Prikaz govora poslanika

Prikaz govora poslanika <a href="https://otvoreniparlament.rs/poslanik/9361">Živan Bajić</a>

Živan Bajić

Srpska napredna stranka

Govori

Svakako predlažem Skupštini da se potvrdi zakon o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske o saradnji i uzajamnoj pomoći u carinskim pitanjima zato što se na ovaj način dobija jedan pravni okvir za lakše sprovođenje svih carinskih pitanja za uzajamnu pomoć, razmenu informacija i sprečavanju svih carinskih zloupotreba.

Hvala vam na pažnji.
Hvala.

Uvažena predsedavajuća, uvažena ministarka, poštovane koleginice i kolege narodni poslanici, mislim da je veoma dobro što smo u ova protekla četiri dana imali priliku da raspravljamo o ovoj temi koja je do sada delila našu javnost i što smo imali priliku da pokažemo koliko se laži i neistina nagomilalo oko ovog projekta koji može predstavljati izuzetno veliku šansu za budući razvoj naše zemlje.

Mislim da je Vlada Republike Srbije, kada je vratila projekat „Jadar“ na ponovno razmatranje, pokazala, pre svega, veliku odgovornost prema svojim građanima, prema budućnosti ove zemlje, jer ne odustaje se tako lako od projekta koji, ukoliko se pokaže da se može sprovesti bez negativnih efekata po životnu sredinu naše zemlje, može doneti veliku ekonomsku korist, ali ono što je još važnije svrstao bi nas među one zemlje koje bi na svetskom nivou dale nemerljiv doprinos u borbi protiv klimatskih promena.

Lično ne mogu govoriti o uticaju rudarenja na životnu sredinu, jer nisam za to dovoljno stručan, ali ono što jeste očigledno i što svi mnogo bolje razumemo jesu ekonomski efekti koje ova potencijalno najveća grinfild investicija u istoriji naše zemlje može doneti našoj zemlji. Preko tri hiljade novih radnih mesta u toku izgradnje samog rudnika, zatim preko 1.300 iznad proseka plaćenih radnih mesta u toku eksploatacije i prerade rude, stotine miliona evra novih u budžet Republike Srbije, a na osnovu poreza i rudne rente. Ono što je najvažnije jeste da će većina rude ostajati u Srbiji da se, kao sirovina, koristi za proizvodnju gotovih proizvoda, što će u Srbiju dovesti visoko tehnološke investicije za proizvodnju katoda, baterija i konačno električnih automobila koji će otvoriti preko 20.000 novih radnih mesta i budžetu Republike Srbije doprineti sa novih 11 milijardi evra godišnje prihoda.

Pored svih tih ekonomskih benefita koji su više nego očigledni, odgovorni ljudi koji vode ovu državu, i predsednik Republike Aleksandar Vučić, i predsednik Vlade Miloš Vučević, i svi članovi Vlade, od samog starta naglašavaju da projekta neće biti ukoliko se pokaže da postoji bilo kakva mogućnost da se našteti životnoj sredini.

Opozicija bi želela da paušalno, olako zabrani iskopavanje litijuma, da se veoma lako iz političkih razloga odreknemo ove komparativne prednosti koje smo dobili od prirode i Boga, da nešto zabranimo bez toga da je urađena studija uticaja ovog projekta na životnu sredinu.

Ovakav predlog za izmenu i dopunu zakona se u najmanju ruku može nazvati neozbiljnim i neodgovornim prema građanima Srbije. Usvajanjem ovakvog predloga direktno bismo narušili Ustav Republike Srbije i usvajanje ovog predloga je direktno u suprotnosti sa strateškim interesima razvoja naše zemlje. Građani Srbije bi na ovaj način, ali i privreda Srbije, izgubili bi osnovnu pravnu sigurnost, što bi svakako za budućnost značilo da stavljamo tačku na ekonomski razvoj naše zemlje.

Diskusija o ovom projektu treba da se vodi, pre svega, na osnovu urađene studije uticaja na životnu sredinu i da se vodi kroz dijalog između eksperata zasnovan na tačnim, proverenim, naučno dokazanim činjenicama. Utisak je da se građani Srbije guše u dezinformacijama koje plasiraju nestručni političari koji se predstavljaju kao stručnjaci iz oblasti ekologije i rudarstva. I sam predlog za izmenu zakona je pun neistina i obmana za građane Srbije, od načina za preradu rude, do toga da će se litijum iskopavati i u onim krajevima Srbije gde litijuma nema.

Ono što je još gore jeste da je građanima Srbije u proteklom periodu bila uskraćena mogućnost da se pravilno informišu o ovom projektu iz razloga što svaki ekspert koji bi se usudio da kaže nešto o rudarstvu, rudarenju ili ovom projektu, a da je suprotno interesima opozicije bio bi etiketiran, ako ne i javno linčovan. Na takav način mi nikada ne bismo imali mogućnost da dobijemo sve prave činjenice o ovom projektu.

Ukoliko smo stvarno odgovorni prema svojoj zemlji, ja lično smatram da jesam odgovoran čovek i prema sebi, prema porodici, prema prijateljima i prema svim građanima ove zemlje, mi treba da hrabrimo, ako ne i da molimo stručnjake iz oblasti rudarstva i ekologije da se uključe u izradu studije uticaja, da kasnije učestvuju u javnoj raspravi, da svima nama koji nemamo dovoljno informacija o ovom projektu kroz angažovanje svog znanja daju i razjasne sliku o ovom projektu, da utiču i na potencijalnog investitora da uradi sve što je neophodno da se zaštiti naša priroda, bez obzira koliko dodatnog novca to koštalo investitora. Zaista, litijum treba iskopavati samo ukoliko se pokaže da nema štetnih i negativnih efekata po životnu sredinu.

Ukoliko struka bude rekla – ne na kraju, neka to bude ne, ali hajde da sačekamo da nam stručnjaci iz navedenih oblasti kažu, a nakon njih i nadležne institucije šta je najbolje za Srbiju.

Međutim, uzimajući u obzir činjenicu da će najrazvijenije zemlje Evrope iskopavati litijum, da u tim zemljama nema antilitijumskih histerija, da Evropa litijum označila kao strateški važnu sirovinu, siguran sam da se u 21. veku mogu pomiriti ekologija i ekonomija, da se sve može raditi po najvišim standardima zaštite životne sredine i da tako treba pristupiti i ovom projektu.

Nažalost, pokazalo se da je ovo tema na kojoj opozicija želi da sruši Aleksandra Vučića, ali na njihovu žalost građani Srbije znaju ko je u proteklih 12 godina vodio odgovornu politiku, ko ima jasnu viziju budućeg razvoja Srbije. Zahvaljujući toj politici Srbija je danas i ekonomski i finansijski stabilna zemlja. Srbija je jedina zemlja kandidat za članstvo u Evropskoj uniji koja je dobila investicioni kreditni rejting.

U Srbiji se danas grade putevi, pruge, bolnice, škole, otvaraju se fabrike, otvaraju se nova radna mesta, rastu plate, rastu penzije. U Srbiji se ulaže u kapitalne projekte.

Još jedna od ključnih stvari koja će doprineti budućem razvoju naše zemlje, izložba EKSPO će u Srbiju dovesti čitav svet. E, tako treba pristupati odgovorno prema građanima Srbije, truditi se da se ne propusti ni jedna šansa koja može doneti dobro građanima ove zemlje.

Na takav način treba pristupiti i ovom projektu, projektu koji može doprineti da naša zemlja dobije mnogo povoljniju i stratešku i političku poziciju, projektu koji nas može odvesti u društvo najbogatijih i najrazvijenijih zemalja Evrope.

Ne smemo i nećemo dozvoliti onima kojima su njihovi lični, politički interesi ispred interesa građana Srbije, da zaustave razvoj naše zemlje. Živela Srbija i hvala.
Hvala, uvažena predsedavajuća.

Poštovane kolege narodni poslanici, građani Srbije, imao bih prvo pitanje za Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, odnosno gospodina Vesića koji, nažalost, nije danas tu sa nama i želim mu brz oporavak od korona virusa, kao i našem premijeru Milošu Vučeviću.

Od 2012. godine, pa do sada, u našoj zemlji izgrađeno je preko 468 kilometara auto-puteva, auto-puteva koji su u potpunosti izmenili lice i tok razvoja naše zemlje, zahvaljujuću kojim su došli novi investitori i otvorena su nova radna mesta, odnosno preko 500.000 novih radnih mesta je otvoreno. Proteklih dana imali smo priliku da čujemo od pojedinih predstavnika opozicije da se država bespotrebno zadužuje za izgradnju auto-puteva, da nam možda ti i takvi puteva nisu ni neophodni, pa bih iz tog razloga želeo da pitam nadležnog ministra - da li možemo da dobijemo poređenje koliko zemlje u okruženju ulažu u auto-puteve, kakve im to koristi donosi, koji su osnovni izvori finansiranja, a i zarad toga da građanima Srbije bude potpuno jasno kolika je cena koštanja, odnosno kada se uporedi cena kilometra auto-puteva u našoj zemlji i koliko to košta u zemljama u okruženju?

Nama je u Šapcu od 2020. godine do prošle godine svaka lokalna vlast u Šapcu, koja je imala svoju kampanju je zasnivala na tome da će grad Šabac dobiti auto-put... Prethodni gradonačelnik je čak dovodio i neke investitore iz Kanade. Hteo je sa i njima da gradi auto-put, a ne sa svojom državom. Naravno to obećanje građanima Šapca ispunio je predsednik Aleksandar Vučić. Šabac je prošle godine dobio novi auto-put i za naš Šapčane je veoma važno kada država obezbedi sredstva za finansiranje najvažnijih infrastrukturnih projekata. To za nas znači nove investitore, nova radna mesta i Šabac kao bolje mesto za život.

Brza saobraćajnica do Loznice i novo otvoreni auto-put od Šapca ka Rumi su nešto što zaista jeste promenilo način života u Šapcu. Privredna aktivnost je izuzetno porasla i stopa nezaposlenosti u našem gradu je na istorijskom minimumu. Nastavak izgradnje putne infrastrukture prestavlja nastavak obećanja, odnosno ispunjenje obećanja politike Srpske napredne stranke i predsednika Aleksandra Vučića da će cela Srbija dobiti podjednaku šansu da se razvija, a to se svakako najbolje i postiže dovođenjem novih investitora i otvaranjem novih radnih mesta, a za to su nam neophodni i dobri putevi.

Drugo pitanje postavio bih Ministarstvu za zaštitu životne sredine, odnosno ministarki Ireni Vujović. Vlada Republike Srbije pokazala je ogromnu odgovornost prema građanima Srbije time što nije odustala od projekta „Jadar“, projekta koji, ukoliko se dokaže da nema negativnih efekata po životnu sredinu, našoj zemlji može doneti izuzetno veliku ekonomsku korist, ali ono što je važno jeste da će našu zemlju svrstati među one države koje će na svetskom nivou dati ogroman doprinos u borbi protiv klimatskih promena. Naravno ova tema podelila je javnost i čini mi se da se građani Srbije guše u dezinformacijama koje svakodnevno dobijaju pre svega od političara koji nisu dovoljno stručni, a prestavljaju se da su stručni iz oblasti ekologije.

Naravno, ukoliko ovako nastavimo, ukoliko opozicija bude javno linčovala svakog stručnjaka iz ove oblasti i koji se bude javno oglasio i rekao nešto sa čime se opozicija ne slaže u Srbiji, mi nikada nećemo dobiti prave i jasne informacije koje su nam važne za realno odlučivanje o ovom projektu. Svakodnevno na društvenim mrežama i u medijima vidimo niz laži i neistina koje se šire o ovom projektu i koje za cilj imaju jedino da zaplaše građane Srbije kako bi destabilizovali ovu državu. Vidimo čak da će se litijum kopati u nekim mestima gde i nema litijuma, vidimo da je možda rudnik već pokrenut, videli smo i slike da je Drina već crvena od kopanja litijuma, čak se koriste i laži o našim poznatim sportistima kako bi se javnost zaplašila ovim projektom.

Naravno, jučerašnji skup u Šapcu pokazao je kolika je odgovornost opozicije i onih koji su govorili na tom protesnom skupu koji je održan u mog gradu juče. Novinarka Biljana Stepanović je, moram da citiram jednu rečenicu, jer me je zaista zapanjila tolika neodgovornost prema građanima Srbije, prema ovom projektu, s obzirom da je na skupu koji je organizovan protiv „Rio Tinta“ i protiv iskopavanja litijuma u našoj zemlji, izjavila – ja ne znam ništa o litijumu, ne znam ništa o kiselinama, ali znam da ovaj projekat nije dobar za nas. To je, po mom mišljenju, neodgovorno ponašanje.

Mi na ovom projektu moramo pokazati odgovornost, odgovornost prema projektu koji prestavlja našu veliku razvojnu šansu, komparativnu prednost koju smo dobili i od Boga i od prirode i moramo pokušati bar iscrpeti sve mogućnosti da se ovaj projekat ostvari. Siguran sam da se u 21. veku mogu pomiriti ekonomija i ekologija, da su tehnologije toliko uznapredovale da se svaki proces može vršiti bez negativnih uticaja na životnu okolinu.

Iz tog razloga postavio bih pitanje Ministarstvu za zaštitu životne sredine - kada će se organizovati javna rasprava o Nacrtu studije uticaja na životnu sredinu, obzirom da je potrebno da ohrabrimo struku da se izjasni o ovoj temi, da nam daju prave informacije? Ja sam iz Šapca i ja želim da mi grad bude zdrav i moja deca i moja supruga i moja porodica, rodbina i prijatelji, svi živimo u tom gradu i svi mi imamo isti interes. Hoćemo da nam grad bude zdrav i da nam ekonomija bude jaka. Zato mislim da ova tema treba da prestane da se politizuje i da se isključivo struka izjašnjava o ovoj temi kako bismo imali jasne i nedvosmislene informacije o onome što je važno.
Hvala.

Uvažena predsedavajuća, uvaženi ministri u Vladi Republike Srbije, uvažena guvernerko Narodne banke Srbije gospođo Tabaković, uvažene kolege poslanici, građani Srbije, hteo bih samo da kažem da neću podržati amandmane opozicije na Zakon o javnom medijskom servisu iz razloga što mislim da građani Srbije imaju pravu da budu jasno, precizno, objektivno i pravovremeno informisani od strane Javnog medijskog servisa u Srbiji, pa ako to znači minimalno povećanje cene ako će kvalitet usluga za građane Srbije biti bolji, sa tim sa saglasan.

Svakako, amandmane neću podržati.

Mi treba imamo profesionalno novinare, a ne da se novinarstvom bavi svako ko to poželi, pa smo tako danas imali situaciju da pojedini opozicioni poslanici žele da budu novinari i da prave senzacionalnu vest tamo gde je nema i da unose nemir među građane Šapca, grada iz kog ja dolazim, navodeći da gori deponija u Šapcu i da je Šabac izložen ekološkoj katastrofi.

Naravno da ne gori deponija u Šapcu, jer Šabac i nema deponiju. Gorelo je, čisto zarad istine i građana Šapca, rastinje koje se nalazi neposredno uz prugu koja prolazi kroz grad.

Verovatno su uzrok tome visoke temperature i ljudski nemar, ali Šabac, zahvaljujući odgovornoj vlasti, jer gradska vlast u Šapcu ima jako visoko razvijenu ekološku svest i, naravno, uz podršku Ministarstva za zaštitu živote sredine, brine zaista mnogo o zdravlju građana Šapca, odnosno o životnoj sredini u Šapcu.

Deponija koja je pomenuta da gori, nemoguće je da gori jer je prošle godine ova deponija, zahvaljujući sredstvima Ministarstva za zaštitu životne sredine i grada Šapca, Ministarstvo je uložilo 140 miliona dinara, grad Šabac 50 miliona dinara, jer deponija na koju su 23 godine Šapčani odlagali smeće, a gde je prethodni gradonačelnik koji se sada naziva ekologom, tu deponiju pokrio sa 10 centimetara zemljišta i ostavio u nasledstvo našim budućim generacijama. Sada je nadležno ministarstvo i ova gradska vlast tu deponiju potpuno saniralo u skladu sa svim ekološkim propisima i evropskim standardima i od te deponije se pravi jedan nova ekološka oaza u našem gradu.

Još bih samo želeo, obzirom da sam ranije pomenut da sam izrekao prilikom svog prvog obraćanja jednu neistinu u obraćanju gospođi Biljani Stepanović na jučerašnjem skupu u Šapcu.

Obzirom da sam vaspitan da uvek govorim istinu i da vrlo dobro merim šta kažem i proveravam izvore onoga što sam govorio i citirao, još jedom ću zarad istine i za građane Šapca i za one poslanike koji žele da se uvere da li govorim istinu ili ne, portal „Podrinjski“ u Šapcu objavio je jučerašnji snimak govora gospođe Biljane Stepanović na obraćanju na skupu protiv rudarenja u Šapcu. Govor je trajao oko pet minuta, a na tri minuta i dve sekunde se čuje tačno, citiram: „Ja ne znam ništa o litijumu, ne znam ništa o kiselinama, osim ono što pročitam, a što svi znamo, ali znamo o novcu“.

Mislim da ovakvi ljudi koji neodgovorno pristupaju ovoj temi ne treba da govore o ovim temama. O ovoj temi treba da govori 1.300 ljudi sa Rudarskog fakulteta i sa svih ostalih relevantnih institucija koje mogu građanima Srbije da pruže prave, objektivne, tačne i naučno zasnovane informacije.

Hvala.
Poštovani predsedniče Narodne skupštine, uvaženi ministre, uvažene kolege poslanici, građani i građanke Srbije, jedinstvo našeg naroda od pamtiveka je bilo najveća prepreka i strah svima onima koji su hteli da nas bace na kolena, da nas ponize, da ugroze i da nas razjedine, a neretko i da izbrišu postojanje našeg naroda.

Iz tog razloga i sada kada naša zemlja trpi ogromne negativne pritiske sa svih strana važno je da budemo jedinstveni. Važno je da Vlada Republike Srbije bude jedinstvena i da sledi iste ciljeve, istu politiku koja se na, evo, pokazuje već godinama, na mudar način bori za očuvanje teritorijalnog integriteta naše države, koja se bori za mir i bezbednost u našoj zemlji, a koja se i pored svega toga veoma hrabro i veoma dobro bori za ekonomski i privredni rast i razvoj naše zemlje.

Poslednjih 10 godina pokazalo je da je upravo to politika predsednika Aleksandra Vučića i pokazalo je da kada Vlada Republike radi po tom principu rezultati ne izostaju.

To mogu potvrditi na primeru grada iz koga dolazim iz razloga što je zahvaljujući Vladi Republike Srbije u proteklom periodu u Šapcu realizovano nekoliko višemilionskih projekata.

Ja ću se sada osvrnuti na onaj koji je strateški najvažniji za rast i razvoj grada Šapca u budućnosti. To je izgradnja novog autoputa od Rume ka Šapcu, koja se privodi kraju i čije se puštanje u saobraćaj očekuje već krajem ove godine. To je novi most preko Save koji je Šabac dobio i započeta izgradnja brze saobraćajnice od Šapca ka Loznici. To je višedecenijski san Šapčana i država je u ispunjenje tog sna uložila 467 miliona evra. Koliko je to mnogo – pokazuje podatak da je to čak desetogodišnji čitav budžet grada Šapca.

Koliko je važno i koliko je strateški značajan ovaj projekat za izgradnju ovog projekta za čitam grad Šabac pokazuje činjenica da upravo ovaj autoput i brza saobraćajnica prolaze kroz industrijsku zonu u Šapcu koja je zahvaljujući tome postala jedna od najatraktivnijih industrijskih zona u Šapcu i gde je u protekle dve godine došlo čak preko 20 novih investitora.

Zahvaljujući Vladi Republike Srbije i Razvojnoj agenciji Srbije, u Šabac je stigla i najveća investicija u istoriji Srbije, a to je kineska kompanija „Mint“, koja će u narednim godinama u Šabac u svoje proizvodne pogone uložiti preko 350 miliona evra i zaposliti 1.500 radnika.

Ponovo naglašavam značaj i važnost strateškog projekta auto-puta zbog otvaranja novih fabrika, otvaranja novih radnih mesta. U Šapcu je sad trenutno zabeležena istorijski niska nezaposlenost. Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje se, upravo zahvaljujući otvaranju novih fabrika, zahvaljujući otvaranju novih radnih mesta, zahvaljujući odgovornoj politici države i gradskih vlasti prema borbi protiv nezaposlenosti, nalazi ispod pet hiljada ljudi, što je najniži broj od kada se ova evidencija zvanično vodi.

Takođe, naglasiću da je ovaj strateški projekat važan i zbog budžeta grada Šapca, jer dolazak novih investitora, otvaranje novih radnih mesta, smanjenje stope nezaposlenosti, unapređenje kvaliteta životnog standarda, doprinelo je i tome da grad Šabac ima i najveći budžet u svojoj istoriji.

Podsetiću da je SNS kada je došla na vlast u Šapcu 2020. godine zatekla budžetski deficit, zatekla je zaduženost grada preko milijardu dinara. Zahvaljujući odličnoj saradnji sa Vladom Republike Srbije, zahvaljujući odgovornom ponašanju gradskih vlasti, budžetski deficit je nadoknađen, gradske finansije su stabilizovane a budžet grada Šapca koji je 2020. godine iznosio četiri milijarde dinara, sada iznosi preko šest milijardi dinara.

To nam je dalo priliku da još jednom nastavimo da pratimo politiku SNS i da se mnogo toga dobrog radi za Šapčane. Prateći politiku Republike, Šabac brine o ljudima i u gradu i u selu, pa iz tog razloga je za protekle dve godine u Šapcu izgrađeno preko 90 km puteva, većinom na seoskom području.

Verujem u to da mi moramo da se borimo i da unapređujemo sredine iz kojih dolazimo i u kojima živimo. Siguran sam i u to da u Šapcu treba još mnogo toga uraditi i da će biti urađeno, ali da bi tako bilo, još jednom ću podsetiti da Vlada Republike Srbije mora biti jedinstvena, mora biti složna i mora nastaviti da sprovodi politiku koja je u proteklih 10 godina gradila fabrike, otvarala radna mesta, politiku koja je gradila puteve, mostove, politiku koja gradi škole i bolnice, ali koja se iznad svega bori za mir i bezbednost svih nas koji živimo u ovoj prelepoj zemlji. Hvala vam na pažnji i živela Srbija!
Poštovani predsedniče Skupštine, poštovani članovi Vlade, poštovani gosti, uvažene kolege poslanici, poštovani građani i građanke Srbije, dolazim iz predivnog grada Šapca koji se nalazi na obali reke Save i osvrnuću se na sporazum između Vlade Republike Srbije i Saveta ministara Bosne i Hercegovine o načinu finansiranja i sprovođenju svih ostalih aktivnosti u cilju realizacije projekta hidrotehničkih i bagerskih radova na uređenju kritičnog sektora za plovidbu ušća Drine u Savu.

Uzimajući u obzir da je Sava jedna od tri najvažnije reke u Srbiji i sa aspekta ekonomije i transport, ona svakako predstavlja, odnosno ima vitalni značaj za vodni transport u našoj zemlji. Upravo iz tog razloga mi treba da podržimo ovakve projekte, sve projekte koji se tiču unapređenja plovnosti naših reka i koji se tiču toga da se u budućnosti što više eliminišu svi oni problemi koji nizak vodostaj u pojedinim delovima godine može stvoriti i održati plovnost naših reka.

Reka Sava jeste kao nekome ko dolazi iz Šapca, reka Sava jeste i naša šansa i naš put, i srećni su oni gradovi kroz koji protiču reke, iz razloga što im one daju mogućnost da jedan od najjeftinijih vidova transporta i roba i ljudi, ali im one daju mogućnost da razvijaju i iskoriste svoje turističke potencijale. Upravo na koraku od toga je i moj grad Šabac. Zahvaljujući podršci koji grad Šabac dobija od Vlade Republike Srbije, pored toga što dobijamo trenutno auto-put, novi auto-put od Rume ka Šapcu, što dobijamo novi most preko Save, što dobijamo brzu saobraćajnicu od Šapca ka Loznici, grad Šabac će ove godine dobiti i međunarodno putničko pristanište.

Agencija za upravljanje lukama je prepoznala Šabac kao grad koji je, koji vredi ponuditi turistima. Ideja jeste da se u Šapcu izgradi međunarodno putničko pristanište koje je predviđeno za pristajanje turista iz zemlje, ali i turista iz inostranstva, odnosno rečnih kruzera bi trebalo da nam dođe iz Evrope. Iz ovog razloga Šabac će biti smešten na nautičku mapu Evrope a Agencija za upravljanje lukama, tačnije država Srbija u naš grad ulaže čak 60 miliona dinara za ove potrebe.

Grad Šabac ovo mora iskoristiti kao stratešku prednost, odnosno iskoristiti za nove investicije, za uređenje i putne infrastrukture koja vodi do ovog puta pristaništa. Iskoristiti za unapređenje priobalja Save, iskoristiti za podizanje nekih novih objekata koji će biti namenjeni i turizmu ali i podizanju kvaliteta života svi Šapčana.

Svakako, projekti koji unapređuju plovnost naših reka treba da budu podržani. Ovakvi projekti su nam svakako dobrodošli i više nego dobrodošli. Pored toga što se unapređuje plovnost reka, ovi projekti se mogu iskoristiti i za korišćenje onoga što nam je takođe dragoceno u našem rekama, a to su građevinski materijali, da radimo i gradimo, ali da te građevinske materijale eksploatišemo na pravi način, na kontrolisani način kako bi od toga zaista svi građani imali pravu korist.

Još jedna veoma važna stvar koju mi ovaj projekat pokazuje i ovaj sporazum između naše Vlade i Saveta ministara Bosne i Hercegovine, jeste da SNS na čelu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem radi, gradi i unapređuje Srbiju, gradeći pre svega dobre odnose sa svojim komšijama. To je Srbija u koju dolaze investitori upravo iz tog razloga što vide jednu sigurnost i vide želju za stvaranjem stabilnosti u našem okruženju.

Upravo želim takvu Srbiju i svi mi iz SNS želimo takvu Srbiju i Srbiju koja se gradi, Srbija u koju dolaze investitori, Srbiju u kojoj je stopa nezaposlenosti na istorijskom minimumu. Želim i Šabac u takvoj Srbiji. Takođe, Šabac u koji dolaze investitori. Šabac u kome je trenutno stopa nezaposlenosti na istorijskom minimumu i broj nezaposlenih je ispod pet hiljada što je najniže od kada se vodi evidencija Nacionalne službe za zapošljavanje u Šapcu.

Na kraju, ovaj projekat, odnosno ovaj sporazum i realizacija ovog projekta dovešće do toga da se unapređenjem plovnosti reke Save unaprede i ekonomije i to će se veoma dobro osetiti i u Bosni i Hercegovini i u Srbiji i u Hrvatskoj. Hvala lepo na pažnji.
Hvala.

Poštovani predsedniče, poštovani ministri, guvernerko, uvažene kolege i koleginice, uvaženi građani i građanke Srbije, pre nego što počnem svoj govor o budžetu, zamolio bih predsednika da kada bude na dnevnom redu da se Skupština posebno izjasni o sudiji Marijani Jović. Hvala.

Što se tiče budžeta, pa naša obaveza jeste da brinemo i o starima i o mladima i o ljudima u selu i o ljudima u gradu. Kako se to postiže? Pa, to se postiže tako što ljudima dajemo mogućnost da rade i da zarade i upravo taj ispit sa najvišom ocenom položila je prethodna Vlada i svojim primerom pokazala kako rade odgovorni ljudi, koji brinu o najboljem interesu svih građana Srbije.

Budžet o kome danas raspravljamo pokazuje da i ova Vlada nastavlja da sledi primer dobre prakse i da podržava sve ono što je potrebno za razvoj naše zemlje. Tu, pre svega, mislim na privredu, na programe podrške namenjene malim i srednjim preduzećima, preduzetnicima.

Kao neko ko dolazi iz sektora bankarstva, ja znam koliko su mojim klijentima bili značajni ovi programi, koliko im je bio značajan program podrške za nabavku nove opreme. To je program koji se sprovodi od 2015. godine. Koliko je za razvoj i podsticanja razvoja preduzetništva, koliko su značajni programi finansijske podrške početnicima u poslovanju, koliko je značajan program finansijske podrške početnicama, odnosno ženama preduzetnicama i mladima. To su programi koji daju konkretne rezultate.

Primera radi, u Šapcu u gradu u kome ja dolazim, taj rezultat se ogleda u 250 novih aktivnih preduzetnika. To je toliko više preduzetnika na početku 2022. godine u odnosu na kraj 2020. godine - 250 novih preduzetnika aktivnih i sve je to posledično dovodi do jednog još značajnijeg rezultata da u Šapcu imamo najnižu stopu nezaposlenosti, najmanji broj nezaposlenih u novijoj istoriji našeg rada. Taj broj je ispod pet hiljada. Upravo ovi programi, ali i ono što je još važnije i što ova Vlada nastavlja da radi jeste da nastavlja da izdvaja i sredstva za privlačenje investitora, za privlačenje investicija. To je program koji je vrlo često osporavan od strane opozicije. Međutim, te kritike su zaista neosnovane, moram priznati.

Pre svega, zašto je dobar program podrške stranim investitorima? Moje viđenje jeste da država na taj način ne subvencioniše investitora. Država subvencioniše radnike, subvencioniše svoje građane i njihove plate. Možete pitati – zašto jednostavno onda država ne podeli taj novac građanima? Zato što ne želimo da stvaramo socijalne slučajeve. Mi želimo da imamo zdravu zemlju, zdrave ljude koji imaju priliku da se zaposle, da se edukuju, da napreduju, da budu konkurentniji na tržištu rada i svojim radom zasluže da imaju bolje zarade, bolju budućnost.

Prema tome, mi ne subvencionišemo strane investitore, već kroz to subvencionišemo naše radnike i pružamo ljudima mogućnost da sebi i svojim porodicama da stvore bolju i lepšu budućnost.

Takođe, podržavam ovaj budžet iz razloga što se nastavlja investiranje u infrastrukturu, pre svega putnu infrastrukturu. To je nešto što je najvažnije, pokazalo se, jedna od najvažnijih stvari koja je bitna za dolazak novih investitora.

Primera radi, grad iz kojeg dolazim, Šabac, pre tri meseca u Šapcu je spojen novi most preko Save. Istom dinamikom gradi se i novi autoput od Rume ka Šapcu, gradi se nova saobraćajnica od Šapca ka Loznici. Upravo to i ovi programi namenjeni subvencionisanju stranih, ali i domaćih investitora su nešto što je u Šabac dovelo u poslednje dve godine 20 novih investitora koji će u narednom periodu otvoriti još nekoliko hiljada novih radnih mesta za Šapčane.

To su investicije koje za Šapčane znače život. U tim investicijama došla je u Šabac i najveća i najveća investicija u poslednjih 20 godina, kineska kompanija „Mint“ koja samo u prvoj fazi svog ulaganja u Šabac ulaže 50 miliona evra, a koja nakon toga nastavlja i sa drugom, trećom pa i četvrtom fazom ulaganja u Šabac. Samo ta kompanija će doneti u narednim godinama nekoliko stotina novih radnih mesta.

Takođe, svi ovi investitori koji dolaze u Šabac doveli su do toga da u Šapcu ponovo počne da se razvija i zanatstvo, da se razvija trgovina. Svi lokali u užem centru grada Šapca su zauzeti. Svi preduzetnici rade i zapošljavaju neke ljude.

Koliko je važan taj novi autoput od Rume ka Šapcu pokazuje i podsetiću upravo zbog nekog kratkog pamćenja i zarad istine da su upravo taj autoput kao glavni argument koristile sve vlade od 2000. godine, svi lokalni čelnici su pred izbore, svake izbore, taj autoput koristi kao glavni argument. Neretko su pred izbore dovodili investitore koji su odmah nakon završetka izbora i nestajali, kao i to obećanje o tom autoputu. Tu je glavna razlika između tog vremena i sadašnjeg vremena kada mi zaista imamo dela i nemamo samo priču.

Ne znam i nisam siguran da li postoji i jedan čovek koji argumentovano može kritikovati to što će Šabac dobiti autoput, što ćemo biti u mogućnosti da već od sledeće godine do Beograda stignemo za 45 minuta, što ćemo za 40 minuta stizati do aerodroma, za 30 minuta do Loznice zahvaljujući novoj brzoj saobraćajnici, što će naši roditelji biti u mogućnosti da do zdravstvenih centara stignu na najbrži mogući način onda kada im minuti život znače.

Upravo iz toga razloga u danu za glasanje ću podržati ovaj račun, zbog autoputa, zbog brze saobraćajnice, zbog novih investitora, zbog novih radnih mesta, zbog moje budućnosti, zbog vaše budućnosti, zbog budućnosti moje i budućnosti vaše dece.

Hvala na pažnji i živela Srbija.