Poštovani predsedniče, poštovano Predsedništvo, poštovane kolege poslanici, pitanje o kome mi danas raspravljamo i o kome ćemo odlučiti je daleko značajnije, nego pitanje i odgovor na jedan referendum. Najznačajnije pitanje u okviru srpskog nacionalnog pitanja je pitanje Kosova i Metohije.
Zato smatram, siguran sam, da će i narodni poslanici i narod Srbije dati precizan i jasan odgovor i na ovo pitanje. Građani i narod Srbije već desetak godina, kroz mnogobrojne izbore, kroz mnogo izjašnjavanja su trasirali put jedne ozbiljne narodne politike, koju državno rukovodstvo Srbije, i sada Savezne Republike Jugoslavije, sprovodi na najozbiljniji način, u interesu svih građana i naroda Srbije.
Sada je pred nama jedno pitanje o kome narod u Srbiji i građani Srbije treba da daju jedan narodni odgovor. Ja sam siguran da će kroz ovo pitanje, koje je postavljeno, oko učešća stranih posrednika u razrešavanju pitanja u Srbiji, odnosno u razrešavanju pitanja Kosova i Metohije, odgovor biti jasan, odgovor na bazi narodne politike, koja je u Srbiji prisutna.
Želim da dam nekoliko elemenata koji će i Narodnoj skupštini Srbije, ali i narodu Srbije, omogućiti da na jasan način međunarodnoj zajednici odgovori na pitanje, koje je pred nama. Pre svega, želim da kažem da je Srbija svojim Ustavom i svojim ponašanjem omogućila Albancima u Srbiji, na Kosovu i Metohiji, sva građanska prava, korišćenje verskih, kulturnih i ostalih sloboda.
Zašto oni ta prava ne koriste? Najdrastičniji odgovor na to smo dobili juče. Videli ste one slike, koje su obišle svet, onih šest masakriranih Albanaca, koji su poštovali Srbiju, bili lojalni građani Srbije, bavili se poslom, videli ste onog čoveka i njegova dva sina, koji su izmasakrirani, zato što su se bavili svojim poslom i poštovali zakone Srbije.
To je osnovni odgovor - zašto Albanci ne koriste svoja prava, koja im je Srbija dala. Ne koriste, jer im to ne da separatističko rukovodstvo njihovih Albanaca na Kosovu i ne daju im njihove terorističke grupe, grupe koje sačinjavaju ne samo oni koji žive na Kosovu i Metohiji, nego i koji dolaze iz Albanije.
To je prvi element koji sam dao kao prilog odgovoru na pitanje koje je postavljeno na referendumu. Želim da podsetim na nedavne događaje u Albaniji, koje smo mi skoro zaboravili. Videli smo da je velika i bezrezervna međunarodna podrška Berišinom režimu bila takva da je dovela do masovnog krvoprolića, do pogibije stotine civila.
Posledice te politike i te podrške, koju je Albanija imala od međunarodne zajednice i njihovih predvodnika i eksponenata, imamo i sada. Još uvek, svakodnevno, u Albaniji ginu od onog oružja, koje je tada odneto iz kasarni, ljudi koji su nedužni, rešavaju se pitanja van zakona i deo tog problema je svakako preliven i na Kosovu i Metohiji.
Postavljam pitanje - da li neko hoće da formira dve ili više Albanija, da bi zatim formirao Veliku Albaniju? Naravno da to može i da se analizira, ali, kratak odgovor je - žele, ali to nije realno.
Želim da kažem i albanskom narodu na Kosovu, da u tu avanturu ne smeju da uđu, jer to ne može da se ostvari na ovim prostorima.
Želeo bih da kažem nekoliko rečenica o ekonomskom aspektu ovog problema. Najveći broj privrednih subjekata, fabrika, jedinica, pogona na Kosovu i Metohiji je sastavni deo privrednog tkiva Srbije. Ja sam na čelu jedne fabrike u Srbiji, koja ima tri svoja pogona ili deoničarska društva na Kosovu, koji dobro rade. Tamo rade stotinu, čak bih rekao preko hiljadu Albanaca. Ti Albanci su u strahu, pogotovu posle onog masakra od juče. Mi znamo za njihove strahove, a istovremeno znamo i za lojalnost Srbiji i želju da se pitanja na Kosovu rešavaju kroz dijalog, a da je tajna rešenja u ekonomskoj sferi.
Dakle, podrivanjem razrešavanja ovog političkog pitanja od strane međunarodne zajednice u okviru Srbije, podriva se i ekonomski suverenitet i ekonomsko tkivo Srbije. To je veoma, veoma važno. To radnici Albanci u fabrikama na Kosovu znaju.
Po mom mišljenju, dijalog je sada put za rešenje političkih problema kroz politički proces. Ali, moje je duboko uverenje da pravilno rešenje na Kosovu je u ekonomskoj sferi, da se svi Albanci vrate na posao, ili da rade slobodno svoj privatni posao i da onda u drugi plan dođe pitanje ko je Albanac, ko je Turčin, ko kojoj naciji i narodu pripada, a da u prvi plan dođe pitanje kolika mu je plata, gde radi, da li njegov privatni posao ide dobro ili ne ide, kakva je ukupna ekonomska problematika. To su pitanja koja će trajno da razreše problem na Kosovu.
Oko posrednika želim na politički rizičan način da dam odgovor zašto nama posrednici ne trebaju. Predstavnici ovog rukovodstva, separatističkog, albanskih partija, ili Albanaca na Kosovu su jasno rekli, oni su za nezavisnost. Oni su masku skinuli, rekli da je njihov politički cilj nezavisnost. Srbija je takođe jasno rekla za šta je: za dijalog, za poštovanje građanskih, ljudskih prava, verskih sloboda i ponavljam, za dijalog. Šta sada tu posrednici treba da nam pomognu? Je li da pomognu njima da dobiju nezavisnost ili da pomognu nama da realizujemo politiku zacrtanu u našem Ustavu? Ne treba nam tu pomoć. To su argumenti. To je politička i ukupna narodna logika da posrednici tu nisu potrebni zato što odgovor i rešavanje u vezi sa ovim problemom znamo. Neka posrednici kažu Albancima na Kosovu da je nezavisnost nemoguća i da treba da sednu da razgovaraju i da se dogovore u okviru ovoga što je međunarodno verifikovano.
Ponavljam, da kažu Albancima na Kosovu, oni su to rekli kao parolu i frazu, ali, treba da sednu i da kažu Albancima na Kosovu - nema nezavisnosti. Gde nama trebaju posrednici? Trebaju nam posrednici između onoga što je Evropska unija i SR Jugoslavija. To treba da se unapredi u našim odnosima. Mi sada imamo kaznene mere Evropske unije. Na svaki naš proizvod koji ide u Evropsku uniju imamo carinu od 6, 10, 11%. To nam je za prva tri meseca odnelo 62 miliona dolara. Neka posrednici pomognu normalizaciji naših odnosa sa Evropskom unijom, da kapital iz Evropske unije dođe u Jugoslaviju i ide na Kosovo, u Gnjilane, u Vučitrn, u Trepču itd., pa ćete da vidite kako će da se umiri Kosovo i da se onda reši politički problem na Kosovu.
Završavam. Rezolucija Ujedinjenih nacija u zadnjih pet tačaka, koje se odnose na ovaj problem, u stvari govori o posrednicima internacionalizacije. Onako, kako je postavljeno, to je destrukcija Srbije i Jugoslavije. Mi to ne možemo prihvatiti. Narodna politika u Srbiji to neće prihvatiti, to će ovaj referendum da kaže. Dalje, najavljuje se nekakva selektivnost u sankcijama. To je takođe još jedan argument za ovu moju tvrdnju. Selektivnost, koja? Da će se uvesti sankcije prema pojedincima, da će se uvesti sankcije prema Srbiji, a ne prema Crnoj Gori. To je konkretna manifestacija internacionalizacije jednog selektivnog pristupa i duplih standarda. Siguran sam da to ne može da prođe i jasan odgovor na sva ova pitanja daće narod i građani Srbije na referendumu.