ANA BRNABIĆ

Srpska napredna stranka

OSVRT OTVORENOG PARLAMENTA

Ana Brnabić birana je za narodnu poslanicu jednom do sada, u 13. skupštinskom sazivu, od 2022. do 2023. godine.

U 13. sazivu je izabrana za narodnu poslanicu kao 14. na listi Aleksandar Vučić – Zajedno možemo sve. Mandat joj je potvrđen 01.08.2022. godine, ali je već narednog dana podnela ostavku, čime je njen poslanički mandat završen.

U 14. sazivu izabrana je za narodnu poslanicu kao druga na listi Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane, mandat joj je potvrđen 06. februara 2024. godine.

U 14. sazivu deo je poslaničke grupe ALEKSANDAR VUČIĆ - Srbija ne sme da stane. Predsednica je Narodne skupštine i članica Odbora za prava deteta. Takođe, šefica je Delegacije u Parlamentarnoj skupštini Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi i Delegacije u Interparlamentarnoj uniji.


BIOGRAFIJA

Rođena je 1975. godine u Beogradu. Završila je Petu beogradsku gimnaziju 1994. godine. Na univerzitetu Northwood u Mičigenu završila je studije poslovne administracije 1998. godine, nakon čega je stekla MBA diplomu iz marketinga sa Hull univerziteta u Engleskoj

Članica je Upravnog odbora neprofitne fondacije Peksim, koja stipendira talentovane studente iz Srbije i Makedonije koji se nakon magistarskih studija na Kembridžu vraćaju u domovinu kako bi pomogli ekonomski i društveni razvoj.

Bila je angažovana u različitim američkim konsultantskim firmama koje su u Srbiji realizovale projekte finansirane od strane Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Bila je zamenica direktora Projekta za razvoj konkurentnosti Srbije, ekspertkinja na Programu reforme lokalne samouprave u Srbiji i viša koordinatorka Programa za ekonomski razvoj opština.

Aktivno je učestvovala u osnivanju Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) 2006. godine, gde je bila je članica, a potom i predsednica Upravnog odbora.

Od 2011. radila je u američkoj kompaniji za razvoj vetroparkova Continental Wind Serbia, a od januara 2013. bila je i njena direktorka.

U avgustu 2016. godine izabrana je za ministarku državne uprave i lokalne samouprave u Vladi Srbije, i tu funkciju je obavljala do izbora za predsednicu Vlade 2017. godine.

Na sednici Narodne skupštine Republike Srbije, 28. oktobra 2020. godine, izabrana je po drugi put za predsednicu Vlade Srbije. Mandat u tom sazivu Vlade trajao je do 26. oktobra 2022. godine, kada je po treći put izabrana za predsednicu Vlade Srbije.

Članica Srpske napredne stranke postala je 2019. godine, a 2021. izabrana je najpre za poverenicu Gradskog odbora Beograda Srpske napredne stranke, a zatim i za potpredsednicu stranke.

Potpredsednica je Glavnog odbora Srpske napredne stranke.
Poslednji put ažurirano: 10.09.2024, 08:39

Osnovne informacije

  • ALEKSANDAR VUČIĆ - Srbija ne sme da stane
  • Beograd
  • Beograd
  • 28.09.1975.
  • master menadžment/marketing
    • Predsednica Narodne skupštine

Statistika

  • 63
  • 3
  • Nema pitanja koja su upućena poslaniku

Prva sednica Drugog redovnog zasedanja , 10.10.2024.

Poštovani građani Republike Srbije, sada ste mogli da čujete u ovom izlaganju sve ono što je problem u ovoj debati i što je problem već dve godine u Republici Srbiji. To je da čovek koji počne izlaganje sa tim - upravu ste oko štetnosti škriljaca, ali je istina ista štetnost od litijuma, onda doda - ali ja to ne znam, ja sam ekonomista. Niko ovde ne zna ništa o tome, ali svi imamo pravo da pričamo o tome kao da smo stručnjaci.

Citiraću profesora Branislava Simonovića, bivšeg direktora Instituta za opšte-fizičku hemiju, kada je čovek rekao: „Ljudi, da li je vama jasno, da li ste vi svesni da smo mi jedina zemlja na svetu koja ima 300.000 eksperata za litijum, toliko eksperata ne postoji u čitavom svetu, ali postoji u jednoj Srbiji“.

Sada vi meni recite - kako je moguće da tvrdite da je litijum jednako štetan kao škriljci, a škriljci su zabranjeni, a litijum nije? Šta su Nemci budale, pa da zabrane škriljce, ali budale da dozvole litijum, jel? Isto tako i Francuzi, i Španci, i Škoti, i svi ostali. Bukvalno nebuloze koje mi moramo da slušamo.

Kaže, više bi zaradili od poljoprivrede. Ljudi, da li ste vi čuli u ova četiri dana da će ovaj projekat da zauzme 0,03% poljoprivrednog zemljišta, a vi ga upoređujete sa prinosima od 100% poljoprivrednog zemljišta? Vi upoređujete 0,03% sa 100% i bez ikakve sramote to tvrdite pred svim građanima Srbije.

Konačno, nebuloze oko rudne rente. Da vam citiram, prema podacima Svetske banke rudna renta za metale se u svetu kreće između 1% i 4%, kod nas je 5%, a vi citirate rudnu rentu bog te pita za šta. Više mi ne poredimo ovde ni babe, ni žabe. Mi ovde pričamo bukvalno šta ko hoće taj to kaže, pa ko pokupi, pokupi. Hvala.

Prva sednica Drugog redovnog zasedanja , 10.10.2024.

Hvala vam.

Na ova pitanja sam pružila odgovore juče. Možete stenobeleške da uzmete, pa da ne trošim svoja dva minuta da ponavljam nešto na šta vi ne možete da se koncentrišete dovoljno da čujete.

Dakle, da, 2017. godine smo potpisali ovaj Memorandum o razumevanju između "Rio Tinto minerals divelopent", "Rio Sava eksplorešen" i Vlade Republike Srbije u vezi sa ovim projektom, 13 godina nakon što su Rio Tintu izdata prva istražna prava. Ponosna sam što smo potpisali.

Znate kako, nismo potpisali u tajnosti, bila je pres konferencija u Vladi Republike Srbije i odgovorili smo na sva pitanja. Posebno sam ponosna zato što smo mi bili prvi u 13 godina, a vi ste doveli Rio Tinto, vi im dali istražna prava, vi promenili zakon da imaju jedini eksploataciona prava, vi ih ubacili u strategiju, e, vidite, mi smo bili prvi posle 13 godina da u tom memorandumu sve obaveze Rio Tinta budu da se u potpunosti aktivno pridržava srpskih i međunarodnih standarda zaštite životne sredine, da se u potpunosti aktivno pridržava srpskih i međunarodnih standarda bezbednosti i zdravlja na radu, da se u potpunosti aktivno pridržava i promoviše srpske i međunarodne standarde u saradnji sa lokalnim zajednicama, da podržava lokalne zajednice i lokalnu samoupravu u cilju ostvarivanja lokalnih ciljeva u pogledu nabavke i mera poslovanja i dodatnih prihoda i da uspostavi okvir nadzora u bliskoj saradnji sa državnim organima i lokalnim institucijama za ovaj projekat.

Zašto vi to niste uradili u bilo kom trenutku između 2001. i 2012. godine? Zašto? Pitam građane Republike Srbije - ko je prvi naterao Rio Tinto da se pridržava najboljih standarda zaštite životne sredine, oni ili mi? Mi, poštovani građani Republike Srbije. Hvala vam.

Prva sednica Drugog redovnog zasedanja , 10.10.2024.

Ipak ću morati da se ponavljam.

Tako da, da ja sam učinila sve što je bilo u mojoj moći te 2022. godine da zbog velike uznemirenosti građana pokušam da zaustavim taj projekat, ali, znate, ja sam u odnosu na Skupštinu samo Vlada tada bila i Skupština i zakoni Republike Srbije su u svakom smislu iznad što jedan Vlada jednom uredbom može da uradi. O tome se radi, poštovani građani Republike Srbije, kada pričam da je do 2012. godine da ovi koji su danas opozicija i tobož su protiv litijuma i Rio Tinta a doveli su i Rio Tinto i stavili da je litijum, i u tome se slažem, strateški mineral i najveća mogućnost za bogatstvo Republike Srbije. Sve to oni stavili 2012. godine, sada se bune samo zato da oni kopaju ili iskopavaju ili rudare kad oni dođu na vlast i to završe. Dakle, da su oni to tada zakonima i Strategijom do te mere cementirali da ja kao obični predsednik Vlade šta god da sam uradila Ustavni sud mi je vratio i rekao – ne može. Ne može, potpuno jasan kontinuitet između istražnog prava 2004. godine, kontinuitet da imaju pravo, eksploataciono pravo, jedini da mogu da se prijave iz 2006. godine, dodatno učvršćen kontinuitet zakonom koji je prošao Narodnu skupštinu 2011. godine, dodatni kontinuitet upravo za Rio Tinto zato što su ih ubacili u Nacionalnu strategiju 2012. godine. Ne možete, gospodo iz Vlade, znajte gde vam je mesto, ne možete, ovo su nacionalna strateška dokumenta i zakoni Republike Srbije i oni ne mogu retroaktivno da se menjaju.

Tako da sam pokušala, ali vaši koalicioni partneri su tako zacementirali Rio Tinto da Bog otac sada ne može da se izvuče, osim, poštovani građani Srbije, i time ću završiti, ukoliko Studija o proceni životne sredine pokaže da ima devastirajuće efekte po životnu sredinu. Moje je pitanje – zašto bežite toliko od te studije kad verujete u vaše argumente?

Hvala vam.

Imovinska karta

(Beograd, 02.11.2020.)

Funkcija Državni organ, javno preduzeće, ustanova, druga organizacija Izvor prihoda Interval Neto prihod Valuta Vreme obavljanja / od-do
Predsednik Vlade Vlada Republike Srbije Republika Mesečno 128320.00 RSD 29.06.2017 - 28.10.2020.
Predsednik Vlade Vlada Republike Srbije Republika Mesečno 128320.00 RSD 28.10.2020 -