STEFAN KITANOVIĆ

Srpska napredna stranka

OSVRT OTVORENOG PARLAMENTA

Stefan Kitanović prvi put je izabran za narodnog poslanika u 14. sazivu, kao 51. na listi Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane, mandat mu je potvrđen 06. februara 2024. godine.

U 14. sazivu deo je poslaničke grupe ALEKSANDAR VUČIĆ - Srbija ne sme da stane. Član je Odbora za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja, i zamenik člana Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava, Odbora za prostorno planiranje, saobraćaj, infrastrukturu i telekomunikacije i Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo.

BIOGRAFIJA

Rođen je 1992. godine. Osnovnu i srednju školu završio je u Leskovcu. Diplomirao je na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Nišu na smeru Finansije, bankarstvo i osiguranje. Na istom fakultetu završio master studije na katedri za Računovodstvo, informatiku i matematiku, i stekao zvanje master ekonomiste.

Tokom studija osnovao Sportsko društvo pri niškom Univerzitetu i bio redovan član Izvršnog odbora Univerzitetskog sportskog saveza Niša. Iz redova studenata Ekonomskog fakulteta u Nišu biran je za studentskog predstavnika u parlamentu fakulteta, a potom je ispred fakulteta delegiran za predstavnika studenata u parlamentu Univerziteta.

Živi u Leskovcu.

Poslednji put ažurirano: 12.09.2024, 13:20

Osnovne informacije

Statistika

  • 1
  • 3
  • Nema pitanja koja su upućena poslaniku

Prvo vanredno zasedanje , 29.07.2024.

Uvažena predsednice Narodne skupštine gospođo Brnabić, poštovani ministri, predstavnici relevantnih institucija i ustanova, dame i gospodo narodni poslanici, građani Republike Srbije, na dnevnom redu nalaze se izuzetno važne tačke od kojih zavisi kvalitet života i koje zahtevaju apsolutnu ozbiljnost i odgovornost u radu. S druge strane, postalo je gotovo redovno stanje da od jednog dela poslanika konstantno i tokom skupštinskih zasedanja i van njih slušamo negativna tumačenja i kritike na račun gotovo svih predloga i odluka, i to veoma često na jedan neprimeren način.

Znate kada naučite kodeks lepog ponašanja i dobrog parlamentarnog rada više ćete biti poštovani u društvu. Činjenica je da kada vam se neko ne dopada i kada kaže pametne stvari vi to smatrate pogrešnim. Međutim, kada se donose odluke u korist naroda Srbije, treba pokazati jedinstvo i slogu, takva je upravo svesrpska deklaracija koja je 8. juna proglašena na Svesrpskom saboru naroda Srpske i Srbije i koja je potom 2. jula usvojena dvotrećinskom većinom u Narodnoj skupštini Republike Srpske i čvrsto verujem, siguran sam, da će svako ko voli Srbiju podržati deklaraciju koja je u punom interesu našeg naroda, našeg Kosova i Metohije, Srpske i Srbije. I nemoj da vam smeta kada kažemo – naše Kosovo i Metohije.

Što se deklaracije tiče, stvari su kristalno jasne, otvorila se diskusija po pitanju i polemika po pitanju zaduživanja. Osnovno je znati da se zaduživanje samo po sebi ne može posmatrati ni kao nešto što je dobro, ni kao nešto što je loše. Zaduživanje zavisi od mnogo faktora, zavisi od potreba, zavisi od sklonosti, od okolnosti, od načina izvora finansiranja, zavisi pre svega od toga na koji će se način novac koji je pozajmljen koristiti. Zato nekad i najjeftiniji, najpovoljniji krediti mogu biti skupi i nepovoljni ako se koriste za neracionalne, neproduktivne svrhe. U slučaju Srbije zaduživanje jeste korisno, jeste pozitivno i značajno, jer će se novac koristiti za nove investicije, puteve, infrastrukturne projekte, za poboljšanje kvaliteta života građana Srbije.

Ukoliko ste tokom prethodne nedelje slušali stručne ljude, a imamo prilike i danas da čujemo ministre u Vladi Republike Srbije i predstavnike relevantnih institucija i ustanova ili se posvetili barem analizi izveštaja, došli bi do sledećih zaključaka – da u Srbiji postoji finansijska stabilnost, da je ekonomska aktivnost pokazala izuzetan stepen otpornosti na mnogobrojne izazove i potrese, da je Narodna banka Srbije očuvala stabilnost kursa usred neizvesnosti, a u protekloj nedelji nas je guvernerka podsetila kakva je bila situacija od 2008. do 2012. godine kada je kurs znao da ode i sa 80 na 120 dinara, bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije su na izuzetno visokom nivou. Naime, od kako se podaci prate na taj način, od 2000. godine, bruto devizne rezerve su na najvišem nivou.

Javni dug je na ispod 50%. Najvećim delom je to rezultat rasta nominalnog BDP, a valja podsetiti, naspram današnjih ispod 50% javnog duga, pre 10 godina javni dug je bio skoro 80%, iznosi o je tačnije 77%. Danas ministar finansija Siniša Mali je podsetio, dakle, kakva je situacija naspram nekada. Danas imamo 100 puta više novca u budžetu, nego li za vreme prethodne vlasti. Gotovo svakog dana na računu negde oko 750 milijardi dinara.

Te 2012. godine minimalna zarada za vreme prethodne vlasti, da se podsetimo, iznosila je 15.700 dinara. Već sada imamo najave da će minimalna zarada da ide preko 51.000 dinara, da će biti povećanja plata u javnom sektoru, i to posebno u oblasti prosvete.

Ne kažem da je sve idealno, ali je sve sigurno mnogo bolje nego ranije i zahvaljujući marljivom i predanom radu Vlade Republike Srbije, zahvaljujući vrednom i predanom radu predsednika Republike Srbije, Srbiji idu bolji dani. Podaci jasno pokazuju da je ekonomija prethodnih godina rasla i zato sa ja ponosan što sam poslanik upravo sa liste Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane i što dolazim iz grada Leskovca, grada koji je, po mišljenju relevantnih institucija, pa i po istraživanju mnogih agencija, po istraživanju „Fajnenšal tajmsa“, prvi u Evropi, najprivlačniji grad za investitore, koji se našao u kategoriji „Evropski gradovi i regioni budućnosti“, a sve to zahvaljujući odličnoj saradnji lokalne vlasti na čelu sa gradonačelnikom Cvetanovićem i republičke vlasti na čelu sa predsednik Aleksandrom Vučićem.