Prikaz govora poslanika

Prikaz govora poslanika <a href="https://otvoreniparlament.rs/poslanik/9827">Dušan Nikezić</a>

Dušan Nikezić

Stranka slobode i pravde

Govori

Poštovani građani na dnevnom redu ove sednice nalazi se čak 12 tačaka koje se odnose na zaduživanje, praktično petina dnevnog reda i zato se opravdano postavlja pitanje Ministarstvu finansija – da li radite išta drugo osim što prekomerno zadužujete zemlju i odlažete plaćanje već dospelih obaveza i da li je Siniša Mali, ministar finansija ili stečajni upravnik?

Već danima slušamo ovde kako imate šest i po milijardi evra na računu. Ako je to tačno zašto se u poslednjih mesec dana zadužili dodatnih dve i po milijardi evra i zašto onda nema para da vratimo dospela dva kredita Ujedinjenim Arapskim Emiratima od dve milijarde dolara?

Da li bi se iko normalan ko ima šest i po milijardi evra na računu zaduživao za dodatnih dve i po milijarde evra i to sa kamatom koja ide i preko osam posto i da li bi odlagao plaćanje dve milijarde dolara uz povećanje kamate?

Da su nam ugroženi i likvidnost i redovno servisiranje javnog duga utvrđujete i sami u obrazloženju zakona u kome kažete da se zakon donosi imajući u vidu potrebu da se obezbedi upravljanje likvidnošću i održivosti javnog duga Republike Srbije.

Još nam predsednica Skupštine pre dva dana drži lekciju kako Predlog Zakona o zaduživanju u stvari predstavlja brigu za građane. Koliko se brinete za građane vidimo po tome što se za kamatu upravo zbog prekomernog zaduživanja u ovoj godini izdvaja značajno više sredstava, nego za ukupna socijalna davanja. I kako se uopšte to brine o građanima kada se zadužujete kog komercijalnih banaka sa kamatom od preko 8% da bi ste dali posao firmi bez tendera, stranoj firmi?

Samo izuzetno nestručni ili izuzetno korumpirani, ali svakako izuzetno neodgovorni ljudi mogu da daju posao izgradnje infrastrukture stranoj firmi bez tendera a da zemlja iz koje ona dolazi ta strana firma ne finansira taj projekat.

Upravo to radite u ovim predlozima zaduženja dajući posao azerbejdžanskom „Azvirtu“ i kineskom „Pauer konstrakšn korporejš“.

Nije mi jasno kako se to brine o građanima odlaganjem otplate kredita Emiratima? Pa zato što za dve godine odlaganja kredita i zbog povećanja kamate mi ćemo platiti 160 miliona dolara više kamate. 160 miliona dolara.

Toliko para da smo mogli svakom detetu koje prima socijalnu pomoć da damo pomoć od 500 evra. Toliko para ćemo dati više Emiratima. Kao da nije dovoljno bilo čašćavanja Emiratu u prethodnom periodu. Dali smo im najkvalitetnije građevinsko zemljište u Beogradu na vodi kao poklon. Dali smo im PKB, Karađorđevo, Luku Novi Sad. Preko tri milijarde evra smo mi već častili Emirate i sad ćemo im dati još 160 miliona dolara jer se nalazimo u tako lošoj finansijskoj poziciji da ne samo što nemamo da finansiramo tekuće obaveze nego ne možemo da vraćamo ni dospele kredite.

Pritom, nema kredita koji ste vratili iz sredstava koje ste zaradili ili uštedeli. Svaki kredit koji vraćamo prvo se zadužimo za novi po nepovoljnijim uslovima. Ko se tako ponaša? Ko uzima sve više kredita od sve više poverilaca pod sve lošijim uslovima?
Isključivo kockarski zavisnici i tako vodimo politiku ove zemlje kroz prekomerno zaduživanje koje će nas dovesti do dužničkog ropstva. Bankrot država. Hvala.
Hvala.

Poštovani građani, pitanje je upućeno Ministarstvu energetike, odnosno ministarki Dubravki Đedović Handanović.

Već više od 20 dana EPS ne odgovara na pet jednostavnih i konkretnih poslaničkih pitanja o aktuelnom stanju u elektroenergetskom sektoru.

Koju količinu električne energije je EPS uvezao u periodu od 8. aprila do 8. jula 2024. godine i po kojoj prosečnoj ceni? Koliki finansijski gubitak je EPS ostvario u tom periodu na poslovima uvoza električne energije? Koliko neplaniranih zastoja, odnosno ispada termoblokova je bilo u ta tri meseca. Koliko ih je bilo u istom periodu 2023. godine i kolika je mesečna naknada članova Nadzornog odbora EPS-a?

Zašto Ministarstvo energetike i EPS kriju ove podatke od javnog značaja? Zašto je proizvodnja uglja ispod plana? Zašto se uvozi četvrtina dnevne potrošnje električne energije? Zašto termoblokovi ispadaju na dnevnom nivou, pa smo imali i situaciju da je uvoz električne energije bio veći od dnevne proizvodnje iz termoblokova, što je nezapamćeno?

Zbog svega toga svakom dobronamernom građaninu Srbije je potpuno jasno da je elektroenergetski sistem daleko od stabilnosti, odnosno da je upravo suprotno, nalazi se pred potpunim raspadom.

Gospođo Đedović Handanović, Mići Grčiću je bilo potrebno pet godina da EPS baci na kolena, a vi ste to uspeli za samo godinu dana, što je i očekivano kada neko bez dana iskustva u elektroenergetskom sektoru preuzme da vodi najveću i najkompleksniju firmu u Srbiji.

Od kada ste došli na mesto ministarke energetike sve što ste radili bilo je usmereno na privatizaciju i upropaštanje EPS-a. Izmenili ste Statut preduzeća kako biste omogućili prodaju i otuđenje imovine velike vrednosti. Pokušali ste privatizaciju izdvajanjem 11 hidroelektrana u zajedničko preduzeće sa mađarskim MVM-om. Smenili ste i sramno otpustili direktora Miroslava Tomaševića koji je sprečio privatizaciju, uveo red u raspalu firmu, konsolidovao proizvodnju i obezbedio sigurno snabdevanje električnom energijom.

Zanemarili ste otvaranje novih kopova u Kolubari, novog proizvodnog termo kapaciteta u Kostolcu i sistema za odsumporavanje. Višestruko ste povećali cene građanima i privredi, a kineskim kompanijama „Ziđin“ i HBIS Železara Smederevo naplaćujete struju po povlašćenim cenama.

Omogućili ste uvoz nekvalitetnog uglja iz regiona, što je postao jedan od ključnih uzroka za česte ispade u termoblokovima. Doveli ste iz komercijalne banke konsultanta „Tonchew Advisory“, koga ste platili 12 miliona dinara da pronađe najboljeg direktora na svetskom tržištu za EPS.

Koga su posle godinu dana predložili i koga ste vi izabrali? Pa, postojećeg aktuelnog v.d. direktora Dušana Živkovića, koji je potpuno nekompetentan za tu funkciju, jer nema dana iskustva na menadžerskim poslovima, uprkos protivljenju norveških članova Nadzornog odbora.

Posledice ovako štetnih odluka vidljive su svaki dan i na svakom koraku. EPS se danas ne reformiše i ne oporavlja. „Elektroprivreda Srbije“ se, nažalost, raspada.

Na ovoj sednici će se EPS zadužiti za dodatnih nekoliko stotina miliona evra, a očekivano je da će već u septembru imati ozbiljan problem sa redovnim plaćanjem dobavljačima.

Gospođo Đedović Handanović, vi ste samo nastavili tamo gde je Mića Grčić stao. „Elektroprivreda Srbije“ je kičma Srbije i vi tu kičmu pokušavate da slomite već godinama. Ovakvi rezultati samo potvrđuju vašu rešenost da isisavanjem para kroz koruptivne poslove, uvozom nekvalitetnog uglja iz regiona, dovođenjem poslušnih partijskih kadrova i prekomernim zaduživanjem firme istrajete u toj nameri.

Hvala.
Gospođo Tabaković, kao što sam vam rekao na Odboru za finansije i sada vam ponavljam, svi podaci koje iznosim su isključivo sa sajta Narodne banke Srbije i sa sajta Ministarstva finansija. Na tim sajtovima ćete naći podatke šta ste vi ostavili 2000. godine, kada ste bili ministarka i kada ste bili jedna od ministarki u ekonomskim resorima koji su svi bili pod kontrolom Srpske radikalne stranke.

Podsetiću vas da ste tada ostavili deviznu štednju od 387 miliona evra, samo 387 miliona evra, a zatekli ste deviznu štednju od 12 milijardi evra, da ste ostavili plate od 48 evra, penzije od 35 evra, da ste ostavili javni dug od 14,2 milijarde evra ili 170% BDP-a. Mi slušamo ovde stalno o nekom Mastrihtu od 60% BDP-a. Vi ste ostavili veći dug nego što je imala Grčka. To je ono što ste vi ostavili 2000. godine. Spominjete inflaciju iz 2012. godine od 12%, a vi ste ostavili inflaciju od 112%.

Da pogledamo i neke novije podatke. Za vreme vašeg poslednjeg mandata je prosečna inflacija bila 6% godišnje, duplo više nego što je bila ciljana inflacija. Vaš osnovni zadatak je, po Zakonu o NBS, postizanje i održavanje cena. Drugi zakonski zadatak NBS je zaštita interesa korisnika bankarskog sektora. Za vreme poslednjeg mandata su poslovne banke u Srbiji ostvarile neto dobit od četiri milijarde evra, na šta ste vi žmurili, kao i ostali predstavnici NBS.

Pošto imam još jako malo vremena, samo da kažem ministru Malom da to koliko imate para na računu se najbolje vidi u zaduženjima koja su i na ovoj sednici, znači za zadnjih mesec dana zadužili ste se tri milijarde evra i odložili dve milijarde dolara koje vam dospevaju. Toliko para imate na računu.
Hvala.

Poštovani građani, ja sam danas hteo nešto drugo da pričam, ali pošto ste vi, gospodine Vučeviću, očigledno promašili temu i umesto da pričate o planovima za naredne četiri godine vaše vlasti, vi ste podnosili izveštaj o rezultatima Vlade u prethodnih 12 godina. Sve vreme ste se bavili poređenjem rezultata iz 2012. i prošle godine, a bilo je potrebno samo da iznesete jedan pokazatelj, da je te 2012. godine broj građana koji se iz Srbije iselio u Evropsku uniju bio 25.000, a da se prošle godine u Evropsku uniju iselilo čak 75.000, ili tri puta više građana. I to je najbolji pokazatelj rezultata vaše vlasti u prethodnom periodu.

Vi se u ekspozeu hvalite visinom javnog duga i još poredite javni dug u Srbiji sa nekim razvijenim zemljama i navodite primer Francuske, u kojoj je javni dug neuporedivo veći nego u Srbiji. Zašto se onda Francuska zadužuje sa kamatom od 2,8%, a Srbija sa kamatom od 7 do 10%?

Zašto ta Francuska nije zvala MMF u pomoć, već je to bila prinuđena da uradi Srbija u decembru 2022. godine i pozajmi 2,4 milijarde evra.

Moraću da vas razočaram, aranžman sa MMF-om nije nikakva potvrda ispravnosti ekonomske politike, kao što ste rekli. Aranžman sa MMF-om je potvrda da su javne finansije zemlje u ozbiljnom problemu. Isključivo zemlje koje imaju ozbiljan problem sa javnim finansijama imaju aranžman sa MMF-om, pa tako danas od 51 evropske državi samo Srbija, Jermenija i Azerbejdžan imaju zaključen „stend baj“ aranžman sa MMF-om.

Svaki dinar koji imate na računu je došao ili od prekomernog zaduživanja ili od štampanja novca. Zadužili ste se preko 21 milijardu evra, od čega je samo trećina otišla na infrastrukturne projekte, dok je čak 14 milijardi evra otišlo na potrošnju ili je jednostavno isparila. Zato smo u prva dva meseca ove godine samo za kamatu dali 53 milijarde dinara, što je dovoljno za izgradnju 100 kilometara auto-puta ili 10 novih kliničkih centara.

Pominjete vrednost direktnih stranih investicija, ali niste objasnili koga ste usrećili stranim investicijama u radno intenzivne delatnosti sa minimalnim platama, da li onih 500.000 ljudi koji primaju minimalac niži od minimalne potrošačke korpe ili onih 500.000 ljudi koji su upravo zbog tih katastrofalnih uslova otišli iz zemlje.

Gospodine Vučeviću, praktično ste petinu radno sposobnih građana Srbije iselili u prethodnih 12 godina. Srpski radnik danas radi najduže u Evropi, 43,3 dana nedeljno, što je šest sati duže od proseka, a prima najmanju platu.

Kombinacijom nestručnih partijskih kadrova i nezapamćene korupcije, doveli ste do potpunog raspada javnog sektora koji je nekada bio motor razvoja Srbije.

Vaša vlast je uspela ono što je delovalo nemoguće, da poslovno i finansijski upropasti čak EPS i „Telekom“. Što bi naš narod rekao, i čekić bi pokvarili.

Raspad energetskog sektora je doveo i do nepotrebnog rasta cene struje za građane od 42% i za privredu od čak 100%.

Kada znamo da plaćamo najskuplje gorivo u regionu i da nam je hrana skuplja nego u Sloveniji ili Nemačkoj, jasno je zašto ljudi danas jedva sastavljaju kraj sa krajem.

Džordž Vašington je svojevremeno izjavio da je poslednji zvanični čin svake vlasti pljačkanje državne kase i upravo je to ono što za vas predstavlja projekat EHSPO 2027. Ne postoji nijedan opravdan razlog zašto veliki EHPO 2025. u Japanu košta 1,4 milijarde evra, iako će biti 80 miliona posetilaca, a naša sporedna izložba na kojoj će biti samo tri miliona posetilaca košta 17,8 milijardi evra. Zato je ovaj projekat najveća organizovana pljačka državne kase i zato ste vi u pravu da je ova vlast vlast kontinuiteta, kontinuiteta pljačke državnih resursa, kontinuiteta korupcije i inflacije.

Međutim, moguće je voditi Srbiju na drugačiji način. Moguće je vratiti dostojanstvo prosvetnim radnicima i radnicima u zdravstvu. Moguće je vratiti i otete penzije, moguće je iskoreniti korupciju, moguće je smanjiti cene energenata, hrane i stanovanja i izjednačiti minimalnu platu i minimalnu potrošačku korpu. Nažalost, naš problem je što vi to ne želite. Ne želite iz prostog razloga jer vi i vaša vlast niste u funkciji boljeg života građana, već zaštite interesa vaših ličnih kumovskih i partijskih.

Hvala.
Poštovani građani, slušajući diskusije predstavnika vlasti danas i tokom prethodnog zasedanja, meni zaista nije jasno zašto uporno odbijate da prihvatite minimum zahteva opozicije i ključnih preporuka ODIHR-a i OEBS-a za održavanje iole fer izbora?

Ako tvrdite i danas da nije bilo masovne migracije birača, zašto već godinama ne dozvoljavate stručnim ljudima uvid u birački spisak i dalje ga uporno krijete?

Ukoliko ste tako uvereni u superiornost vaše argumentacije, zašto ne dozvoljavate da se ni na RTS-u, ni na nacionalnim frekvencijama, čuje drugačije mišljenje ili opozicije ili stručne javnosti?

Ako i dalje tvrdite da smo ekonomski tigar, zašto ne dozvolite da se na RTS-u čuju samo zvanični podaci da je javni dug zemlje povećan sa 15,3 na 36,3 milijarde evra, da smo zbog toga bili prinuđeni da se zadužimo kod MMF-a za 2,4 milijarde, da imamo najviše cene goriva u regionu, da je u vreme kada je Ana Brnabić prvi put postala premijerka za hiljadu dinara moglo da se kupi kilo junetine, krompira, kupusa, brašna i još po litar jogurta, ulja i mleka?

(Predsedavajuća: Vreme.

Gospodine Nikeziću, privedite misao kraju.)

Danas nam za to isto trebaju 2.000 dinara. Hvala.