručnjaka koji rade u ovim prostorijama, da brine o sprovođenju lične dozimetrijske kontrole i nabavci zaštitnih sredstava, sprovođenju zdravstvene kontrole nad profesionalno izloženim licima i stručnom osposobljavanju zaposlenih za sprovođenje mera zaštite.
Sem toga, biću slobodan da citiram član 43. ovog predloga zakona, gde piše da radijacione delatnosti i nuklearne aktivnosti u medicini mogu da se obavljaju na propisan način, ako doktor medicine odgovarajuće specijalnosti izvrši procenu medicinske opravdanosti i odobri dijagnostički ili terapijski postupak uz sprovođenje principa i mera zaštite od jonizujućih zračenja.
Članom 45. se zabranjuje sistematsko rendgensko snimanje stanovništva, sem ako to, uz saglasnost agencije koju sam malopre naveo, od određenog ministarstva koje će da sprovodi zdravstvenu zaštitu na teritoriji naše države ne bude propisano.
Na kraju, hteo bih da čestitam vašim saradnicima, gospodine ministre, koji su radili neke predloge zakona nekoliko godina. Kao član skupštinskog Odbora za ekologiju voleo bih da poželim agenciji i licima koja će da budu odgovorna za zaštitu od jonizujućeg zračenja dobru koordinaciju.
Dobio sam jedan pregled, koji na osnovu ovog izgleda možda liči na umrlicu, i ovde piše – sklopi u mraku. To su naši rendgen aparati koji se i dan-danas, nažalost, koriste u dijagnostici u Srbiji. Ako neko to bude pažljivo pogledao, od Vojvodine do gradova i domova zdravlja na krajnjem jugu imamo takve aparate, koji ugrožavaju zdravlje svih naših rendgen tehničara, a i naših pacijenata.