Zahvaljujem, predsedavajući.
Poštovani ministri sa saradnicima, kolege narodni poslanici, poštovani građani Srbije, na početku bih pohvalila set zakona koji je danas na dnevnom redu, a posebno zakone koji se danas prvi put predlažu, odnosno koji se sada prvi put donose u ovoj Skupštini, i to zakon o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju u vanrednim situacijama, zakon o kritičnoj infrastrukturi i zakon o dobrovoljnom vatrogastvu, o besplatnoj pravnoj pomoći i o lobiranju.
Ozbiljnim radom na pripremi i donošenju predloga ovih novih zakona Vlada Republike Srbije i ministarstvo na čijem ste vi čelu pokazali su da se brinete o povećanju bezbednosti i poboljšanju kvaliteta života građana i građanki Srbije, delujući preventivno, a ne da čekate, kao neki vaši prethodnici proteklih desetak godina, da dođe do problema, pa da se onda reaguje i deluje kada šteta već bude naneta.
Danas ću se, kao vatrogasni oficir Vatrogasnog saveza Srbije, posebno osvrnuti na Zakon o dobrovoljnom vatrogastvu koji se donosi po prvi put u Srbiji, a posebno je značajan za bezbednost naših građana i građanki.
Ovim zakonom uspostaviće se sistem registracije i kontrole dobrovoljnih vatrogasnih društava od strane MUP, i to samo za ona društva koja u svom sastavu poseduju operativnu dobrovoljnu vatrogasnu jedinicu, a omogući će se, takođe, i omasovljenje dobrovoljnih vatrogasnih društava mlađim ljudima, kao i kvalitetnija obuka tih ljudi, što će, nadam se, kako je prepoznato kao postojeći problem, ovaj zakon to i rešiti.
Zakon o dobrovoljnom vatrogastvu omogućiće da se dobrovoljna vatrogasna društva na formiraju kao nekakve organizacije koje su služile u ranijem periodu svemu i svačemu, već reagovanju u slučaju gašenja požara, a koje će suštinski imati jedinicu koja ima vozilo, koja ima dovoljne uslove, koja može da se uključi i da pomaže stanovništvu na teritoriji na kojoj je formirana.
Zakon će omogućiti, takođe, stvaranje dobrovoljnih vatrogasnih društava, pre svega, operativnog karaktera čiji su članovi spremni da učestvuju ne samo u gašenju požara, već i u drugim vanrednim situacijama kada je to potrebno i kada je pomoć potrebna profesionalnim jedinicama MUP, odnosno Sektoru za vanredne situacije kako bi bili što efikasniji u suzbijanju ovih elementarnih nepogoda.
Ono što me je posebno obradovalo, a što se ministre Stefanoviću, pomenuli juče u toku izlaganja, je da će oprema vatrogasne jedinice biti osavremenjena i zamenjena novom, a da će stara, koja je još uvek u funkciji, biti dodeljena, odnosno donirana novim dobrovoljnim vatrogasnim društvima.
Bez obzira što pojedini poslanici, opet ponavljam, naravno, kad svrate u Skupštinu, opozicija omalovažavaju donošenje ovih zakona koji su danas na dnevnom redu. Ja bih želela da ukažem na poseban značaj ovog zakona o kome govorim na grad Kraljevo, odakle dolazim, a koji se prostire na čak preko 1.500 kilometara kvadratnih i u kome živi oko 130.000 ljudi, u kome su vanredne situacije u poslednjoj deceniji gotovo svakodnevnica.
Zemljotres koji se desio 2010. godine sa ljudskim žrtvama, ogromnom materijalnom štetom, 2011, 2012, 2017. godine ogromni veliki šumski požari u kojima je izgorelo preko 400 hektara šuma. Velike poplave 2014. i 2016. godine.
Gradu koji nije opustošen samo delovanjem žute družine u privrednom i kulturnom smislu, već su ga opustošile i razne elementarne nepogode. Grad u kome su potrebna dobrovoljna vatrogasna društva, pre svega, operativnog karaktera, čiji su članovi spremni da učestvuju u gašenju požara, ali i drugim vanrednim situacijama.
Ne mogu da ne pomenem da u gradu Kraljevu funkcioniše u ovom trenutku oko desetak dobrovoljnih vatrogasnih društava koje pomažu u vanrednim situacijama jedinici Sektora za vanredne situacije, koja broji tek negde oko 60 profesionalnih vatrogasaca.
Takođe bih pomenula i jedno dobrovoljno vatrogasno društvo, a to je dobrovoljno vatrogasno društvo Kraljevo sa jako dugom tradicijom koja postoji od 1931. godine i koji neguje i čuva tradiciju dobrovoljnog vatrogarstva u Kraljevu, ali i u Srbiji, koja je vrlo aktivna u delovanju, ali i u formiranju drugih dobrovoljnih vatrogasnih društava na teritoriji grada i u čijem je sastavu prošle godine formirana ženska sekcija, koja danas broji preko 44 članice sa visokom stručnom spremom. One sprovode razne preventivne akcije u gradu, počevši od akcije „Kuća bez požara“, a takođe i edukacije mladih, sprovode kviz znanja iz oblasti zaštite od požara za učenike osnovnih škola i mnoge aktivnosti na prevenciji i preventivnom delovanju.
Iako je preventiva jedna od ključnih aktivnosti ovog dobrovoljnog vatrogasnog društva moram da pomenem i da su njihovi članovi bili aktivni učesnici u otklanjanju posledica svih pomenutih elementarnih nepogoda.
Da vam, još jednom slikovito objasnim, potrebu za postojanjem dobrovoljnih vatrogasnih društava na teritoriji grada kakav je Kraljevo.
Da bi na dojavu požara vatrogasna jedinica grada Kraljeva, profesionalna vatrogasna jedinica, reagovala u određenim delovima grada, potrebno je sat vremena vožnje. Možete da zamislite šta bi se desilo, recimo, sa jednim seoskim domaćinstvom za sat vremena od izbijanja požara. Upravo je u takvim situacijama vrlo značajno postojanje dobrovoljnog vatrogasnog društva i značajno je pomenuti da će ovaj zakon urediti ne samo funkcionisanje ovih dobrovoljnih vatrogasnih društava, već i funkcionisanje saveza, omladinskih klubova, prava pripadnika ovih dobrovoljnih vatrogasnih jedinica i mnoge druge stvari vezane za dobrovoljno vatrogarstvo.
Nadam se da će donošenjem ovog zakona i ovog seta zakona, ne samo osnažiti postojeća dobrovoljna vatrogasna društva, već će se stvoriti i formirati nova koja će povećati bezbednost građana i građanki Srbije.
I na kraju da podvučem još jednom, pohvalila bih, ministre za set zakona koji je danas na dnevnom redu, njihov uložen rad i trud na pripremi i donošenju ovakvog predloga u ovoj Skupštini. Hvala vam i u danu za glasanje ćemo naravno podržati ovaj set zakona.