DAN ZA ODGOVARANjE NA POSLANIČKA, PITANjA U VEZI S AKTUELNIM TEMAMA, 27.04.2011.

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DAN ZA ODGOVARANjE NA POSLANIČKA, PITANjA U VEZI S AKTUELNIM TEMAMA

27.04.2011

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 11:15 do 15:25

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodin Ivan Andrić ima reč. Izvolite.
...
Liberalno demokratska partija

Ivan Andrić

Liberalno demokratska partija
Stvarno je, na neki način, možda taj nedostatak vremena onemogućio… Nisam ja mislio na zloupotrebe, nije mi to ni palo na pamet. Ono što je naše pitanje, to je pitanje efikasnosti utroška tih sredstava koji će se dobiti. Dosadašnje iskustvo nas uči da je novac ili ta kratkoročna dobit od procesa privatizacije koja se ogleda u ceni koju je neko spreman da plati do sada uglavnom korišćena, naročito u predizbornim godinama, na jedan vrlo neefikasan način.
Mislim da osnovno pitanje oko prodaje Telekoma nije pitanje da li država treba da upravlja nekim javnim preduzećem. Mislim da je civilizacija dala odgovor na to pitanje odavno, a da je pravo pitanje zašto sada i zašto u izbornoj ili predizbornoj godini (manje je važno) i na koji način će Parlament ili bilo koja druga organizacija koja se bavi na neki način posmatranjem i supervizijom trošenja para imati mogućnost da spreči političke manipulacije time.
Daću vam konkretan primer. Jedan od naših kolega je direktor Srbijagasa. Da li će deo novca Telekoma otići Srbijagasu, pa će taj kolega u ime svoje stranke otvarati obdaništa, poklanjati lopte, krečiti škole itd.? To nas zanima. Na koji način će to biti sprečeno? Jer u takvom sistemu, u kojem nije moguće kontrolisati takvu vrstu političkih manipulacija, mi ne možemo govoriti o demokratiji. Ona će načelno postojati. Suštinski, mi smo neravnopravni na tom tržištu.
Mi očekujemo od Vlade da unapred da plan trošenja novca koji će se dobiti prodajom Telekoma, da bi se taj plan mogao u toku ove godine kontrolisati. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodin predsednik ima reč. Izvolite.

Mirko Cvetković

Vrlo kratko ću dati odgovor. Mislim da bojazan da će ta sredstva biti utrošena na neefikasan način, a naročito vizavi predstojećih izbora sledeće godine. Mislim da je ta bojazan potpuno lišena svake osnove.
Pre svega želim da kažem da je budžet definisan u skladu s budžetskim pravilima koje je donela, između ostalog, ova skupština, da je fiskalna politika pod kontrolom pre svega zakonskih propisa, s jedne strane, a s druge strane, da imamo značajnog partnera, to je MMF.
Prilikom svog boravka u Vašingtonu pre desetak-petnaest dana razgovarao sam sa predstavnicima MMF-a i konstatovali smo da je uspešno završen dvogodišnji aranžman koji je istekao u aprilu i već u maju počinjemo razgovore za nastavak aranžmana.
Tako da je verovatno da će se novi aranžman, nakon što se svi ti pregovori završe, zaključiti u avgustu ili septembru i on će takođe zadržavati ove globalne proporcije koje se nalaze u budžetu. Dakle, neće biti mogućnosti da se bilo koja dodatna sredstva plasiraju u bilo šta što nije transparentno, niti je predviđeno utroškom.
U tom kontekstu mogu da kažem da je sigurno da novac koji bude došao od Telekoma neće biti utrošen na neefikasan način, nego upravo na način, kao što sam rekao, da će se on delimično potrošiti na servisiranje obaveza koje su ranije stvorene, a jednim delom u izgradnju trajnih vrednosti koje će ostati budućim generacijama.
Što se tiče pitanja odluke i transparentnosti, odnosno liste na šta će biti utrošen, naravno da će biti moguće da se dobije i da ona bude javna. Nema nikakvih razloga da se tu radi o bilo čemu što je suprotno onome što zovemo javnost, odnosno transparentnost. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.
Kao ovlašćeni predstavnik, gospodin Nenad Popović ima reč. Izvolite.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Nenad Popović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Gospodine predsedniče, gospođo predsednice, narodni poslanici, dao bih samo jednu malu digresiju, da ipak u ovim situacijama nije baš uobičajeno, kada je tu predsednik Vlade i kada govorimo o vrlo važnim temama za Republiku Srbiju i građane, da opozicija kritikuje opoziciju. Mislim da imamo mnogo važnijih tema nego da se između sebe ovde prepucavamo, ali ostaviću svakome da rešava kako on misli da je pravilno.
Što se tiče, gospodine predsedniče, naučnoistraživačkog rada, mislim da ste dobro primetili da je veliki uticaj na razvoj naučnoistraživačkog rada u Telekomu imao i Dojče Telekom, koji preko grčke kompanije OTE vlada s 20% akcija, ali prenebregavate činjenicu da je danas 80% u rukama Vlade Republike Srbije i da će ipak taj glas da se nauka, odnosno naučnoistraživački rad, zadrži u Srbiji, uvek biti na našoj strani dokle god imamo većinsko vlasništvo.
Ponoviću (to je činjenica, iza toga stojim 100%) – sve svetske kompanije naučnoistraživački rad uvek drže u svojim zemljama, i to je pravilo od kog niko nije odstupio od 19. veka. Takav je slučaj danas i sa svim investicijama koje se dešavaju i u Aziji, i u Africi, i u Evropi i, naravno, u Americi.
Što se tiče rezultata i vlasništva, vrlo često rezultati nemaju nikakvu direktnu vezu s vlasništvom. Ponoviću, vrlo uspešne telekomunikacione kompanije u Evropi su u većinskom državnom vlasništvu i one su jedne od najuspešnijih – u Norveškoj, Švedskoj, Finskoj, Švajcarskoj, čak i Sloveniji, Italiji i Belgiji. I to im ne smeta da sa profesionalnim menadžmentom imaju veliki profit.
Ukoliko je neko nezadovoljan menadžmentom danas u Telekomu, a mi kao politička partija smatramo da Telekom izvanredno radi, što pokazuju i njegovi rezultati, mislim da može da objavi tender i da angažuje neki drugi, profesionalniji menadžment.
Takođe, danas bi pare od profita Telekoma trebalo da se ulažu u regionalno širenje. Ako se dobro sećate, 2006. godine je vlada na čelu sa Koštunicom kupila Telekom Republike Srpske i 2012. godine će čak da isplati kredit. Za samo šest godina je vraćeno sve što je uloženo, zbog izuzetno dobrog poslovanja. Prošle godine je Telekom Srbije postao 100% vlasnik MTEL-a u Crnoj Gori i mislim da je to takođe izvanredan uspeh. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Ovde, praktično, nema mogućnosti za odgovor.
Gospođa Radeta ima reč, kao ovlašćeni predstavnik.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo, ono što je šef našeg predstavničkog tima malopre izgovorio zaista nije vredno nikakvog odgovora i samo govori u prilog tome da gospodin Stefanović nije kompetentan za tako značajan posao i da smo u pravu mi, srpski radikali, kad kažemo da je za ovakve tajne pregovore i očigledno posredno priznavanje te samoproklamovane države Kosovo najodgovorniji Boris Tadić i da je on ovde trebalo da nam odgovara na pitanja.
Gospodin Borko Stefanović kaže da, ako mi nazivamo šiptarskim separatistima one sa kojima on razgovara, onda mi zapravo nećemo Albance u Srbiji. Gospodine Stefanoviću, to je zlonamerna izjava i vi dobro znate da ste to zlonamerno izgovorili. Mi, naravno, nemamo ništa protiv da u Srbiji žive Albanci, ali šiptarski separatisti ne žele da žive u Srbiji, gospodine Borko Stefanoviću.
A vi niste odgovorili na pitanje i uporno zaobilazite to pitanje – na osnovu čega ste smeli da izgovorite da je srpski pregovarački tim spreman da razgovara o podeli Kosova?
I kad ste govorili ovde, govorite o Srbima južno od Ibra, o Srbima severno od Ibra... Pustite, gospodine Stefanoviću, te floskule. A prebacujete nama da na taj način govorimo. Mi hoćemo da se onaj ko predstavlja Srbiju pre svega izbori za primenu Rezolucije 1244, koju ste vi i vaš predsednik i predstavnik režima…
Da, ovo što je na delu 11 godina u Srbiji je režim, a to nije nikakvo demokratsko društvo, gospodine Stefanoviću. Da je demokratsko društvo, onda vi ne biste morali po diktatu da se ponašate i ne biste morali da slušate sve što vam izgovore EU i NATO.
A tako se ponašate i sve češće u javnosti čujemo – nema ništa od ulaska Srbije u EU dok se ne reši pitanje KiM, odnosno dok se ne reši na način kako to traže šiptarski separatisti, a očigledno da vi, vašim ili neodmerenim izjavama ili pripremom javnosti na nešto što nam opasno pripremate, i te kako učestvujete u tome.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Vreme.
Izvolite, gospodine Stefanoviću.
...
Stranka slobode i pravde

Borko Stefanović

Da li je Pregovarački tim kompetentan, najbolje će suditi naši rezultati i, ako hoćete, u krajnjoj instanci, ovaj parlament, od čega apsolutno niko ne treba da beži.
Što se tiče Rezolucije 1244, naravno da se držimo te rezolucije i naravno da ta rezolucija u jednom značajnom delu, za nas najznačajnijem, koincidira s našim Ustavom. Međutim, ta ista rezolucija govori i neke stvari koje apsolutno ne idu nama u prilog. I to ću vas podsetiti. Međutim, ako se zadržimo samo na onome što je nama u interesu, naravno da ćemo se boriti za to i u to ne treba da imate sumnje.
Ono što svakako treba da znate jeste da, kada koristite termin "tajni pregovori", to u svojoj suštini jeste pleonazam i vi u stvari ne možete, siguran sam, da mi navedete "javne pregovore". Ako nađete jedan primer javnih pregovora, ja ću vam odati javno priznanje za to.
Pregovori u svojoj suštini moraju da imaju element zaklonjenosti od javnosti zbog toga što, kada bi se u medijima sva rešenja iznosila, ne samo što bi druga strana znala unapred kako ćete vi da se postavite, već bi to dovelo i do toga da onda nema potrebe da se sastajete, već možete sve preko TV kamera jedni drugima da saopštite.
Ono što smo mi rekli vezano za podelu Kosova jeste da je to samo jedna od tema o kojima smo mi spremni da razgovaramo. I skupštinska rezolucija, poslednja, koju ste i vi usvojili, nam to omogućava i daje dovoljno prostora, a vi je pročitajte.
Što se tiče onoga šta sam rekao o vašoj upotrebi, čini mi se potpuno neadekvatnih termina, vi ste rekli – "omogućićete šiptarskim separatistima da se šećkaju po Srbiji". Nisam ja govorio o Pregovaračkom timu, gospođo Radeta. Ja sam govorio o tome da vi nazivate građane albanske nacionalnosti šiptarskim separatistima. Ja se s vama slažem da postoje separatisti u albanskom narodu i, ako hoćete, i ono što se naziva ''vlada Kosova'' ima izrazit separatistički element, ali to ne znači da mi ne treba da razgovaramo.
Politika nerazgovora, politika držanja strogo statusnog pitanja u razgovoru je dovela do ove situacije, a podsetiću vas šta je ta situacija. To je da svi oni kojima su bila puna usta Kosova i brige za srpski narod nisu tamo sa njima da im reše pitanje električne energije, pitanje telefona. Nisu tamo da im kažu da ako uzmu ličnu kartu mogu da izvade taj izvod iz matične knjige, o kojoj pričate da su priznali Kosovo. Po nekima ovde, kada Srbin kupi bioskopsku ulaznicu, on je priznao KiM.
Složićete se, mi nismo spremni da budemo deo takve nerazumne politike, za koju duboko verujem da nas je dovela u ovu situaciju. A da li to znači da mi priznajemo KiM kao nezavisnu državu? Apsolutno ne znači. Niti to hoćemo, niti možemo, niti nam je to namera. To hoću još jednom jasno da kažem.
A da bih ilustrovao kako to izgleda, reći ću vam sledeću stvar. Uzmite pitanje katastra, uzmite pitanje matičnih knjiga. Naša delegacija, kako je vi nazivate, o svakom od ovih pitanja daje nova, kreativna rešenja, koja se drže našeg suvereniteta, ne narušavaju suverenitet. A suprotna strana, na moju veliku žalost, insistira na razgovoru o statusu, što vas i njih dovodi, gospođo Radeta, u istu ravan. Vi i oni pričate o apsolutno istim tezama. Toga treba da budete svesni.
A mi smo promenili odnos prema KiM. Nismo promenili naš interes i ono za šta se zalažemo, ali smo promenili taktički pristup. Ne treba da sumnjate, zbog toga što je ova vlada i ovo rukovodstvo, uz podršku ovog uvaženog doma, donelo odluku da na jedan mudriji način pristupi, da jednom u našoj skorijoj istoriji budemo mudriji, da ne narušimo naš interes ulaska u EU, da ne narušimo interese Srba na KiM, da ne odustanemo od stava o tome da je Kosovo deo Republike Srbije, ali da su naši predlozi takvi da ne narušavaju naš interes, a istovremeno daju i potpuno novi pristup.
Reći ću vam još jednu stvar. Ovakvim nastupom, ovakvom strategijom, mi smo dobili podršku međunarodne zajednice. I znate šta? Mnogo je lakše zastupati interese Republike Srbije kad međunarodna zajednica stoji na vašoj strani, a ne kada su protiv vas. To još nismo videli, gospođo Radeta. Za vremena o kojima vi pričate, mnogi su bili protiv nas. Hvala.