VITOMIR MILOŠEVIĆ

Nestranačka licnost

Poslednji put ažurirano: 06.05.2016, 09:50

Osnovne informacije

Statistika

  • 0
  • 0
  • Nema pitanja koja su upućena poslaniku

Članstvo u radnim telima

Poslanik nije ni u jednom radnom telu.

ČETVRTA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 22.05.2006.

Dame i gospodo narodni poslanici, u ime poslaničke grupe SRS podneo sam amandman na Predlog zakona o računovodstvu i reviziji tako da se u članu 5. stav 2. menja i glasi: "Na program iz stava 1. ovog člana saglasnost daje ministarstvo nadležno za vođenje finansija". Obrazloženje je, da po konceptu SRS ovakve poslove isključivo treba da obavlja organ državne uprave, a ne pojedinac.
Zašto mi smatramo da je naš koncept bolji i kako to izgleda kada o tome odlučuje pojedinac, navešću vam primer iz RTB Bora. Naime, 1998. godine RTB Bor je osnovao Komisiju za procenu vrednosti ukupnog kapitala preduzeća. Komisija je utvrdila da po najnižoj likvidacionoj vrednosti, vrednost kapitala RTB Bor iz Bora iznosi 836 miliona i 454 hiljade dolara. Dugovanja u tom trenutku su bila nekoliko puta niža. Ovu vrednost verifikovala je i Republička direkcija za procenu kapitala.
Kao drugo, za prodaju RTB Bora nikada nije raspisan tender. Pošto su to dva osnovna kriterijuma po kojima se može uvesti proces restruktuiranja u preduzeću, pošto nijedan od ovih uslova nije ispunjen, proces restrukturiranja u RTB Bor je uveden protivzakonito, o čemu postoji odluka Ustavnog suda Republike Srbije.
Pre desetak dana, po naređenju Mlađana Dinkića, obustavljen je rad topionice Bor u Boru. Početkom juna Vlada treba da raspiše tender za prodaju RTB Bora.
Na radnike se vrši strahovit pritisak da napuste RTB, ubeđujući ih da ne postoji nikakva dalja perspektiva, a razlog je što Vlada, smišljenim obustavljanjem procesa proizvodnje, želi da već dogovorenom kupcu pokloni RTB Bor iz Bora. Četiri revizorske kuće, od kojih je jedna "Deloitte and Touche", vršila je analizu poslovanja RTB iz Bora i utvrdila da je RTB Bor za dve godine napravio gubitak u poslovanju od 302 miliona evra.
Ovaj izveštaj su potpisali u februaru ove godine gospodin Labus i gospodin Naumov. To je tolika glupost da za 302 miliona evra može da se kupi sav stambeni prostor u Boru i to skoro tri puta.
Da RTB Bor za te dve godine ništa nije proizveo i prodao, troškovi poslovanja ne bi bili ni približno toliki, ali su revizorske kuće takvu cifru izmislile da bi se u postupku privatizacije RTB Bor poklonio kao nešto potpuno bezvredno.
Naš kolega narodni poslanik SRS Branislav Rankić je u Skupštini ministru pokazivao program revitalizacije basena Bor, koji bi obezbedio rudarenje u basenu u narednih 100 godina, ali uz pomoć Vlade, koja bi bila zainteresovana da sačuva prirodna blaga i da ih eksploatiše u korist građana Srbije, a ne da poklanja, kao što to radi ova vlada.
Važno je napomenuti da su građani Bora i Majdanpeka izloženi ogromnoj prevari, a pri tome se drže u potpunom informativnom mraku, jer im niko iz Vlade i iz poslovodstva ništa ne saopštava o predstojećoj privatizaciji, što jasno ukazuje na samovolju pojedinaca. Čiji je koncept prihvatljiviji za građane Bora odlučiće sami građani već 28. maja prilikom glasanja na izborima za predsednika opštine Bor.

DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 13.04.2006.

Dame i gospodo narodni poslanici, u ime poslaničke grupe SRS podneo sam amandman na član 2. ovog predloga zakona i tražio njegovo brisanje.
Uporno insistiranje poslanika SRS na brisanju svih članova jasno pokazuje naš stav prema ovom predlogu zakona. Smatramo da je podizanje jednog ovakvog kredita besmisleno, imajući u vidu dosadašnja poskupljenja struje.
Ne treba spominjati da je u programu ove vlade privatizacija EPS-a, pa se postavlja pitanje – za koga se Srbija zadužuje novim kreditima i ko treba da se bogati sa enormno visokom cenom električne energije.

SEDMO VANREDNO ZASEDANjE, 12.07.2005.

Dame i gospodo narodni poslanici, amandmanom na Predlog zakona o carinskoj tarifi, Odeljak I – Žive životinje; proizvodi životinjskog porekla i Glava 2. – Meso i drugi klanični proizvodi za jelo, carinska stopa 30 zamenjuje se carinskom stopom 50.
U ime SRS predložio sam promenu carinske stope, zato što smatram da bi usvajanjem ovog amandmana zaštitili domaću stočarsku proizvodnju koja je u prethodnom periodu bukvalno uništena. Svima je poznato da je Srbija primarno, agrarna zemlja sa ogromnim potencijalom za bavljenjem stočarskom proizvodnjom.
S obzirom na to da je bivša, a i ova vlada, nekontrolisanim uvozom živih životinja, mesa i drugih klaničnih proizvoda sumnjivog kvaliteta i porekla, bukvalno uništila stočarsku proizvodnju i prepolovila stočni fond, srpski radikali predlažu povećanje carinske stope sa 30 na 50, jer bi takvim potezom destimulativno delovali na potencijalne strane izvoznike, koji svoju izvoznu aktivnost usmeravaju ka Srbiji i njenom tržištu.
Poljoprivreda je, u koju se aktuelna vlast toliko zaklinjala, (naravno, u predizbornim kampanjama) u svim prethodnim periodima na svojim leđima iznela i pretrpela sva teška vremena, zahvaljujući prvenstveno vrednom i marljivom seljaku. Zbog toga se sada nalazi u izuzetno teškom stanju. Sve što je seljaku potrebno za poljoprivrednu proizvodnju, bez obzira o kojoj je grani poljoprivrede reč, drastično je poskupelo, dok su njihovi proizvodi realno ostali jeftini i nekonkurentni sa uvoznim, koji su često sumnjivog kvaliteta.
Dolazim iz opštine Kučevo, koja se pretežno bavi poljoprivrednom proizvodnjom, sa gotovo idealnim uslovima i ogromnim potencijalom za razvoj stočarstva. Znam dosta poljoprivrednika, stočara koji su svoj stočni fond bukvalno uništili, a svoje obore i staje ostavili prazne, iz prostog razloga što svoje proizvode nemaju više kome da prodaju; nema organizovanog otkupa, nema zagarantovane cene i jedino održavaju stočarsku proizvodnju u toj meri da pokriju sopstvene potrebe.
Drastični zaokret Vlade prema poljoprivrednim proizvođačima po svim granama bi povećao broj kvalitetnih poljoprivrednih proizvoda, kako na domaćem tržištu, tako i proizvoda spremnih za izvoz.
Povećanje carinske stope sa 30 na 50 bi sigurno stimulisalo domaće poljoprivredne proizvođače ozbiljnom politikom Vlade bili bi zainteresovani za obnavljanje stočnog fonda i kompletne poljoprivredne proizvodnje, a korist od prihvatanja ovog amandmana bi bila višestruka.
Zato, gospodo poslanici, u ime srpskog poljoprivrednika apelujem na vas da u danu za glasanje dobro razmislite koje dugme da pritisnete. Glasajte po svojoj savesti, bez obzira na obrazloženje Vlade, koja kaže: "Amandman se ne prihvata iz razloga što bi dalje povećanje carinskih stopa dovelo do gubljenja trgovinskih preferencijala pri uvozu robe u zemlje Evropske unije".
Ovakvom politikom Vlade prema domaćim poljoprivrednim proizvođačima ne samo da nećemo imati šta da izvezemo, već nećemo imati dovoljno ni za sopstvene potrebe, a bićemo prinuđeni da uvozimo praktično sve što nam se ponudi, bez obzira na sumnjivo poreklo i kvalitet, a time bi zadali završni udarac i onako ojađenoj domaćoj poljoprivrednoj proizvodnji i srpskom poljoprivrednom proizvođaču. Hvala.