Poštovani građani, kako je REM odgovorio na opozicioni zahtev poslanika za ostavkom, odnosno smenom članova Saveta REM-a, za oduzimanje nacionalnih frekvencija „Pinku“ i „Hepiju“ i zabranom rijaliti programa, a što su građani podržali svojim dolaskom na masovne i dostojanstvene proteste „Srbija protiv nasilja“? Odgovorio je nedostojnim i nesavesnim Izveštajem koji danas razmatramo i skandaloznom odlukom o dodeli dozvole za rad „Insajder timu“, izdavaču prorežimskog tabloida „Informer“. Pri tome je „Informer“ značajno budžetski finansiran, a krši novinarski kodeks čak 512 puta u drugoj polovini prošle godine, prema monitoringu Saveta za štampu.
Razmatranim Izveštajem relativizuje se problem nasilje, održava se status kvo i direktno se krši Zakon o elektronskim medijima u čl. 5, 47, 50, 51. i 54. On je strogo formalan i ne zalazi u neophodnu analizu programskog sadržaja „Pinka“ i „Hepija i zato ne daje uvid u spornu zastupljenost govora mržnje i podsticanja nasilja na njima.
Otvoreno se zalažući za ove televizije Savet REM-a je potvrdio da je u službi vladajućeg režima, da nema, prema tome, legitimitet da donosi odluke i rukovodi radom regulatornog tela koje bi trebalo da bude samostalno i nezavisno. Imamo REM, dakle, koje ne doprinosi očuvanju, zaštiti i razvoju slobode mišljenja i izražavanja, ne štiti poštovanje ljudskih prava, u prvom redu dostojanstva ličnosti, i ne suprotstavlja se različitim oblicima diskriminacije i nasilja.
Treba imati u vidu da su brojna medijska i novinarska udruženja zatražila pokretanje postupka za razrešenje članova Saveta REM-a zbog dugogodišnje aktivnosti suprotne Zakonu o elektronskim medijima. Zbog toga je krajnje vreme za razrešenje članova Saveta REM-a.
Kao prosvetni radnik ispred Stranke slobode i pravde, poslaničke grupe Ujedinjeni, želim da kažem da je potrebna proaktivna državna politika na humanističkim osnovama u sferama obrazovanja, kulture i informisanja koja će nas voditi ka društvu bez nasilja i govora mržnje. U tom smislu predlažem podizanje kulturnog i obrazovnog nivoa našeg stanovništva uz okretanje svestranom razvoju ličnosti deteta, što je u središtu predloženog zakonskog rešenja od strane moje poslaničke grupe, založen u skupštinsku proceduru pre nekih mesec dana. Dakle, reč je o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.
Predlažem povratak ugleda brojnim urušenim profesijama u našoj zemlji, kao što su profesije – nastavnika, lekara, novinara, umetnika i radnika u kulturi. Uz to predlažem i značajnije ulaganje države u područja obrazovanja, kulture, sporta, socijalne zaštite, zdravstva. Predlagala sam svojevremeno osnivanje kulturne stanice za mlade koja bi po ugledu na Naučnu stanicu Petnica negovala naše mlade naraštaje u pravcu buduće profesije u ovim oblastima, što bi obezbedilo kontinuitet razvoja naše kulture.
Smatram da bi centralna tema države trebala da bude briga o čoveku, umesto jednostrane zanetosti materijalnim razvojem društva, kulama i gradovima na vodi, drumovima, železnicama i mostovima. Dakle, ulaganje u nastanak društva, šansa za naše građane.
Naposletku, predlažem, naravno, negovanje kulture dijaloga u javnom prostoru koja nam i te kako nedostaje, kojoj će biti stran jezik mržnje i u kojoj će postojati odgovornost za javnu reč.
Međutim, preovlađujući odgovor države na aktuelnu krizu je bio represivan, a ne humanizujući. O tome svedoči i Izveštaj sa kojim je Vlada došla na prethodnu sednicu. Reč je o bezbednosnom izveštaju, a o tome govore i one mere koje smo čuli od strane Vlade da će biti preduzete u narednom periodu. Dakle, mi gubimo nevine mlade ljudske živote u stanju opšteg društvenog rasela, izuzetno visokog nivoa agresije u javnom prostoru, političkog progona protivnika i neistomišljenika ovog režima i uz nesposobnost vlasti da se nosi sa posledicama vlastite politike i uskogrudosti. Dostigli smo tako kulminacionu tačku nasilja. Gotovo da je čovek čoveku postao vuk, a ne brat. Ovo ludilo naprosto mora da stane.
Neophodno je da se uspostave delotvorni, ne represivni principi zaštite društva od nasilja. Upravo to je suština zahteva mirnih, ponavljam, dostojanstvenih protesta „Srbija protiv nasilja“, ali i izvrsnih predloga učenika Prve beogradske gimnazije i zahteva Društva za srpski jezik i književnost iznetih unutar inicijative za očuvanje, odnosno zaštitu obrazovnog sistema od daljeg urušavanja, a koja je ušla u skupštinsku proceduru sa preko 100 hiljada potpisa. Dakle, mi živimo u senci strašne tragedije i živećemo još dugo u toj senci, ali naši građani više ne žele da žive u šarenoj laži ovog režima i ne žele mirno da sede i samo posmatraju kako propadaju naše društvo i država. Zahvaljujem se.