Poštovani predsedavajući, uvaženi gosti iz Ministarstva, cenjene kolege poslanici i dragi građani, pošto je mnogo toga već rečeno, da ne pominjem, ja ću u kratkim crtama prokomentarisati Predlog zakona o nacionalnim parkovima.
Naime, svaki zakon treba, po mom mišljenju, da bude kratak i jasan i nedvosmislen, ukoliko to oblast na koju se odnosi dozvoljava. Upravo je to slučaj sa ovim zakonom.
Ovaj zakon sadrži uvodne odredbe, cilj, vrednost, površinu, granice i režim zaštite, način upravljanja, održivo korišćenje nacionalnog parka, nadzor i prelazne i završne odredbe, a sve sa krajnjim ciljem očuvanja životne sredine. Dakle, u svim ovim segmentima je detaljno i precizno napisano šta sve obuhvata ovaj zakon.
Još nešto da je ovaj Predlog zakona o nacionalnim parkovima dobar govori i to da je samo zanemarujuće mali broj amandmana uložen na isti.
Ovim zakonom je u Republici Srbiji obuhvaćeno pet nacionalnih parkova, mada po biodiverzitetu, geodiverzitetu, flori i fauni, kulturno-istorijskom nasleđu, slobodno se može proglasiti cela Srbija za nacionalni park.
Obzirom da dolazim iz opštine Irig, koja se upravo nalazi na Fruškoj Gori, a koja je proglašena Nacionalnim parkom davne 1960. godine, rekao bih koju reč o ovoj lepotici i biseru Panonske nizije.
Nacionalni park Fruška Gora je područje sa izuzetnim prirodnim i kulturnim vrednostima, raznovrsnost vegetacije, flore, faune i brojne geomorfološke, geološke, hidrološke pojave daju ovom prostoru nacionalni značaj. Područje Nacionalnog parka Fruška Gora sada obuhvata 26.672 hektara. Osnovne delatnosti parka, pored ostalog, su i zaštita, očuvanje i unapređenje bio-geografskih obeležja, područja, ekosistema i raznovrsnosti prirode, kao i sprečavanje aktivnosti koje mogu narušiti obeležja ovog izuzetnog vrednog prostora.
Nacionalni park Fruška Gora veliki značaj daje i naučno-istraživačkim i kulturno-obrazovnim aktivnostima, zatim prezentaciji i popularizaciji vrednosti uređenju područja, kao i sanaciji ugroženih delova.
Pored ovih osnovnih, Nacionalni park Fruška Gora bavi se uzgojem, zaštitom, iskorišćavanjem šuma, ribarstvom, lovstvom, turističkim posredovanjem, proizvodnjom sadnog materijala, zdrave hrane, lekovitog bilja, šumskih plodova, kao i drugih proizvoda.
Pored svega iznetog, bitno je napomenuti i to da se na Fruškoj Gori nalazi 17 pravoslavnih manastira iz različitih razdoblja srpske istorije.
Obzirom na malu pošumljenost, pogotovo u Vojvodini, citiraću reči našeg čuvenog pesnika čika Jove Jovanovića Zmaja – gde god zgodno mesto nađeš, tu drvo posadi, jer drvo je blagorodno i ume da nagradi. Toliko o tome.
Sada bih se fokusirao na, takođe u kratkim crtama, Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Kraljevine Maroko u oblasti veterine.
Ovaj sporazum je vrlo bitan kada se radi o izvozu, uvozu ili provozu životinju i proizvoda životinjskog porekla između Republike Srbije i Kraljevine Maroko. Cilj je priznavanje i razmenjivanje veterinarskih potvrda, sertifikata, razmena izveštaja o statusu zaraznih bolesti, preduzetim merama radi sprečavanja njihove pojave, širenja, lečenja i iskorenjivanja.
Opšte je poznato da uzročnici bolesti, bilo biljaka, životinja ili ljudi, ne poznaju državne, ni geografske granice, kao ni ustavna uređenja. Stoga je potrebno što više ovakvih sporazuma da bi se izvršila razmena iskustava u sprečavanju širenja bolesti, a time obezbedila zdrava i bezbedna hrana za ljude.
Ovaj sporazum obuhvata najbitnije elemente iz oblasti veterinarskog zakonodavstva, a koji se odnosi na promet, uvoz, izvoz i provoz životinja i proizvoda životinjskog porekla, kao i preduzimanje mera i praćenje zaraznih bolesti, razmena stručnih mišljenja i kontrola prometa pomenutih roba.
Pored svega iznetom, moramo prvenstveno da imamo i našu proizvodnju da bi mogli računati na izvoz životinja i proizvoda životinjskog porekla. Naime, kod nas u Republici Srbiji, stočarska proizvodnja je u stagnaciji, pa čak i u opadanju, što nije dobro. Mi po hektaru imamo 0,6 ustavnih grla, a opšte je poznato da je stočarstvo viša faza ratarske proizvodnje. Dakle, mi moramo povećavati i stočni fond, graditi preradne kapacitete, edukovati proizvođače, a naročito mlađe populacije, izaći im u susret sa većim stimulativnim merama kako pri zakupu zemljišta, tako i kod otkupa stoke.
Ovo bi bio jedan od načina da se mladi zadrže na selu i da se uposle, da se što bolje iskoriste livade i pašnjaci koji su sada zapušteni. Naša zemlja ima ogromne potencijale za proizvodnju hrane i to treba da iskoristimo. Dakle, da proizvedemo meso, mleko, jaja, med, itd. napravimo proizvode od istih, te da onda izvezemo na strano tržište kao naš brend. U tom slučaju ovakvi sporazumi bi dobili još više na svom značaju.
Još jedna moja poruka, poljoprivreda i turizam mogu u najkraćem periodu da ubrzaju razvoj i prosperitet Srbije. S toga, u danu za glasanje pozivam sve mudre i umne glave ovog doma, a ima ih, da podrže sve predložene tačke dnevnog reda.
Uz vaše dopuštanje predsedavajući, da iskoristim priliku, postavio bih pitanje uvaženoj ministarki u vezi plavog jezika, ako je moguće.
Šta je urađeno i dokle se stiglo sa vakcinacijom? Da li je utvrđen soj virusa koji je izazvao bolest, nabavljena vakcina, koje sojeve sadrži i rok upotrebe vakcine? To je jedna digresija, izvinjavam se ako može, ako ne drugom prilikom. Zahvaljujem se.