Poštovani predsedavajući, narodni poslanici, građani Srbije, na dnevnom redu je zakon o deviznom poslovanju.
Odmah na startu da kažem da ovaj zakon nije i neće biti dobar za građane Inđije, osim za one banke koje je doveo na ove prostore Mlađan Dinkić i gospodin Labus. Ovaj zakon nije dobar, nije precizan i neće biti uspeha u njegovom primenjivanju.
Pričali su govornici SRS o samom zakonu. Ne bih previše da pričam ono što su oni rekli, da se ne ponavljamo, ali bit svega ovoga jeste da zakon očito nije dobar.
Iz zakona se vidi da ministarstva ne sarađuju među sobom i da Vlada ima velikih problema da napravi jedan zakon u saglasnosti više ministarstava, a da on bude dobar i primenljiv na ovim prostorima. To se najbolje vidi iz članova 43, 57. i 58. i onih tačaka iz kaznenih odredbi koje je gospođa Vjerica Radeta sada ovde vama navela. To znači da zakon apsolutno nije dobar i SRS neće glasati za ovaj zakon.
Što se tiče Mlađana Dinkića koji je pisao ovaj zakon, ja znam da ovaj zakon neće biti dobar. Kada je u pitanju Mlađan Dinkić, on je pokazao sve svoje sposobnosti i vrline i sa ove govornice i u radu. Moram malo da se okrenem, tražio sam od Mlađana Dinkića da se izvini prvo građanima Srbije, a naročito građanima Inđije za ono što je uradio.
Ovde imam neke dokaze protiv Mlađana Dinkića i njegovog bančenja u Inđiji sa gospodinom Goranom Ješićem, koga je on tako fino hvalio sa ove govornice da je opština Inđija iznad svih ostalih lokalnih samouprava 20 godina, zamislite. Nisam znao koji je razlog da ga tako lepo hvali, a ja koji dolazim iz Inđije znam da nema novih radnih mesta, da je laž gospodina Gorana Ješića da su investicije u opštini Inđija oko 300 miliona evra, a to, verujte, nema ni Republika Srbija, da sve što je uradio ništa nije uradio dobro, da je porušio firme i objekte javnih komunalnih preduzeća da bi sam strogi centar Inđije prodao "Merkatoru" za devet evra po kvadratnom metru, a od toga sada nema ništa. Pozvao sam budžetsku inspekciju Republike Srbije da ode i proveri budžet opštine Inđija.
Ali, da ne bih prelazio preko onoga što sam hteo da kažem, zamolio bih da kamere zumiraju ovo jelo i piće ministarke Dulić, ne znam tačno ni kako se zove, gospodina Ješića i Dinkića. Ovde na ovoj fotografiji se sve vidi. Ne možete ni sagledati koliko tu ima različitog pića, koliko je flaša na stolu, a posebno kako oni gledaju jedan drugog. Zaista su "ukrstili očima" i otuda mi je jasno zašto on hvali gospodina Ješića, jer zaista nije bio u stanju da rasuđuje sam sa sobom. Ovde, gospodine Homan, mada ga ne vidim, sve sami naslovi o gospodinu Dinkiću.
Draga gospodo, ovo radikali nisu pisali. Ovo je pisao neko ko je imao dokumentaciju, slike gospodina Dinkića, neko ko ima saznanja šta radi gospodin Dinkić, a srpski radikali samo to prezentiraju i objavljuju narodu i građanima Srbije, tako da srpski radikali zaista nemaju nikakve veze sa prljavim radnjama gospodina Dinkića.
Hoću da upoznam gospodina Dinkića sa poslovanjem Inđije i tako naprednog i visprenog gospodina predsednika opštine Gorana Ješića.
U mojim rukama je informacija koja je došla iz jednog uvaženog ministarstva iz onog vremena, a to ministarstvo sa tim ministrom i dan-danas živi u ovoj vladi.
Ovde se tačno navodi, stavka po stavka, pokriveno sa dokumentima, šta je to radio gospodin Ješić od 2000. godine do današnjeg dana. Krenuću veoma kratko, jer ovde su se javili za reč još neki poslanici SRS i neću previše da im oduzimam vremena.
Kaže se, izgradnja regionalne kanalizacije – kapitalna investicija koja je koštala 89 miliona dinara. Iz te kapitalne investicije imamo dugovanja i sada je Trgovinski sud u Sremskoj Mitrovici doneo izvršnu presudu zbog duga od 84 miliona prema "Putogradnji inženjering" iz Beograda.
Gle čuda, Trgovinski sud donese ovu presudu, a Mlađan Dinkić, zahvaljujući ovoj večeri i ovom lepom piću i provodu sa Goranom Ješićem, pozva predsednika Opštinskog suda u Inđiji i oni tu presudu skloniše i odblokiraše račun "Vodovoda i kanalizacije" u Inđiji.
Ovih dana je Trgovinski sud iz Beograda doneo rešenje kojim se ono što je uradio Opštinski sud iz Inđije poništava i ponovo blokira račun "Vodovoda i kanalizacije", samo da vam pokažem da vidite šta je uradio Trgovinski sud, i veće sudija Opštinskog suda u Inđiji ponovo vrši blokadu računa.
Ako je ovo dugovanje, ovaj posao je rađen 1993. godine, a prvi sudski spor je došao 1997. godine, gde je bilo u vrednosti od 500.000 maraka, odnosno nekih tri miliona dinara u ono vreme, dug je izašao posle četiri godine na 74 miliona.
Šta su oni hteli – da odblokiraju račun, da građanima Inđije još neku paru na ovaj dug nadomeste, pa da građani Inđije u narednih 10 godina plaćaju ova dugovanja.
Na sreću, ima i razumnih sudija danas u Srbiji, što nas je iznenadilo, pa su postupili po izvršnoj presudi, pa su ponovo blokirali. Ovde ne pozivam da se uništi Javno komunalno preduzeće "Vodovod i kanalizacija", ono je potrebno građanima Inđije.
Svuda gde ima takvih preduzeća u Srbiji treba ih podržavati. Ali ovde se radi o bahatom ponašanju gospodina Dinkića i predsednika opštine, koji su hteli i hoće da unište ovo preduzeće, uvukli su ga u dug.
To nije sve. Prema istom ovom preduzeću dugovanja su još veća. Iz ovog perioda za glavni rezervoar preduzeće "Vodovod i kanalizacija" je dužno 1.240.000 evra i ta presuda će ovih dana stići.
Govorim vam da vidite kako se radi u opštini Inđija i ono što Mlađan Dinkić sa ove govornice govori znači da je apsolutno prevario građane Srbije, a građane Inđije ne može, jer građani Inđije dobro znaju šta se u Inđiji radi, a šta ne.
Pročitaću vam iz ove informacije, pošto je ovo došlo od jednog ministarstva, šta se zapravo radilo.
"Polazeći od pravne prirode rešenja kao pojedinačnog pravnog akta u smislu u koje rešenjem moraju biti izričito navedena lica", a u vezi ove informacije o regionalnoj kanalizaciji kako je sačinjena tenderska komisija, koja je trebalo da donese odluku ko će dobiti posao od ponuđača koji su konkurisali za ovu kapitalnu investiciju. Dalje se kaže: "Navedena lica koja se imenuju za članove ove komisije, može se smatrati nepravilnim donošenjem ovog rešenja bez označavanja imena pojedinih članova ove komisije, kao što su predstavnici odborničkih grupa u Skupštini opštine Inđija, određenih javnih preduzeća i mesnih zajednica".
Prvi put se vidi, a neka mi neko od pravnika ovde i pomogne, da li jedna komisija može da glasi ovako "rešenje o obrazovanju i imenovanju komisije za izgradnju regionalne kanalizacije - obrazuje se komisija za izgradnju regionalne kanalizacije i u sastavu iste imenuju se: predsednik Skupštine opštine Inđija za predsednika".
Molim pravnike da kažu da li ovde treba da stoje imena lica ili nekih funkcija. Ovo je velika investicija, građevinska investicija i moraju da budu stručna, obrazovana lica iz pojedinih oblasti.
Pod dva se kaže – predsednik Izvršnog odbora Skupštine opštine Inđija za zamenika predsednika. To su članovi komisije koja je uradila ovu investiciju, gde sada Inđija plaća 74 miliona umesto tri miliona.
Pod tri se kaže – načelnik odeljenja za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine, za člana. Pod četiri – načelnik odeljenja za privredu i finansije, za člana. Pod pet – predstavnik Javnog preduzeća za građevinsko zemljište i komunalnu delatnost i puteve Inđija, za člana. Mogao je neko ko tamo čisti ulice jednostavno da dođe u ovu komisiju.
Pod šest, ovde je zaokruženo, ne znam iz kojih razloga – predsednik Javnog komunalnog preduzeća "Vodovod i kanalizacija" Inđija, za člana, predsednik mesne zajednice, za člana. To je politička funkcija, predsednik mesne zajednice može da bude negde i portir i ovčar sa neke planine, nije bitno, neću da ponižavam, ali ovde se radi o stručnim licima.
Pod osam – predsednik odborničke grupe DOS u Skupštini opštine Inđija, za člana. Pod devet – predsednik odborničke grupe SPS opštine Inđija. Pod deset – predsednik odborničke grupe DSS u skupštini opštine Inđija, pošto su oni bili van sastava DOS-a u to vreme. Pod jedanaest – predstavnik odborničke grupe JUL-a iz tog vremena. Pod dvanaest – predstavnik odborničke grupe Lige socijal Vojvodina u opštini Inđija. Potpisnik je nesretni Goran Ješić. Ali, to nije sve.
Ima puno toga ovde i trebalo bi mi zaista dva dana da sve ovo lepo pročitam i da vas uverim kako se to radi u Inđiji i šta to blagosilja gospodin Mlađan Dinkić.
Dalje se kaže: rekonstrukcija Sokolskog doma u Inđiji. To nije Sokolski dom, to je jedna bioskopska sala u koju je utrošeno 45 miliona dinara, a i dalje se javljaju preduzeća sa 13 ili 14 miliona dugovanja koja potražuju, pa to više nije 45 miliona. Sama investicija na tenderu je prošla sa 15 miliona dinara. Trebalo je da se radi od donatorskih sredstava. Tu se pojavilo neko udruženje ADF, jedna od nevladinih asocijacija, finansijeri su iz Amerike, što nije bitno, trebalo je da oni uđu u ovu investiciju i na kraju su se izvukli tako što je opština morala 70 ili 80% od ovog iznosa da plati.
Ponovo ću vam govoriti o komisiji. Tender je otvoren 5.6.2002. godine. Početna cena investicija je 15 miliona, a završila je na 45 miliona. Upoznat sam od javnog tužioca opštine Inđija da UBPOK ima saznanja da je gospodin Ješić preko jedne firme iz Inđije prebacio 6 miliona dinara za kupovinu stana njegovog brata u Novom Sadu; njegov brat je poznat i ovoj vladi, to je onaj nesretnik koga je hteo Velja Ilić da ubije, odnosno da prebije u nekoj televizijskoj emisiji, videli ste tu sliku, kružila je, to je bilo u ono vreme kada ste napadali Velju Ilića.
Pročitaću vam: "Dana 7. juna 2002. godine Izvršni odbor je svojim zaključkom, broj 5-6-42/2002-1, prihvatio izrađeni projektni zadatak i imenovanu komisiju za realizaciju projektnog zadataka na rekonstrukciji, adaptaciji i dogradnji Sokolskog doma u Inđiji, u sastavu: Goran Ješić, predsednik komisije i članovi Vasić Dimitrije, član izvršnog odbora, zadužen za budžet opštine, Tišma Gordan, načelnika odeljenja za finansije opštinske uprave, Petrinović Nenad, član izvršnog odbora zadužen za sport.
Istim zaključkom definisan je i zadatak same komisije, koji se sastoji, između ostalog, da sprovede postupak izgradnje projektno-tehničke dokumentacije, da izradi tender, raspiše konkurs, utvrdi najpovoljnijeg izvođača i isti predloži izvršnom odboru". Neću to da čitam. "Međutim, prilikom usvajanja projektnog zadatka od strane izvršnog odbora, konačna cena nije jasno definisana. Na taj način se ušlo u investiciju bez jasno opredeljenih sredstava, njenog investiranja, što je u suprotnosti sa odredbom člana 58. Zakona o budžetskom sistemu".
Preskočiću nešto. "Međutim, dva od ukupno pet imenovanih članova su izabrani na protivpravan način. Naime, kao članovi navedene komisije izabrani su Goran Ješić, kao predsednik ove komisije, koji već obavlja funkciju predsednika SO Inđija, i Uroš Ćuruvija, kao stručni radnik, ali koji ne poseduje odgovarajuće stručno zvanje za radove koji se obavljaju: rekonstrukcija i adaptacija Sokolskog doma" itd.
Govorim vam zato što je budžetska inspekcija krajem prošle godine bila u opštini Inđija. Pošto sam imao dokumentaciju, a ministarstvo me nije kontaktiralo, a sa ove govornice sam postavio dva poslanička pitanja i ni do dan-danas nisam dobio odgovore na njih, samo ću da ukažem na nešto iz ovoga. Kaže se da u toku jedne fiskalne godine ne može da se menja budžet, ni da se zadužuje budžet, što je urađeno prilikom rekonstrukcije ovog Sokolskog doma itd. Morao bih ovo da preskočim, zato što imam još dosta toga da kažem.
Izgradnja fabrike cigareta "Fast", gde je 4,5 miliona zadužena opština koja je morala da izgradi kompletnu fabriku, a ni dan-danas se nisu uradila dva bunara i ograda oko fabrike. To je način rada organa lokalne samouprave u opštini Inđija, opštinske uprave i izvršnog odbora. Izveštaj o radu opštinske uprave za 2005. godinu, pa se navodi koji je to akt, gde je prekršen zakon. Ovde ću morati da završim, samo da bih pohvalio Mlađana Dinkića, kako radi njegov pulen u opštini Inđija i on, normalno.
Ovde vidimo ugovor o poslovnoj saradnji. Rodoljub Šabić, jednom prilikom sam ga pominjao ovde, na ovo daje odgovor da je nezakonito to što je gospodin Goran Ješić uradio i da ne može da sklapa ove ugovore o privremenim poslovima sa privatnim licima i fizičkim licima u opštini Inđija. Mogu da vam dostavim ovo, a mogu da dostavim i ono što se tiče Rodoljuba Šabića i gospodina Emila Fejzulahija, pokrajinskog sekretara. Verujte mi da ne znam ni tog čoveka, ni na kojoj je funkciji. Dao bih vam ovu informaciju da prenesete gospodinu Dinkiću. Očekivao sam da će nas danas ovde sačekati.
Hoću još da kažem koja su to dugovanja koja terete opštinu Inđija. Preko 2,5 miliona evra su dugovanja i potraživanja. O radu lokalne samouprave i o domaćinskom poslovanju pulena gospodina Dinkića govori i ovaj srušeni vodotoranj, prilikom punjenja u naseljenom mestu Maradik, gde onaj koji je radio ovaj toranj potražuje sredstva. Tuži "Vodovod i kanalizaciju" izvođač radova, da mu se plati rad na ovom objektu, umesto da opština Inđija i "Vodovod i kanalizacija" tuže izvođače radova zato što nisu uradili ovo po standardima. Mi danas imamo priliku da moramo da plaćamo izvođače radova za ovako nešto.
Šta sam hteo dalje? Da SRS dobro stoji u narodu pokazalo je vreme, pokazali su ovi rezultati anketiranja i da je hajka za srpskim radikalima odbornicima na svakom mestu, da je kupovina na delu i da još traje, sada ću vam pokazati jedan dokument, imamo ovde snimljen materijal.
Nažalost, moram da konstatujem da se radi o predsedniku SPS-a iz Inđije, koji kupuje poslanike SRS, i to sve u dogovoru sa gospodinom Goranom Ješićem, predsednikom opštine Inđija.
Znači, radi se o Sretenu Jovanoviću i Goranu Ješiću.
O čemu se radi?
O tome da se skine gospodin Marijan Rističević, pa im nedostaje nešto odbornika u SO Inđija, pa treba da kupe pet gladnih radikala, kako oni ovde navode, da bi odradili taj prljav posao, jer im ovog momenta više ne odgovara da Marjan Rističević bude predsednik SO, jer ih, navodno, koči u nekim njihovim zamislima i projektima, pa treba da se kupe neki odbornici.
Nada: "Šta dobija, da li dobija radno mesto"? Sreten Jovanović: "Dok ne dobije radno mesto, dobiće onaj iznos što je dobijala gore", misli se u SRS, "kao tehnički sekretar", a to je odbornik SRS. Nada: "Da li je Ješić upoznat i da li će on praviti probleme"?
"Kakav problem, on je u Sloveniji, ja ću to da završim. Nisam ni znao da je ona". "Šta mogu da garantujem"? "Dobićeš onaj iznos koji si dobijala tamo, bez obzira na ovo, dok ti se ne reši neko radno mesto. To mogu da garantujem.
Znači, odgovoran sam da"... Ne bih da sve ovo čitam, ima mnogo, pet strana je tu. Nada: "Šta je suština, da li se povećava skupštinska većina"? Sreten Jovanović: "Ne, ništa se ne dira, za svakoga će biti obezbeđeno ponešto". Ne znam šta je ponešto, videćemo od ovih odbornika koji budu tamo otišli. "Njoj je, u suštini, najbitnije da ona uzme sutra radno mesto". "Ja ne mogu pare da obećam, mogu da kažem da ću finansirati par meseci.
Da li razumeš? Niti pare imam, niti raspolažem budžetom, niti neko može reći - ja ću ti dati pare. Ovo nije ni Republika, ni crni fondovi", pa kaže "dim", znate koja reč ide, ne bih da pročitam, veoma je nezgodno da građani Inđije čuju ovo, zaista je sramotno. To je ponašanje jednog visokog funkcionera SPS-a, a taj gospodin se nalazi u Upravnom odboru EPS-a.
Nada: "Ne, nisam tako rekla, nego se plašim da sutra Ješić tebi ne kaže - izvini, ali to ne može tako, ona nije u igri". Sreten Jovanović kaže dalje: "Ne, to nema nikakve veze.
Ona će dobiti shodno njenoj stručnoj spremi ili nešto slično što može da dobije. Ne može da dobije ono što ne može da dobije". Misli na neko direktorsko mesto itd.
(Predsedavajući: Vreme.)
Završavam, budite malo strpljivi. Mislim da je ovo interesantno za javnog tužioca opštine Inđija.
Nada: "To je ono za Gorana"? Sreten Jovanović: "Tako si ti meni rekla onda kada smo pričali, a rekao sam ti da imam uticaj i kažem ti da je ovo radno mesto završena priča, ali ona nije ni bila u igri. Prema tome, tu mora da se napravi prolaz. Što se mene tiče, završena je priča. Ruža nije htela više i gotovo, Ruža ne ide na sastanke" itd. Preskočiću malo.
Sreten Jovanović: "Imam jedan korektan dogovor, prvi put sa Goranom Ješićem, kada sam razgovarao, ima da me poštuje.
Neki moji ljudi moraju da dobiju neke poslove i dobili su", pa pominje imena ljudi, a mogu da vam kažem i koji su to ljudi: Mika, bivši predsednik opštine, kada je napravljen ovaj ugovor i ovaj dug prema "Putogradnji inženjering"; Eror, znači sekretar u to vreme u SO Inđija; Božić, direktor "Vodovoda i kanalizacije", koji je ostao kao tehničko lice. "Sada će Siniša biti zaposlen u komunalcu, biće čuvar, bar će imati radni staž. On je prihvatio da bude i nema nikakvog problema. Znači, meni je bio cilj da što više mojih ljudi zaštitim, ako mogu da ih negde uhlebim".
Evo završavam. "Nikakav ja nemam problem, niti peripetija sa njim", to kaže za gospodina Ješića, "on izuzetno poštuje ono što ja kažem" itd. "Znači, takav je on, dogovor imamo i to mene interesuje. Mene interesuje da zaposlim mog Sinišu, da još negde udenem poneki put, neki dinar da dobijem za stranku..."
(Predsedavajući: Hoćete, molim vas, da završite? Dva i po minuta ste prekoračili vreme.)
Evo završavam. "Pomogli su mi malo kada se to opremalo", misli na stranku, "opet preko nekih drugih ljudi, ne preko opštine. Nije imala opština nikakve veze, jer to nije suština, zato sam ubacio nekih desetak ljudi u upravne odbore, imaju od sedam hiljada do 10 hiljada. Jebiga, i to je nešto." Izvinjavam se, ali tako piše. "Znači, to je bio moj cilj i ništa me drugo više nije briga".
Ono što je najbitnije ovde za javnog tužioca, pa neka se umeša malo i republički javni tužilac, ovo je zaista van svake pameti, molim Ministarstvo da ovde reaguje, posebno Ministarstvo pravde...