Poslanik nije ni u jednom radnom telu.
Nema informacija o predloženim aktima.
Ne, uopšte ne želim da odgovaram na priču koja nema veze sa amandmanom. Želim da budem konstruktivna i da pričamo samo o amandmanima.
Zahvaljujem.
Gospodine Rističeviću, vaš amandman, kao i amandman na član 1, ovaj na član 6. i još par amandmana imaju intervenciju samo u smislu dodati zarez posle reči.
Zarez ili zapeta, neka procene oni jezički čistunci šta je ispravnije, ali mi smo u odgovoru na vaše podnete amandmane ove prirode rekli da Narodna skupština ima pravo da razmotri potrebu da izvrši jezičku redakciju teksta Predloga zakona, tako da se ja neću javljati ni povodom amandmana koje ste kasnije podneli sa ovakvom suštinom.
Samo to sam htela da kažem.
Najkraće moguće.
S obzirom da je reč o predaplikaciji za koju je potrebno utvrditi zakonski predlog i usvojiti ga, a nakon toga će evropski platni savet ustanovljavati potrebu za dodatnim, da kažem našim rečnikom, podzakonskim aktima gde će se nešto precizirati ukoliko ove strane koje pominjete ne urede pravila dovoljno dobro.
Naravno da je Narodna banka tu ne samo da deluje postfestum, jer šest godina iskustva u sprovođenju najsavremenijih tehnologija iz sistema plaćanja - IP skenera, IPS plati, kešbek. Mi smo pokazali da i bez zakonske obaveze jesmo obeštetili građane tamo gde su lošim činjenjem banaka ili nedovoljnom proverom kroz Google Pay, kroz Apple Pay trpeli štetu i vraćen im je novac. Ne da su banke plaćale kaznu nama, nego je vraćen novac korisnicima tamo gde su oni bili oštećeni nekim propustima u poslovanju banaka.
Šestogodišnje iskustvo Narodnoj banci Srbije daje za pravo da se ponaša kao policajac, već da određuje okvire koji treba da budu jedinstveni za jedan region kakva je SEPA i da ćemo, mislim da vam iskustvo Narodne banke Srbije za sve ovo vreme daje dovoljno sigurnosti da ćemo preciznije urediti ukoliko se bilo čije pravo u smislu iniciranja platne usluge ili štete koja može da nastane, bude povredilo. Garantujem, a vi ćete, uostalom, videti i imati na uvid te podzakonske propise kada se budu donosili.