TREĆA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 30.03.2009.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

TREĆA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

3. dan rada

30.03.2009

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić Dejanović

Sednica je trajala od 10:15 do 13:35

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo sa radom Treće sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 143 narodnih poslanika.
Podsećam vas da je članom 86. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine predviđeno da kvorum za rad Narodne skupštine u danu za glasanje postoji ako je na sednici Narodne skupštine prisutno najmanje 126 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja kvoruma za rad Narodne skupštine, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno 126 narodnih poslanika, odnosno da postoje uslovi za odlučivanje.
Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju narodni poslanici Velimir Ilić i Jelena Travar-Miljević.
Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: – PREDLOZI KANDIDATA ZA IZBOR ČLANOVA PRVOG SASTAVA VISOKOG SAVETA SUDSTVA
Pošto je Narodna skupština obavila jedinstveni pretres, a pre nego što pređemo na odlučivanje, podsećam vas na odredbe Zakona o Visokom savetu sudstva koje se odnose na izbor članova Visokog saveta sudstva.
Prema članu 5. Zakona, Savet ima 11 članova – tri člana po položaju i osam izbornih članova koje bira Narodna skupština. Izborne članove čine šest sudija sa stalnom sudijskom funkcijom, od kojih je najmanje jedan sa teritorije autonomnih pokrajina i dva ugledna i istaknuta pravnika sa najmanje 15 godina iskustva u struci, od kojih je jedan advokat, a drugi profesor Pravnog fakulteta.
Prema članu 20. Zakona, izborne članove Saveta bira Narodna skupština na predlog ovlašćenih predlagača.
Prema članu 50. Zakona, prilikom prvog izbora članova Saveta, Narodna skupština je obavezna da izabere najmanje jednog člana Saveta iz reda koji obavlja sudijsku funkciju u sudu sa teritorije autonomnih pokrajina. Do izbora prvog sastava Saveta, poslove iz nadležnosti Saveta u vezi sa izborom izbornih članova Saveta iz reda sudija obavlja Visoki savet pravosuđa.
Podsećam vas da je Odbor za pravosuđe i upravu na sednici 26. marta 2009. godine, prilikom razmatranja predloga kandidata za izbor članova prvog sastava Visokog saveta sudstva, konstatovao da su, zakonom o Visokom savetu sudstva ovlašćeni predlagači, i to: Visoki savet pravosuđa, Advokatska komora Srbije i zajednička sednica dekana pravnih fakulteta u Republici Srbiji, dostavili blagovremeno predlog kandidata za izborne članove prvog sastava Visokog saveta sudstva.
Pre nego što pređemo na glasanje, podsećam vas da se o svakom kandidatu za člana prvog sastava Visokog saveta sudstva glasa posebno, pri čemu ukazujem da se od dva kandidata zajedničke sednice svih dekana pravnih fakulteta u Republici Srbiji bira samo jedan. Napominjem da je zajednička sednica svih dekana pravnih fakulteta u Republici Srbiji predložila tri kandidata ali da je jedan od njih povukao svoju saglasnost da bude kandidat.
Takođe vas podsećam da, prema članu 105. stav 2. tačka 15. Ustava Republike Srbije, Narodna skupština većinom glasova svih narodnih poslanika odlučuje o izboru članova Visokog saveta sudstva.
Prelazimo na odlučivanje.
Stavljam na glasanje predlog Visokog saveta pravosuđa da se za člana prvog sastava Visokog saveta sudstva izabere Jelena Borovac, sudija Vrhovnog suda Srbije.
Za 126, od 126 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština izabrala Jelenu Borovac sudiju Vrhovnog suda Srbije, za člana prvog sastava Visokog saveta sudstva.
Stavljam na glasanje predlog Visokog saveta pravosuđa da se za člana prvog sastava Visokog saveta sudstva izabere Mladen Nikolić, sudija Trgovinskog suda u Beogradu.
Za 126, od 126 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština izabrala Mladena Nikolića, sudiju Trgovinskog suda u Beogradu, za člana prvog sastava Visokog saveta sudstva.
Stavljam na glasanje predlog Visokog saveta pravosuđa da se za člana prvog sastava Visokog saveta sudstva izabere Vučko Mirčić, sudija Okružnog suda u Beogradu.
Za 126, od 126 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština izabrala Vučka Mirčića, sudiju Okružnog suda u Beogradu, za člana prvog sastava Visokog saveta sudstva.
Stavljam na glasanje predlog Visokog saveta pravosuđa da se za člana prvog sastava Visokog saveta sudstva izabere Đurđina Bjelobaba, sudija Okružnog suda u Novom Sadu.
Za 126, nije glasao jedan, od 127 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština izabrala Đurđinu Bjelobabu, sudiju Okružnog suda u Novom Sadu, za člana prvog sastava Visokog saveta sudstva.
Stavljam na glasanje predlog Visokog saveta pravosuđa da se za člana prvog sastava Visokog saveta sudstva izabere Biljana Tošković, sudija Opštinskog suda u Kruševcu.
Za 126, od 126 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština izabrala Biljanu Tošković, sudiju u Opštinskom sudu u Kruševcu, za člana prvog sastava Visokog saveta sudstva.
Stavljam na glasanje predlog Visokog saveta pravosuđa da se za člana prvog sastava Visokog saveta sudstva izabere Nadica Jovanović, sudija u Opštinskom sudu u Kragujevcu.
Za 125, nije glasao jedan od 126 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije izabrala Nadicu Jovanović, sudiju u Opštinskom sudu u Kragujevcu, za člana prvog sastava Visokog saveta sudstva.
Stavljam na glasanje predlog Advokatske komore Srbije da se za člana prvog sastava Visokog saveta sudstva izabere Vojislav S. Nedić, advokat iz Beograda, predsednik Advokatske komore Beograda i član Upravnog odbora Advokatske komore Srbije.
Za četiri, protiv 7, uzdržanih 7, nije glasalo 109, od 127 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije izabrala Vojislava S. Nedića, advokata iz Beograda, predsednika Advokatske komore Beograda i člana Upravnog odbora Advokatske komore Srbije za člana prvog sastava Visokog saveta sudstva.
Kao što sam napomenula, dekani pravnih fakulteta Srbije na zajedničkog sednici, predložili su dva kandidata za izbor člana prvog sastava Visokog saveta sudstva, od kojih Narodna skupština bira jednog.
Podsećam vas da su kandidati: akademik prof. dr Slobodan Perović i prof. dr Zoran Tomić.
Stavljam na glasanje predlog zajedničke sednice svih dekana pravnih fakulteta u Republici Srbiji da se za člana prvog sastava Visokog saveta sudstva izabere akademik prof. dr Slobodan Perović.
Za 47, uzdržanih 16, nije glasalo 106, od 169 poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština prof. dr Slobodana Perovića nije izabrala.
Stavljam na glasanje predlog zajedničke sednice svih dekana pravnih fakulteta u Republici Srbiji da se za člana prvog sastava Visokog saveta sudstva izabere prof. dr Zoran Tomić.
Za 96, protiv četiri, uzdržanih četvoro, nije glasalo 28, od 132 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije izabrala gospodina prof. dr Zorana Tomića.
Konstatujem da Narodna skupština za člana prvog sastava Visokog saveta sudstva, na predlog zajedničke sednice svih dekana pravnih fakulteta u Republici Srbiji, nije izabrala nijednog člana.
Dozvolite da, u vaše i svoje ime, čestitam izbor članovima prvog sastava Visokog saveta sudstva i da im poželim puno uspeha u radu.
Pre nego što pređemo na drugu tačku dnevnog reda, samo da vas obavestim da ćemo u 11,00 časova imati sastanak sa šefovima poslaničkih grupa, a da će sednica koja je bila zakazana za 11,00 sati početi u 13,00 časova.
Zamolila bih poslanike koji žele da napuste salu da to učine kako bismo nastavili sa radom.
Prelazimo na 2. tačku dnevnog reda: – PREDLOZI KANDIDATA ZA IZBOR ČLANOVA PRVOG SASTAVA DRŽAVNOG VEĆA TUŽILACA
Pošto je Narodna skupština obavila jedinstveni načelni pretres, a pre nego što pređemo na odlučivanje, podsećam vas na odredbe Zakona o Državnom veću tužilaca koje se odnose na izbor članova Državnog veća tužilaca:
Prema članu 5. Zakona, osam izbornih članova Državnog veća tužilaca bira Narodna skupština, izborne članove čine šest javnih tužilaca ili zamenika javnih tužilaca sa stalnom funkcijom, od kojih je najmanje jedan sa teritorije autonomnih pokrajina i dva ugledna i istaknuta pravnika sa najmanje 15 godina iskustva u struci, od kojih je jedan advokat a drugi profesor Pravnog fakulteta.
Prema članu 20. Zakona, izborne članove Državnog veća bira Narodna skupština na predlog ovlašćenih predlagača.
Prema članu 50. Zakona, Narodna skupština će najkasnije u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona, izabrati izborne članove prvog sastava Držanog veća. Do izbora prvog sastava Državnog veća poslove iz nadležnosti Državnog veća u vezi sa izborom izbornih članova Državnog veća iz reda javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca, obavlja Visoki savet pravosuđa.
Podsećam vas da je Odbor za pravosuđe i upravu, na sednici održanoj 26. marta 2009. godine, prilikom razmatranja predloga kandidata za izbor članova Prvog saveta Državnog veća tužilaca, konstatovao da su Zakonom o državnom vežu tužilaca ovlašćeni predlagači, i to Visoki savet pravosuđa, Advokatska komora Srbije i zajednička sednica dekana pravnih fakulteta u Republici Srbiji, dostavili blagovremeno predlog kandidata za izborne članove prvog sastava Državnog veća tužilaca.
Pre nego što pređemo na glasanje, podsećam vas da se o svakom kandidatu glasa posebno, pri čemu ukazujem da se od dva predložena kandidata koja su predložili dekani Pravnog fakulteta Srbije na zajedničkoj sednici bira samo jedan.
Takođe vas podsećam, da prema članu 105. stav 2. tačka 15) Ustava Republike Srbije, Narodna skupština većinom glasova svih narodnih poslanika odlučuje o izboru članova Državnog veća tužilaca.
Prelazimo na odlučivanje.
Stavljam na glasanje predlog Visokog saveta pravosuđa da se za člana prvog sastava Državnog veća tužilaca izabere Đorđe Ostojić, zamenik Republičkog javnog tužioca.
Za 131, nije glasao jedan, od 132 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština izabrala Đorđa Ostojića, zamenika Republičkog javnog tužioca za člana prvog sastava Državnog veća tužilaca.
Stavljam na glasanje predlog Visokog saveta pravosuđa da se za člana prvog sastava Državnog veća tužilaca izabere Vladimir Vukčević, Tužilac za ratne zločine.
Za 132, od 132 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština izabrala Vladimira Vukčevića, Tužioca za ratne zločine, za člana prvog sastava Državnog veća tužilaca.
Stavljam na glasanje predlog Visokog saveta pravosuđa da se za člana prvog sastava Državnog veća tužilaca izabere Saša Ivanić, zamenik Okružnog javnog tužioca u Beogradu.
Za 126, nije glasalo 6, od 132 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština izabrala Sašu Ivanića, zamenika Okružnog javnog tužioca u Beogradu, za člana prvog sastava Državnog veća tužilaca.
Stavljam na glasanje predlog Visokog saveta pravosuđa da se za člana prvog sastava Državnog veća tužilaca izabere Ivana Letica-Pavić, zamenik Okružnog javnog tužioca u Novom Sadu.
Za 126, od 126 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština izabrala Ivanu Leticu-Pavić, zamenika Okružnog javnog tužioca u Novom Sadu, za člana prvog sastava Državnog veća tužilaca.
Stavljam na glasanje predlog Visokog saveta pravosuđa da se za člana prvog sastava Državnog veća tužilaca izabere Ljubiša Dragašević, Opštinski javni tužilac u Novoj Varoši.
Za 126, od 126 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština izabrala Ljubišu Dragaševića, Opštinskog javnog tužioca u Novoj Varoši, za člana prvog sastava Državnog veća tužilaca.
Stavljam na glasanje predlog Visokog saveta pravosuđa da se za člana prvog sastava Državnog veća tužilaca izabere Nebojša Ćirjaković, zamenik Opštinskog javnog tužioca u Kragujevcu.
Za 126, od 126 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština izabrala Nebojšu Ćirjakovića, zamenika Opštinskog javnog tužioca u Kragujevcu, za člana prvog sastava Državnog veća tužilaca.
Stavljam na glasanje predlog Advokatske komore Srbije da se za člana prvog sastava Državnog veća tužilaca izabere Miroslav Bojić, advokat iz Čačka.
Nije glasalo 126, od 126 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije izabrala Miroslava Bojića, advokata iz Čačka, za člana prvog sastava Državnog veća tužilaca.
Kao što sam napomenula, dekani pravnih fakulteta Srbije na zajedničkoj sednici predložili su dva kandidata za izbor člana prvog sastava Državnog veća tužilaca, od kojih Narodna skupština bira jednog.
Podsećam vas da su kandidati:
Prof. dr Vojislav Đurđić, redovni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Nišu i prof. dr Milan Škulić, profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Stavljam na glasanje predlog dekana pravnih fakulteta Srbije da se za člana prvog saveta Državnog veća tužilaca izabere prof. dr Vojislav Đurđić, redovni profesor Univerziteta u Nišu.
Za 6, nije glasalo 126, od 132 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije izabrala Vojislava Đurđića za člana prvog sastava Državnog veća tužilaca.
Stavljam na glasanje predlog dekana pravnih fakulteta Srbije da se za člana prvog saveta Državnog veća tužilaca izabere prof. dr Milan Škulić, redovni profesor Univerziteta u Beogradu.
Za 126, protiv 6, od 132 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština za člana prvog sastava Državnog veća tužilaca, na predlog dekana pravnih fakulteta izabrala prof. dr Milana Škulića, redovnog profesora Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Dozvolite da u vaše i u svoje ime čestitam izbor članova Državnog veća tužilaca i da im poželim uspeh u radu.
Pošto je Narodna skupština obavila razmatranje svih tačaka dnevnog reda ove sednice i odlučivanje po njima, saglasno članu 99. Poslovnika, zaključujem Treću sednicu Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini.
Još jedanput molim šefove poslaničkih grupa da dođu u 11,00 sati na dogovor, a u 13,00 časova počinjemo novu sednicu.
(Sednica je završena u 10,35 časova.)

Uvodna Reč

REPUBLIKA SRBIJA

NARODNA SKUPŠTINA

STENOGRAFSKE BELEŠKE

 

ČETVRTA SEDNICA

PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

30. mart 2009. godine

(Prvi dan rada)

(Sednica je počela u 13.15 časova. Predsedava Slavica Đukić-Dejanović,  predsednik Narodne skupštine.)
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, otvaram Četvrtu sednicu Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuju 143 narodna poslanika.
Podsećam vas da je članom 86. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine predviđeno da kvorum za rad Narodne skupštine prilikom usvajanja zapisnika i utvrđivanja dnevnog reda postoji ako je na sednici Narodne skupštine prisutno najmanje 126 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja kvoruma za rad Narodne skupštine, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno 126 narodnih poslanika, odnosno da je prisutno onoliko narodnih poslanika koliko je neophodno da, u skladu da članom 86. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine, možemo da otpočnemo rad.
Obaveštavam vas da su sprečeni da prisustvuju sednici narodni poslanici Velimir Ilić i Jelena Travar-Miljević.
Saglasno članu 84. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da sam ovu sednicu sazvala izuzetno za ponedeljak, 30. mart 2009. godine, sa početkom u 11.00 časova, odnosno da smo je odložili za 13.00 časova, u roku kraćem od roka utvrđenog u članu 84. stav 1. Poslovnika i mimo dana i vremena utvrđenog u članu 85. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, zbog potrebe da Narodna skupština što pre razmotri predloge akata iz predloženog dnevnog reda.
U sazivu ove sednice, koji vam je dostavljen, sadržan je predlog dnevnog reda.
Pre utvrđivanja dnevnog reda sednice, saglasno članu 90. stav 5. i članu 92. Poslovnika Narodne skupštine, potrebno je da Narodna skupština odluči o predlozima za stavljanje na dnevni red akata po hitnom postupku, o predlogu za proširenje dnevnog reda i o predlozima za spajanje rasprave.
Narodni poslanik Branko Ružić predložio je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o potvrđivanju Okvirnog ugovora o zajmu zaključenog između Republike Srbije i Banke za razvoj Saveta Evrope, koji je Vlada podnela Narodnoj skupštini 10. marta 2009. godine i da se ovaj Predlog zakona razmatra kao 31. tačka dnevnog reda.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 127, od 127 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o Fondu za razvoj Republike Srbije, koji je podnela Narodnoj skupštini 11. marta 2009. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 127, od 127 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o zaštiti od buke u životnoj sredini, koji je podnela Narodnoj skupštini 16. marta 2009. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 127, od 127 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Odbor za pravosuđe i upravu predložio je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog odluke o prestanku sudijske dužnosti, koji je podneo Narodnoj skupštini 26. marta 2009. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 126, nije glasao jedan, od 127 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Odbor za pravosuđe i upravu predložio je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog odluke o razrešenju sudijske dužnosti, koji je podneo Narodnoj skupštini 26. marta 2009. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 127, od 127 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Narodni poslanik Tomislav Nikolić predložio je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog odluke o izmenama i dopunama Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podneo Narodnoj skupštini 26. marta 2009. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 21, protiv 124, nije glasalo dvoje, od 147 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o investicionim fondovima, koji je podnela Narodnoj skupštini 27. marta 2009. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Protiv 127, nije glasalo četvoro, od 131 narodnog poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o sudskim taksama, koji je podnela Narodnoj skupštini 27. marta 2009. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Protiv 127, nije glasalo dvoje, od 129 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, koji je podnela Narodnoj skupštini 27. marta 2009. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Protiv 127, nije glasao jedan, od 128 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Odbor za pravosuđe i upravu, na osnovu člana 90. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, predložio je da se dnevni red ove sednice proširi sledećim predlozima odluka: Predlog odluke o prestanku sudijske dužnosti (broj 118-766/09), Predlog odluke o razrešenju sudijske dužnosti (broj 118-767/09), Predlog odluke o prestanku dužnosti javnog tužioca (broj 118-768/09) i Predlog odluke o prestanku dužnosti zamenika javnog tužioca (broj 118-769/08).
Da li predstavnik predlagača narodni poslanik Boško Ristić, predsednik Odbora, želi reč? (Ne.)
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 127, nije glasao jedan, od 128 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Odbor za pravosuđe i upravu, na osnovu člana 90. stav 3. i člana 142. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, predložio je da se obavi zajednički jedinstveni pretres o: Predlogu odluke o prestanku sudijske dužnosti (broj 118-766/09), Predlogu odluke o razrešenju sudijske dužnosti (broj 118-767/09), Predlogu odluke o prestanku dužnosti javnog tužioca (broj 118-768/09), Predlogu odluke o prestanku dužnosti zamenika javnog tužioca (broj 118-769/08), Predlogu odluke o prestanku sudijske dužnosti (broj 118-1076/09) i Predlogu odluke o razrešenju sudijske dužnosti (broj 118-1077/09).
Da li predstavnik predlagača narodni poslanik Boško Ristić, predsednik Odbora, želi reč? (Ne.)
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 127 narodnih poslanika, nije glasao jedan, od 128 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Narodni poslanik Nada Kolundžija, na osnovu člana 90. stav 3, člana 142. stav 2. i člana 152. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, predložila je da se obavi:
1. zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o zabrani razvoja, proizvodnje, skladištenja i upotrebe hemijskog oružja i o njegovom uništavanju, Predlogu zakona o zaštiti od jonizujućih zračenja i o nuklearnoj sigurnosti, Predlogu zakona o zaštiti od nejonizujućih zračenja, Predlogu zakona o hemikalijama, Predlogu zakona o biocidnim proizvodima, Predlogu zakona o upravljanju otpadom, Predlogu zakona o ambalaži i ambalažnom otpadu (tačke 2, 3, 4, 5, 6, 12. i 13. predloženog dnevnog reda);
2. zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu, Predlogu zakona o zaštiti vazduha, Predlogu zakona o zaštiti prirode, Predlogu zakona o zaštiti od buke u životnoj sredini, Predlogu zakona o zaštiti i održivom korišćenju ribljeg fonda, Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti životne sredine (tačke 7, 8, 9, 10, 11. i 14. predloženog dnevnog reda);
3. zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o Fondu za razvoj Republike Srbije, Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o privrednim komorama, Predlogu zakona o prestanku važenja Zakona o Fondu za osiguranje i finansiranje spoljnotrgovinskih poslova (tačke 19, 20. i 21. predloženog dnevnog reda);
4. zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o spoljnotrgovinskom poslovanju, Predlogu zakona o standardizaciji, Predlogu zakona o tehničkim zahtevima za proizvode i ocenjivanju usaglašenosti, Predlogu zakona o turizmu (tačke 22, 23, 24. i 25. predloženog dnevnog reda);
5. zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti, Predlogu zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom (tačke 26. i 27. predloženog dnevnog reda);
6. zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o potvrđivanju Roterdamske konvencije o postupku davanja saglasnosti na osnovu prethodnog obaveštenja za određene opasne hemikalije i pesticide u međunarodnoj trgovini, sa izmenama i dopunama, Predlogu zakona o potvrđivanju Konvencije o dostupnosti informacija, učešću javnosti u donošenju odluka i pravu na pravnu zaštitu u pitanjima životne sredine, Predlogu zakona o potvrđivanju Amandmana na Aneks B Kjoto protokola uz Okvirnu konvenciju Ujedinjenih nacija o promeni klime, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Kraljevine Belgije i Republike Albanije, Bosne i Hercegovine, Republike Hrvatske, Bivše Jugoslovenske Republike Makedonije, Republike Moldavije, Crne Gore, Republike Srbije i Misije privremene uprave Ujedinjenih nacija na Kosovu u ime Kosova u skladu sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 o privilegijama i imunitetima Sekretarijata Sporazuma o slobodnoj trgovini u centralnoj Evropi, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Rumunije o ekonomskoj, naučnoj i tehničkoj saradnji, Predlogu zakona o potvrđivanju Programa finansijske saradnje između Republike Srbije i Vlade Španije, sa Aneksom, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Države Izrael o ukidanju viza za nosioce diplomatskih, službenih i zvaničnih pasoša, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Indije o ukidanju viza za nosioce diplomatskih i službenih pasoša, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o strateškoj saradnji između Republike Srbije i Evropske policijske kancelarije, Predlogu zakona o potvrđivanju Međunarodne konvencije protiv dopinga u sportu, Predlogu zakona o potvrđivanju Multilateralnog sporazuma između Evropske zajednice i njenih država članica, Republike Albanije, Bosne i Hercegovine, Republike Bugarske, Republike Hrvatske, Bivše Jugoslovenske Republike Makedonije, Republike Island, Republike Crne Gore, Kraljevine Norveške, Rumunije, Republike Srbije i Misije privremene uprave Ujedinjenih nacija na Kosovu (u skladu sa Rezolucijom Saveta bezbednosti UN 1244 od 10. juna 1999) o uspostavljanju Zajedničkog evropskog vazduhoplovnog područja, koji je podnela Vlada, Predlogu zakona o potvrđivanju Konvencije o objedinjavanju izvesnih pravila za međunarodni prevoz vazdušnim putem, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Srbije i Crne Gore i Evropske zajednice o određenim aspektima vazdušnog saobraćaja, Predlogu zakona o potvrđivanju Protokola o kombinovanom transportu na unutrašnjim plovnim putevima uz Evropski sporazum o važnim međunarodnim linijama za kombinovani transport i pratećim postrojenjima (AGTC) iz 1991. godine, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Saveta ministara Srbije i Crne Gore i Vlade Češke Republike o saradnji u oblasti kulture, obrazovanja, nauke, omladine i sporta, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Saveta ministara Srbije i Crne Gore i Vlade Republike Mađarske o saradnji u oblasti obrazovanja, nauke, kulture, omladine i sporta, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Saveta ministara Srbije i Crne Gore i Vlade Republike Moldavije o saradnji u oblasti obrazovanja i kulture, Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Saveta ministara Srbije i Crne Gore i Vlade Republike Koreje o saradnji u oblasti kulture, umetnosti i obrazovanja, Predlogu zakona o potvrđivanju Okvirnog ugovora o zajmu zaključenog između Republike Srbije i Banke za razvoj Saveta Evrope (tačke 15, 16, 17, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41. i 42. predloženog dnevnog reda, kao i naknadno uvršćena 31. tačka dnevnog reda, pošto je Narodna skupština prihvatila predlog da se po hitnom postupku stavi na dnevni red).
Da li narodni poslanik Nada Kolundžija želi reč? (Ne.)
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 127, nisu glasala četiri, od 131 narodnog poslanika.
Narodna skupština je prihvatila ovaj predlog.
Prelazimo na utvrđivanje dnevnog reda.
Pošto smo se izjasnili o predlozima za stavljanje na dnevni red sednice akata po hitnom postupku, predlogu za proširenje dnevnog reda i o predlozima za spajanje rasprave, na osnovu člana 92. stav 3. Poslovnika, stavljam na glasanje predlog dnevnog reda u celini.
Za 127, nisu glasala dva, od 129 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština utvrdila dnevni red Četvrte sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini, u celini.
D n e v n i r e d:
1. Predlog zakona o izgledu i upotrebi grba, zastave i himne Republike Srbije, koji je podnela Vlada (broj 17-462/09 od 13. februara 2009. godine),
2. Predlog zakona o zabrani razvoja, proizvodnje, skladištenja i upotrebe hemijskog oružja i o njegovom uništavanju, koji je podnela Vlada (broj 501-1707/08 od 25. jula 2008. godine),
3. Predlog zakona o zaštiti od jonizujućih zračenja i o nuklearnoj sigurnosti, koji je podnela Vlada (broj 501-1708/08 od 25. jula 2008. godine),
4. Predlog zakona o zaštiti od nejonizujućih zračenja, koji je podnela Vlada (broj 501-1710/08 od 25. jula 2008. godine),
5. Predlog zakona o hemikalijama, koji je podnela Vlada (broj 501-381/09 od 9. februara 2009. godine),
6. Predlog zakona o biocidnim proizvodima, koji je podnela Vlada (broj 501-382/09 od 9. februara 2009. godine),
7. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu, koji je podnela Vlada (broj 501-383/09 od 9. februara 2009. godine),
8. Predlog zakona o zaštiti vazduha, koji je podnela Vlada (broj 501-482/09 od 17. februara 2009. godine),
9. Predlog zakona o zaštiti prirode, koji je podnela Vlada (broj 501-481/09 od 17. februara 2009. godine),
10. Predlog zakona o zaštiti od buke u životnoj sredini, koji je podnela Vlada (broj 501-888/09 od 16. marta 2009. godine),
11. Predlog zakona o zaštiti i održivom korišćenju ribljeg fonda, koji je podnela Vlada (broj 501-480/09 od 17. februara 2009. godine),
12. Predlog zakona o upravljanju otpadom, koji je podnela Vlada (broj 501-1709/08 od 25. jula 2008. godine),
13. Predlog zakona o ambalaži i ambalažnom otpadu, koji je podnela Vlada (broj 501-433/09 od 12. februara 2009. godine),
14. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti životne sredine, koji je podnela Vlada (broj 501-438/09 od 12. februara 2009. godine),
15. Predlog zakona o potvrđivanju Roterdamske konvencije o postupku davanja saglasnosti na osnovu prethodnog obaveštenja za određene opasne hemikalije i pesticide u međunarodnoj trgovini, sa izmenama i dopunama, koji je podnela Vlada (broj 501-1860/08 od 27. avgusta 2008. godine),
16. Predlog zakona o potvrđivanju Konvencije o dostupnosti informacija, učešću javnosti u donošenju odluka i pravu na pravnu zaštitu u pitanjima životne sredine, koji je podnela Vlada (broj 501-2165/08 od 22. septembra 2008. godine),
17. Predlog zakona o potvrđivanju Amandmana na Aneks B Kjoto protokola uz Okvirnu konvenciju UN o promeni klime, koji je podnela Vlada (broj 011-2748/08 od 31. oktobra 2008. godine),
18. Predlog zakona o političkim strankama, koji je podnela Vlada (broj 02-3457/08 od 12. decembra 2008. godine),
19. Predlog zakona o Fondu za razvoj Republike Srbije, koji je podnela Vlada (broj 011-831/09 od 11. marta 2009. godine),
20. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o privrednim komorama, koji je podnela Vlada (broj 023-626/09 od 26. februara 2009. godine),
21. Predlog zakona o prestanku važenja Zakona o Fondu za osiguranje i finansiranje spoljnotrgovinskih poslova, koji je podnela Vlada (broj 400-3602/08 od 22. decembra 2008. godine),
22. Predlog zakona o spoljnotrgovinskom poslovanju, koji je podnela Vlada (broj 335-3209/08 od 28. novembra 2008. godine),
23. Predlog zakona o standardizaciji, koji je podnela Vlada (broj 011-3691/08 od 29. decembra 2008. godine),
24. Predlog zakona o tehničkim zahtevima za proizvode i ocenjivanju usaglašenosti, koji je podnela Vlada (broj 4-2773/08 od 3. novembra 2008. godine),
25. Predlog zakona o turizmu, koji je podnela Vlada (broj 332-2819/08 od 6. novembra 2008. godine),
26. Predlog zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti, koji je podnela Vlada (broj 11-463/09 od 17. februara),
27. Predlog zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom, koji je podnela Vlada (broj 011-2241/08 od 26. septembra 2008. godine),
28. Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Kraljevine Belgije i Republike Albanije, Bosne i Hercegovine, Republike Hrvatske, Bivše Jugoslovenske Republike Makedonije, Republike Moldavije, Crne Gore, Republike Srbije i Misije privremene uprave Ujedinjenih nacija na Kosovu u ime Kosova u skladu sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 o privilegijama i imunitetima Sekretarijata Sporazuma o slobodnoj trgovini u centralnoj Evropi, koji je podnela Vlada (broj 330-139/09 od 21. januara 2009. godine),
29. Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Rumunije o ekonomskoj, naučnoj i tehničkoj saradnji, koji je podnela Vlada (broj 400-3359/08 od 8. decembra 2008. godine),
30. Predlog zakona o potvrđivanju Programa finansijske saradnje između Republike Srbije i Vlade Španije, sa Aneksom, koji je podnela Vlada (broj 400-2744/08 od 31. oktobra 2008. godine),
31. Predlog zakona o potvrđivanju Okvirnog ugovora o zajmu zaključenog između Republike Srbije i Banke za razvoj Saveta Evrope, koji je podnela Vlada (broj 011-814/09 od 10. marta 2009. godine),
32. Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Države Izrael o ukidanju viza za nosioce diplomatskih, službenih i zvaničnih pasoša, koji je podnela Vlada (broj 27-3366/08 od 8. decembra 2008. godine),
33. Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Indije o ukidanju viza za nosioce diplomatskih i službenih pasoša, koji je podnela Vlada (broj 27-3365/08 od 8. decembra 2008. godine),
34. Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o strateškoj saradnji između Republike Srbije i Evropske policijske kancelarije, koji je podnela Vlada (broj 011-3603/08 od 22. decembra 2008. godine),
35. Predlog zakona o potvrđivanju Međunarodne konvencije protiv dopinga u sportu, koji je podnela Vlada (broj 66-1490/08 od 10. jula 2008. godine),
36. Predlog zakona o potvrđivanju Multilateralnog sporazuma između Evropske zajednice i njenih država članica, Republike Albanije, Bosne i Hercegovine, Republike Bugarske, Republike Hrvatske, Bivše Jugoslovenske Republike Makedonije, Republike Island, Republike Crne Gore, Kraljevine Norveške, Rumunije, Republike Srbije i Misije privremene uprave Ujedinjenih nacija na Kosovu (u skladu sa Rezolucijom Saveta bezbednosti UN 1244 od 10. juna 1999) o uspostavljanju Zajedničkog evropskog vazduhoplovnog područja, koji je podnela Vlada (broj 343-2238/08 od 26. septembra 2008. godine),
37. Predlog zakona o potvrđivanju Konvencije o objedinjavanju izvesnih pravila za međunarodni prevoz vazdušnim putem, koji je podnela Vlada (broj 343-2237/08 od 26. septembra 2008. godine),
38. Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Srbije i Crne Gore i Evropske zajednice o određenim aspektima vazdušnog saobraćaja, koji je podnela Vlada (broj 343-2233/08 od 26. septembra 2008. godine),
39. Predlog zakona o potvrđivanju Protokola o kombinovanom transportu na unutrašnjim plovnim putevima uz Evropski sporazum o važnim međunarodnim linijama za kombinovani transport i pratećim postrojenjima (AGTC) iz 1991. godine, koji je podnela Vlada (broj 342-2761/08 od 3. novembra 2008. godine),
40. Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Saveta ministara Srbije i Crne Gore i Vlade Češke Republike o saradnji u oblasti kulture, obrazovanja, nauke, omladine i sporta, koji je podnela Vlada (broj 6-166/09 od 23. januara 2009. godine),
41. Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Saveta ministara Srbije i Crne Gore i Vlade Republike Mađarske o saradnji u oblasti obrazovanja, nauke, kulture, omladine i sporta, koji je podnela Vlada (broj 6-167/09 od 23. januara 2009. godine),
42. Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Saveta ministara Srbije i Crne Gore i Vlade Republike Moldavije o saradnji u oblasti obrazovanja i kulture, koji je podnela Vlada (broj 6-168/09 od 23. januara 2009. godine),
43. Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Saveta ministara Srbije i Crne Gore i Vlade Republike Koreje o saradnji u oblasti kulture, umetnosti i obrazovanja, koji je podnela Vlada (broj 6-169/09 od 23. januara 2009. godine),
44. Predlog odluke o prestanku sudijske dužnosti, koji je podneo Odbor za pravosuđe i upravu (broj 118-766/09 od 6. marta 2009.),
45. Predlog odluke o razrešenju sudijske dužnosti, koji je podneo Odbor za pravosuđe i upravu (broj 118-767/09 od 6. marta 2009. godine),
46. Predlog odluke o prestanku dužnosti javnog tužioca, koji je podneo Odbor za pravosuđe i upravu (broj 118-768/09 od 6. marta 2009. godine),
47. Predlog odluke o prestanku dužnosti zamenika javnog tužioca, koji je podneo Odbor za pravosuđe i upravu (broj 118-769/08 od 6. marta 2009. godine),
48. Predlog odluke o prestanku sudijske dužnosti, koji je podneo Odbor za pravosuđe i upravu (broj 118-1076/09 od 26. marta 2009. godine),
49. Predlog odluke o razrešenju sudijske dužnosti, koji je podneo Odbor za pravosuđe i upravu (broj 118-1077/09 od 26. marta 2009.).
Molim Službu Narodne skupštine da pripremi prečišćeni tekst dnevnog reda sednice i da ga uruči narodnim poslanicima.
Poštovani narodni poslanici, saglasno članu 85. stav 7. Poslovnika, obaveštavam vas da će se nastavak ove sednice održati u Velikoj sali Doma Narodne skupštine, Trg Nikole Pašića br. 13, i to u utorak, 31. marta 2009. godine, sa početkom u 14.00 časova.
Zaključujem današnji rad.