Peti sastanak Radne grupe za unapređenje izbornog procesa

02.10.2024.

Dana 2. oktobra 2024. godine, sa početkom u 11,00 časova, u Narodnoj skupštini je održan Peti sastanak Radne grupe za unapređenje izbornog procesa.

Sastanku je predsedavao Nemanja Nenadić, predsedavajući Radne grupe, a prisustvovali su članovi Radne grupe: Uglješa Mrdić, Ana Jakovljević, Jelena Jerinić, Ana Krstić, Risto Kostov, Luka Pušić, Pavle Dimitrijević i Bojan Klačar kao i Marko Milošević, Kristina Antić, Aleksandar Stevanović i Vladana Jaraković, zamenici članova.

Sastanku su prisustvovali: Srđan Smiljanić, generalni sekretar Narodne skupštine, Vladimir Dimitrijević, zamenik generalnog sekretara Narodne skupštine i Mihajlo Živković, savetnik predsednice Narodne skupštine.

Predsedavajući Radne grupe je za ovaj sastanak predložio sledeći dnevni red:

Razmatranje predloga za izmene i dopune Zakona o sprečavanju korupcije, povezanih preporuka iz Završnog izveštaja ODIHR izborne posmatračke misije za lokalne izbore u Republici Srbiji, održane 2. juna 2024. godine i usaglašavanje teksta unutar Radne grupe;
Razmatranje predloga za izmene i dopune Zakona o Jedinstvenom biračkom spisku, povezanih preporuka iz Završnog izveštaja ODIHR izborne posmatračke misije za lokalne izbore u Republici Srbiji, održane 2. juna 2024. godine i usaglašavanje teksta unutar Radne grupe;
Razmatranje inicijativa za upućivanje preporuka državnim organima za sprovođenje mera.
Kako na početku sastanka nije bilo kvoruma potrebnog za odlučivanje, Radna graupa je, na predlog predsedavajućeg, odlučila da shodnom primenom Poslovnika Narodne skupštine održi sastanak bez kvoruma za odlučivanje kako bi se prisutni članovi Radne grupe dodatno upoznali sa rešenjima u predloženim izmenama Zakona o sprečavanju korupcije i Zakona o Jedinstvenom biračkom spisku.

Na početku su svoje mišljenje o predlozima koji su predstavljeni na Četvrtom sastanku, dali članovi koji tada nisu bili prisutni. Pošto je u periodu između Četvrtog i Petog sastanka član Radne grupe, narodni poslanik Uglješa Mrdić, podneo predlog izmena i dopuna Zakona o Jedinstvenom biračkom spisku i Zakona o sprečavanju korupcije, zamoljen je da predstavi ove predloge a naročito razlike u normativnim rešenjima, ukoliko ih ima, između ovih predloga i nacrta koji je pripremila Služba Narodne skupštine, a o kojima je bilo reči na Četvrtom sastanku. Tokom razmene mišljenja povodom ovih predloga došlo se do zaključka da je potrebno ponovo ostvariti kontakt sa nadležnima u Ministarstvu unutrašnjih poslova kako bi se razrešile pojedine nedoumice u pogledu vođenja evidencija o prebivalištu građana i utvrdilo da li postoji potreba za izmenama zakona koji uređuje tu materiju, a u vezi sa postupkom revizije Jedinstvenog biračkog spiska. Tokom diskusije nije došlo do približavanja stavova u vezi sa sastavom i trajanjem mandata buduće komisije koja će se baviti revizijom Jedinstvenog biračkog spiska, a pojavila su se i nova sporna pitanja u vezi sa ovlašćenjima i zadacima te komisije. Dogovoreno je da se u roku od nekoliko dana održi neformalni radni sastanak u manjem formatu na kojem bi zainteresovani članovi Radne grupe usaglašavali stavove u vezi sa radnom verzijom nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o jedinstvenom biračkom spisku.

U daljem radu članovi Radne grupe su diskutovali o preporukama iz konačnog izveštaja ODIHR povodom lokalnih izbora održanih 2. juna 2024. godine i upoređivali njihov sadržaj sa preporukama koje je ODIHR objavio posle prethodnih izbora, naročito kada je reč o preporukama koje su vezane za dva zakona koji su predmet rasprave.

Član Radne grupe, narodni poslanik Risto Kostov, je ponovio svoj predlog koji je izneo i tokom sastanka članova Radne grupe sa delegacijom ODIHR 25. septembra 2024. godine, da se na neki način inicira da ODIHR uputi preporuku koja bi se odnosila na zaštitu prava Srba na Kosovu i Metohiji da glasaju na izborima koje sprovodi Republika Srbija.

Među novim preporukama ODIHR predsedavajući je istakao onu koja zahteva od javnog funkcionera, koji je kandidat na izborima, da „podnese ostavku“ na funkciju i predložio je da se rešenje formuliše na drugi način, jer „podnošenje ostavke“ ne bi donelo željene efekte. U tom kontekstu se polemisalo i o predlogu narodnog poslanika Uglješe Mrdića da se ograničenje u vršenju javnih funkcija tokom izborne kampanje veže za istek roka za kandidovanje na izborima, kao i o modalitetima ograničavanja aktivnosti javnih funkcionera tokom izborne kampanje. Naglašeno je da osnovna ideja nije da se licima koja vrše javnu funkciju zabrani da učestvuju u izbornoj kampanji, već da se spreči da javni funkcioneri kampanju vode „iz fotelje javnog funkcionera“ umesto kao stranački aktivisti, odnosno stranački funkcioneri. Predsedavajući je na kraju konstatovao da je svakako potrebno da se obave dodatne konsultacije kada su u pitanju već predložena rešenja za izmene Zakona o sprečavanju korupcije u svetlu preporuka ODIHR iz juna 2024. godine koje nisu adresirane predloženim nacrtom izmena i dopuna tog zakona.

Poslednji put ažurirano: 22.10.2024, 15:06