Prikaz govora poslanika

Prikaz govora poslanika <a href="https://otvoreniparlament.rs/poslanik/8594">Zlatko Radić</a>

Govori

Dame i gospodo narodni poslanici, na osnovu člana 145. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, u ime SRS podneo sam amandman na Predlog zakona o davanju garancije Republike Srbije nemačkoj finansijskoj organizaciji KFW po zaduženju JP "Elektroprivreda Srbije" za finansiranje Projekta za nabavku rudarske opreme za potrebe površinskog kopa "Tamnava - Zapadno polje".
Predloženim amandmanom zahtevam brisanje člana 5. ovog zakona, a iz razloga što SRS i ja lično nismo za dodatno zaduženje građana Srbije, jer ste ih već previše zadužili i učinili im život nepodnošljivim. Mi jesmo za modernizaciju naše lepe Srbije i površinskog kopa "Tamnava - Zapadno polje", ali ovo što predlažete, da se EPS zaduži za novih 16 miliona evra, direktno će uticati na povećanje cene električne energije koju će plaćati siromašniji građani Srbije koji već odavno nemaju sredstva ni za osnovne životne potrebe.
To nije kraj, jer ste već planirali da te resurse prodate budzašto svojim kumovima ili kumovima onih koji su vama pomogli da dođete na vlast.
Dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, na osnovu člana 145. Poslovnika Narodne skupštine, u ime SRS podneo sam amandman na Predlog zakona o spoljnotrgovinskom poslovanju, na član 33. stav 2. koji glasi: "Vlada može da propiše bliže uslove za primenu mera zaštite, u skladu sa pravilima Svetske trgovinske organizacije i propisima Evropske unije".
Zakon o spoljnotrgovinskom poslovanju je u članu 3. predvideo slobodu spoljne trgovine. U članu 4. su dozvoljena ograničenja spoljne trgovine, a u članu 5. nadležnosti Vlade za ta ograničenja. Mere zaštite iz člana 33. u suštini nisu ništa drugo nego ograničenja na koja Vlada može da ostane nema, ukoliko je onaj koji se bavi spoljnom trgovinom spreman da plati određene dažbine.
Pošto ove mere niste propisali zakonom, nego ste ovlastili Vladu da određuje uslove za primenu mera zaštite, mogli ste vrlo jednostavno predložiti zakon sa jednim članom, koji bi glasio: spoljno-trgovinsko poslovanje u Republici Srbiji uređuje Vlada.
Zato smatram da je stav 2, u članu 33. suvišan i da treba da se briše.
Dame i gospodo narodni poslanici, na osnovu člana 141. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, u ime Srpske radikalne stranke podneo sam amandman na Predlog zakona o turizmu, na član 102. koji govori o aktu o određivanju kategorije ugostiteljskog objekta.
Stavovi 2. i 3. člana glase: "Ako ugostitelj do isteka roka važenja akta o određivanju kategorije nije podneo zahtev za ponovno određivanje kategorije, ugostiteljski objekat biće brisan iz registra kategorisanih ugostiteljskih objekata. U slučaju iz stava 1. tačka 4) ovog člana, ministar donosi akt o brisanju ugostiteljskog objekta iz registra kategorisanih ugostiteljskih objekata."
Amandmanom se predlaže: "Ako je ugostiteljskom objektu za smeštaj u periodu važenja akta o određivanju kategorije drugi put u roku od dve godine izrečena kazna za prekršaj iz člana 126. stav 1. tačka 4) ovog zakona, kao i zbog nepoštovanja dobrih poslovnih običaja i uzansi, ministarstvo može da smanji ili da oduzme kategoriju, za period od tri meseca do dve godine."
Mojim amandmanom se precizira kada ministarstvo može da smanji ili da oduzme kategoriju ugostiteljskom objektu. Nažalost, ova vlada Srbije je nametnula takve poreze i namete da je prosto neisplativo više držati bilo kakav ugostiteljski objekat, a da to bude profitabilno, izuzev onih koji su u centru grada. Više od deset godina se bavim ugostiteljstvom i mogu slobodno da kažem da nikada gore nije bilo nego danas, jer, nažalost, i kafana je postala luksuz. Poznato je da je naš narod druželjubiv i voli da izlazi po kafanama.
Gospodo, na vama je da popravite standard građana, pa će oni sa dubokim džepovima moći da razmišljaju i o letovanju i o zimovanju, kao i obilasku naših crkava i manastira. Hvala.
Dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, na osnovu člana 141. Poslovnika Narodne skupštine, u ime SRS, podneo sam amandman na član 7. Predloga zakona o radu.
Taj član glasi: "Udruženjem poslodavaca, u smislu ovog zakona, smatra se samostalna, demokratska i nezavisna organizacija u koju poslodavci dobrovoljno stupaju radi predstavljanja, unapređenja i zaštite svojih socijalnih, ekonomskih i drugih interesa".
Amandman na član 7. je u potpunosti analogan amandmanu na član 6. ovog zakona. Jedino što se u članu 7. govori o udruženju poslodavaca, a na čelu sa gospodinom Karićem i ostalim novokomponovanim srpskim tajkunima, koji su se preko noći obogatili i sada se udružuju da bi zaštitili svoj nečasno stečeni kapital.
Nažalost, za sada su uspeli da uzmu pod svoje i vođe reprezentativnih sindikata, tako da se menja definicija njihovog udruženja, umesto reči "demokratska", stavlja se reč "tajkunska", pa bi dobili pravu definiciju koja glasi: "Udruženje poslodavaca smatra se samostalnom, tajkunskom i nezavisnom organizacijom".
Dakle, od koga bi oni trebalo da se zaštite, kada mnogi od njih iskorišćavaju jeftinu radnu snagu i ne prijavljuju radnike za socijalno i penziono osiguranje.
Takođe, koriste tešku ekonomsku situaciju i radnike ucenjuju mizerno niskim ličnim dohocima.
Zato bih apelovao na gospodina ministra i Vladu Srbije da prihvati veći deo amandmana SRS, jer nam je cilj da smanjimo socijalne razlike i što veću zaštitu pružimo radniku. Hvala.
Dame i gospodo narodni poslanici, podneo sam amandman na član 6. Predloga zakona o radu. Taj član glasi: "Sindikatom, u smislu ovog zakona, smatra se samostalna, demokratska i nezavisna organizacija zaposlenih u koju se ona dobrovoljno udružuju radi zastupanja, predstavljanja, unapređenja i zaštite svojih profesionalnih, ekonomskih, socijalnih, kulturnih i drugih pojedinačnih i kolektivnih interesa."
Reč "demokratska" u ovoj formulaciji člana je suvišna. Ovde se govori o sindikatima koji će u narednih nekoliko godina imati izuzetno važnu ulogu u pravcu ostvarivanja prava radnika i sprovođenja ovog zakona koji ćete vi doneti. Posebno zapažena njihova uloga biće u restrukturiranju velikih preduzeća poput EPS-a, NIS-a i Železnice.
Vođe reprezentativnih sindikata su se uglavnom do sada bavile nabavkom zimnice i drugim manje važnim stvarima, vezano za radnike. Jedan od negativnih primera je Asocijacija nezavisnih sindikata Srbije, koja se bavi preprodajom uglja, poznata kao ugljena mafija. Najbitnije u ovom trenutku je da predstavnici sindikata budu časni ljudi, koji neće biti korumpirani od strane direktora i poslodavaca. Hvala.
Dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, u ime SRS podnosim amandman na Predlog zakona o mirnom rešavanju radnih sporova, na član 22. stav 2. koji glasi: "Miritelj je predsedavajući Odbora.
Miritelj otvara i vodi raspravu.
Predstavnici strana u sporu na raspravi iznose svoje stavove i predloge".
Predlažem da umesto: "Miritelj otvara i vodi raspravu" stoji: "U službi pravne pomoći otvara se i vodi rasprava".
Moj amandman je podnet analogno amandmanu na član 7. Predloga zakona koji je podnela narodni poslanik Vjerica Radeta, a suština je da, SRS predlaže umesto osnivanja još jedne agencije, radne sporove rešava služba pravne pomoći koja već postoji u svim opštinama i koja je kadrovski i na svaki drugi način sposobna da vrši poslove koji se odnose na mirno rešavanje radnih sporova.
Gospodine ministre, nekoliko narodnih poslanika iz SRS preporučilo vam je da povučete ovaj Predlog zakona. Vi i Vlada time ništa nećete izgubiti, a društvo hoće.