PREDRAG SAVIĆ

Nestranačka licnost

Poslednji put ažurirano: 06.05.2016, 09:50

Osnovne informacije

Statistika

  • 0
  • 0
  • Nema pitanja koja su upućena poslaniku

Članstvo u radnim telima

Poslanik nije ni u jednom radnom telu.

PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 20.10.1998.

Poštovani predsedniče, uvažene kolege narodni poslanici, zemljotres koji je 30. septembra ove godine pogodio područje Kolubarskog okruga sigurno je naneo daleko veće štete nego što se to činilo neposredno nakon prvih izveštaja. Naša javnost nije bila dovoljno informisana o veličini i težini šteta nastalih kao posledica ovog zemljotresa i smatralo se da su, s obzirom da nema ljudskih žrtava, štete neznatne. Sigurno je da je dobro što ljudskih žrtava nije bilo, ali naknadnim obilaskom terena videlo se da je stepen razaranja daleko veći i da je veliki broj objekata ozbiljno oštećen i nije za upotrebu.
Prema sadašnjim izveštajima republičkih komisija, koji još uvek nisu konačni, na području opštine Mionice, Ljiga, Lajkovca, Uba i Valjeva oko 2.000 stambenih objekata nisu za upotrebu i spadaju u kategoriju objekata za rušenje. Preko 5.000 kuća moraju se ozbiljno sanirati i popraviti.
Pored stambenih objekata na području okruga ozbiljno su opštećeni proizvodni i privredni kapaciteti, pre svega "Metal"- Mionica, "Fima" - Mionica, "Krušik - precizni liv" - Mionica, "Tamnavac" - Ub i mnogi drugi. Znatno su oštećeni komunalni objekti, putevi, mostovi, vodovodni i kanalizacioni sistemi, elektro i PTT mreže. Veliki broj državnih institucija nema prostor za rad, a nekoliko škola nije za upotrebu, pa đaci koriste privremene objekte za izvođenje nastave. Mnogi kulturni i istorijski spomenici su oštećeni ili trajno uništeni, među kojima kuća Živojina Mišića, Kula Nenadovića, Stari Tešnjar i dr.
Neposredno nakon zemljotresa preduzete su sve mere da se obezbedi najnužniji smeštaj za porodice koje su ostale bez krova nad glavom i da se organizuje pomoć onima kojima je pomoć najpotrebnija.
Nedavna poseta predsednika Savezne Republike Jugoslavije, Slobodana Miloševića, valjevskom kraju i njegov obilazak područja pogođenih zemljotresom bio je direktan podstrek građanima i lokalnoj samoupravi da odlučnije krenu u sanaciju šteta nastalih nakon zemljotresa, tako da se na ovom mestu u ime Jugoslovenske levice i građana Kolubarskog okruga zahvaljujem predsedniku Miloševiću na poseti i njegovom zalaganju za hitnu izgradnju novih stambenih objekata, a ne samo sanaciju i popravku postojećih.
Postradali narod uvideo je da neće ostati sam u nevolji, a uveravanje da će do početka zime biti podignute nove kuće za one čiji su domovi trajno oštećeni, stiglo je sa najvišeg mesta i narod veruje u ta obećanja.
Inače, zemljotres je najviše pogodio seoska područja, staračka domaćinstva koja nemaju mogućnosti ni da pokriju stare, a kamoli da izgrade nove kuće. Solidarna pomoć koja je pristigla i pristiže od Savezne vlade,
Republičke vlade, privrednih kolektiva, raznih organizacija i udruženja, političkih stranaka, građana iz svih krajeva naše zemlje, sigurno je dokaz velike solidarnosti i narod ovog kraja zbog toga je zahvalan svima onima koji su u ovom momentu našli mogućnost i uputili pomoć. Štete i rušenja su jako velika. Broj porodica koje nemaju krov nad glavom je takođe veliki i zato je pomoć države u ovom momentu nužna i neophodna.
Jednokratna pomoć Savezne i Republičke vlade jeste dobro došla, ali isto tako i nedovoljna i zato smatram da ponuđeno zakonsko rešenje o obezbeđivanju sredstava za otklanjanje posledica zemljotresa, koje je podnela Vlada Repbulike Srbije, treba da dobije podršku svih poslanika u republičkom parlamentu, kako bi se posledice otklonile što pre, s obzirom na predstojeću zimu.
Predloženi zakon na vrlo efikasan način obezbeđuje priliv potrebnih sredstava i njegovi efekti će biti vidljivi odmah. Način naplate doprinosa solidarnosti putem Službe platnog prometa, odmah nakon obavljene transakcije, vrlo je praktičan i osigurava brz priliv sredstava za otklanjanje posledica od zemljotresa, što je u ovom momentu najbitnije. Pored toga predloženi zakon ne narušava postojeći sistem fiskalnog opterećenja u Republici i samim tim dodatno ne opterećuje budžet Republike Srbije. Takođe, naplatom solidarnog doprinosa od učesnika u platnom prometu, tačnije od pravnih lica i preduzetnika, neće biti direktnog udara na život i standard građana. Finansijski efekti, koji bi bili postignuti usvajanjem ovog zakona su veliki i značajno bi pokrili troškove šteta nastalih kao posledica zemljotresa.
Poštovani narodni poslanici, nužnost brzog intervenisanja zbog očekivanih hladnoća i potreba što bržeg obezbeđivanja normalnih uslova za život stanovništva iziskuju hitnu akciju na terenu i zato mislim da ponuđeni zakon treba prihvatiti i samim tim obezbediti uslove za hitno saniranje posledica ovog zemljotresa.