Prikaz govora poslanika

Prikaz govora poslanika <a href="https://otvoreniparlament.rs/poslanik/8655">Stojan Cvetković</a>

Govori

Dame i gospodo narodni poslanici, u ime poslaničke grupe SRS podneo sam amandman na Predlog zakona o carinskoj tarifi, Odeljak I – Žive životinje; proizvodi životinjskog porekla; Glava 1. – Žive životinje u tarifnim oznakama 0103 91 10 00, 0103 91 90 00, carinska stopa 30 zamenjuje se carinskom stopom 40, jer je politika prethodne i ove vlade nekontrolisanim uvozom žive stoke, mesa i mesnih prerađevina, mleka i mlečnih prerađevina pogubno uticala na domaće stočne fondove, koji su potpuno osiromašeni.
Rešenje koje predlažem ovim amandmanom domaće poljoprivredne proizvođače štiti od nekontrolisanog uvoza ovih proizvoda i sprečava njihovo uništenje. Od 2000. godine, dolaskom DOS-a na vlast, počeo je nekontrolisan uvoz žive stoke i mesnih prerađevina, tako da su doprineli uništavanju stočnog fonda, a ta praksa se nastavlja i danas.
Dame i gospodo narodni poslanici, u ime poslaničke grupe SRS podneo sam amandman na član 25. Predloga zakona o osiguranju depozita i predlažem da se član 25. briše, iz više razloga. Narodna skupština Republike Srbije je očigledno u funkciji Vlade Republike Srbije i zato se sednica Narodne skupštine zakazuje suprotno odredbama Poslovnika, kako bi se narodnim poslanicima onemogućilo da podnesu amandman i da kroz obrazloženje obaveste javnost Srbije. Vlada Republike Srbije je jedino odlučna da nastavi dalje pljačkanje građana Srbije. Ovakav zakon će još više povećati ionako skupe kredite koje koriste pravna i fizička lica. Mi danas imamo najskuplje kredite u Evropi. I dok sve veći broj radnika ostaje bez posla, skupi krediti onemogućavaju razvoj malih i srednjih preduzeća.
Nedavno je objavljen podatak da je u zadnjih nekoliko meseci zatvoreno 1.500 radnji, a za to je zaslužan ministar Mlađan Dinkić. Na jugu Srbije situacija je još teža, posebno u opštinama Lebane, Medveđa, Bojnik, Crna Trava, gde stepen nezaposlenosti raste iz dana u dan, a primanja sve niža. Ne mogu da završim, a da ne kažem da se opština Lebane vratila u vreme 1945. godine. Nijedna fabrika ne radi, objekti i putevi su prepušteni propadanju, 3.000 radnika je ostalo bez posla, 2.000 porodica nema nijednog zaposlenog. Jednostavno Lebane umire. Slučajni prolaznik bi zaključio da u Lebanu vlada kuga, a ne demokratija koju čine odbornici DS-a, Karić i G17, SPO i NS.
Dame i gospodo narodni poslanici, u ime SRS podneo sam amandman na član 18. stav 1. predloženog zakona o semenu. Član 18. stav 1. glasi: ″Troškove kontrole proizvodnje semena i izdavanja uverenja o priznavanju semenskog useva snosi proizvođač i uplaćuje na odgovarajući račun za uplatu javnih prihoda budžeta Republike.″
Amandmanom predlažem da se reč "proizvođač" zameni rečima "vlasnik sorte čije se seme ugovorno umnožava". Trebalo bi da vlasnik sorti ugovara uslove umnožavanja svojih sorti, pa on treba da snosi troškove, a posebno ako bi se uverenje dostavljalo vlasniku sorte. Hvala.
U ime poslaničke grupe SRS podneo sam amandman na član 35. predloženog zakona o semenu. Član 35. glasi: "Seme u prometu mora biti upakovano u originalno pakovanje na način koji obezbeđuje očuvanje njegovog kvaliteta". Ovaj član zakona bi ostao nedorečen ukoliko se ne doda drugi stav koji je predviđen ovim amandmanom, i koji glasi: "Pakovanje, deklarisanje i obeležavanje semena, kao i izdavanje deklaracije vrši dorađivač semena ili uvoznik semena". Ovim amandmanom se jasno definiše ko može vršiti pakovanje semena i izdavanje deklaracije.
Zato bi trebalo da sve poslaničke grupe u danu za glasanje glasaju za ovaj amandman, kako bi usvajanjem amandmana ovaj član 35. bio preciznije definisan.
Dame i gospodo narodni poslanici, u ime poslaničke grupe Srpske radikalne stranke, podneo sam amandman na član 28. predloženog zakona o mirnom rešavanju radnih sporova.
Srpska radikalna stranka smatra da postupak mirnog rešavanja radnih sporova treba da bude završen pred službom pravne pomoći pri skupštinama opština. Iz tog razloga predlažem da se član 28. briše.
Mi smo se i kod ranijih predloga zakona izjašnjavali protiv osnivanja agencija. U ovom slučaju, republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova obavlja stručne poslove koji se odnose na izbor miritelja i arbitara. Zaista, nemamo više nijedan zakon koji ne predviđa formiranje agencija.
Zato postavljam pitanje Vladi Republike Srbije - da li uopšte zna koliko je ljudi zaposleno u svim do sada osnovanim agencijama i koliko to košta?
Ovo postavljam iz razloga jer sve do sada formirane agencije nisu dale očekivane rezultate u svom radu. Zato predlažem ministru da prihvati sve amandmane koje je podnela poslanička grupa SRS, kako bi se poboljšao zakon.