VLADIMIR ĐORĐEVIĆ

Pokret obnove Kraljevine Srbije

OSVRT OTVORENOG PARLAMENTA

Vladimir Đorđević prvi put je izabran za narodnog poslanika u 14. sazivu, kao 12. na listi Dr Miloš Jovanović – Nada za Srbiju – Srpska koalicija NADA – Nacionalno demokratska alternativa – Nova Demokratska stranka Srbije ( Novi DSS) – Pokret obnove Kraljevine Srbije (POKS) – Vojislav Mihailović, mandat mu je potvrđen 06. februara 2024. godine.

U 14. sazivu deo je poslaničke grupe NOVI DSS - POKS (NADA). Član je Odbora za spoljne poslove i Odbora za kulturu i informisanje, i zamenik člana Odbora za dijasporu i Srbe u regionu. Takođe, član je Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje član Delegacije u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope.


BIOGRAFIJA

Rođen je 1973. godine. Doktorant je kulturoloških nauka.

Živi u Beogradu.

Poslednji put ažurirano: 11.09.2024, 13:54

Osnovne informacije

  • NOVI DSS - POKS (NADA)
  • Beograd
  • 1973
  • Doktorant kulturoloških nauka

Statistika

  • 9
  • 6
  • Nema pitanja koja su upućena poslaniku

Drugo vanredno zasedanje , 24.09.2024.

Zahvaljujem.

Uvažena predsedavajuća, poštovane kolege, ministri, braćo i sestre, pomaže Bog.

Sugerisao bih na veliki propust u ovom rebalansu budžeta. Izmeštanje Austrougarskog podnarednika koji je pucao po Srbima, odnosno kvazi Kući cveća. Dakle, bilo je neophodno da ste isplanirali to iseljenje u Hrvatsku, jer odatle i dolazi. A s obzirom da je umro u Sloveniji, jasno je da baš nikakve veze nema sa Srbima i Srbijom, sem, kao što rekoh, što je Srbe ubijao. Tamo mu se dive, tu državu i te granice je stvorio, pa neka mu oni kuće cveća i zidaju.

Sa druge strane, trebali ste da podržite zalaganje vašeg prvog čoveka Beograda, gospodina Aleksandra Šapića, u sprovođenju programa Pokret obnove Kraljevine Srbije, da se predvide sredstva za spomenik besmrtnom đeneralu Dragoljubu Draži Mihajloviću na Terazijama. E, to bi bilo značajno, a i u srpskom nacionalnom interesu.

Podržavamo uvođenje vojnog roka kao veliki i strateški cilj naše otadžbine, s tim da se mora povećati broj dana služenja na 180.

Rebalans nije realnost. Kroz rashod najviše novca se daje na projekte koji nisu razvojni, nacionalni stadion, EKSPO, umesto da se veći deo sredstava usmere na zdravstvo i prosvetu. Zar nam treba nacionalni stadion dok se izgradnja dečije bolnice "Tiršova 2" prolongira više puta, pa će, navodno, biti gotovo tek na proleće 2027. godine, iako je obećavate još od 2018. godine?

Za pohvalu je to što ste u zadnje vreme izgradili više objekata koji su namenjeni zdravstvu, ali i pored toga stoji činjenica da nam fali zdravstvenih ustanova, kao i da su pojedine ispod svakog kriterijuma. Govorim o prigradskim domovima zdravlja, govorim o porodilištu "Narodni front", govorim o Klinici za endokrinologiju u Beogradu, govorim o Dečijoj pedijatriji u Pančevu. Smatram da je ova tema prioritet i da se treba pozabaviti i medicinskim kadrom, koji nam manjka, jer većina kad završi škole odlazi u inostranstvo u potrazi za boljom platom i boljim uslovima. Pa tako, da li je danas bitniji EKSPO od obrazovanja dece?

Prosvetari su gurnuti na rub siromaštva. Ruke su im vezane, jer kroz obrazovni sistem deci se nameću isključivo zapadne vrednosti koje se sa sobom nose iskrivljenu sliku odrastanja i sazrevanja u stabilnu ličnost časnog, poštenog i dostojanstvenog Srbina. Danas deca nemaju želju da budu lekari ili učitelji, već rijaliti zvezde, jer je tu dobra zarada.

Zanimljivo je to da je premijer u avgustu izjavio da novca nema do 1. januara i da prosvetari mogu da štrajkuju, a da je jedina mera koja je preduzeta popisivanje onih koji su ustali u odbrani svojih prava. Kako nema, gospodine premijeru, kada imamo 133 milijarde dinara većih prihoda od planiranog i zašto deo tog novca ne može da se usmeri na loš materijalni položaj onih koji su temelj našeg društva? Ponudili ste im povećanje od 12% 11. septembra, dakle novac se pojavljuje i na kraju ništa. Probajte da date ljudima 20%, koliko su tražili, i neka oni budu prva grana u Srbiji koja kreće koliko-toliko dostojanstveno da živi, a vremenom, kako se budžet bude punio, da se povećava i drugim strukama.

Pronalazite i to slučajno, milijardu za puteve kojima stranci krstare u tranzitu, dok je za naše ljude najskuplje gorivo u regionu.

Povećavate plate svojim funkcionerima koji su okupirali sva javna preduzeća, dok ekonomski ugroženim porodicama oduzimate decu i šaljete ih hraniteljima uz nadoknadu. Iako je mnogo zdravije da tim nadoknadama pomognete i očuvate biološke porodice, centar za socijalni rad primenjuje hraniteljstvo kao meru zaštite za decu kada je u njegovom najboljem interesu. Za ostvarivanje najboljeg interesa deteta je da bude u okruženju svoje biološke porodice.

Oduzimanje dece roditeljima zbog neuslova u kojima živi, jer majka i otac nemaju bolje uslove, je sramno. Centar za socijalni rad procenjuje uslove u kojima dete živi i nakon stručne procene da u porodici ne postoje socijalno-ekonomski uslovi za život deteta, odluka struka je njegovo oduzimanje od biološke porodice. Finansijska pomoć se daje starateljima, umesto da se pomogne i naprave humani uslovi dostojni života za svaku biološku porodicu.

Što se tiče izmene i dopune Zakona o porodici sa decom, da, jednokratna pomoć znači i bravo. Ali, ono što je stvarno potrebno je da roditeljima pružimo sigurnost. Povećana je suma jednokratne pomoći u odnosu na period od pre 10 godina, ali povećana je i cena namirnica. Ako pričamo o mlečnim proizvodima samo, sveže mleko u pakovanju od litar i po trenutno košta od 210 do 230 dinara, u zavisnosti od proizvođača, a nekada je ta cena iznosila 110 dinara. U pitanju je povećanje od 100%. Cena jogurta od jednog litra je sa 95 skočila na 175 dinara. U pitanju je poskupljenje od 85%. To je sve sem sigurnosti.

Da bude obavezan dečiji dodatak za peto i svako naredno dete, odnosno da ne bude uslova, jer na taj način kažnjavaju se samo i isključivo deca, jer te porodice su egzistencijalno najugroženije. Da se svaki roditelj oslobodi od poreza kada su u pitanju oprema za bebe, dohrana, pelene, kreme itd.

Šta se dešava sa predlogom da majke sa troje i više dece dobiju nacionalne penzije? Trebaju i moraju. E, to bi bila konkretna borba protiv bele kuge, to je pospešivanje nataliteta, to je ono o čemu treba da govorimo, to je sigurnost i budućnost Srbije.

Položaj žene i majke koja radi nije na zavidnom nivou, od pitanja prilikom zapošljavanja da li planira decu, od straha da li će se vratiti na svoje radno mesto nakon porodiljskog odsustva, a ako se vrati bojaznost da li da se usudi na ponovo rađanje iz straha da ovaj put neće imati toliko sreće što se tiče posla.

Neophodno je i da se oslobode građani Srbije od poreza kada su u pitanju osnovne životne namirnice, hleb, mleko i tako dalje, a da se dodatno i obavezno oporezivanje bude za kladionice, banke, možete da oporezujete dodatno i cigarete, alkohol, pa ko to voli, neka i plati, ali da ljudima koji teško zarađuju, da im maksimalno olakšate. Slava Bogu.

Prvo vanredno zasedanje , 30.07.2024.

Zahvaljujem.

Uvažena predsedavajuća, poštovani narodni poslanici, članovi Vlade, braćo i sestre pored malih ekrana, pomaže Bog.

Mi ćemo glasati protiv, jer ovaj način finansiranja ima ideju da se privremeno pretvori u stalno i uobičajeno. Protiv povećanja smo za muk koji dobijamo sa javnog servisa. Radio televizija Srbije je naše pravo da ne znamo ništa, a već plaćamo preskupo mrak u kom se nalazi Javni medijski servis Srbije koji održava ovaj režim na vlasti.

Prava je sreća da postoje društvene mreže, jer da nije tako i Gebels bi nam pozavideo na kontroli medija koji uređuje aktuelna vlast, a finansiraju ih bez prava na izbor građani Srbije. Možda su dodatna sredstva RTS-u i RTV-u neophodna kako bi mogli da snime edukativne emisije o blagodetima otvaranja rudnika po Srbiji ili da možda snime neku novu verziju „Otpisanih“ u kojoj Nemcima opraštamo sva zlodela koja su činili svojom brižnom politikom prema našem narodu u poslednjih sto godina i ono njihovo: „Sto za jednog“ pamtimo, ne zaboravljamo.

Lično, zalagao bih se za pretplatu kada bi RTS i RTV pojačao nepostojeći kulturno-obrazovni program sa emisijama tipa „Nećete kopati“, „Rio Tinto, marš iz Srbije“ i slične one narodu bliske. Zahvaljujem.

Prvo vanredno zasedanje , 25.07.2024.

Poštovana predsedavajuća, imam par pitanja.

Prvo pitanje je za Ministarstvo obrazovanja. Novac za udžbenike dobijaju deca Beograda, a šta je sa decom Kragujevca, Niša, Vranja, Loznice, Valjeva, ostatka Srbije? Jel ta deca nisu naša deca ili neće ići u školu, pošto planirate da ih raselite zbog otvaranja rudnika?

Sledeće pitanje je za ministra Dačića. Svi ljudi u borbi za opstanak će, kao što vidite, ranije ili kasnije doći u Beograd. Zato bih pitao ministra Dačića – šta ćete kada vam se pola Srbije slije u Beograd? Da li ćete ispuniti vaš plan i hoćete li gušiti te proteste, hoćete li izdati naređenje policiji da oružje uperi u svoj narod?

Sledeće pitanje je pitanje za Ministarstvo pravosuđa. Srpsko pravosuđe u svojoj praksi nije zabeležilo slučaj u kom suđenje toliko dugo ne može da počne kao u slučaju „Jovanjice“. Imali ste najveću fabriku skanka u ovom delu Evrope što ovaj sudski postupak stavlja u jedan od najznačajnijih u oblasti organizovanog kriminala. Da li su opravdane sumnje da ga država opstruiše jer šestorica optuženih od ukupno devetorice dolazi iz najosetljivijih državnih struktura. Pitam – da li ćete i kada pokrenuti postupak?

Za Ministarstvo kulture – Generalštab ima status spomenika kulture i uživa poseban stepen zaštite. Koga tačno vi tu štitite kada zločin nazvan „Milosrdni anđeo“ kojim je bombardovana naša zemlja hoćete da maskirate luksuznim hotelom u kome će odsedati oni koji su zločin nad našom zemljom i narodom počinili? Jer predaja Generalštaba u ruke Amerikancima je samoismejavanje sopstvenom narodu ili je to cena opstanka na vlasti, a ako nije da li ćete poništiti sve dozvole?

Poslednje pitanje je za Ministarstvo građevine, gospodina Vesića – ima li u prodaji stare „Šećerane“ ikakvih tragova korupcije, obzirom da imamo znanje o vašoj bliskosti sa vlasnikom firme „Vrenje“ koja je kupila staru „Šećeranu“?

Poznato je da ste vi lično izjavili da će država reagovati i pošto ima pravo preče kupovine, jer je objekat od nacionalnog značaja, i otkupiti od Agencije za stečajne postupke. Takođe, zašto su Kinezi u Vlajkovićevoj dobili koncesiju na 40 godina i kako?

Sledeće pitanje je zašto Srbi ne mogu da uknjiže kuće po 30 godina, a Kinezi uknjiže rudnik za jedan dan?

Zahvaljujem.

Prvo vanredno zasedanje , 25.07.2024.

Poštovana predsedavajuća, imam par pitanja.

Prvo pitanje je za Ministarstvo obrazovanja. Novac za udžbenike dobijaju deca Beograda, a šta je sa decom Kragujevca, Niša, Vranja, Loznice, Valjeva, ostatka Srbije? Jel ta deca nisu naša deca ili neće ići u školu, pošto planirate da ih raselite zbog otvaranja rudnika?

Sledeće pitanje je za ministra Dačića. Svi ljudi u borbi za opstanak će, kao što vidite, ranije ili kasnije doći u Beograd. Zato bih pitao ministra Dačića – šta ćete kada vam se pola Srbije slije u Beograd? Da li ćete ispuniti vaš plan i hoćete li gušiti te proteste, hoćete li izdati naređenje policiji da oružje uperi u svoj narod?

Sledeće pitanje je pitanje za Ministarstvo pravosuđa. Srpsko pravosuđe u svojoj praksi nije zabeležilo slučaj u kom suđenje toliko dugo ne može da počne kao u slučaju „Jovanjice“. Imali ste najveću fabriku skanka u ovom delu Evrope što ovaj sudski postupak stavlja u jedan od najznačajnijih u oblasti organizovanog kriminala. Da li su opravdane sumnje da ga država opstruiše jer šestorica optuženih od ukupno devetorice dolazi iz najosetljivijih državnih struktura. Pitam – da li ćete i kada pokrenuti postupak?

Za Ministarstvo kulture – Generalštab ima status spomenika kulture i uživa poseban stepen zaštite. Koga tačno vi tu štitite kada zločin nazvan „Milosrdni anđeo“ kojim je bombardovana naša zemlja hoćete da maskirate luksuznim hotelom u kome će odsedati oni koji su zločin nad našom zemljom i narodom počinili? Jer predaja Generalštaba u ruke Amerikancima je samoismejavanje sopstvenom narodu ili je to cena opstanka na vlasti, a ako nije da li ćete poništiti sve dozvole?

Poslednje pitanje je za Ministarstvo građevine, gospodina Vesića – ima li u prodaji stare „Šećerane“ ikakvih tragova korupcije, obzirom da imamo znanje o vašoj bliskosti sa vlasnikom firme „Vrenje“ koja je kupila staru „Šećeranu“?

Poznato je da ste vi lično izjavili da će država reagovati i pošto ima pravo preče kupovine, jer je objekat od nacionalnog značaja, i otkupiti od Agencije za stečajne postupke. Takođe, zašto su Kinezi u Vlajkovićevoj dobili koncesiju na 40 godina i kako?

Sledeće pitanje je zašto Srbi ne mogu da uknjiže kuće po 30 godina, a Kinezi uknjiže rudnik za jedan dan?

Zahvaljujem.