DRAGOSLAV MILKOVIĆ

Nestranačka licnost

Poslednji put ažurirano: 06.05.2016, 09:50

Osnovne informacije

Statistika

  • 0
  • 0
  • Nema pitanja koja su upućena poslaniku

Članstvo u radnim telima

Poslanik nije ni u jednom radnom telu.

TREĆE VANREDNO ZASEDANjE, 29.06.2006.

Dame i gospodo narodni poslanici, Darko Glišić, poslanik SRS, podneo je amandman na Predlog zakona o finansiranju lokalne samouprave i traži da se član 24. briše. Ovu materiju reguliše Zakon o lokalnoj samoupravi. Suvišno je da ta ista materija bude u dva zakona.
Hteo bih nešto da kažem i iskoristim ovo vreme, već dve i po godine traje ovaj saziv parlamenta, doneto je bezbroj zakona, ukupno 239, usavršili ste resavsku školu po nalogu zapadnih mentora. Nije Srbija Holandija, Danska, Engleska, da se ti zakoni prepisuju i teško su primenljivi na našem brdovitom Balkanu. Otvorili ste bezbroj agencija, direkcija, uprava, povećali ste broj činovnika tako da Ministarstvo liči na moju opštinu Trgovište.
To je najjužnija srpska opština, najsiromašnija, čista srpska opština, teritorija od 370 kilometara kvadratnih, veća nego teritorija države Malta koja ima 312 kilometara kvadratnih.
Kažem da Ministarstvo liči na moju opštinu Trgovište jer opština Trgovište ima 6.411 stanovnika, a ima 56 činovnika i još 30 koji se "sekiraju" za kulturu, komunalnu higijenu sa tendencijom da ih bude još više, jer svaki odbornik treba da bude zaposlen negde gde se krčmi opštinski budžet, odbornik ili neko od njegovih i to što pre dok traje mandat.
Poznato je da se opštinski budžet puni finansiranjem iz republičkog budžeta. Poznato je da Ministarstvo finansija nema ili ne želi da ima uvid u to kako se raspolaže sredstvima koja se daju iz republičkog budžeta.
Opština Trgovište je zagubljena teritorija. Do 2000. godine nešto je funkcionisalo, a dolaskom ovih "revolucionara" sve je stalo i sve je propalo. Narod se iseljava i pitanje je šta će i kako biti. Tamo u Trgovištu sve može kad se hoće.
Opštinski menadžer može da najavi pripajanje opštine teritoriji Makedonije, podrazumeva se sa Svetim Prohorom Pčinjskim. To je srpski manastir, zadužbina kralja Milutina i to ništa manje nego referendumskim izjašnjavanjem. Razume se da tu ništa ne može da se promeni.
Ne daj Bože da jedan Niš, Beograd, Novi Sad, Kragujevac, pođe takvim putem pa da na svakih 80 stanovnika počne da zapošljava po jednog činovnika u opštinsku upravu. Gde će Srbija stići ako ovim putem pođu svi gradovi u Republici?
Zahtevam od Ministarstva da odredi budžetsku i finansijsku inspekciju, da dođu u Trgovište i izvrše kontrolu opštinskog budžeta. Da me obaveste kada će doći. To je poslaničko pitanje.

DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 10.04.2006.

Dame i gospodo narodni poslanici, pred nama je danas Predlog zakona o rehabilitaciji koji je predložila Vlada Republike Srbije.
Predlog zakona je kratak, nedorečen, neprimenljiv, nema propisane kriterijume za njegovu primenu.
SRS neće glasati za ovaj zakon, uložila je amandmane da se svih osam članova brišu. Evo zašto.
Zamolio bih gospodina ministra Stojkovića da mi odgovori na nekoliko pitanja.
Član 1. ovog zakona predviđa rehabilitaciju lica koja su bez sudskih ili administrativnih odluka ili tim odlukama lišena, iz političkih ili ideoloških razloga, života, slobode i drugih prava od 6. aprila 1941. godine, odnosno datuma kada je Hitlerova Nemačka izvršila invaziju na Kraljevinu Jugoslavije.
Koji je razlog i zašto je uzet baš ovaj datum kada znamo da je i pre 1941. godine bilo progona političkih protivnika?
Samo da podsetim, donet je zakon, uvedena šestojanuarska diktatura, robijašnice su bile pune, a pogotovo članova Komunističke partije Jugoslavije Kraljevine Jugoslavije, pa su čak i dva kongresa - treći i četvrti držani van zemlje - Beč i Drezden.
Da mi odgovorite na to pitanje zašto je uzet 6. april 1941. godine pa naovamo.
Drugo pitanje, ovim zakonom nisu obuhvaćena sledeća pitanja - da li se mogu rehabilitovati građani Srbije kojima je suđeno u drugim republikama bivše Jugoslavije. To je pitanje koje nije obuhvaćeno ovim predlogom zakona.
Treće, šta sa ljudima kojima je suđeno ovde u Srbiji, a sada žive u drugim državama, bivšim republikama SFRJ. Veliki je broj Srba iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske kojima je tamo suđeno. Šta sa Albancima? To u predlogu nije regulisano.
Nakon oslobođenja Beograda 20. oktobra 1944. godine, bez suđenja, po hitnom postupku, na osnovu odluke prekih vojnih sudova samo u Beogradu je streljano negde oko 10.000 ljudi, a u celoj Srbiji negde oko 100.000 ljudi, oko dva miliona je osuđivano zbog ideologije ili politike, bilo pravnika, advokata, doktora, glumaca, ovih divnih ljudi, seljaka koji nisu davali žito na otkup, odbijanja pristupanju seljačkim zadrugama.
Mislim da će ovaj zakon teško da se primeni u ovim uslovima. To se odnosi na ovaj član 1.
Ako možete, gospodine ministre, da odgovorite na ova postavljena pitanja.

PETA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 27.11.2005.

Dame i gospodo narodni poslanici, u ime poslaničke grupe SRS, a na osnovu člana 145. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, podneo sam amandman na Predlog zakona o zdravstvenoj zaštiti. Tražim da se u članu 10. stav 2. reč "društvena" zameni rečju "državna", a posle reči "obuhvata i donošenje" dodaje se reč "i izvršavanje".
Obrazloženje – stav SRS je da država treba da bude odgovorna za sprovođenje donetih planova. Vi ste ubacili u ovaj zakon reč "društvena"; loše nas to asocira, gospodine ministre. Imali smo društvena preduzeća u proteklom periodu i još ih imamo, nisu privatizovana, ta društvena preduzeća su bila Alajbegova slama, odnosno izvor zla, pljačke i kriminala. Sama ta reč je nekako nedostupna u ovom zakonu.
Malopre ste rekli, tražite konkretne stvari. Slušajte me pažljivo, ja ću izneti, pošto zastupam jug Srbije, odnosno područje južne Srbije koje je sadašnja vlast, sadašnja država otpisala kao da nije u sastavu Srbije.
U članu 13. stav 1. kaže se da AP, odnosno opština, grad obezbeđuje sredstva za sprovođenje društvene brige za zdravlje iz svog budžeta i da oni utvrđuju cene pojedinačnih usluga. U članu 94. kaže se da je dom zdravlja zdravstvena ustanova gde se obavlja zdravstvena delatnost na primarnom nivou i da dom zdravlja osniva opština, odnosno grad.
Mislim, gospodine ministre, da bi trebalo da saslušate, jer ovo su konkretni problemi. Ja vam iznosim konkretan problem koji se po donošenju ovog zakona stvara. Pitam vas, šta će biti sa domovima zdravlja u siromašnim, nerazvijenim graničnim opštinama kao što je opština Trgovište na jugu Srbije?
Opština Trgovište ima 7.000 stanovnika, granična nerazvijena siromašna opština ima dom zdravlja... Gospodine ministre, saslušajte me, vi prelistavate tamo, ne obraćate pažnju, ne interesuje vas. Dom zdravlja u Trgovištu ima 70 radnika. Teren je brdsko-planinski, uslovi za rad su teški. Imamo samo jedno terensko vozilo, a to je nedovoljno, jer stanovništvo pretežno, oko 90%, predstavljaju staračka domaćinstva. Kuće su razbacane po brdima.
Osoblje doma zdravlja pruža medicinske usluge po kućama, nema stacionar, ide na kućno lečenje. Uz velike napore pešači po 10 ili 15 kilometara da bi pružilo pomoć ljudima, pogotovo u ovim zimskim periodima, a to su baš natčovečanski napori. Plate su im male, a uslovi za rad su vrlo teški, ali radnicima Doma zdravlja u Trgovištu treba dati priznanje, pohvaliti ih za njihov rad u nenormalnim uslovima.
Najudaljenije selo, slušajte me, gospodine ministre, od medicinskog centra u Vranju je 80 kilometara. Da li možete da zamislite kakva je situacija? Stacionar ne postoji, stomatološka oprema je u kvaru, ne radi ništa. Čovek da bi popravio zub mora da ide 80 kilometara.
Predlažem ministru da prihvati sledeće: da država Srbija pomogne Domu zdravlja u Trgovištu, da otvori porodilište i stacionar i da nabavi stomatološku opremu, kao i terensko sanitetsko vozilo. Prošle godine ste nam obećali, rekli ste za ovu godinu, a gde ste rekli tu je i ostalo. Rekli ste – Trgovište i Srpska Crnja dobijaju ove godine, ali nema ga, nije nabavljeno. Do kraja godine? Vi ćete da odete sa vlasti do kraja godine.
Stvarno treba omogućiti uslove i pomoći ovom napaćenom narodu. Ako ova država ne uradi, mladi sve brže odlaze, nemaju posla, ogromna teritorija ostaje prazna. Upozoravam državu, Vladu, vi ste predstavnik Vlade, da pod hitno reaguje na ovo.
Predlažem da dom zdravlja u Trgovištu dobije porodilište i stacionar i da se finansira iz budžeta Republike Srbije, imajući u vidu da lokalna samouprava nema para da finansira dom zdravlja. To će biti veliki problem ne samo za Trgovište, nego i za siromašne granične opštine, biće veliki problem, jer šest meseci lokalna samouprava nije primila platu.
Slušajte sada dalje, vi ste predvideli u članu 96. stav 2, ali niste ga dobro predvideli, nađite član 96. stav 2 – izuzetno... Molim vas da me saslušate, smejete se, za vas je ovo neozbiljno, a za ovaj narod dole je to biti ili ne biti, jer ljudi svakodnevno umiru. Hoću čim završim da mi odgovorite.
Član 96. stav 2: "Izuzetno, na područjima sa specifičnim potrebama pružanja zdravstvene zaštite stanovništvu, gde saobraćajni i geografski uslovi to opravdavaju, u skladu sa planom mreže, u domu zdravlja može se organizovati porodilište i stacionar za dijagnostiku i lečenje akutnih i hroničnih bolesti." Taj stav da iskoristite i da se doda još da se finansira iz državnog budžeta.
Ljudi, to je beda dole, dođite i posetite opštinu Trgovište. Reći ću vam kako da se snađete. Ristovac znate gde je, skrenite levo, 35 kilometara jugoistočno, i verujem da vi ne znate gde je opština Trgovište. Ako ja lažem, uverite se da ne lažem.
Želim da iznesem jedan slučaj. Jesenas, oktobra meseca, brao sam jabuke u svom voćnjaku i padne žena, komšinica sedamdesetih godina, u nesvest. Zovem dom zdravlja, imaju jedno terensko vozilo i otišlo je tamo na teren. Četiri sata sam onu ženu držao na rukama, a po profesiji sam veterinar, znam osnovno pružanje prve pomoći, spasio sam ženu. To je stvarno cirkus, bruka i sramota.
Ako nema para oporezujte ove novobogataše. Ne upotrebljavam termin tajkun, a vi ste za ovih pet godina uveli, donošenjem ovih zakona, više termina nego što su nam Turci ostavili za 500 godina. Uvodite neke termine koji su neprihvatljivi za srpski narod. Imamo mi veliki srpski rečnik. Hoću povodom mog izlaganja da se izjasni gospodin ministar.