Poslanik nije ni u jednom radnom telu.
Nema informacija o glasanjima.
Nema informacija o predloženim aktima.
Dame i gospodo narodni poslanici, restrukturiranje vojne industrije javnih preduzeća, posebno ŽTP-a, RTB Bor i drugih preduzeća, doneće Srbiji novu armiju nezaposlenih. Oni će se pridružiti već postojećim armijama radnika bez posla i radnih mesta i seljacima, koji mukotrpno obrađuju svoja imanja bez ikakve koristi.
Vlada nam stalno potura priče bez dokaza da će aktuelnom politikom zapošljavanja, koja će se sprovoditi preko Nacionalne službe za zapošljavanje, a po posebnom programu Vlade, obezbediti novo zapošljavanje, i to pre svega kategorije nezaposlenih koji se teško zapošljavaju, mladih koji prvi put traže posao, viškova zaposlenih, invalida, izbeglih i prognanih lica. Moji Dobričani bi na ovo postavili pitanje: "Ko je ovde lud, a ko je zbunjen?"
Vlada će, kao prvo, u rekonstruiranju otpustiti radnike da bi ih kao posle zaposlila. A kad će ih uposliti, ne zna se.
U zadnjih nekoliko meseci zatvoreno je i odjavljeno mnogo malih radnji. Mnogi mali biznisi i porodična preduzeća se gase. Zatvaraju se čak i tezge na buvljacima. Odrali ste im kožu da biste iskazali suficit u budžetu. Ali, što ste uzeli, uzeli ste. Od koga ćete sada naplatiti harač. Plašim se da će vam do kraja godine biti potreban još jedan rebalans jer se budžet više neće puniti u iznosu koji ste planirali. Nećete imati od koga više da otmete.
Srpski radikali su očekivali da se povećana sredstva u budžetu iskoriste za pospešivanje privrede, poljoprivrede, unapređenje zdravstvene i socijalne zaštite građana Srbije. Naravno od toga neće biti ništa. Ova vlada sastavljena sa koca i konopca, od partija koje sve zajedno ne uživaju ni 10% poverenja građana, to nije u stanju da ostvari.
Poljoprivreda, koja je najvitalnija grana privrede i koja je u prethodnom periodu održavala kakav-takav socijalni mir, jeste u posebno teškom stanju. Loši vremenski uslovi, skupa sredstva za zasnivanje poljoprivredne proizvodnje, zaštitu i održavanje poljoprivrednih proizvoda, nemar države i mnoge druge okolnosti upropašćuju seljake. Gubi se motiv za bavljenje poljoprivredom. Vlada se hvali budžetskim suficitom, a sve ostalo u državi propada.
Prođite Dobričem i Toplicom, izađite iz skupih limuzina i luksuznih kabineta i videćete šta narod misli o vama.
Narod traži izbore i srpske radikale. Narod traži Vojislava Šešelja i Tomislava Nikolića.
Dame i gospodo narodni poslanici, na član 21. u ime poslaničke grupe SRS podneo sam amandman koji glasi: – "Član 21. briše se". U članu 21. se kaže – novčanom kaznom od 100.000 do 3.000.000 kazniće se za privredni prestup banka ako premiju ne plaća na način i u roku koji agencija propiše, ako ne dostavlja mesečne izveštaje o ukupnom osiguranju depozita. Država i Narodna banka Srbije garantuje fizičkim licima za sredstva koja se deponuju kod banaka.
Imajući u vidu da dozvole za rad banaka daje država, odnosno Narodna banka, sasvim je normalno da oni odgovaraju za deponovanje sredstava fizičkih lica. Nije potrebno dodatno opterećivati banke, odnosno smanjivati kamate koje poslovne banke daju na depozit fizičkim licima. Ovakav jedan zakon još više će povećati i onako skupe kredite koje koriste pravna i fizička lica. Hvala.
Dame i gospodo narodni poslanici, i ovaj zakon donosimo po hitnom postupku. To je stalna praksa u radu ove vlade i po tome se ona i razlikuje od prethodne. Bez posla ostaju ljudi koji su umanjili svoje radne i zdravstvene sposobnosti tokom radnog veka i o tim ljudima se mora voditi posebna briga.
U članu 45. Predloga zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, predlagač - Vlada Republike Srbije predlaže neke sankcije za poslodavce koji zapošljavaju lica starija od 50, odnosno od 45 godina, a koji se na dan zaključivanja ugovora vode kod Nacionalne službe za zapošljavanje i imaju status korisnika novčane naknade za vreme nezaposlenosti ili su kod službe prijavljena kao nezaposlena najmanje godinu dana bez prekida.
Naime, za lica starija od 50 godina, sa kojima je poslodavac zaključio ugovor o radu, poslodavac se oslobađa obaveze plaćanja doprinosa za obavezno socijalno osiguranje, koji se plaća na osnovicu, odnosno na teret poslodavca. To pravo na neplaćanje doprinosa ostvaruje se u periodu od dve godine od dana zasnivanja radnog odnosa zaposlenog. Za lica starija od 45 godina ovo pravo znači umanjenje plaćanja doprinosa u iznosu od 80 posto, takođe se primenjuje dve godine.
Predviđena je i mera obezbeđenja radnika tako što će poslodavac biti dužan da plati doprinos koji bi inače platio kad zaposlenom prestane radni odnos u toku trajanja olakšice, kao i u periodu od tri godine po isteku roka u kome se olakšice primenjuju. To može biti kazna za nesavesne poslodavce, ali će malo pomoći radnicima koji ostaju bez posla na takav način.
Zamislite da poslodavac uposli lice od 50 godina starosti i zadrži ga u radnom odnosu pet godina, znači za vreme dok traju olakšice i tri godine nakon toga, a onda raskine ugovor o radu. Dakle, radnik sa 55 godina ponovo ostaje bez posla, jer nema te stimulacije koja će naterati poslodavca da uposli lice sa 55 godina starosti.
Zato mislim da ove rokove treba produžiti na najmanje pet godina plaćanja doprinosa za lica starija od 50 godina, odnosno umanjenje od 80 posto za lica starija od 45 godina, a rokove dodatne zaštite zaposlenih u ovom životnom dobu produžiti do ostvarivanja prava na penziju po bilo kom osnovu. Bez ovih mera ćemo vrlo brzo imati još veće probleme nego do sada. Ako radite, sigurno smo da će gubitak radnih mesta zadesiti najveći broj zaposlenih u Srbiji.