Zahvaljujem.
Poštovana predsedavajuća, uvažena predsednice Vlade Republike Srbije, poštovani gospodine Mali i uvažene kolege narodni poslanici, želim na samom početku da naglasim da ću u danu za glasanje podržati predlog predsednice Vlade da novi ministar finansija Republike Srbije bude Siniša Mali. Mislim da je svojim radom i svojim rezultatima pokazao da može, da ume, da ne odustaje i da je spreman da preuzme odgovornost za vođenje finansija, ne samo grada Beograda, već i čitave Srbije.
Prošlo je četiri godine od kada je SNS preuzela vlast u Beogradu. Tada je poverenje i stranke i građana Beograda da preuzmu brigu o glavnom gradu dobio upravo Siniša Mali. Znamo kakva je situacija u Beogradu bila do 2014. godine, ali je zarad dobre informisanosti građana Srbije bitno ponoviti. Dug od milijardu i 118 miliona evra, neplaćenih obaveza 14 milijardi dinara, budžetski deficit od 20,25%, bez posla je bilo 110 hiljada ljudi, mesta u vrtićima je bilo samo za 47,5 hiljada dece, za šta su roditelji morali da izdvajaju i trećinu svoje plate. Javna preduzeća su bila pred kolapsom. Samo Javno komunalno preduzeće „Beograd put“ je krajem, na primer, 2013. godine imalo gubitak od preko milijardu dinara. Nije se ulagalo u infrastrukturu, zanemarena su prigradska naselja. Ja stvarno ne mislim da postoji skala važnosti ako upoređujemo centralne beogradske opštine i prigradska naselja, svaka opština ima svoje prioritete, svoje probleme. Problemi prigradskih su možda teži zato što su infrastrukturno teži. Nije se ulagalo u kanalizaciju, vodovodnu mrežu, asfaltiranje. Volela bih da kažem da su u to vreme ulaganja preusmerena u centar Beograda, međutim, nisu. Preusmerena su isključivo u neke sopstvene džepove ljudi koji su tada vodili grad.
Prošlo je četiri godine i javnost je imala priliku, Beograđani su imali priliku, da vide razliku u ophođenju prema institucijama, kulturi, baštini, razliku u odnosu prema ljudima i njihovim problemima. Nije lako takmičiti se. Nije lako trčati trku sa teretom nasleđenih dugova i obaveza na plećima, krenuti s poslednje pozicije i pobediti, jer Beograd je pobedio. Dug grada je prepolovljen, isplaćene su sve dospele obaveze, budžetski deficit je smanjen skoro četiri puta. Sprovedena je konsolidacija javnih i javno-komunalnih preduzeća, u prve tri godine mandata od minusa do dve milijarde dinara, javna i komunalna preduzeća došla su do dobiti od 10 milijardi. Izgrađeno je preko 113 kilometara kanalizacione mreže, 283 kilometra vodovodne mreže, 260 kilometara toplovoda, obavljeni su radovi u više od 750 ulica. Prvi put je asfaltirano 120 kilometara saobraćajnica. Restaurirano je više od 200 fasada u centru grada Beograda, uređeno više od 200 zelenih površina, 42 sportska terena i više od 70 dečijih igrališta. Nezaposlenost, po prvi put za 10 godina, pala je ispod 90 hiljada.
U saradnji sa privatnim vrtićima i izgradnjom novih državnih vrtića, otvoreno je još 25 hiljada novih mesta za naše mališane, a cena vrtića je prepolovljena. Beograd je, takođe, danas jedini grad u Srbiji koji je u sklopu elektronskog servisa e-beba omogućio roditeljima da se već u porodilištu prijave za sva lokalna davanja, kao i da svoju bebu upišu u matičnu knjigu rođenih, bez odlaska u matičnu službu. Porodiljama je obezbeđena i jednokratna novčana pomoć u iznosu od 10.000 dinara za svako novorođenče, dok se za socijalno ugrožene porodilje izdvaja i dodatnih 25.000 dinara. Upravo na tu razliku sam i mislila na početku svog izlaganja, razliku u tome na koji način i koliko ozbiljno shvatamo probleme društva i naših građana, jer problem nataliteta nije lako rešiv, ali je razlika kada vi dajete pomoć za 3.500 majki, kako je bilo dok su neki drugi vodili grad, i sada kada tu pomoć prima preko 14.000 majki, to je ta razlika.
Ne mogu da ne pomenem važnost velikih investicionih projekata koji su pokrenuli građevinsku industriju i ostale privredne grane, Beograd je danas centar ekonomskih dešavanja i najveće gradilište na Balkanu. Imamo više od 1.000 aktivnih gradilišta, a najveće među njima je svakako „Beograd na vodi“. Prostire se na preko 100 hektara savske obale u centru grada Beograda. Investicija vredna 3,5 milijarde evra doprineće da Beograd postane pravi turistički i poslovni centar Balkana. Takođe, moram da pomenem i druge ne manje važne projekte koji su realizovani ili su u fazi realizacije, kao što su „Ikea“, „Hilton“, „Meita“, zatim železnička stanica „Prokop“, rešavanje višedecenijskog problema deponije u Vinči, fabrika vode „Makiš 2“, kao i kišni kolektor „Zemun Polje – Dunav“.
Pošto dolazim sa Palilule, teritorijalno najveće beogradske opštine, po mom mišljenju najlepše opštine, koja ima sve odlike Srbije u malom, htela sam samo u par rečenica da istaknem ono što je u mojoj opštini, između ostalog, urađeno. Obnovljen je Sportski centar Tašmajdan, rekonstruisane su ulice među kojima su veoma bitne Ruzveltova i Vojvode Micka, otvoren je vrtić u Ovči, rekonstruisana biblioteka, otvoren dnevni boravak za decu ometenu u razvoju, započet projekat izgradnje kanalizacione mreže. Projekat koji se trenutno realizuje, veliki projekat, jeste Palilulska pijaca koja će imati 12.691 kvadratni metar prostora i predstavljaće jednu od najmodernijih pijaca u Evropi. Gradi se u skladu sa novim urbanističkim parametrima koji će ovoj pijaci dati atraktivan izgled i maksimalnu funkcionalnost. Pijaca će se prostirati na četiri nivoa, od kojih su dva predviđena za garaže, što je inače veliki problem u gradu Beogradu, pogotovo u centru, i dva nivoa za potrebe pijace i ugostiteljskih usluga. To znači, uređujemo prostor u kojem živimo, uređujemo prostor u kojem radimo, otvaramo nova radna mesta.
Poštovani gospodine Mali, vi danas niste bili u prilici da govorite pred poslanicima Narodne skupštine Republike Srbije, za to će tek biti prilike kada i zvanično preuzmete funkciju ministra finansija. Iskoristila bih samo još par minuta vaše pažnje i upravo vas citirala. „Velika je čast biti gradonačelnik ovog grada. Uvek sam mislio da je za dobrog gradonačelnika važnije da voli svoj grad i da radi po želji svojih sugrađana nego da se bavi politikom. Politika mi nikada nije bila cilj, niti sredstvo za postizanje ciljeva. Cilj mi je bio da od Beograda napravim grad uz pomoć i po meri svih Beograđana, a ne po meri tajkuna, kao što je to bilo u ranijem periodu. Tako smo protekle četiri godine i vodili Beograd. Radili smo za Beograđane, po željama Beograđana i u korist Beograđana.“
Zaista je tako. Beograd je danas grad po meri svih Beograđana. Znam da ćete vi sa mesta ministra finansija uspeti da zadržite finansijsku disciplinu, da ćete uraditi sve da zadržite trenutno stanje u budžetu, da ćete odgovorno da radite, odgovorno da trošite, onako kako je prethodna Vlada na čelu sa Aleksandrom Vučićem započela, a ova Vlada predvođena Anom Brnabić i nastavila. I vi ćete, gospodine Mali, kao ministar finansija i kao član Vlade Republike Srbije imati punu podršku poslanika SNS. Zahvaljujem.