Dame i gospodo narodni poslanici, podneo sam amandman na Predlog zakona o budžetu Republike Srbije za 2012. godinu u članu 7. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Upravi za agrarna plaćanja, gde se prosleđuju sredstva od dve milijarde dinara od strane Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja.
Srpska radikalna stranka smatra da sredstva iz NIP od 2 milijarde dinara treba umanjiti na poziciji Ministarstva ekonomije, tj. za realizaciju Nacionalnog investicionog plana. Smatramo da sredstva koja su na ovoj poziciji treba u toj vrednosti da budu usmerena ka Ministarstvu poljoprivrede, odnosno subvencijama za poljoprivredu preko Uprave za agrarna plaćanja.
Razlog zbog čega su nepotrebna sredstva u NIP je način na koji se sprovode tenderi, kao i drugi uslovi kada su infrastrukturni projekti u pitanju.
Na prvom mestu su uslovljavanja od strane EU i Evropske investicione banke koja favorizuje svoje građevinske firme načinom i uslovima tendera koji su prihvatljivi samo za njih. Primeri su "Alpina", austrijska firma koja je jedina imala uslove koje je tender propisao. Radi se o iznosu više od milijardu evra vrednosti radova u toku jedne godine, tako da naše firme u startu su bile diskriminisane.
Podsetimo da je "Mostogradnja" bivši izgraditelj mosta Beška, a nije imala mogućnost da rekonstruiše taj most zbog ulova koji su postojali na tenderu ili firma "Energoprojekt", takođe srpska firma, zbog istih uslova imala je istu sudbinu, ali su zato "Štrabak", austrijska firma i duge evropske firme dobijale veliki deo krupnih poslova u Srbiji. Osnovni razlozi svega ovoga bili su uslovi od strane EU i njihovih banaka da novac koji nam zaduže, ujedno skinu i velike sume novca preko firmi koje dolaze iz njihovih sredina.
Naše domaće firme imale su mogućnost da budu podizvođači, da dobijaju male delove takozvanog kolača. Zbog toga smatramo da sredstva od dve milijarde dinara treba da budu preusmerena u ratarstvo, proizvodnju mleka, stočarstvo, vinogradarstvo i druge oblasti koje spadaju u Upravu za agrarna plaćanja.
Takođe, ne treba zaboraviti da je poljoprivreda, pored teške ekonomske situacije…
(Predsednik: Nemate vremena više, završite rečenicu.)
Takođe, ne treba zaboraviti da je poljoprivreda, pored teške ekonomske situacije u kojoj se nalazi doživela i prirodne i elementarne nepogode koje u velikom delu nisu nadoknađene poljoprivrednicima u Mačvi, Jadru i drugim delovima Srbije. Ova finansijska pomoć bi u velikom pomogla da ugrožena domaćinstva pokrenu proizvodnju koja je u velikom delu uništena.
Smatramo da posebno treba obratiti pažnju na broj krava koja danas poseduje Srbija, subvencionisati junad ili telad sa 70 evra po grlu. Osnovni razlozi za to su izvoz teladi do 200 kg koji prilično ugrožava konpletan lanac u govedarstvu.
Smatram da izvoz žive stoke treba pod hitno zabraniti i izvoz vršiti isključivo kompenzirani čerek, odnosno zaklana najmanje do 500 kg žive vage ili prerađeni proizvod. Ovim bi država Srbija pomogla da profitira proizvođač, prerađivač i izvoznik. Jednim udarcem bi ubili tri muve.
(Predsednik: Zaista ste preterali.)
Zahvaljujem.