Prikaz govora poslanika

Prikaz govora poslanika <a href="https://otvoreniparlament.rs/poslanik/9489">Dalibor Jekić</a>

Dalibor Jekić

Stranka slobode i pravde

Govori

Poštovana predsedavajuća, član 100.

Molim vas da ne tumačite izlaganja narodnih poslanika, vi to već radite nekoliko dana.

Molim vas da ne branite ono što je neodbranjivo. Znači, ako je ministarka psovala narodnog poslanika, to treba da osudite. Ministarka mora da trpi kritiku. Ministarka je ovde zato što treba da sluša narodne poslanike i objasnite joj da smo mi kontrolni mehanizam. Ako je teško da trpi kritiku, neka podnese ostavku.
Poštovana predsedavajuća, član 111. član 113.

Poštovana predsedavajuća, vama se obraćam, skoncentrišite se na moje izlaganje. Član 111. član 113. Pitam vas – zbog čega niste primenili ove članove, zbog čega niste isključili poslanika se sednice, zbog čega mu niste izrekli opomenu kada su se stekli uslovi zbog vređanja koje je uputio drugom narodnom poslaniku?

Pored toga što niste čuli tog poslanika, niste čuli ni druge poslanike koji su dobacivali da su neki lobisti NDH, pojedinci koji su sada prešli iz trećeg reda u prvi red nazivali su poslanike – konjinama. Izvinjavam se javnosti Srbije.

Ali, zaista ovo je neprimereno i nedolično. Zašto ne izričete opomene? Nemoguće da ništa niste čuli. Ako niste čuli Bakareca, nemoguće da niste čuli druge poslanike. Primenite 111. i 113.
Poštovana predsedavajuća, reklamiram povredu Poslovnika, član 100.

Ja vas zaista molim da se vratite u normalan tok, odnosno da ne zloupotrebljavate član 100, da ne ulazite u mod vašeg prethodnika Orlića, koji je vrlo često znao da tumači izlaganja opozicionih poslanika.

Već ne znam koji put to činite, pa vas molim, ako hoćete da diskutujete, da siđete u poslaničke klupe i da ne zloupotrebljavate funkciju predsedavajućeg.
Hvala.

Poštovani građani Srbije, da je Javni servis Javni servis mi ne bismo imali ništa protiv da razgovaramo ovde o ceni usluge koje on pruža.

Međutim, da Javni servis nije Javni servis već da je glasilo od SNS potvrđuju mnoge činjenice. Odatle je možda i dobro promeniti onaj logo RTS pa staviti logo SNS, jer oni isključivo služi za zaštitu rejtinga SNS.

Da je Javni servis Javni servis mi bismo videli juče protest u Aranđelovcu i šta kažu Aranđelovčani. Kažu - ne litijumu i kažu ne referendumu.

Da je Javni servis Javni servis, videli bismo da je bila krađa u decembru, videli bismo Arenu.

Da je Javni servis Javni servis, videli bismo da se uništava Baba i da niko ne reaguje.

Da je Javni servis Javni servis, videli bismo da se urušavaju kuće u selu Banja kod Aranđelovca.

Da je Javni servis Javni servis videli bismo da imaju problem sa vodosnabdevanje građana u Topoli, u Ćupriji, u Paraćinu.

Da je Javni servis Javni servis danas bismo videli da se Republika Srbija posle ove sednice zadužuje sa 3,3 milijarde evra, što znači da nam Siniša Mali i SNS zadužuju i unučiće.

Da je Javni servis Javni servis videli bismo da se bavi istraživačkim novinarstvom pa bismo tako videli da projekat u Kragujevcu "Čista Srbija" po metru je 409 evra ugovoren, a da na primer "Vodovod" i "Kanalizacija" kao treći i četvrti podizvođač rade taj isti posao za 126 do 129 evra.

Nekada smo imali ozbiljne novinare, nekada smo imali Bojanu Lekić od koje su se preznojavali ljudi koji su bili ministri i koji su vodili ovu državu. Danas imamo novinare koji se preznojavaju od rukovodstva SNS i Aleksandra Vučića kada gostuje na toj televiziji. Hvala.
Poštovana predsedavajuća, ja bih vas zamolio, član 27. da ga poštujete.

Hoću da vas pitam da li je amandman na taksu ili je nešto drugo? Da li ćete dopustiti i dalje da se pravi cirkus od ovog amandmana ili ćete da raspravu usmerite na ono što je sada trenutno na dnevnom redu?

Vrlo često čujete dobacivanje sa ove strane, a ne čujete sa druge strane.

Molim vas da dosledno primenjujete ovaj Poslovnik i da vratite diskusiju na amandman.
Poštovana predsedavajuća, član 107.

Više puta niste odreagovali na uvredljive izraze koje je poslanik uputio narodnoj poslanici Mariniki Tepić. Kao žena, mislim da ste bili dužni da reagujete. Kao žena, mislim da ne treba da dozvolite da neko naziva neku ženu nosiljom. Krajnje uvredljiv odnos prema ženama pokazuju vaši poslanici. Ova režija koja se sprovodi ovde, već kod nekoliko govornika vidimo da izostaje u toj režiji vaša reakcija. Čim neki govornik krene uvredljivo da priča o nekom, vi treba da ga prekinete, ne da mu dozvolite da priča čak i preko vremena od dva minuta, pa da posle toga konstatujete da se oduzima vreme od poslaničke grupe.

Kada sam se već javio po povredi Poslovnika, dužni ste da brinete o dostojanstvu i bezbednosti poslanika. Pitam vas, kako su došli snimci sa sigurnosnih kamera u našim holovima do određenih televizija? Hvala.
Poštovani predsedavajući, poštovani građani Srbije, građani opštine Ćuprija su dobili više puta obećanje da će biti završen internistički blok u Opštoj bolnici, odnosno da će biti izgrađen. Prvo obećanje je bilo 2016. godine. Od tad do danas je prošlo punih sedam godina. Znači, prvo obećanje 2016. godine, drugo obećanje 2020. godine i citiraću predsednika Vučića: "Krenućemo već u roku od deset dana sa punom obnovom i ogromnim ulaganjima u bolnice u Vranju, Pirotu, Kikindi i Ćupriji. To su ta četiri nova važna mesta u kojima krećemo u izgradnju, obnovu ili renoviranje opštih bolnica". Kao što vidimo, proteklo je tri godine i još uvek nije počela rekonstrukcija odnosno izgradnja internističkog bloka ćuprijske bolnice.

Ovim putem postavljam pitanje za Ministarstvo zdravlja - kada će i da li će otpočeti izgradnja internističkog bloka Opšte bolnice u Ćupriji?

Ponavljam pitanje koje sam i prošlog puta postavio Ministarstvu zdravlja a nisam do danas dobio odgovor - da li će biti rekonstruisana odnosno da li će biti izvršena druga i treća faza opšte bolnice "Stefan Visoki" u Smederevskoj Palanci?

Drugo pitanje jeste pitanje za Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. U kampanji 2022. godine, podsetiću, kada su bili lokalni izbori u Smederevskoj Palanci, obećana je rekonstrukcija svih regionalnih puteva, Palanka- Azanja-Selevac, dužine 20 km, Selevac-Bačinac, dužine 4 km, Palanka-Krnjevo, dužine 13 km, Palanka-Mihajlovac, dužine 13 km, Palanka-Mala Plana, dužine 5 km, Palanka-Rača, dužine 7 km. Ovaj put danas ovako izgleda. Mogu slobodno da kažem da je to jedan od najgorih puteva koje sam ja prošao u poslednjih godinu dana. Da li Palančani i Račani zaslužuju da svakodnevno koriste ovakav put? Pozivam ministra Vesića da prođe ovim putem i da da nalog da se ovaj put pod hitno dovede u neko normalno stanje.

Postavljam takođe pitanje da li su predstavnici lokalne samouprave dali obećanje građanima na osnovu nekog dokumenta koje su dobili od resornog ministarstva i ako jesu, da mi se dostavi, a ako nisu, takođe da se dostavi informacija, pošto je obećanje bilo da će se uraditi 120 km regularnih puteva a kad saberemo sve ove puteve, vidimo da je 62 km puta, od čega je urađeno samo 20 km. Takođe pitam nadležno ministarstvo – da li su zaista u planu rekonstrukcije navedenih putnih pravaca?

Sledeće pitanje je takođe za Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, a tiče se luke u Smederevu. Stara luka u Smederevu je tik pored pešačke zone, kranovi su takođe iznad pešačke zone, pored dečjeg igrališta. Ta luka radi 24 sata dnevno i buka i prašina koje se šire samim centrom grada ugrožavaju kvalitet građana Smedereva.

Pored toga što ugrožava životnu sredinu, takođe je i veoma opasna, imajući u vidu da se vrlo često prevozi i tečni naftni gas i grad Smederevo je tražio simulaciju od MUP-a, Sektora za vanredne situacije, šta bi se dogodilo u slučaju eksplozije. U slučaju eksplozije samo tri cisterne došlo bi do pogibije 15 ljudi, 75 povređenih, oštećeni brojni objekti kao što su muzej, tvrđava i drugi objekti u okolini.

Podsetiću da grad Smederevo ima novu luku koja je samo na tri kilometra odatle i nalazi se u industrijskoj zoni, znači na adekvatnom mestu. Izvršena je prva faza, druga faza nije izvršena. Pitam nadležno ministarstvo – kada će biti izvršena druga faza, odnosno izgradnja industrijskog koloseka, kako bi se ova luka stavila u pun kapacitet za korišćenje, a stara luka ugasila, koja izuzetno utiče na kvalitet života građana grada Smedereva, a sa druge strane sprečava razvojne šanse Smedereva. Gašenjem stare luke dobili smo marinu, turističku luku i uticali smo na to da se turizam u gradu Smederevu, a i sam razvoj Smedereva poboljša.

Sledeće pitanje postavljam Ministarstvu kulture i Ministarstvu za javna ulaganja – da li Karađorđev dom u Rači treba da izgleda ovako? Karađorđev dom u Rači se nalazi u devastiranom stanju u potpunosti. To je objekat koji je izgrađen 1932. godine. Pitam – kada će i da li će biti obnovljen Karađorđev dom, koji je izuzetno značajan kako za razvoj turizma u Rači, tako i za razvoj turizma u celom regionu Šumadije?
Poštovani predsedavajući, poštovani građani Srbije, ovaj član je u suprotnosti sa javnim interesom i sa interesima građana Srbije.

Da Miša Brkić nije došao na javno slušanje, Vesić ne bi imao uopšte argumente nikakve. Tri glavna argumenta koje čovek navodi već po ne znam koji put su argumenti koje je izneo Miša Brkić. Oslobađanje zabluda iz prošlosti, naš odgovor na recesiju u građevinskoj industriji, veći prihodi itd, to je gospodin Brkić rekao na javnom slušanju, a Vesić ponavlja po ko zna koji put.

Naravno, čuli smo priznanje od gospodina Vesića da imamo recesiju u građevinskoj industriji, iako tvrdimo da imamo veliko učešće u BDP-u, a ja kažem da je to samo razlog napumpanih cena koje imamo u građevinskoj industriji, koje su znatno više od realnih vrednosti.

Evo, zapamtite, građani Srbije, ono što je rekao danas ministar Vesić, 300.000 radnih mesta ćemo imati posle usvajanja ovog zakona, pet milijardi za godinu dana ćemo imati povećane prihode što se tiče republičkog budžeta. Ja ne znam samo na koji način, ali videćemo. I ono što je ključna stvar što je rekao, imaćemo jeftinije kvadrate, pod plaštom što poklanjamo ljudima koji su došli do imovine tipa IMT-a koji je kupljen za 70 miliona, a zemljište vredi 350 miliona, znači 280 miliona evra mi ćemo da poklonimo lepo, ali mi to lepo zavijamo u oblandicu i kažemo – imaćete jeftinije kvadrate.

Nećemo imati jeftinije kvadrate sigurno i ja to sad tvrdim ovde, a videćemo kroz određeni vremenski period da li je to tačno.

Čuli smo malopre, neki se vređaju što su iz Ćuprije, kako je u Ćupriji, pa u Ćupriji nema vode, šta da pričamo, 21. vek. Kad odvrnemo česmu, šta se desi? Pa, ništa. To nije normalno. I sad je sređena situacija u Ćupriji. Ćuprija se raspada, a mi pričamo kako je sjajno. Jedanaest godina na vlasti i mi opet krivimo neke pre nas. Mislim da je to neodgovorno. Hvala.
Poštovana predsedavajuća, Predlog zakona o ozakonjenju objekata, građani će dobiti osnovna ljudska prava tako se kaže. Onda pitam, šta svi oni koji su ispoštovali zakonske procedure dobijaju sa ovim, da li su oni ispali naivni i lakoverni, a svi oni koji nisu poštovali zakone i radili mimo zakona izbegli plaćanje ogromnih naknada. Umesto da budu procesuirani, kažnjeni, oni ostaju nagrađeni.

Predlog zakona, između ostalog kaže da će vlasnici objekata biti priključeni na elektroenergetsku mrežu, vodovodnu, gasnu i kanalizacionu mrežu. Predviđa se rok za legalizaciju tih objekata. Šta se dešava ako protekne taj rok? Javna preduzeća dobijaju akt na osnovu kojeg u roku od 30 dana imaju obavezu da isključe takve korisnike.

Pitam vas, da li ste svesni da na ovaj način gurate javna preduzeća u probleme, da će većina ovih slučajeva završiti na sudu, tako što će imati privremene mere. Ko snosi troškove isključenja? Smatram da će ovi privremeni priključci biti verovatno stalni.

Ono što se krije iza ovog zakona jeste jedan jak razloga, a to je projekat „Čista Srbija“, jedan od najvećih korupcionaških projekata. U Kragujevcu imamo čoveka koji je dobio posao i ima još pet podizvođača. To dovoljno govori koliko se ovaj projekat ugrađuje. Projekat „Čista Srbija“ je urađen na prečac. Traženo je da se u veoma kratkom roku daju planovi za izgradnju nove fekalne kanalizacije, za rekonstrukcije, takođe i za prečišćavanje otpadnih voda, postrojenja.

U ovakvoj atmosferi došlo je do niza grešaka. Došli smo u situaciju da ste uradili mrežu u brojnim ulicama po gradovima, a da ljudi nemaju legalne objekte. Iz tog razloga je jedan od razloga zbog kojeg donosite ovaj zakone jeste zato što gasite požar. Praktično bahato ministarstvo gasi požar. Piroman gasi požar zbog projekta „Čista Srbija“. Hvala.
Poštovana predsedavajuća, zapravo stalno nas brinete da se donosi neki zakon, svaki zakon nije dovoljno dobar i uvek postoji prostor gde bi on mogao da se popravlja.

Ono što je zabrinjavajuće iz prethodnog perioda, a što zabrinjava i ubuduće, imajući u vidu da se radi o istoj garnituri ljudi na vlasti, ja vas pitam ko donosi master planove? Ko odobrava gradnju u zaštićenim područjima? Da li je normalno da se ovakvi objekti grade na Zlatiboru? Ko dozvoljava devetospratnice, desetospratnice da se grade na Zlatiboru? Pogledajte na šta liči centar Zlatibora? Zlatibor je uništen. Zlatibor je postao najveća perionica para. Da li iko pita kojim novcem se gradi toliko na Zlatiboru? Da li smo odgovorni prema generacijama koje dolaze? Neko je čuvao taj Zlatibor za nas. Mi smo ga, tj. vi ste ga trajno uništili. Dozvolili ste hiper gradnju na Zlatiboru. Posecite još ono malo drveća što je ostalo slobodno.

Uništili ste sve planinske centre. Dozvolili ste na Kopaoniku da može neko da gradi na stazi samo zato što je vaš. Da li je moguće da dozvoljavate da neko uzme deo staze da bi gradio hotel? Da, to je moguće ako je blizak SNS.

Najveća korupcija je u građevinarstvu. Preko 30% kažete da su projekti preplaćeni, od jedne do 2,5 milijardi su procene da je pranje novca u građevinarstvu. Vi to vrlo dobro znate. Niko ne preduzima ništa da pita kojim novcem se to gradi. Dozvoljavate firmama bliskim vašoj stranci da grade na vodoizvorištima, da ugroze vodoizvorišta, da ugroze izvore termalne vode, kao što je situacija u Vrnjačkoj Banji. Posle vas očigledno neće ostati ništa što se tiče ovih turističkih centara.
Poštovani predsedavajući, poštovani građani Srbije, odluka o osnivanju anketnog odbora radi utvrđivanja okolnosti i činjenica zbog masovnih ubistava u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ kao i na teritoriji Mladenovca i Smedereva, treba da nam daju odgovore na brojna pitanja koja su postavljena kako od strane javnosti, tako i od strane opozicije.

Ovi nemili događaji traže odgovore na to kako smo došli u ovu situaciju, ko je odgovoran? Zašto je prerano prekinut let ove dece? Zašto su baš oni morali da plate tu visoku cenu za nasilje, propuste i urušavanje sistema u poslednjih deset godina? Dobili smo najteži mogući udarac, udarac koji nismo očekivali baš u osnovnoj školi. Dugujemo im istinu. Dugujemo im da odgovaraju svi oni koji su napravili propuste u prethodnom periodu. Dugujemo im jer je to pravda i to je najmanja uteha za njihove najmilije.

Kao čovek sam razočaran kakav je odnos ovde u parlamentu. Zaista niste pokazali najmanji nivo pristojnosti za situaciju u kojoj se nalazimo. Odgovornost poštovane kolege, to je ta ključna reč od koje bežite, imate potpunu vlast koja sa sobom nosi pored privilegije u kojoj uživate i odgovornost. Pitam zbog čega dižete toliku tenziju? Zašto podstičete nasilje i mržnju ovde? Zbog čega, zbog toga što smo tražili odgovornost i zbog toga što smo tražili ostavke? Da li je ičija fotelja bitnija od bilo čijeg života, a pogotovo dečijeg?

Predsednik Narodne Skupštine je napravio takav ambijent ovde u ovom parlamentu, da podstiče konstantno nasilje nad opozicionim poslanicima. Konstantno vrši nasilje tako što primenjuje dvostruke aršine, tako što vređa opozicione poslanike, tako što ne dozvoljava i ne daje pravo po Poslovniku svim poslanicima jednako ovde. Njegova tumačenja vređaju zdrav razum. Zaista ne očekujem da će on da se promeni u narednom periodu, jer ga smatram najvećim generatorom problema ovde u ovom parlamentu, ne može da izađe iz stranačkih cipela. Gospodine Orliću, ja smatram da vi treba da se vrate u poslaničku klupu, zato što ne smete da opomenete nijednog poslanika iz vaše stanke, očigledno da nemate autoritet nad njima, to dovodi do ove atmosfere u kojoj se nalazimo.

Šef poslaničke grupe SNS priča o građanskom ratu, o čemu vi pričate? Kojem građanskom ratu? Zašto vređate sve one ljude koji učestvuju na mirnom protestu „Srbija protiv nasilja“? Ti ljudi su došli dobrovoljno na taj protest, niko ih nije doveo sa autobusima niko im nije dao dve crvene, ti ljudi se bore i za one ljude koji su morali da dođu na silu na vaš skup, na vaš nerazumni skup. Morate da shvatite da je čaša žuči prelivena, nema obojene revolucije, vi to dobro znate, vi imate podršku svih onih koje prozivate kako ovde u parlamentu, tako i van njega.

Pitam vas i da javno kažete interesuje me, da li su vam Amerikanci, Nemci, Britanci, Italijani, Francuzi, prijatelji ili neprijatelji? Čas vam je Makron prijatelj, čas su vam Francuzi neprijatelji. Kada pričamo o obrazovanju anketnog odbora moramo da se osvrnemo i na REM i na Ministarstvo policije i na Ministarstvo prosvete. Odavno REM ne vrši svoju funkciju ima blagonaklone odnose prema nasilju i mržnji koja se emituje preko televizija sa nacionalnim frekvencijama, prema svim neistomišljenicima i prema opoziciji, to je sve u funkciji očuvanja SNS na vlasti.

Jedan od dokaza za propust sistema jeste i taj kako je dete moglo da uđe u streljanu? Da, nije došlo do toga verovatno ne bismo imali ove nemile događaje, zato je i odgovornost na Ministarstvu policije, zato moramo da dobijemo odgovore kroz ovaj anketni odbor kako je došlo do toga?

Pozivate na normalizaciju i razgovore, a nazivate građane ruljom, lešinarima, hijenama da ne nabrajam dalje strašni su izrazi koje koristite, te uvrede nikako ne doprinose normalizaciji u komunikaciji niti smanjenju nasilja. Jedan od poslanika kaže, kako je opozicija naoružana do zuba. Bezočne laži ovde prosipate, ja pravi nemam nikakvo oružje. Dovoditi nas i naše porodice u jednu opasnu situaciju, sramota od vas.

Nije smelo onoliko detalja o strašnom događaju u „Ribnikaru“ da izađe u javnost, sa tim ste napravili brojne probleme kako sistemu, tako i društvu. Primer iz Kragujevca govori da je posle toga jedno dete pravilo spisak dece koju mrzi, da jedno dete zbog toga što je iznelo neko pretnje vraćeno iz hraniteljske porodice u dečije selo. Igramo se ozbiljnim stvarima.

Pokušaj relativizacije sa vaše strane, relativizacija da sve televizije sa nacionalnim frekvencijom imaju isti uticaj kao „Nova S“ i „N1“, pa nije tačno, SBB ne postoji ni u Vranju, ni u Zaječaru, ni Negotinu, to je potpuna laž.

Odgovornost je nešto od čega bežite. Očekujem da ćete ispuniti sve zahteve koji su definisani na protestu, a od anketnog odbora očekujem da utvrdi sve činjenice koje su dovele do ovih nemilih događaja. Sa ovom sednicom nismo napravili nikakav iskorak ka smanjenju tenzija i nasilja, naprotiv sa ovom sednicom smo se vratili dva koraka unazad. Borba za opstanak na vlasti je vaš prioritet. Nema ničeg bitnijeg i važnije od toga, za to se vi borite. Hvala vam.
Poštovani predsedavajući i poštovani građani Srbije, postavljam pitanje zašto se fabrika „Zastava oružje“ uništava i zbog čega skoro šest meseci nije imala direktora? Kod vas je sve prvi put u istoriji, tako je i ovo prvi put i istoriji gde jedna fabrika, koja je jako ozbiljna, bila bez direktora šest meseci.

„Zastava oružje“ je fabrika iz koje je nastala cela industrija grada Kragujevca i od izuzetnog značaja za sam grad Kragujevac i za Republiku Srbiju. „Zastava oružja“ se nalazi u sistemu namenske industrije i bitna je za bezbednost naše države. Frapantno je da nije imala direktora. U godini kada se obeležava 170 godina postojanja ove fabrike ona se suočava sa najvećom krizom u poslednjih 20 godina. „Zastava oružje“ se nalazi u izuzetno teškoj situaciji i apel zaposlenih je ujedno i vapaj da se ovoj fabrici što pre pomogne i da se preduzmu neke mere pod hitno.

Pokazatelji poslovanja su zaista zabrinjavajući, postavlja se pitanje da li se ova fabrika namerno uvodi u problem i gura u provaliju ili se priprema da se obezvredi, da se privatizuje po što manjoj vrednosti. Neto gubitak ove fabrike u 2022. godini je 554.132.000, u 2021. godini 997.553.000, u 2020. godini 616.520.000, u 2019. godini 1.076.000.000. Ukupan gubitak od kako je na čelu te fabrike došao vaš Mladen Petković, čovek koji je uništio „Krušik“, je tri milijarde 244 miliona 205 hiljade dinara. Gubitak iznad visine kapitala je preko pet milijardi, a ukupne obaveze preko 20 miliona dinara. Doprinosi za zarade zaposlenih se ne plaćaju od decembra meseca.

Apelujem na premijerku, Anu Brnbabić i ministra odbrane Vučevića, da pod hitno reše krizu u ovoj izuzetno značajnoj fabrici, da ne dovode u pitanje opstanak fabrike i egzistenciju 2500 zaposlenih.

Kukavički je da se za stanje u fabrici optužuju zaposleni, što je već učinjeno. Odgovornost je isključivo na vama, vašem direktoru i vašem Nadzornom odboru. Potrebno je da se pod hitno usvoji plan konsolidacije i da se prekine negativan trend poslovanja. Podsetiću da ova fabrika izvozi u preko 40 zemalja.

Postavljam pitanje, Ani Brnabić i ministru Vučeviću, ko je odgovoran za štetu koja je nastala u ovoj fabrici? Takođe, još jedno pitanje, zbog čega „Zastava oružje“ nije imala direktora skoro šest meseci?

Sledeće pitanje, upućujem Ministarstvu zdravlja. Osmoj juna 2020. godine započeta je rekonstrukcija Opšte bolnice „Stefan Visoki“ u Smederevskoj Palanci, bivši ministar je pompezno ili grandiozno najavio taj projekat, da će se realizovati u tri faze. Do sada je samo odrađena jedna faza, u vrednosti 270 miliona i trenutno je u fazi projektovanje. Vrednost ove investicije najmanje je tri milijarde, a do sada je potrošeno samo nekih 300 i nešto miliona, što predstavlja deset puta manju vrednost.

Kako se ova opšta bolnica nalazi u izuzetno lošem stanju, postavljam pitanje, ministarki zdravlja, da li je nastavak radova na rekonstrukciji Opšte bolnice „Stefan Visoki“ u vašem planu i ako jeste da mi dostaviti plan početka i završetka radova druge i treće faze? Drugo pitanje, da li je Nadzorni odbor utvrdio da su radovi u prvoj fazi izvedeni u skladu sa projektom i da mi dostavite izveštaj o tome? Treće pitanje, da li ste upoznati sa činjenicom da je stanje u ovom objektu alarmantno? Hitno se moraju preduzeti neophodne mere kako bi se stvorio minimalni higijenski, sanitarni uslovi koji već godinama nisu na adekvatnom nivou.

Sledeće pitanje koje postavljam, je pitanje za Ministarstvo kulture i Ministarstvo javnog ulaganja. Dvorana „Šumadija“ u izbornoj kampanji 2020. godine u Kragujevcu je obećana. Videli smo bilbord na kojoj je bio i predsednik Aleksandar Vučić kao garant da će ta investicija realizovati se. Do dana današnjeg nismo otpočeli sa rekonstrukcijom dvorane „Šumadija“. Ako se za nacionalnu koncertnu dvoranu opredeljuje 120 miliona evra, smatramo da je i za grad Kragujevac treba da se opredeli 12 miliona kako bi se rekonstruisala dvorana „Šumadija“ i dvorana „Pionir“. Postavljam pitanje, kada će i da li će biti rekonstruisana gradska dvorana „Šumadija“? Da li je primereno da se kulturni događaji u četvrtom gradu po veličini organizuju u holovima gimnazija i školskim salama?

Sledeće pitanje za ministarku pravde, da li su tačni navodi da su maloletna lica uzrasta od 14 godina koja su na društvenim mrežama veličala ubicu iz Osnovne škole „Ribnikar“ smešena u istim pritvorskim jedinicama sa odraslim licima? Hvala vam.
Hvala, poštovana predsedavajuća.

Poštovani građani Srbije, stanje u poljoprivredi je danas alarmantno. Poljoprivredni proizvođači se već godinama nalaze u vrtlogu neizvesnosti i dovedeni su na rub egzistencije. Devastiranje poljoprivrede i poljoprivrednika je nešto što se sprovodi već dugoročno u našoj zemlji. Nejasna strategija razvoja poljoprivrede je dovela do gašenja brojnih gazdinstava, pražnjenje štala, krčenje voćnjaka i smanjivanje broja građana na selu.

Za poslednjih 10 godina ove vlasti imamo 13% smanjenje broja goveda, 15% manje svinja, 19% manje živine, a udeo stočarske proizvodnje u poljoprivrednoj proizvodnji je oko 26%. Podsticaji po hektaru su među najmanjima u Evropi i regionu. Neizvesnost otkupnih cena svake godine, promena politika podsticaja i uticaj uvozničkog lobija su imali negativan uticaj na stanje u poljoprivredi. Nedopustivo je da subvencije budu šest hiljada dinara po hektaru. Podsetiću da su do skoro bile četiri hiljade dinara po hektaru. Sa ovakvim subvencijama naši poljoprivrednici ne mogu nikako biti konkurentni sa poljoprivrednicima iz EU, gde su subvencije na nivou od 300 do 600 evra, u BiH 150 evra, Makedoniji 95 evra, Mađarskoj 300 plus 100 evra za soju. Takođe, podsetiću da su podsticaji za mlade poljoprivrednike u Hrvatskoj 860 evra.

Loše vođenje agrarne politike dovelo je do toga da mi danas uvozimo luk, pasulj, mleko iz Poljske, svinjsko meso, sireve. Srednje razvijene zemlje moraju da imaju broj svinja koliko i stanovnika, a mi danas imamo oko 2,7 miliona svinja, što je pokazatelj u kakvom stanju je danas svinjarstvo u našoj zemlji.

Da bi poljoprivrednu proizvodnju stavili na noge, moramo da imamo dugoročnu strategiju razvoja poljoprivrede sa jasnim merama na duži rok.

Predlagali smo više puta da morate da povećate subvencije na minimum 12 hiljada dinara po hektaru i da iz godine u godinu one budu u stalnom porastu. Takođe, predlagali smo da imamo zagarantovan otkup cena za narednih pet godina. Takođe, i da podsticaj po grlu bude 40 hiljada dinara.

Smatramo da je poljoprivreda naša šansa i da na poljoprivredu moramo ozbiljno da računamo tako što ćemo da opredeljujemo značajna sredstva u narednom periodu i da budžet za poljoprivredu bude minimum onoliko koliko i poljoprivreda donosi doprinosu BDP-a. Hvala.
Poštovani predsedavajući, poštovani građani Srbije, Visoki savet sudstva, Visoki savet tužilaštva, Republička komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki, kao i Savet DRI su zaista bitni za funkcionisanje ove države. Njihov zajednički sadržalac jeste nezavisnost. Kada kažemo nezavisnost, zapravo vidimo da dolazimo do određenog problema, odnosno do krize nezavisnosti. Zbog toga što ne postoji nezavisnost postoji visok stepen korupcije u ovoj zemlji. Po indeksu percepcije korupcije u Srbiji, Srbija je trenutno na najgoroj mogućoj poziciji za poslednjih 11 godina.

Prelivanje sredstava iz javnih sredstava Srbije u džepove pojedinaca je nešto što se dešava na očigled cele javnosti. Kada pričamo o tome, onda mislimo na javne nabavke koje se sprovode tako da postoji samo jedna ponuda za određene javne nabavke i da se vrši veliki pritisak na ponuđače, da se ne prijavljuju na određene javne nabavke. Tako na primer za nabavku u mom gradu, za rekonstrukciju trga koji košta preko 400 miliona dinara, se prijave samo dva ponuđača od čega jedan ima neispravnu ponudu, praktično ima istu grešku kao i prvi ponuđač, a za to prvi ponuđač nema nikakvu referencu.

Kako to izgleda na primeru EPS-a? Da postoji nezavisno tužilaštvo, nezavisno sudstvo, sigurno da bi neko imao odgovornost zato što je pričinjena šteta EPS-u koja će koštati tri milijarde evra ovu državu.

Kako se to reflektuje na standard naših građana? Reflektuje se tako što imamo tri poskupljenja struje za sedam meseci, imamo i naredno poskupljenje struje u maju mesecu. Kako se to dalje reflektuje? Reflektuje se tako zato što smo četvrta najsiromašnija zemlja u Evropi i ovde slušamo o nekom blagostanju i kako su plate velike. Plate nisu velike. Plate jesu nominalno porasle, ali su značajno manje. Za poslednjih 10 godina imamo poskupljenje osnovnih životnih namirnica za 120%, a povećanje plata za 80%, penzija za 40%. Iz toga vidimo da su naši građani siromašniji, nego što su bili u prethodnom periodu.

Da li će neko snositi odgovornost za sve ovo što je učinjeno? Očigledno da ne zato što ne postoji nezavisnost institucija, zato nema nikakve odgovornosti.

Takođe, znamo da je došlo do određenih zloupotreba u „Telekomu“ tako što smo imali kupovinu jedne televizije za 200 miliona. Da bi građani to shvatili šta se desilo, praktično neko ko je imao fiću, prodaje fiću za novac da može da kupi dva nova mercedesa, a sve iz razloga da bi se držala kontrola medija u našoj zemlji. Hvala.

(Vladimir Gajić: Replika.)
Poštovani predsedavajući, poštovana ministarko, poštovani građani Srbije.

Ovaj amandman smo uložili isključivo iz razloga jer smatramo da je javnost u sednicama Saveta jako bitna. Kada kažemo javnost, mislimo i na vraćanje poverenja u pravosudni sistem celokupan.

U ovom trenutku možemo slobodno da kažemo da je jako nisko poverenje građana u pravosudni sistem. Ono što je takođe bitno, a što ne znamo da je javno tužilaštvo kao samostalni državni organ nadležan da pokreće postupke protiv učinioca krivičnih i drugih dela.

Svesni smo da se u našoj zemlji vrše razno, razna krivična dela za koja ne vidimo nikakav ishod. Tako i povreda prava glasanja na izborima, takođe i vršenje pritiska od strane nadređenih i funkcionera na zaposlene tako što ostaju bez posla, tako što bivaju degradirani. Ovo je sve zadatak javnog tužioca da pokreće postupka da se ovakvi slučajevi ne bi dešavali.

Poštovana ministarko, ono što se desilo skorije jeste događaj u Inđiji, članici stranke Slobode i pravde, Slađani Farkić, nadređeni je dao otkaz ženi koja je u šestoj deceniji svog života, samo zbog toga zato što je iznela svoje političko mišljenje. Dobila je poruku. Svako ima pravo da bude opozicija, ali će takav tretman imati.

Pitam vas gospođo ministarka, šta treba još da se dogodi da bi se neko bavio ovim slučajem? Znate kada će prestati da se radi ovako kako se radi? Kada bude prvi bio u zatvoru i kada bude odgovarao zbog ovakvih nedela, slobodno možemo da kažemo.

Malopre ste rekli, citiram vas: „Želim da zaštitim svakog građanina Srbije od šiptarskog terora“. Ja vas molim gospođo ministarko zaštite sve građane i od političkog terora koji danas prolazi. Hvala.