Poštovani poslanici, uvaženi predsedniče, Predlog zakona o informisanju, o kome danas razgovaramo, doprinosi pre svega reafirmaciji odgovornog i objektivnog informisanja, na koje često zaboravljamo. Ovakav zakon precizno uređuje odnose u oblasti informisanja, a ne, kako to unapred konstatuju neki novinari a i neke političke stranke, da ograničava slobodu medija. U pitanju je očigledno različito shvatanje slobode medija. Sigurno nije sloboda medija neogranično pravo na neistinu, već obaveza na istinu i profesionalnu novinarsku etiku.
A kakav je naš medijski prostor danas u Srbiji, da li je stvarno ograničena sloboda štampe? Ovakve tvrdnje se demantuju činjenicama. Danas u Srbiji postoji oko 300 radio stanica, oko 100 TV stanica, o štampi da i ne govorim. Najveći broj ovih medija je u privatnom vlasništvu.
Gotovo svako veće naselje danas ima svoju lokalnu radio stanicu, radio i TV stanicu, koje se, bez obzira na skroman tehnički i kadrovski potencijal, utrkuju u proizvodnji informativno-političkih programa ili u prenosu programa stranih stanica poput "Glasa Amerike", "Slobodne Evrope" CNN, BBC i druge. Neko bi rekao, tako je svuda u svetu, ali nije. Navešću neke primere. Austrija nema privatnu televiziju. U ovoj zemlji je centralizovana medijska vlast, dakle i informisanje. Ali i u onim državama gde su mediji sa većinskim privatnim kapitalom, poštuje se država. Prema tome, sasvim je jasno, radi se o informisanju u interesu države. Takav je primer CNN u Americi, BBS u Engleskoj i drugi. Iz nekih medija se u javnost plasira teza o monopolu države u oblasti javnog informisanja. To, naravno, nije tačno. Naprotiv, država sama stvara konkurenciju svojim medijima izdavanjem dozvola mnogobrojnim privatnim vlasnicima za otvaranje radio i TV stanica. Mnoge od ovih novootvorenih stanica registruju se za kulturni i zabavni program, a onda počinju da se bave političkim i informativnim sadržajima. To se u Americi ne bi desilo, jer u ovoj zemlji, koja takozvanim nezavisnim medijima predstavlja uzor demokratije, moraju se posebno registrovati medijske kuće koje imaju pravo na informativno-političke programe.
Kakvi su naši mediji danas? Većina takozvanih nezavisnih medija uglavnom se i ne bavi informisanjem i obaveštavanjem, već prognozama, predviđanjima događaja, proricanjem, pa i učešćem u onim događajima, za koja iskažu interes mentori ovih medija. U pitanju je svojevrstan medijski rat, koji je dobio na snazi upravo ovih meseci i danas, kada se naša zemlja nalazi pod nezapamćenim pritiskom i pretnjama sa svih strana, posebno kada je u pitanju kosmetski problem.
U medijskoj hajci posebno se ističu mediji nekih zapadnih zemalja. Nažalost, preuzimaju ih neka domaća glasila, čiji se novinari prosto utrkuju u širenju neistina i prenošenju želja svetskih moćnika. Pojedina glasila u celini liče na crne rubrike, sve sa dva cilja. Prvi je, da se dodvore svojim sponzorima i predstave u što boljem svetlu, naravno, pod znakom navoda. A drugi, da prodaju novine ili program. Istina je nevažna, pa makar bio u pitanju i sopstveni narod. Važno je da naslov bude što veći, sklandalozan, senzacionalan i da donosi novac. Za strane medije mi je jasno, ali se pitam za čije interese rade neka domaća informativna sredstva. Dovoljno je samo prelistati "Dnevni telegraf", "Danas", "Našu Borbu" i još poneka i pročitati naslove. Na primer, "OVK u ofanzivi", "Peć pred padom", "NATO stiže sa prvim snegom".
Dajmo da pređemo na teren sporta. Sećam se pre odlaska naših košarkaša u Atinu na svetsko prvenstvo, njihova poruka je bila sa velikim naslovom "Daleko je zlato". Na svu sreću momci su se vratili sa zlatnim odličjem. Gde je ovde istina? O patriotizmu da i ne govorimo. Ili, radio programi: Studio B, Radio Soko Banja, Radio Kragujevac i još neki uporno prenose "Glas Amerike" i to emisiju koja se emituje isključivo na srpskom jeziku, na krajnje neobjektivan, jednostran način i u celini uperen protiv naše države i naroda. Zašto se preuzimaju emisije Radio Slobodna Evropa, čiji programi vrve od neistine o Srbiji i Kosmetu? Ako tome dodamo činjenicu da su glavni scenaristi ove radio stanice SOROŠ i Madlen Olbrajt, onda je slika potpuna.
Ovi mediji, kao i neki naši, prosto se utrkuju u udvaranju šiptarskim separatistima, navode isključivo njihove izvore. O terorističkoj organizaciji OVK govore kao o regularnoj vojsci. Izjednačavaju teroriste i legalne državne organe, a obračun državnih organa sa teroristima nazivaju ofanzivom srpskih snaga. Gde je ovde istina i gde je odbrana interesa sopstvene zemlje?
Iz svega navedenog mogu konstatovati sledeće: Mediji se, neki, na žalost, pretvaraju u propagandne agencije, umesto da budu informativne kuće. Očigledno je da novinarstvo više nije to, već otvoreni politički angažman za nečiste ciljeve njima poznatih tutora. Država mora da uredi odnose u ovoj oblasti i da afirmiše zakonskim predlozima izvorne principe novinarstva. To se predloženim tekstom i postiže. Hvala.