Prikaz govora poslanika

Prikaz govora poslanika <a href="https://otvoreniparlament.rs/poslanik/8180">Miroslav Srećković</a>

Govori

Poštovano predsedništvo, koleginice i kolege narodni poslanici  i članovi Vlade, osećam obaveznost da vas kao poslanik sa područja Kolubarskog okruga informišem u vezi sa zemljotresom, njegovim posledicama i sa onim što smo preduzeli u ovom kratkom vremenskom periodu.
U elementarnoj nepogodi zahvaćeno je gotovo celo područje Kolubarskog okruga, pri čemu je najveća šteta na teritoriji opštine Mionica, gde je bio epicentar potresa, a zatim zahvaćena je teritorija Ljiga, Uba, Lajkovca i Valjeva.
Potres je bio velike razorne moći, 8 stepeni Merkalijeve skale ili 5 stepeni Rihterove skale i srećna je okolnost što je bio na dubini od 16 km, jer bi njegova razorna moć bila mnogo veća.
Prema do sada snimljenoj situaciji, a pregledano je oko 80% prijavljenih objekata, utvrđeno je da je za rušenje oko dve hiljade objekata, od čega će odmah da se ruši 712 i da se započne sa gradnjom, kako bi se do zime zbrinule porodice koje u njima treba da žive. Sa rušenjem i izgradnjom preostalih objekata započeće se na proleće, jer je za ove porodice obezbeđen nužni smeštaj u ovom zimskom periodu. Osim ovoga, utvrđeno je da oko pet hiljada objekata zahteva veću ili manju sanaciju. Oštećeni su objekti individualnih domaćinstava, poslovni objekti, zgrade državnih i pravosudnih organa, kao što je u Mionici i Ubu, zatim škole, zdravstvene ustanove, objekti koji predstavljaju kulturnu, istorijsku i duhovnu vrednost, kao što su: kuća Živojina Mišića, kula Nenadovića u Valjevu, stara čaršija Tešnjar u Valjevu, manastiri i crkve u Mionici, Rabrovici, Bogovađi, Bau, Cvetanovu i na drugi m mestima. Oštećeni su i vodovodi, elektromreža i drugi objekti.
Poseban problem predstavljaju škole, tako da u nekim od njih ne može da se obavlja nastava, već se to čini u neadekvatnim objektima. Najveće oštećenje je u Osnovnoj školi Mionica, gde se nastava odvija u jednoj zgradi u tri smene i to sa skraćenim vremenom držanja časova. Takođe se ne izvodi nastava i u mnogim isturenim odeljenjima, kao što su mesta: Osečenica, Mrčić, Petnica, Donja Toplica i Rajković zbog teško oštećenih zgrada. Ceo treći sprat Srednje škole u Ljigu je van upotrebe i tu se ne održava nastava. Velika su oštećenja privrednih objekta, pre svega u Mionici, kao što su "Krušik - precizni liv", "Metal", "Termoelektro-Uzor", "Termoelektro - Kolubara", "Fima", "Suvoborka", Farma u Radobiću, zatim "Krušik" u Valjevu i "Tamnavac" u Ubu.
Međutim, pored ovih teškoća, rad nije prekidan, sem u "Tamnavcu" Ub, gde je dva dana rad bio prekinut. Oštećeni su infrastrukturni objekti, a najviše vodovod i vodovodna mreža u Mionici, pa je prvih nekoliko dana dovožena voda iz Valjeva da bi je koristili građani iz Valjeva. Došlo je do značajnih oštećenja na elektro mreži i putnoj mreži, kao što je veći odron na Ibarskoj magistrali u blizini Ljiga, a oštećen je i veći broj mostova na teritoriji Kolubarskog orkuga.
Treba napomenuti da su i naknadni potresi, naročito jači potres 13.10. ove godine, izazvali naknadna oštećenja.
Mislim da ovom prilikom treba reći šta je urađeno. U prvom momentu najvažnije je bilo organizovati se i otići u najugroženija područja, ohrabriti građane, preduzeti mere da se očuva zdravlje građana i spreče epidemije, koje su uvek redovni pratioci ovakvih nesreća. Svakodnevno se boravi na terenu i odmah je deljena prispela pomoć. Veliku podršku i pomoć uputila je Vlada Mirka Marjanovića, kroz neposredno njegovo angažovanje i angažovanje članova Vlade na terenu, a prva pomoć stigla je od Vlade Republike Srbije, sutradan po zemljotresu, kojom prilikom je poslato 50 hiljada crepova i novčana pomoć od šest miliona i šesto hiljada dinara, što je omogućilo da se jedan deo objekata sa manjim oštećenjem odmah osposobi.
Nešto kasnije stigla je pomoć od Savezne vlade u visini od 600 miliona dinara i ona je odmah angažovana za nabavku građevinskog materijala. Značajno je pomenuti da je Vojska Jugoslavije odmah pritekla u pomoć i obezbedila šatore za privremeni smeštaj najugroženijih porodica, a ponudila je i drugu pomoć, pre svega u radnoj snazi i građevinskoj operativi.
Pri svemu ovome je bitno istaći da pomoć, koja bude i dalje pristizala, treba da ide preko Okružnog i opštinskih štabova, jer je posao otklanjanja posledica zemljotresa, pre svega, obaveza, dužnost i odgovornost koja leži na Vladi Republike Srbije, Saveznoj vladi i njihovim organima.
Moram da kažem da je narod Kolubarskog okruga dostojanstveno podneo gubitak krova nad glavom, posebno što je bio svestan da su se u tom periodu i Srbija i Jugoslavija nalazile u neposrednoj ratnoj opasnosti.
Poseta predsednika Slobodana Miloševića, odmah po završetku teških i napornih pregovora sa predstavnicima međunarodne zajednice i njihovo uspešno okončanje, čime su odbranjeni interesi našeg naroda i države, posebno je ohrabrila građane i ja sam ovom prilikom dužan da izrazim zahvalnost građana na njegovim porukama, predlozima i stavovima, koji su za narod našeg kraja mnogo u tom momentu značili.
Prirodna katastrofa se desila, ostavila teške posledice i velika oštećenja objekata, ali je u svemu ovome najvažnije da ljudskih žrtava nije bilo. Ostaje da se i dalje organizujemo, da se sanira i do zime sagradi najviše što se može, a na proleće da nastavimo sa radovima.
Na našem području odlučeno je da se 19. oktobra 1998. godine odmah započne sa rušenjem 712 objekata i, naravno, da se odmah započne sa njihovom izgradnjom.
Ovom prilikom želim da se zahvalim i svima onima koji su odmah i u toku ovih 20 dana na bilo koji način pokušali da pomognu narodu Kolubarskog kraja. Imajući u vidu sve napred izneto, mišljenja sam da je zakon, o kome danas raspravljamo, dobro koncipiran, da garantuje siguran izvor prihoda i da je primenjiv za duži vremenski period. Zato vam i predlažem da se svi založimo za njegovo usvajanje i da odmah počnemo sa radom.