PARLAMENTARNA BELEŽNICA: VELIKO RAZREŠENJE

14.12.2021.

...

Proteklu nedelju u Skupštini obeležilo je konačno razrešenje drame započete izglasavanjem dva zakona – Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi (25. novembra) i izmena Zakona o eksproprijaciji (26. novembra) – čije je usvajanje izvelo građane na ulice. Epilog ne ide u korist Skupštine, a sam način je na trenutke delovao poražavajuće i pogubno po ugled ove institucije.

 

Narodni poslanici su proteklu nedelju otpočeli hrabro, reklo bi se samouvereno. Sve do petka u skupštinskoj sali su se mogli čuti različiti napadi i teorije kojima su objašnjavani protesti i blokade na ulicama Srbije. Od „hirbidnog rata“, „ukrajinskog scenarija“ pa sve do „obojenih revolucija“, zdušno i kreativno su narodni poslanici nabrajali sve faktore uključene u destabilizaciju Srbije. „Zbog toga apelujem na sve one institucije koje su nadležne da na jedan efikasan način, na jedan brz način dođu i do političkih inspiratora onoga što definiše nameru narkoklanova, narkokartela, svih onih koji su hteli da eliminišu Aleksandra Vučića tokom prethodnih nekoliko godina, da se nađu politički inspiratori toga i da se otkriju i pokažu svi oni koji su to inspirisali kao strani centri moći, a mi ovde kao većina i kao SNS ćemo snažno nastaviti da podržavamo našeg predsednika i sve ono što on radi u cilju jačanja i podizanja ove zemlje.“ Inspiracije je čini se najmanje nedostajalo kada su se poslanici bavili ekološkim pokretima, pogotovu u svetlu nedavnog napretka Srbije u evropskim integracijama. “Evropska unija otvara klaster četiri. Očigledno je da se dobre stvari dešavaju u Srbiji kada je reč o zaštiti ekologije.“ Više o ovoj, prvoj fazi nastupa narodnih poslanika možete čuti u poslednjoj epozodi serijala „Strofa, refren, replika“.

 

I resorna ministarka – koje je prethodno predlagala Zakon o referendum i narodnoj inicijativi a protekle nedelje opet bila gost u Narodnoj skupštini zbog seta zakona kojima se uvođenje platnih razreda u javnom sektoru odlaže za 2025. godinu – je najpre nastupila hrabro. Čak je branila i sada već izmenjen deo Zakona koji se ticao plaćanje overe potpisa prilikom podnošenja narodne inicijative: „Ljudi pojedinačno, svoj potpis, ličnu kartu, 40 dinara. Ideja je dobra i hoću da stanem iza toga.“ Ali ministarka je u Skupštini samo dva dana kasnije bila nema, jer kada su usvojene izmene ovog Zakona niko nije govorio u ime predlagača.

 

Inače, sama rasprava o ponovnom odlaganju platnih razreda nije preterano inspirisala narodne poslanike. Važno je samo da se nastavi rad na ovom sada već višegodišnjem procesu. Nije tu bilo potrebe za ikakvim ozbiljnim propitivanjem izvršne vlasti, samo neka nastave da vredno rade. Ni narednog dana rasprava o izmenama Zakona o patentima, zakona koji omogućuje zaduženje javnog preduzeća “Srbijagas” kako bi se omogućila gasifikacija Zlatiborskog okruga, te zakona kojim se potvrđuje ekonomska i trgovinska saradnja sa Vladom Mongolije nije bila obeležena nekim propitivanje narodnih poslanika.

 

Ali tenzija se već osećala jer se čekala odluka predsednika Republike – da li će potpisati ukaz o proglašenju Zakona o eksproprijaciji, ili će ga vratiti Narodnoj skupštini na ponovno odlučivanje. Međutim, navodno usled tehničke greške, u medijima se najpre pojavilo saopštenje iz Nemanjine da Vlada povlači zakon iz procedure. Takav, po Skupštinu poražavajuć, razvoj događaja je izazvao reakciju predsednika Narodne skupštine: „Pre nego što odredim dan za glasanje, želim samo da vam povodom informacija koje ste mogli da pročitate na sajtovima, povodom vesti da je Vlada Srbije povukla Zakon o eksproprijaciji, želim samo da vas podsetim da ustavne odredbe, da Vlada Republike Srbije ne može da povuče zakon koji je usvojila Narodna skupština Republike Srbije. Mi čekamo odluku predsednika Republike Srbije da li će potpisati ili neće potpisati zakon i vratiti ga Narodnoj skupštini. To je jasna ustavna procedura. Prema tome, bićete informisani o daljem toku kada budemo od predsednika dobili jasno obaveštenje o njegovoj odluci, a to znači da o nekoj eventualnoj sednici ćete biti na vreme obavešteni.“ Ali već narednog dana, predsednik Skupštine je istakao da je procedura takva da, kada predsednik Srbije vrati zakon na ponovno odlučivanje, Skupština mora ponovo da se o njemu izjasni ili ga pak Vlada povlači iz procedure. Problem je što i ova tvrdnja ne stoji. Parlament može odlučiti da li da se o vraćenom zakonu opet izjašnjava, ali Vladi u ovoj proceduri nigde nema mesta. Ne ukoliko je cilj da se izbegne grubo i direktno narušavanje principa podele vlasti. Više o parlamentarnoj proceduri u slučaju vraćanja zakona na ponovno odlučivanje možete pročitati u tekstu Otvorenog parlamenta.

 

Pored toga što je, mimo svakog pravila, Vlada odlučila da povuče Zakon o eksproprijaciji iz procedure, odlučila je dakle i da Skupština u petak izmeni Zakon o referendumu u narodnoj inicijativi. Prošlo je brzo. Izuzev odgovora predsednika najveće poslaničke grupe na izlaganje jednog od retkih poslanika koji ne pripada vladajućoj većini, nije bilo obraćanja. Ali, zašto bi se zavaravali da je Vlada bila ta koja je odlučila o izmenama. Ili nadali da je Skupština kadra da raspravlja o svojim odlukama. Čini se da se o svemu pitao predsednik Republike koji je i predsednik najveće partije, a što nije u skladu sa Ustavom. Otuda ne iznenađuje potpuna konfuzija oko nadležnosti, one su odavno već čista forma.

 

Poslednji put ažurirano: 14.12.2021, 13:38