TOMISLAV MARKOVIĆ

Nestranačka licnost

Poslednji put ažurirano: 06.05.2016, 09:50

Osnovne informacije

Statistika

  • 0
  • 0
  • Nema pitanja koja su upućena poslaniku

Članstvo u radnim telima

Poslanik nije ni u jednom radnom telu.

PRVO VANREDNO ZASEDANjE, 12.07.2000.

Poštovano predsedništvo, poštovane kolege narodni poslanici, siguran sam da će ovaj zakon o izmenama i dopunama Zakona o akcizama i porezu na promet najveći broj Beograđana sa olakšanjem prihvatiti. Muke Beograđana, kada je u pitanju komunalna problematika Beograda, teško ko može shvatiti ako nije svakodnevno u Beogradu. Bilo koje od pitanja iz komunalne oblasti u Beogradu je sporno ili preciznije rečeno funkcionisanje javnih komunalnih službi Beograda je katastrofalno.
Uzmite na primer svima poznat slučaj iz GSB-a. Da li tu treba trošiti reči? Jer, to što su doživeli građani Beograda u gradskom prevozu graniči se sa zlostavljanjem. Videli ste, intervencijom Vlade Republike Srbije, sa dovođenjem novog rukovodstva, takvo stanje se drastično promenilo na bolje, sa tendencijom sve boljeg prevoza.
Uzmite bilo koju komunalnu delatnost Beograda, naići ćete na haos sa dugoročnim posledicama po svim komunalnim granama. Treba li da danas govorimo o problemima gradskog vodovoda i mukama građana u snabdevanju vodom?
Da li pitanje vode možemo rešiti na način kako sada to rešava rukovodstvo Gradske skupštine? Pogledajte koliko je prljav naš glavni grad. Nikada u svojoj istoriji nije bio zapušteniji. Stidimo se mi građani, a oni koji zaista treba da se stide obilaze svetske metropole i blate svoju zemlju i narod, naravno o trošku Beograđana.
Mislim da ne treba da vas podsećam da je celokupna komunalna problematika u nadležnosti Gradske skupštine Beograda i Izvršnog odbora Beograda. Isti haos vlada i u ostalim granama Beograda, tako da nema potrebe da pojedinačno svaki obrazlažem. Dovoljno je - prošetajte Beogradom i videćete ono o čemu ja govorim.
Ili, još konkretnije, narodni poslanik sam iz Izborne jedinice 3. Novi Beograd - Zemun, a stanovnik sam opštine Novi Beograd, gde lokalnu samoupravu vrši SPS, tako da problematiku ove opštine dobro poznajem.
Kakav je odnos Gradske skupštine prema SO Novi Beograd dovoljan je podatak, bez mog komentara a vi ćete sami izvući zaključak: Opština Novi Beograd ima oko 320.000 stanovnika, godišnji budžet dodeljen od strane Gradske skupštine Beograda iznosi 24 miliona dinara. U isto vreme opština Stari grad, koja je četiri puta manja po broju stanovnika od Novog Beograda, dobija od Gradske skupštine godišnji budžet od 74 miliona dinara. Uporedite te cifre. Jasno vam je da lokalnu samoupravu u Starom gradu vrši bivša Koalicija "Zajedno".
Građani Novog Beograda susreću se i sa drugim komunalnim problemima, kao i ostali Beograđani i tu nema nikakvog izdvajanja. Međutim, mi već skoro četiri godine, za vreme ove gradske vlasti, pokušavamo da iz njihove nadležnosti i njihovih obaveza rešimo, i pored drugih krupnih problema tri krupna pitanja, bitna ne samo za Novi Beograd.
Prvo je izgradnja saobraćajnice u ul. Tošin bunar, koja nije samo problem kao usko grlo saobraćaja prema industrijskoj zoni Novog Beograda, nego je ogroman problem odvodnih voda ka kanalizaciji, podzemnih voda, gde u četiri mesne zajednice sa oko 30.000 stanovnika po podrumima zgrada pliva voda u periodu jesen-zima.
Drugi problem je izgradnja osnovne škole u naselju Bežanijska kosa, dela opštine Novi Beograd, gde živi preko 35.000 stanovnika. Možete zamisliti kako u ovom, uslovno rečeno, malom gradu učenici osnovnih škola sa onakvim kakav je bio gradski prevoz dolaze do svojih škola širom Novog Beograda.
Naglašavam, radi se o deci, a ne o građanima koji nisu hteli da glasaju za pocepanu Koaliciju "Zajedno".
Treći problem je Sportski centar "11. april", koji bukvalno svakog momenta može da se sruši i da dođe do velike tragedije, o kojoj jednostavno ne sme niko ni da razmišlja. Naglašavam da je i ovo objekat namenjen mladima. Doduše, svake godine ovi problemi ulaze u program rada Skupštine grada Beograda, ali - da li su realizovani.
Znam da znate da nisu. Ali, danas, nadam se, posle donošenja ovog zakona šanse su veće i zato građani moje opštine, kao i ostali Beograđani koji izdvajaju svojih 3%, najzad će dočekati da njihova sredstva budu uložena u rešavanje onih problema koji najviše opterećuju stanovnike grada Beograda.
Na kraju, želim da poručim građanima Beograda da ne nasedaju lažima dela opozicije i žute štampe da neko Beograđanima uzima njihovih 3%. To ostaju njihove pare. To su pare Beograđana. Samo sa razlikom što će sada zaista biti namenski trošena za rešavanje njihovih problema, a ne nenamenski trošena na belosvetska putovanja. Njima srećan put po belom svetu, ali o njihovom trošku.
Beograđani će od danas sa Vladom Republike Srbije rešavati svoje nagomilane i zapuštene komunalne probleme. Hvala.