Prikaz govora poslanika

Prikaz govora poslanika Dalibor Jekić

Dalibor Jekić

Stranka slobode i pravde

Obaveštenja i objašnjenja

Poštovani predsedavajući, poštovani građani Srbije, građani opštine Ćuprija su dobili više puta obećanje da će biti završen internistički blok u Opštoj bolnici, odnosno da će biti izgrađen. Prvo obećanje je bilo 2016. godine. Od tad do danas je prošlo punih sedam godina. Znači, prvo obećanje 2016. godine, drugo obećanje 2020. godine i citiraću predsednika Vučića: "Krenućemo već u roku od deset dana sa punom obnovom i ogromnim ulaganjima u bolnice u Vranju, Pirotu, Kikindi i Ćupriji. To su ta četiri nova važna mesta u kojima krećemo u izgradnju, obnovu ili renoviranje opštih bolnica". Kao što vidimo, proteklo je tri godine i još uvek nije počela rekonstrukcija odnosno izgradnja internističkog bloka ćuprijske bolnice.

Ovim putem postavljam pitanje za Ministarstvo zdravlja - kada će i da li će otpočeti izgradnja internističkog bloka Opšte bolnice u Ćupriji?

Ponavljam pitanje koje sam i prošlog puta postavio Ministarstvu zdravlja a nisam do danas dobio odgovor - da li će biti rekonstruisana odnosno da li će biti izvršena druga i treća faza opšte bolnice "Stefan Visoki" u Smederevskoj Palanci?

Drugo pitanje jeste pitanje za Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. U kampanji 2022. godine, podsetiću, kada su bili lokalni izbori u Smederevskoj Palanci, obećana je rekonstrukcija svih regionalnih puteva, Palanka- Azanja-Selevac, dužine 20 km, Selevac-Bačinac, dužine 4 km, Palanka-Krnjevo, dužine 13 km, Palanka-Mihajlovac, dužine 13 km, Palanka-Mala Plana, dužine 5 km, Palanka-Rača, dužine 7 km. Ovaj put danas ovako izgleda. Mogu slobodno da kažem da je to jedan od najgorih puteva koje sam ja prošao u poslednjih godinu dana. Da li Palančani i Račani zaslužuju da svakodnevno koriste ovakav put? Pozivam ministra Vesića da prođe ovim putem i da da nalog da se ovaj put pod hitno dovede u neko normalno stanje.

Postavljam takođe pitanje da li su predstavnici lokalne samouprave dali obećanje građanima na osnovu nekog dokumenta koje su dobili od resornog ministarstva i ako jesu, da mi se dostavi, a ako nisu, takođe da se dostavi informacija, pošto je obećanje bilo da će se uraditi 120 km regularnih puteva a kad saberemo sve ove puteve, vidimo da je 62 km puta, od čega je urađeno samo 20 km. Takođe pitam nadležno ministarstvo – da li su zaista u planu rekonstrukcije navedenih putnih pravaca?

Sledeće pitanje je takođe za Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, a tiče se luke u Smederevu. Stara luka u Smederevu je tik pored pešačke zone, kranovi su takođe iznad pešačke zone, pored dečjeg igrališta. Ta luka radi 24 sata dnevno i buka i prašina koje se šire samim centrom grada ugrožavaju kvalitet građana Smedereva.

Pored toga što ugrožava životnu sredinu, takođe je i veoma opasna, imajući u vidu da se vrlo često prevozi i tečni naftni gas i grad Smederevo je tražio simulaciju od MUP-a, Sektora za vanredne situacije, šta bi se dogodilo u slučaju eksplozije. U slučaju eksplozije samo tri cisterne došlo bi do pogibije 15 ljudi, 75 povređenih, oštećeni brojni objekti kao što su muzej, tvrđava i drugi objekti u okolini.

Podsetiću da grad Smederevo ima novu luku koja je samo na tri kilometra odatle i nalazi se u industrijskoj zoni, znači na adekvatnom mestu. Izvršena je prva faza, druga faza nije izvršena. Pitam nadležno ministarstvo – kada će biti izvršena druga faza, odnosno izgradnja industrijskog koloseka, kako bi se ova luka stavila u pun kapacitet za korišćenje, a stara luka ugasila, koja izuzetno utiče na kvalitet života građana grada Smedereva, a sa druge strane sprečava razvojne šanse Smedereva. Gašenjem stare luke dobili smo marinu, turističku luku i uticali smo na to da se turizam u gradu Smederevu, a i sam razvoj Smedereva poboljša.

Sledeće pitanje postavljam Ministarstvu kulture i Ministarstvu za javna ulaganja – da li Karađorđev dom u Rači treba da izgleda ovako? Karađorđev dom u Rači se nalazi u devastiranom stanju u potpunosti. To je objekat koji je izgrađen 1932. godine. Pitam – kada će i da li će biti obnovljen Karađorđev dom, koji je izuzetno značajan kako za razvoj turizma u Rači, tako i za razvoj turizma u celom regionu Šumadije?
Poštovani predsedavajući i poštovani građani Srbije, postavljam pitanje zašto se fabrika „Zastava oružje“ uništava i zbog čega skoro šest meseci nije imala direktora? Kod vas je sve prvi put u istoriji, tako je i ovo prvi put i istoriji gde jedna fabrika, koja je jako ozbiljna, bila bez direktora šest meseci.

„Zastava oružje“ je fabrika iz koje je nastala cela industrija grada Kragujevca i od izuzetnog značaja za sam grad Kragujevac i za Republiku Srbiju. „Zastava oružja“ se nalazi u sistemu namenske industrije i bitna je za bezbednost naše države. Frapantno je da nije imala direktora. U godini kada se obeležava 170 godina postojanja ove fabrike ona se suočava sa najvećom krizom u poslednjih 20 godina. „Zastava oružje“ se nalazi u izuzetno teškoj situaciji i apel zaposlenih je ujedno i vapaj da se ovoj fabrici što pre pomogne i da se preduzmu neke mere pod hitno.

Pokazatelji poslovanja su zaista zabrinjavajući, postavlja se pitanje da li se ova fabrika namerno uvodi u problem i gura u provaliju ili se priprema da se obezvredi, da se privatizuje po što manjoj vrednosti. Neto gubitak ove fabrike u 2022. godini je 554.132.000, u 2021. godini 997.553.000, u 2020. godini 616.520.000, u 2019. godini 1.076.000.000. Ukupan gubitak od kako je na čelu te fabrike došao vaš Mladen Petković, čovek koji je uništio „Krušik“, je tri milijarde 244 miliona 205 hiljade dinara. Gubitak iznad visine kapitala je preko pet milijardi, a ukupne obaveze preko 20 miliona dinara. Doprinosi za zarade zaposlenih se ne plaćaju od decembra meseca.

Apelujem na premijerku, Anu Brnbabić i ministra odbrane Vučevića, da pod hitno reše krizu u ovoj izuzetno značajnoj fabrici, da ne dovode u pitanje opstanak fabrike i egzistenciju 2500 zaposlenih.

Kukavički je da se za stanje u fabrici optužuju zaposleni, što je već učinjeno. Odgovornost je isključivo na vama, vašem direktoru i vašem Nadzornom odboru. Potrebno je da se pod hitno usvoji plan konsolidacije i da se prekine negativan trend poslovanja. Podsetiću da ova fabrika izvozi u preko 40 zemalja.

Postavljam pitanje, Ani Brnabić i ministru Vučeviću, ko je odgovoran za štetu koja je nastala u ovoj fabrici? Takođe, još jedno pitanje, zbog čega „Zastava oružje“ nije imala direktora skoro šest meseci?

Sledeće pitanje, upućujem Ministarstvu zdravlja. Osmoj juna 2020. godine započeta je rekonstrukcija Opšte bolnice „Stefan Visoki“ u Smederevskoj Palanci, bivši ministar je pompezno ili grandiozno najavio taj projekat, da će se realizovati u tri faze. Do sada je samo odrađena jedna faza, u vrednosti 270 miliona i trenutno je u fazi projektovanje. Vrednost ove investicije najmanje je tri milijarde, a do sada je potrošeno samo nekih 300 i nešto miliona, što predstavlja deset puta manju vrednost.

Kako se ova opšta bolnica nalazi u izuzetno lošem stanju, postavljam pitanje, ministarki zdravlja, da li je nastavak radova na rekonstrukciji Opšte bolnice „Stefan Visoki“ u vašem planu i ako jeste da mi dostaviti plan početka i završetka radova druge i treće faze? Drugo pitanje, da li je Nadzorni odbor utvrdio da su radovi u prvoj fazi izvedeni u skladu sa projektom i da mi dostavite izveštaj o tome? Treće pitanje, da li ste upoznati sa činjenicom da je stanje u ovom objektu alarmantno? Hitno se moraju preduzeti neophodne mere kako bi se stvorio minimalni higijenski, sanitarni uslovi koji već godinama nisu na adekvatnom nivou.

Sledeće pitanje koje postavljam, je pitanje za Ministarstvo kulture i Ministarstvo javnog ulaganja. Dvorana „Šumadija“ u izbornoj kampanji 2020. godine u Kragujevcu je obećana. Videli smo bilbord na kojoj je bio i predsednik Aleksandar Vučić kao garant da će ta investicija realizovati se. Do dana današnjeg nismo otpočeli sa rekonstrukcijom dvorane „Šumadija“. Ako se za nacionalnu koncertnu dvoranu opredeljuje 120 miliona evra, smatramo da je i za grad Kragujevac treba da se opredeli 12 miliona kako bi se rekonstruisala dvorana „Šumadija“ i dvorana „Pionir“. Postavljam pitanje, kada će i da li će biti rekonstruisana gradska dvorana „Šumadija“? Da li je primereno da se kulturni događaji u četvrtom gradu po veličini organizuju u holovima gimnazija i školskim salama?

Sledeće pitanje za ministarku pravde, da li su tačni navodi da su maloletna lica uzrasta od 14 godina koja su na društvenim mrežama veličala ubicu iz Osnovne škole „Ribnikar“ smešena u istim pritvorskim jedinicama sa odraslim licima? Hvala vam.