RADOVAN PANKOV

Nestranačka licnost

Poslednji put ažurirano: 06.05.2016, 07:50

Osnovne informacije

Statistika

  • 0
  • 0
  • Nema pitanja koja su upućena poslaniku

Članstvo u radnim telima

Poslanik nije ni u jednom radnom telu.

PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 23.03.1999.

Poštovani predsednici, uvažene kolege, naša zemlja se suočava i odupire opasnim namerama jedne velike sile, Amerike, koja bi htela da naša otadžbina bude žrtva koncepta njene globalne dominacije. Srbija je ponovo pred izazovom da brani svoju teritoriju, svoj suverenitet, svoj ustav i narod. Setimo se svih iskušenja koja smo preživeli, svih muka na koje smo bili stavljani, jer nismo hteli da zaboravimo ko smo, šta smo, kao i to odakle smo i uvek sa ciljem da čuvamo i sačuvamo svoju zemlju.
Nije bilo lako, ali je bilo časno. Bili smo hrabri, a to moramo biti i danas. Mi smo narod čiju su prošlost i sadašnjost odredili mnogi veliki i hrabri ljudi, sudbinske bitke iz kojih smo učili i naučili i velike pobede koje su proistekle iz naše časti, hrabrosti, odlučnosti i dostojanstva.
Mi smo suverena zemlja i tako nastupamo. Komuniciramo i pregovaramo sa drugim članicama međunarodne zajednice. Mi poznajemo i poštujemo međunarodno pravo, zbog toga teroriste zovemo pravim imenom i tako ih tretiramo. Mi smo pravno uređena zemlja koja ima Ustav i zakone koji garantuju njen državni suverenitet. Zbog toga nećemo potpisati ni jedan sporazum koji svojom formom i suštinom stavlja Ustav naše zemlje van snage i ukida njen državni suverenitet. Upravo zbog toga smo protiv NATO trupa na našoj teritoriji, jer to praktično znači ukidanje našeg suvereniteta.
Mi smo zemlja bogate demokratske tradicije i kvalitetnog demokratskog života danas. Srbija je domovina mnogih nacionalnosti koje uživaju sva prava koja im po najvišim međunarodnim standardima pripadaju, a koja im garantuje država. Najbolji primer za to je Vojvodina, gde je preko 20 nacionalnih zajednica, a oni dobro znaju šta znači živeti u skladnim međunacionalnim odnosima, u međusobnom uvažavanju, miru i toleranciji. Učeni i naučeni da gradimo mostove zajedništva na osnovama ravnopravnosti, bolje od drugih znamo da ustavno-zakonska rešenja o pravima nacionalnih manjina u Srbiji nisu razlog za problem Kosova i Metohije, kako to žele da prikažu svetski moćnici i albanski separatisti. Ista prava imaju i Albanci na Kosmetu.
U čemu je onda problem? Problem je u tome što albanski separatisti i teroristi ne žele da koriste svoja prava u državi Srbiji sa Srbima i drugim nacionalnostima, već u etnički čistoj državi.
Građani Vojvodine, bez obzira na nacionalnu i versku pripadnost, ovih dana na javnim nastupima, na mitinzima, tribinama i skupovima građana širom Vojvodine, jedinstveni su i odlučni da problem Kosova i Metohije nije u građanskim i ljudskim pravima, niti u pravima nacionalnih manjina. Takav problem ne postoji. To je pitanje separatizma i terorizma, čiji je krajnji cilj otcepljenje Kosova i Metohije od Srbije i stvaranje etnički čiste države, što je današnja neutemeljena i necivilizacijska težnja šiptarskih separatista.
Građani Vojvodine su jedinstveni u opredeljenju za mirno političko rešenje pitanja Kosova i Metohije, za ravnopravnost svih građana i nacionalnih zajednica koje tamo žive, za autonomiju u sastavu Srbije, gde neće biti majorizacije. Odlučni smo i jedinstveni u odbrani naših državnih i nacionalnih interesa. Ostvarivanje narodnog jedinstva najbolja je garancija da ćemo odoleti svim pretnjama, pritiscima i ultimatumima, upućenih našoj zemlji i da ćemo svoju zemlju, ukoliko bude napadnuta, braniti svim sredstvima.
Građani Vojvodine podržavaju naše državno rukovodstvo, podržavaju našu državnu delegaciju, koja je na osnovama zaključaka ove skupštine principijelno, dosledno i časno odbranila interese države, naroda, naš suverenitet i integritet i što nisu pristali na ucene, dikate i pretnje i što su se oduprli lažima i falsifikatima. Niko ne može pobediti narod koji se bori za svoju zemlju i slobodu, istinom, na miran i dostojanstven način. Mi smo se uvek zalagali da se rešenje problema na Kosovu može ostvariti samo dijalogom, razgovorom, mirnim putem i političkim sredstvima, jer ovo jedino obezbeđuje pravedno i trajno rešenje problema za sve građane i nacionalne zajednice koje žive na tom prostoru.

PRVO VANREDNO ZASEDANjE, 04.02.1999.

Poštovani predsedniče, uvažene kolege  narodni poslanici, SPS  kao državotvorna partija istrajno i odlučno je branila i štitila naše osnovne temeljne vrednosti, državne i nacionalne interese. Radili smo to, radimo i radićemo politikom mira i sada kada su pritisci i pretnje agresijom dostigle  svoj vrhunac u vidu ultimatuma NATO pakta, preko svog generalnog sekretara Solane,  što je siledžijsko-razbojnički akt bez presedana i otvorena podrška albanskom separatizmu i terorizmu na Kosovu i Metohiji.
Prete nam bombardovanjem i silom, a mi nikoga ne ugrožavamo niti imamo bilo kakvih pretenzija na nešto što ne pripada nama. NATO, tako preuzima ingerencije UN-a, svodeći svetsku mirovnu organizaciju na puku transmisiju jedne sile. Srbija je napadnuta mučki, sa strane i otvoreno iznutra od šiptarskih terorista i separatista, čiji je suludi san, ali i politička platforma - otcepljenje i stvaranje druge albanske države na srpskoj teritoriji. SPS se otpočetka zalagala za dijalog i mirno rešenje, za ravnopravnost svih građana i svih nacionalnih zajednica koje žive na Kosovu i Metohiji.
To je demokratski koncept koji sprečava majorizaciju i predstavlja branu secesiji. To je jedino demokratsko, pravedno i pravo rešenje problema Kosova i Metohije. U zaključcima Kontakt grupe osnovna politička poruka je formulisana jezikom otvorenih zahteva i skrivenih namera. Kontakt grupa nudi "značajnu autonomiju za Kosovo i Metohiju".
Tamo gde ja živim, u Vojvodini, pitanje autonomije rešeno je sigurno kvalitetnije i bolje, i živi u praksi, i zasnovano je na Ustavu i zakonima Srbije. Svi ta prava koriste ravnopravno i nije bitno da li pripadnika neke nacionalne zajednice ima 20 ili 70, ili nekoliko stotina hiljada, nema majorizacije, niti ona može da prođe. Niko nije favorizovan, niti može biti gospodar i upravljati drugima. I, razlikujemo se i nacionalno i verski i politički, ali pričamo i dogovaramo se i ne zovemo nikoga sa strane da nam rešava naše probleme. Stalno težimo unapređenju prakse i obogaćivanju njenog sadržaja. To je formula i za Kosmet, to je formula za trajan mir, za toleranciju i skladne međunacionalne odnose, to je politika nacionalne ravnopravnosti za koju se uvek zalagala Socijalistička partija Srbije. Tako čuvamo svoju kuću, tako čuvamo Srbiju.
Zato je pozicija Socijalističke partije Srbije nedvosmislena i kristalno jasna - poštovanje ravnopravnosti svih građana i nacionalnih zajednica i rešavanje svih problema isključivo političkim dijalogom. To je donja granica ispod koje ni jedna suverena država i narod, koji drži do svog dostojanstva, ne mogu da idu.
Ogromna većina građana Vojvodine opredeljena je za odbranu i očuvanje suvereniteta i integriteta Srbije i Jugoslavije i njihova poruka je jasna - sačuvati svoju zemlju i ne prihvatati ništa što bi moglo da ugrozi suverenitet i integritet Srbije i Jugoslavije, što bi moglo dovesti do toga da se Kosovo i Metohija izdvoji iz Srbije. I to bi, uz podršku vladinoj delegaciji koja ide u Pariz, bila i lično moja poruka, a i građana širom Vojvodine. (Aplauz.)

DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 07.04.1998.

Poštovani predsedniče, poštovane kolege poslanici, inicijativa Slobodana Miloševića, predsednika Savezne Republike Jugoslavije, da se građani Srbije na referendumu izjasne da li prihvataju učešće stranih predstavnika u rešavanju problema na Kosovu i Metohiji je mudar državnički i politički potez, pogotovu ako se zna da je Kosovo i Metohija danas najvažnije državno i nacionalno pitanje Srbije, pitanje koje je u prošlosti često određivalo sudbinu naše otadžbine, a sada se tiče direktno njene budućnosti.
Sve izraženiji udari, pritisci i ultimatumi kojima je izložena Srbija da bi popustila zahtevima šiptarskih separatista i terorista, samo su deo zamišljenog scenarija da se Srbija i Savezna Republika Jugoslavija razbiju i rasparčaju.
Jasno je da se iza paravana o tobožnjoj brizi za ljudska i građanska prava Albanaca na Kosovu i Metohiji skriva težnja albanskih separatista za otcepljenje i pokušaj stvaranja druge albanske države na srpskoj zemlji. Zato sam ubeđen da je inicijativa o referendumu jedini pravi i demokratski potez da se sasluša glas svog naroda, svih građana Srbije. Referendumom odlučujemo o neotuđivim pravima čoveka, zemlje, države, pravima uz koja reč "neotuđiva" ne stoji slučajno, već sa jasnim i dubokim razlozima.
To su prava koja ima svaka zemlja, pa tako i naša. I ta se prava moraju poštovati i kada je reč o Srbiji. Moram da podsetim da smo bitku za državnost i jedinstvo, celovitost Srbije dobili krajem 80-tih godina. Posle toga smo demokratski, uz učešće građana promenili Ustav iz 1974. godine, koji je Kosovu i Metohiji, kao i Vojvodini davao elemente i status Republike. Taj ustav je na najperfidniji način omogućavao decenijski teror, progon i izgon, etničko čišćenje srpskog i crnogorskog naroda sa Kosova i Metohije.
Novi ustav označio je kraj politike razbijanja Srbije i ispravljanje jedne velike istorijske nepravde. Deo međunarodne zajednice i svetski moćnici koji bi pretnjama i golom silom da uređuju po svom ćefu unutrašnja pitanja malih država i naroda, učinili su poslednjih godina bukvalno sve da ograniče elementarna prava srpskom narodu i svim građanima Srbije da pod ravnopravnim uslovima zauzmu mesto koje im pripada u svetu, izolujući ih i satanizujući ih.
Međutim, sada se deo stranog faktora stavlja na stranu albanskog separatizma, podupirujući otcepljenje i internacionalizaciju kosovsko-metohijskog problema. Srbija i srpski narod nisu nikada, nikome ko živi ovde, uskraćivali elementarna, ljudska, građanska ili nacionalna prava. Najbolji dokaz za to su stabilni međunacionalni odnosi koji su uspostavljeni i učvršćeni u Vojvodini. Mi to iz Vojvodine najbolje znamo. Zato, kada kažemo Vojvodina, mislimo Srbija. Mislimo na Srbe, Mađare, Rumune, Rusine, i sve druge koji žive u Vojvodini, zajedno i u miru. Po tome smo prepoznatljivi. Živeti u Vojvodini znači razumeti druge, pomoći drugome, ma koje nacije bio i biti ponosan na tog drugog koji sa nama živi.
Politika Socijalističke partije Srbije bila je i ostala politika pune građanske i nacionalne ravnopravnosti i ona je najbolje afirmisana upravo u našoj severnoj pokrajini. To je moguće ostvariti i na Kosovu i Metohiji. Potrebno je da albanski separatisti prihvate činjenicu da je Kosovo i Metohija naša unutrašnja stvar i da se taj problem rešava u skladu sa voljom građana Srbije, zakonima i Ustavom. Zato sam ubeđen da će građani Srbije na referendumu jasno staviti do znanja da je Kosovo i Metohija u Srbiji, Srbija na Kosovu i Metohiji jedna država. Izađimo na referendum, glasajmo protiv učešća stranih predstavnika u rešavanju problema Kosova i Metohije. Protiv stranog mešanja u našem slučaju znači za svoju zemlju, za Srbiju i njen suverenitet.