Dame i gospodo narodni poslanici, može i braćo i sestre, izdvojio sam mišljenje na Odboru za zdravlje, kada je ponošen izveštaj od strane Ministarstva zdravlja. Izveštaj je podneo zamenik ministra, a po pravilu bi trebalo da podnese izveštaj ministar, dok je resorni potpredsednik resorni potpredsednik za pet nekih resora: bezbednost, za informacije itd. To dovoljno govori koliko je ova vlada shvatila šta znači zdravstvo, da ovoj vladi nije prioritet zdravstvo, već se zdravstvo nalazi na margini događaja, ali to ni u jednoj zemlji ne bi smelo da se desi.
Izveštaj se sastojao iz navođenja podatka rešavanja tekućih problema. U tom delu izveštaja nemam šta da dodam ni da oduzmem, normalno kada se radilo koliko je imalo para i da li su te pare stvarno upotrebljene gde treba. Dovoljan primer kako ova vlada razmišlja o zdravstvu jeste da mi nemamo ministra. Svega smo ga imali negde sedam-osam meseci. Obren Joksimović, koji se vrlo često spominje ovde, koji je iz Demokratske stranke Srbije, logično je da je posle šest meseci istupio iz Vlade i normalno se sučelio, ili kako naš narod kaže sukobio, ili nije se složio sa Vladom, jer Vlada je imala drugi koncept razvoja zdravstva, i kao što se videlo da ta vlada nema koncept razvoja zdravstva.
Gospodin Obren Joksimović je imao jasan cilj, da treba odvojiti, normalno, pre svega uzeti uticaj na Fond zdravstvenog osiguranja, jer sve pare koje su se nalazile u Fondu zdravstvenog osiguranja... Zatim, gospodin Obren Joksimović je bio pripremio zakone reformske, koje smo se mi dogovorili, zakon o zdravstvenoj zaštiti, zakon o socijalnom osiguranju i zakon o lekarskim komorama.
Gospodine ministre, ako se ja makar razumem u deo zdravstva i znam šta je urađeno, ne moram da se razumem u prava, ali u ovaj deo se razumem. Gospodine ministre, u redu, neka bude da Obren Joksimović nije doneo zakone i nije mogao, ali mi smatramo u DSS-u da se na vreme i u pravom momentu povukao, jer je video da sa Vladom ne može sarađivati, jer Vlada nije spremna nikakve reforme da provede u zdravstvu. Za to postoji jasan dokaz. Kada se ponovo pojavio ministar, posle godinu dana i nešto, taj isti ministar je najavljen kao veliki ekspert, kao čovek koji će preporoditi zdravstvo. I, šta je bilo? On je pokušao da donese neke zakone i to vrlo malo izmenjen Zakon o zdravstvenoj zaštiti, Zakon o socijalnom osiguranju, ali isto i Zakon o lekarskoj komori.
Istog momenta Vlada se suprotstavila tome. Kako? Jednostavno iz vladajuće strukture su podneti novi zakoni o lekarskim komorama. Znači, nije se želelo da se ide u reforme. Gospodine Batiću, ako ne znate šta je lekarska komora, reći ću sad. Lekarska komora je komora koja štiti pre svega pacijenta. Ako hoćemo u centar da stavimo pacijenta, onda možemo imati lekarsku komoru. Gospodin Korać to već ne razume, i čovek mi pošteno ne upada u reč i nemam šta s njim da polemišem. Gospodine Batiću, ili Vlado, šta ste pokušali da uradite na primarnoj, sekundarnoj, tercijalnoj zaštiti? Ništa. Moram da kažem, što se tiče reformi u zdravstvu, da nisu odmakle od pre; jedino zahvaljujući, što reče resorni potpredsednik, međunarodnoj humanitarnoj pomoći krenulo je sve napred.
Ali, sada postoje još neke stvari koje se čuju ovde, uzimaju se neki krediti, meki, tvrdi. Nema mekog ni tvrdog kredita, ima kredit koji se mora vraćati, i da li je pametno finansiran ili nije. Gospodo, ovde niko iz Vlade u svom izveštaju ne kaže šta će uraditi na promeni u reformi zdravstva, u smislu primarne, sekundarne i tercijalne zaštite. Za primarnu samo da imamo neke pamflete ili akciju protiv pušenja. Nije to jedina primarna zdravstvena zaštita. Zna se da se primarna zdravstvena zaštita mora početi voditi...
(Predsednik: Upozoravam vas na prekoračenje dozvoljenog vremena.)
Imaće vremena kada ću govoriti o ovome.