MITA AVRAMOV

Nestranačka licnost

Poslednji put ažurirano: 06.05.2016, 09:50

Osnovne informacije

Statistika

  • 0
  • 0
  • Nema pitanja koja su upućena poslaniku

Članstvo u radnim telima

Poslanik nije ni u jednom radnom telu.

SEDMO VANREDNO ZASEDANjE, 25.09.2006.

Gospodine predsedavajući, gospodo poslanici, pred nama je veoma ozbiljna tema. Na redu je budžet. Svakog od nas interesuje budžet, kako republički, tako i gradski, pa i opštinski.
Svi mi od toga živimo i u svakom slučaju budžetska sredstva treba da budu pravilno raspoređena prema svim građanima Republike Srbije, prema svim opštinama, a ne na način kako se to radi.
Ministar te stvari drugačije vidi i tako ne treba da se radi. Naime, u opštinama gde su pobedili čelnici njihovih stranaka, u transferu su dobili mnogo više nego tamo gde je bila opozicija na čelu opština.
Ubeđen sam da će ovaj sistem i ovaj novi zakon o budžetu, koji predlaže ministar, biti takav da će ga leva strana u sali sigurno podržati i izglasati ga. Takođe, smatram da će to da im se obije o glavu u drugoj prilici, kada dođu u veliki procep, kada će ih kačiti isti zakon, a tada oni neće biti na vlasti.
Zbog toga treba da glasaju protiv ovog novog zakona - da se ne bi uzurpirala vlast.
Žao mi je što je ministar u svom kratkom ekspozeu, pri obraćanju Skupštini i narodu Republike Srbije, imao šturo obrazloženje, a uglavnom se obratio pretnjama i ucenama.
Znamo da Zapad ucenjuje našu zemlju - ako ne isporučite tog i tog, nećemo vam odobriti kredite, a ako ga isporučite, otpisaćemo vam neke kredite i slične stvari. To je sve ucena.
Ministar je ovde rekao slične stvari - ako neko pogreši na lokalnom nivou, dolazi budžetska inspekcija, odnosno ako nađe bilo kakvu grešku, doći će do toga da će se ukinuti transferna sredstva.
Nažalost, mnoge opštine u Republici Srbiji danas jedva čekaju ta transferna sredstva, da im ih prebaci Vlada, kako bi mogli da poboljšaju školstvo, zdravstvo i ono što je najbolnije na terenu.
Svi znamo da su sve opštine stare i znamo da je zdravstvo u krizi, odnosno da ljudi nemaju para ni za najobičniji lek, a kamoli za nekakve skuplje poduhvate.
Znamo još neke stvari. Mi ćemo još govoriti sa ove govornice u vezi s tim da će tamo gde su na čelu srpski radikali biti ciljne opštine. Tamo gde je na čelu Srpska radikalna stranka - dr Vojislav Šešelj sigurno će doći budžetska inspekcija i sigurno će imati zadatak da iznađe bilo kakvu grešku, i najmanju, kako bi se ukinuo transfer, pa kako bi se kasnije govorilo, pošto se približavaju izbori - kako su radikali nesposobni da vladaju tim opštinama i kako ništa nisu uradili.
Svesni smo svega toga i davno smo se okrenuli sami sebi, po onoj narodnoj „uzdaj se u se i u svoje kljuse“, i koliko imamo sredstava, toliko ih trošimo, odnosno domaćinski se vladamo. Mi se jednako ponašamo prema svim građanima koji žive na našoj teritoriji.
Reći ću vam da dolazim iz jedne višenacionalne sredine, to je opština Šid, najmlađa pogranična opština, koja se graniči sa Hrvatskom, a ujedno je i najzapadnija opština u Republici Srbiji.
Doneli smo odluku i na Skupštini Opštine, odnosno uveli smo taksu za teška teretna vozila koja prolaze kroz našu opštinu, kako bismo mogli da popravimo ionako uništenu, a i dalje se uništava, postojeću infrastrukturu. Mi nismo dobili i ne možemo da dobijemo odobrenje od Vlade za te stvari. Jednostavno se radi po sistemu, tamo gde je vladajuća koalicija na vlasti, sve može, sve se odobrava, nema problema, a gde vlada opozicija, ne može ništa.
Jedan ministar, odnosno svaki ministar koji je izabran u Narodnoj skupštini, mora da se vlada prema svim građanima Republike Srbije jednako, da razvija apsolutno sve opštine podjednako, da se kolač od republičkog budžeta na ravne časti deli svima, a ne samo tamo gde su oni na vlasti da se dobija duplo, a tamo gde je opozicija, tek jedva nešto. Sistem ucena će vladati i dalje dok je ova koalicija na vlasti.
Imao sam slučaj, evo vam primera, to je naša opština Šid, gde je isto tako bilo ucenjivanja - da se smanji za 10 posto broj zaposlenih, dakle, na našem lokalnom nivou, a u protivnom, to je bila preporuka Vlade, smanjiće se, odnosno ukinuće se transfer prema toj opštini. Šta smo uradili? Morali smo da smanjimo za 10 posto broj zaposlenih u upravi da nam se ne bi smanjio transfer. Međutim, upravni inspektor vrati tih 10 posto na posao, transfer se nije smanjio, i sada ne znam ko treba da bude kažnjen zato što su ovi vraćeni na posao, a mi nismo ispunili zadatak, odnosno preporuke Vlade. U svemu tome je dobro samo što nam nisu ukinuli transfer. Zamislite još da su nam ukinuli transfer, jer je u mnogim opštinama gde su oni na vlasti ukinuli tih 10 posto, čak i Vlada pomogla u otpremnini, dala je tim opštinama pare da isplate te otpremnine. Ima tih slučajeva, ministre, molim vas, proverite i videćete.
Naša je želja da svaki ministar koji je izabran u ovoj skupštini mora da odgovara Skupštini, mora da odgovara narodu, jer samo tako mogu da opstanu i da traju, a ovim sistemom rada ne mogu da opstanu ni slučajno. Ovaj zakon vodi ka tome da se Skupština apsolutno ništa ne pita, da ministar ima odrešene ruke da može da radi kako hoće. Ministar se možda malo prevario, ili je mislio da će on biti doživotni ministar, pa će to tako moći da izvršava po svojoj želji, ali, nažalost, tu je Skupština i kritikovaćemo rad svakog ministra, bez obzira, a hvalićemo one koji dobro rade, ali takvih, nažalost, nema.
Hvala.

TREĆE VANREDNO ZASEDANjE, 29.06.2006.

Zahvaljujem.
Dame i gospodo narodni poslanici, mi smo predložili, objasnili, gospodin Krasić je fino objasnio ove naše amandmane do 30. zašto treba da se brišu.
Međutim, šta se desilo, narodni poslanik ispred grupe G17 plus izađe ovde i kaže – srpski radikali mogu da podnose amandmane, mi nećemo usvojiti nijedan, biće onako kako mi to budemo hteli.
To obrazloženje je dao, kako se na lokalnom nivou njihovoj stranci diže rejting, kako pobeđuju radikale, to im je neka osnova. I treba to da bude utakmica, pa ko je bolji neka pobedi, mi apsolutno nemamo ništa protiv.
Ali, borba na toj utakmici mora biti ravnopravna, samo to treba da se zna. Ne može da se pojave razni ministri iz Vlade na tim predizbornim kampanjama i da ne da daju svoj program ili da nešto kažu tom narodu, nego uslove narod i kažu jednostavno – ako nećete glasati za nas, nećete dobiti to i to. Meni to liči na Vladu koja radi po istom sistemu.
Kad se pojavi ovde neko u parlamentu i kaže – ako nam ne ustupite neki upravni odbor ili nešto u Vladi, nećemo podržati taj zakon. Onda je Vlada na muci, mora da popusti da bi se ispunili nečiji zahtevi kako bi ova vlada opstala i dalje funkcionisala.
Znači, to je analogija, kako se radi u Vladi tako se radi i na terenu.
Za razliku od Vlade mi na terene izlazimo, pričamo narodu istinu, govorimo narodu u kakvoj se situaciji nalaze, govorimo ono šta možemo i koliko možemo da uradimo da doprinesemo boljitku u toj opštini gde su izbori.
Šta se još dešava? Tamo gde je predsednik opštine neko iz vlasti, sigurno da se tu mnogo više daje tim opštinama, pomaže kako bi oni pred narodom izašli, eto kako su oni sposobni, znaju, umeju, da bude bolje kako bi dobili na sledećim izborima.
Ne znam za mnoge opštine, ali za jednu opštinu znam, primera radi, opština Sremska Mitrovica je dobila 300 miliona dinara za infrastrukturu.
Da je tih 300 miliona dinara koliko je dobila Sremska Mitrovica podeljeno na još šest opština sigurno da bi svi imali mnogo šta da poprave, urade i doteraju.
Najverovatnije da je tih 300 miliona i upućeno za Srem, ali je u ovom slučaju dobila samo jedna opština koja radi danas, gde su građani najverovatnije zadovoljni tim parama. Oni mogu mnogo toga da urade.
Bio bih zadovoljan i da sam dobio 30 miliona, za tih 30 miliona dinara opštinu Šid bi pozlatili. Ali, mi se opet snalazimo na razne načine da izađemo u susret građanima da bi i oni osetili bar deo toga da žive u 21. veku. SO je na razgovoru sa Vladom, doduše usmeni dogovor je postojao od strane naših koalicionih partnera da možemo da uvedemo komunalnu taksu na teška teretna vozila.
Pošto smo pogranična opština, mnoga teška teretna vozila izbegavaju auto-put, uništavaju našu infrastrukturu, a mi smo jedina devlastirana opština u Vojvodini, od svega toga nemamo ništa, tražili smo da se uvede ta komunalna taksa kako bismo mogli da popravimo infrastrukturu.
Do dan-danas ne možemo tu taksu da sprovedemo u delo jer neće to da naplaćuje ni policija na graničnom prelazu, ni carina, a nema ko drugi da naplaćuje. Pitam sada...
(Predsednik: A neću ni ja da tolerišem suviše vreme, završite.)
Kao lokalna samouprava, postavimo jednu kućicu, jednu rampu i da naplaćujemo tu komunalnu taksu isključivo za teška teretna vozila. Hvala.

TREĆE VANREDNO ZASEDANjE, 27.06.2006.

Mislim da je ovaj amandman izuzetno dobar. Trebalo bi podržati ovaj predlog da 60% ostaje lokalnoj samoupravi, a 40% da ide državi.
Svi znamo da su velike migracije u svim opštinama, pa i u tim opštinama gde je isključivo poljoprivreda, naročito po Vojvodini. U selima su uglavnom stara domaćinstva, u opštinama takođe.
Mogu samo da napomenem da i opština iz koje dolazim, to je opština Šid, ima 30.000 birača, a 40.000 stanovnika.
Mislim da samo po sebi to sve govori, da su to isključivo staračka domaćinstva, pa ako nećemo ništa ni od privrede ostavljati u tim opštinama, za razvijanje tih opština, ja ne znam od čega ćemo više.
Znači i dalje se teži, po ovom zakonu, da migracija bude ka većim gradovima kao što su Novi Sad, Beograd, itd, a sela i opštine ćemo zapustiti i pustićemo ih jednostavno da odu niz vodu.
Imamo jedno jako veliko preduzeće, odnosno više većih preduzeća na teritoriji naših opština gde su se pojavili neki kupci, neki vlasnici koji su svima nepoznati, uopšte se ne zna ko su vlasnici koji su kupili te ogromne površine zemlje, čak na hiljade hektara.
Na teritoriji naše opštine je, recimo, uništeno totalno hmeljarstvo, više ne funkcioniše, a mogu da vam kažem da smo imali najbolji hmelj koji se proizvodi u Evropi, prodavali su ga za suvo zlato.
Imamo ogromne površine pod vinogradima, i to je zapušteno, vadi se, uništava se; imali smo kvalitetna vina, imamo kvalitetne podrume za skladištenje tih vina, ali jednostavno ti ljudi koji su radili na tim poljoprivrednim dobrima i starali se o svemu tome više ne rade.
Novi vlasnik ih nije uposlio, oni su se našli na ulici i oni su sada jednostavno prinuđeni da negde migriraju ili da se dovijaju na neke druge načine kako bi došli do hleba.
Mislim da ovo ministarstvo mora posvetiti posebnu pažnju poljoprivredi i da stvarno treba da izađe u susret poljoprivredi, a pomak bi bio i kada bi usvojili ovaj amandman, pa neka pokažu da stvarno vode računa o građanima Srbije. Hvala lepo.