Četvrti saziv Narodne skupštine Republike Srbije konstituisan je 3. decembra 1997. godine. Poslanici su u taj saziv birani na izborima održanim 21. septembra 1997. godine.
Najveći broj mandata osvojila je Socijalistička partija Srbije (110), zatim Srpska radikalna stranka (82) i Srpski pokret obnove (45). Koalicija Vojvodina i Savez vojvođanskih Mađara imali su po četiri poslanika, Liga za Sandžak tri, a Demokratska alternativa i Demokratska koalicija Preševo Bujanovac po jednog poslanika. Deo opozicije, predvođen Demokratskom strankom, bojkotovao je izbore jer je smatrao da promenjeni izborni zakon, kojim je broj izbornih jedinica povećan sa 9 na 29, favorizuje najveću stranku.
Za predsednika Narodne Skupštine izabran je Dragan Tomić, koji je već vršio tu fukciju u sazivu od 1994. godine.
Vladu su 24. marta 1998, posle višemesečnih pregovora, formirale SPS i SRS. Na njenom čelu ostao je Mirko Marjanović, a njegov kabinet imao je rekordnih 35 članova (pet potpredsednika, 23 resorna ministra i sedam ministara bez portfelja).
Tokom mandata tog skupštinskog saziva dogodilo se nekoliko dramatičnih situacija iz novije istorije Srbije. Najpre je došlo do zaoštravanja situacije na Kosovu i Metohiji i sve ozbiljnijih oružanih sukoba u južnoj pokrajini, pa je Skupština u više navrata raspravljala o tamošnjoj bezbednosnoj i socijalno-ekonomskoj situaciji i albanskom separatizmu. Potom je u proleće 1999. godine počelo NATO bombardovanje. Za vreme ratnog stanja, Skupština Srbije održala je samo jednu sednicu, 3. juna 1999. godine, na kojoj je donela odluku o usvajanju dokumenta za postizanje mira koji su doneli najviši predstavnici Evropske unije i Rusije.
Na kraju, mandat tog saziva skraćen je za skoro godinu dana posle pobede opozicije na saveznim i loklanim izborima septembra 2000. i petooktobarskih demonstracija. Tada je Skupština Srbije donela novi Zakon o izboru narodnih poslanika, po kojem je cela republika jedna izborna jedinica. Potom je 25. oktobra 2000. predsednik Republike Milan Milutinović doneo je odluku o raspuštanju Narodne skupštine Republike Srbije.