Sednica je oblik rada Narodne skupštine, odnosno njenog radnog tela na kojoj narodni poslanici, odnosno članovi radnog tela razmatraju pitanja koja se nalaze na dnevnom redu i o njima odlučuju.
Članovi Pododbora za pitanje Roma, 16. decembra, održali su sednicu sa jednom tačkom dnevnog reda: negovanje kulture sećanja na Rome žrtve Holokausta – razmatranje aktivnosti u cilju jačanja saradnje Roma u Republici Srbiji i Republici Hrvatskoj.
Prof dr Dragoljub Acković, istakao je da sednica organizovana povodom Međunarodnog dana sećanja na Rome stradale u Drugom svetskom ratu, koji se u Srbiji obeležava na današnji dan. Tim povodom sednici su prisustvovali i gosti predstavnici Romskog nacionalnog saveta u Srbiji i gosti iz Republike Hrvatske.
Sandra Joković, na čiju je inicijativu organizovana sednica, istakla je da povodom obeležavanja Dana sećanja na Rome stradale u Drugom svetskom ratu, Pododbor položio vence u Jabuci, kod Pančeva, kako bi se odala počast stradalim Romima. Povod za održavanje komemorativnog okupljanja je 16. decembar 1942. godine kada je Hajnrih Himler izdao naredbu za sistemsko upućivanje Roma u koncentracione logore radi njihove likvidacije. Kao posledica sistemskog pogroma do 2. avgusta 1944. godine logor Aušvic zatočio je više od 23 000 Roma, od kojih je stradalo oko njih 20 000, navela je Joković.
Dalibor Nakić, predsednik Romskog nacionalnog saveta, naveo je da Narodna skupština treba da bude mesto na kojem se govori o ovoj temi. Iskoristio je priliku da napomene da bi iniciranje i usklađivanje nastavnih planova i školskog programa u Srbiji, mogli da pomognu da se tema stradanja romske populacije u Drugom svetskom ratu proširi, jer ona nije u najvećoj meri zastupljena u školstvu.
Poslanik Hrvatskog sabora Veljko Kajtazi izrazio je zadovoljstvo povodom poziva za saradnju. On je dodao da se u Hrvatskoj Međunarodni dan sećanja na Rome stradale u Drugom svetskom ratu obeležava 2. avgusta i da je njihov parlament priznao ovaj datum. Na njegovu inicijativu Hrvatski sabor priznao je i Dan romskog jezika, koji je obeležava 5. novembra, kao i Svetskog dana Roma. Kajtazi je naveo da je Hrvatska jedina zemlja u svetu u kojoj postoje i magistarske studije romistike. U nastavku izlaganja hrvatski poslanik je govorio o inicijativama koje su pokrenute u Hrvartskoj o ovoj temi, Romskom memorijalnom centru Uštica, spomeniku Zidu boli i svojim aktivnostima u Saboru.
Suzana Krčmar iz Saveza Roma u Republici Hrvatskoj „Kali Sara“ govorila je o projektima kojim se Savez bavi, letnjim školama, stambenom zbrinjavanju i zapošljavanju Roma, a pomenula je i budući projekat evropskog romskog sportskog centra u Hrvatskoj. Ona je dodala da Savez uživa podršku premijera Hrvatske i da je partner njihovoj Vladi.
Sednici je predsedavala član Pododbora Sandra Joković, a prisustvovali su predsednik prof. dr Dragoljub Acković, članovi Pododbora Stefan Srbljanović i Vesna Nedović. Od gostiju na sednici su učestvovali i predstavnici romskih organizacija i institucija, Pava Čabrilovski, Stevan Jovanović, Ljiljana Mihajlović, Dejan Vlajković, Aleksandar Belinanović, Stanko Borić, Adi Sinani i Jadranka Ivković.
Pododbor za pitanja Roma održao je prvu sednicu 5. novembra 2021. godine, koja je posvećena obeležavanju Svetskog dana romskog jezika.
U svom pozdravnom obraćanju, ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić je istakao da ovo Ministartsvo u svom radu i strateškom planiranju posebnu pažnju posvećuje obrazovanju dece iz osetljivih grupa, kojima pripada i romska nacionalna manjina. Naveo je da su afirmativne mere za upis romske dece u predškolske i školske ustanove dale rezultate, i da danas ima više dece koja su obuhvaćena obrazovnim sistemom, posebno naglašavajući važnost obrazovanja romskih devojčica. Ukazao je i na važnu ulogu pedagoških asistenata. Ružić je zaključio u svom obraćanju da Rom znači čovek i da to treba da bude vodilja za unapređenje statusa Roma u obrazovnom sistemu i u celom društvnjenom sistemu, što se može postići zajedničkim snagama i koordiniranim delovanjem.
Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić naglasila je važnost jezika za identitet svakog naroda. Ukazala je na dubinu predrasuda koje postoje prema Romima, koje imaju korene u rasizmu i istakla da je zato bitno da Srbija podržava obeležavanje Svetskog dana romskog jezika. Čomić je navela da je neophodno da sva romska deca budu obuhvaćena obrazovanjem.
Posebna savetnica potpredsednice Vlade i ministarke za kulturu i informisanje zadužena za nacionalne manjine Alma Rizvanović ukazala je na značaj očuvanja kulturnog identita i zaštite jezičkog nasleđa svakog naroda i ukazala da Ministartvo vodi računa o tome, ne samo zato što našu državu obavezuju evropske konvencije, već i iz potrebe negovanja duha zajedništva.
Narodna poslanica Sandra Joković osvrnula se na uložene napore za integraciju romske nacionalne manjine u društvo kroz obrazovni sistem, navodeći da su mere afirmativne akcije dale rezultate. Sve veći broj romske dece završava osnovne i srednje škole, a ima i sve više diplomaca na višim školama i fakultetima, navela je ona.
Prisutnima su se obratili i direktor Fonda za obrazovanje Roma (REF) Ređepali Čupi,
predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine Dalibor Nakić i član Komisije Republike Srbije za saradnju sa UNESKO (UNESCO) Uroš Pribićević, ukazujući na uložene napore i dostignuća u očuvanju romskog jezika i na značaj obeležavanja Svetskog dana romskog jezika.
U svom obraćanju, predsednik Pododbora za za pitanje Roma prof. dr Dragoljub Acković, ukazao je na tok događaja i upućenu inicijativu koja je dovela do toga da UNESKO prihvati predlog da 5. novembar bude proglašen za Svetski dan romskog jezika. Naglasio je da romski jezik ima bogato kluturno nasleđe i izrazio zadovoljstvo što se ove godine u Narodnoj skupštini obeležava ovaj datum.
Tokom sednice Pododbora, o normalizaciji, standardizaciji i kodifikaciji romskog jezika govorio je Ljuan Koka, o izdavaštvu na romskom jeziku izlagao je Zlatomir Jovanović, dok je o rečnicima romskog jezika u Srbiji govrio akademik Bajram Haliti. O romskom jeziku u elektronskim medijima izlagao je Branko Đurić, a dr Marija Aleksandrović govorila je o uvođenju predmeta - romski jezik i kultura u osnovne škole.
Ovom prilikom otvorena je izložba pod nazivom „Rečnici i gramatike romskog jezika“.
Sednici je predsedavao predsednik Pododbora prof.dr Dragoljub Acković, a prisustvovali su članica Pododbora Sandra Joković i narodni poslanik prof. dr Marko Atlagić.