Poštovani predsedavajući Skupštine, uvaženi ministre sa saradnicima, poštovani građani Srbije, dame i gospodo narodni poslanici, lična karta je javna isprava o kojem građani Srbije dokazuju identitet i kao dokaz u drugim činjenicama koje se u njoj nalaze.
Pravo na ličnu kartu ima svaki građanin Republike Srbije stariji od 16 godina i njihova je dužnost da je imaju. Izmene i dopune Zakona o ličnoj karti donosi se zbog uobičajenih nedostataka i zbog zaključka Vlade koji je usvojen plan prioritetnih aktivnosti i za smanjenje administrativni teret u Republici Srbiji s projekta „Stop birokratiji“.
Izmenjene odredbe posebno se odnose na oglašavanje gubitka lične karte, građani neće morati da oglašavaju u „Službenom glasniku RS“, već nadležni organ MUP-a, oglašava zvaničnoj veb prezentaciji MUP-a, nakon donošenja Rešenja o proglašavanju lične karte nevažeće.
Sem ove izmene predviđa se dopuna podataka sadržanih u obrascu lične karte dodaje se podatak o adresi prijavljenog prebivališta, predviđa se i upisivanje u mikrokontroler tj. čip, sertifikat za elektronsku identifikaciju na osnovu čega lična karta predstavlja kvalifikaciono sredstvo za identifikaciju na daljinu i šemu, elektronski identifikacije srednjeg nivoa sigurnosti.
Takođe, izmena predviđa upisivanje kvalifikacionog sertifikata za elektronski potpis na lični zahtev i odgovarajućih podataka za formiranje tog sertifikata.
Još jedna važna izmena i brisanje dela odredbe koja se odnosi na podnošenje izdavanje lične karte maloletnog lica starijeg od 16 godina. Maloletnom licu starijem od 16 godina, lična karta se izdaje uz saglasnost samo jednog roditelja bez obzira da li drugi roditelj vrši roditeljsko pravo. Lice koje zbog svoje nacionalne pripadnosti, veroispovesti ili rodnih običaja, nosi kapu ili maramu, kao sastavni deo nošnje ili odeće, može biti fotografisano sa kapom i maramom, u skladu sa propisom o načinu uzimanja biometrijskih podataka.
Lična karta može biti putna isprava, ukoliko je to određeno međunarodnim ugovorom i ličnom kartom možemo ulaziti u Republiku Srpsku i Crnu Goru.
Sistem – plati, eliminiše sve potrebe donošenja overe, uplatnice kao dokaz da je plaćena odgovarajuća taksa ili neka druga nadoknada. Sistemom www. plati e-uprava gov. rs omogućava se kreiranje jedinstvenog platnog naloga za bilo koju uslugu, gde se traži broj odobrenja i samim tim pojednostavljanje procedura, kao i ušteda vremena građana Srbije.
I da se ne zaboravi, 9. aprila 1999. godine, na Veliki petak, počela je bitka na Košarama, vodila se između srpske vojske, tada pod nazivom Vojske Jugoslavije, sa jedne strane i trostruko najmoćnijih snaga NATO regularne vojske Albanije i terorista OVK-a sa druge strane.
Cilj je napada NATO je bio da porazi jedinice Vojske Jugoslavije, na pograničnom prelazu Košare, izvrše kopnenu invaziju na KiM. Plan je bio da zauzmu Đakovicu, preseku linije naše vojske između Đakovice i Prizrena, a potom i celu Metohiju, omogućivši NATO avijaciji da ih bombarduje.
Pošto NATO nije imao uspeha u uništavanju kopnenih jedinica naše vojske, na Veliki petak, 9. aprila 1999. godine, u tri sata noću počela je masovna artiljerijska vatra sa albanske strane. Tokom tog napada, negde oko 1.500 pripadnika OVK neprimećeno je prišlo granici, na prvoj liniji je bilo oko 200 pripadnika naše vojske.
Krvava bitka, tajala je celog dana i nastavila se u toku noći. Sledećeg dana, stiglo je pojačanje za naše vojnike, u ljudstvu, i artiljerijskom oružju.
Dolazili su očevi kao dobrovoljci, da se bore sa svojim sinovima i bili su rešeni da poginu, ne dajući ni pedalj srpske zemlje.
Frontovska bitka na liniji oko dužine 15 kilometara, branili su gotovo dva meseca, uz svakodnevne pokušaje neprijateljskih snaga na proboj.
Najjači naboj, u prvim danima, desili su se 12. aprila i 6. maja, kada je kopnenom napadu prethodilo više od 10 sati neprekidnog bombardovanja NATO avijacije, pakao Košare.
Do 2011. godine nigde se nisu pojavljivali tekstovi po ovoj bici, a u borbama je poginulo 108 pripadnika naše vojske, 18 oficira i podoficira, 50 redovnih vojnika, 13 rezervista, 24 dobrovoljca.
Najveći deo poginulih činili su mladići od 18 do 20 godina. Tela nekolicine vojnika nikada nisu dopremljena.
U današnjoj političkoj borbi, ne koriste se napadi političkih protivnika, novi metod, oružje je mnogo opasnije od napada, a to je ismevanje.
Dobro obučeni snimatelji, tekstopisci nekih humorističkih emisija, skreću pažnju sa teme događaja na neki tik, nagli pokret, grešku u izgovoru, kao materijal za ismevanje i pretvarajući sve to u koreografiju.
Običan čovek ne sme da pohvali rad, trud Vlade i predsednika Aleksandra Vučića, jer on postaje glup, neobrazovan, krezub, nalazi mu se neukus u oblačenju i sve što može biti materijal za moguće ismevanje, a sve one priznate građane koji žele da pohvale i ukažu priznanje, kao saradnike vlasti i državne bezbednosti.
Oni žele da nas predstave kao najgore, a mi da i dalje klimamo glavom nad genocide, gde smo i sami bili žrtve, ko u vreme kada su Srbijom vladali Boris Tadić i Dragan Đilas.
Mi ne smemo da se sećamo svojih stradanja, ne smemo da pominjemo žrtve, ne smemo da gradimo, ne smemo da radimo, a pre svega, ne smemo da budemo najbolji.
Nešto što nikada neće moći i neće smeti da nam zabrane, to je da volimo Srbiju.
Na kraju, želim da pohvalim organizaciju Doma zdravlja Zemun i gradske opštine Zemun, opština u kontinuitetu pruža podršku zdravstvenom sistemu. Naš zajednički cilj je dostizanje kolektivnog imuniteta. Autobus za vakcinaciju, po drugi put je organizovan 22. maja, postavljen je na Zemunskom keju, građanima Zemuna je omogućeno da u vremenu od 10 do 17 časova, bez prijavljivanja prime Sinofarm ili Fajzer vakcinu, pa kao i prethodne subote, građani pokazuju veliko interesovanje.
Upućeno je preko 15.000 poziva privrednicima, da im ponudimo mogućnost vakcinisanja zaposlenih, upućeni su pozivi obrazovnim institucijama i već smo organizovali vakcinacije u školi „Ilija Birčanin“, u preduzeću INSA i zaposlenih u fabrici „Galenika“.
U subotu nastavljamo akciju, 29. maja, autobus za vakcinu biće postavljen na Zemunskom keju, kod letnje pozornice. U Batajnici, u Zemun parku.
Apelujem i pozivam na vakcinaciju, a posebno pozivam mlade od 16 do 30 godina, jer samo tako možemo da pobedimo ovu pandemiju i steknemo kolektivni imunitet.
U danu za glasanje podržaću Predlog zakona, kao i moja poslanička grupa, Aleksandar Vučić – Za našu decu.
Zahvaljujem.