10.12.2024. | Predlog za glasanje o nepoverenju predsedniku Vlade Republike Srbije, Milošu Vučeviću |
u proceduri
|
09.12.2024. | Predlog za razrešenje predsednice Narodne skupštine, Ane Brnabić |
u proceduri
|
15.11.2024. | Predlog za glasanje o nepoverenju predsedniku Vlade Republike Srbije |
odbačen
|
Član 27. – mislim da je potpuno nedopustivo da se na ovakav način vređaju poslanici, da se jednom srpskom generalu govore ovakve odvratne reči.
Dakle, te odvratne reči govore onom ko ih je izgovorio, a ne o generalu. Hvala. (I želim da se izjasnimo.)
Dali ste mi dobar šlagvort, ona se pozvala na povredu dostojanstva Skupštine.
Član 27. Morali ste da je prekinete, kada se pozvala na taj član o povredi dostojanstva Skupštine, a onda je sama grubo povredila dostojanstvo Skupštine, nazivajući sve ove ljude lažovima. Morali ste da reagujete. Ne treba da se izjasni Skupština o tome.
Hvala.
Prvo pitanje za MUP Srbije i tužilaštvo. Zahtevam informaciju o tome ko su bili nasilnici koji su juče 23. septembra maltretirali studente u Novom Sadu, bacali eksplozivne naprave i fizički nasrtali na studente, te narušavali autonomiju univerziteta upadajući u zgradu Rektorata i zgrade fakulteta, koje mere su preduzete protiv njih?
Drugo pitanje za predsednika Vlade – koliko država Srbija ima službenih automobila po granama vlasti i koliko ih ima ukupno sa lokalnim samoupravama i vojskom? Poslednji put kada se merilo, moglo je da se poredi sa Švedskom i Nemačkom npr. da Švedska koja ima 9,5 miliona stanovnika je imala 10 službenih automobila, a Nemačka od preko 80 miliona je imala manje od 1.000 službenih automobila. Srbija je imala preko 6.200 automobila. Dakle, 600 puta više od Švedske i sedam puta više nego Nemačka.
Kada se tome pridodaju i vozila Vojske i automobili na svim nivoima vlasti, Srbija je imala preko 30.000 automobila. Sada se takvi podaci više ne objavljuju.
Pod tri, pitanje koje se tiče udžbenika za osnovce i srednjoškolce. Videli smo jednu veliku akciju ovde u Beogradu i silan uložen novac u samoreklamiranje kako će se to uraditi, a onda je došlo do malog kašnjenja za osnovce i boga mi, velikog kašnjenja za srednjoškolce, jer je najavljeno da će se to isplatiti do 15. oktobra. To je gotovo tromesečje. Roditelji su se u međuvremenu snalazili, uzimali kredite i pokušali nešto da uštede kupujući polovne udžbenike. Međutim, zelenaši su podigli cene, tako da su polovni udžbenici bili skuplji nego što su oni novi u radnjama.
Ono što je pitanje za Ministarstvo prosvete – da li je moguće da ono što je zapisano da je školovanje besplatno, ostvariti u praksi? Drugim rečima, čak i ovo što se čini u Beogradu, čini se traljavo, ali nije samo Beograd Srbija, šta je sa ostalim mestima u Srbiji? U nekim mestima u Srbiji, gradovima, postoje novci za režimske pevačice, ali ne postoje za besplatne udžbenike. Međutim, postoje i lokalne samouprave gde nema novca za režimske pevačice, ali nema novca ni za udžbenike. U tom slučaju država bi morala da pomogne da se tim lokalnim samouprava ti udžbenici nabave.
Kakva smo mi država ako je besplatno školovanje takvo da roditelji uzimaju za udžbenike, a na drugoj strani imamo takvu nejednakost da se udžbenici uzimaju na kredit, a luksuzni stanovi, luksuzni automobili se uzimaju za keš.
Za predsednicu Skupštine koja trenutno nije tu, radi se o ideji da izbor novog sastava Saveta REM-a treba odložiti do okončanja postupka za ocenu ustavnosti. Dakle, nema nikakvog ni pravnog, ni logičkog uporišta da se to radi sa Zakonom o elektronskim medijima. Ova ideja izaziva sumnju da bismo se mogli suočiti sa još jednim ustavno-sudskim duplim pasom sa vlastima koje očigledno kontrolišu i REM i Ustavni sud. Nešto slično što se desilo sa Rio Tintom.
Naime, obrazlažući kršenje zakona ministar informisanja, Dejan Ristić nam je rekao, otvoreno izjavio da uprkos protoku zakonskog roka neće biti raspisan javni poziv nadležnog skupštinskog odbora. Pazite, ministar iz izvršne vlasti kaže šta će ili neće uraditi nadležni skupštinski odbor. Dakle, izvršna vlast koju treba da kontroliše zakonodavna vlast u stvari govori kako će se zakonodavna vlast ponašati, očigledno dajući do znanja da je izvršna vlast ta koja kontroliše Skupštinu.
Na kraju, pitanje koje se postavlja – da li će se reagovati na ovo i da se raspiše taj javni poziv koji je trebao već da se raspiše 4. avgusta ove godine? Hvala.
Zahvaljujući tome što danas nema fudbalskih utakmica ženskog fudbala, poštovani gledaoci RTS imate priliku da pratite ovo što danas pričamo.
Postaviću prvo pitanja na koja nisam dobio od ranije odgovor. Ko je ubio Vladimira Cvijana, ko je naručilac ubistva, a ko izvršilac?
Ko je ubio Olivera Ivanovića, ko je naručilac ubistva, a ko izvršilac?
Ko je sprečio rušenje objekta na vrhu Kopaonika, ko je dao dozvolu za to?
Ko je naručio, odnosno naredio rušenje u Savamali? To je pitanje za potpredsednika Vlade Sinišu Malog.
Da li će Aleksandar Obradović biti rehabilitovan? To je pitanje za Ministarstvo pravde.
Za predsednika države Aleksandra Vučića – kako će reagovati na ignorisanje njegove molbe da se ukinu rijaliti programi s obzirom da je dobio ovakav odgovor iz „Pinka“ na njegovu molbu da se ukinu rijaliti programi ili je ovo možda zajednička poruka predsednika države i vlasnika TV „Pink“ svima nama koji smo išli tamo da tražimo da se to ispuni?
Za nadležno ministarstvo. Koliko je bilo iskakanja vozova od 2012. godine do danas, a koliko je bilo iskakanja vozova iz šina od kako je izabran za ministra Goran Vesić? I koliko je, taj broj preporučujem da se taj broj koji utvrdimo pošalje da se upiše u Ginisovu knjigu rekorda da ostane zabeleženo.
Koliko poslova brat Ane Brnabić i brat ministarke Kisić Tepavčević imaju sa državom i javnim preduzećima u Srbiji? Na to pitanje bi mogao da odgovori sekretarijat Vlade.
Za ministarstvo prosvete. Koliko je upisanih na Pedagošku akademiju, a koliko na razne fakultete bezbednosti? Da li mislite da ćete moći sa uvozom ljudi iz Bangladeša da rešavate taj problem, kao što se rešava problem u javnim preduzećima?
Pitanje za vas u Skupštini. Kada ćete povisiti plate, ove mizerne plate, ljudima koje su garantovanog minimuma? Dokle će oni ostajati, ako mi moramo da ostajemo do iza ponoći, ne moraju oni da ostaju iza ponoći? Neće ništa faliti da odu malo ranije.
Što se tiče drugih pitanja. Jedno pitanje na koje takođe nisam dobio odgovor. Odnosno dobio sam odgovor, ali nije bio zadovoljavajući. Tiče se sprečavanja slobode kretanja na mitingu SNS u Pančevu. Preformulisaću pitanje. Ko je dao naređenje policajcima koji su obezbeđivali skup da ne reaguju pri očiglednom kršenju ljudskih prava okupljenih građana da napuste skup kada to sami požele? Postoji snimak koji je kružio društvenim mrežama, na kojima se vidi da policajac ne reaguje na poziv građana da im se omogući sloboda kretanja.
Sledeće pitanje. Servisiranje kamata za uzete kredite dostiglo je cifru od gotovo milijardu evra. Molim potpredsednika Vlade Sinišu Malog da nam da tačan podatak, koliko to iznosi? Da li je tačno da čak 10% od toga ide na prateće troškove zaduživanja, što je alarm, jer može ukazivati na potencijalnu korupciju?
Za Ministarstvo za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku, da nam kaže kolika su godišnja izdvajanja za socijalno osiguranje i socijalnu zaštitu? Ako uporedimo podatke iz ova dva pitanja videćemo da se gotovo preklapa.
Najzad vidimo da se ne odustaje od megalomanskog projekta izgradnje nacionalnog stadiona. Postavljam pitanje, koliko je još stadiona predviđeno da se izgradi širom Srbije i za koga se oni grade, s obzirom da mladi sportisti beže iz Srbije, a da oni koji bi to trebalo da gledaju, takođe beže iz Srbije?
Zašto deca iz Pećinaca koja su izbačena iz vrtića, zbog toga što su im roditelji politički nepodobni, još uvek nisu vraćena u vrtić?
Ovo pitanje sam postavio već Ministarstvu prosvete i dobio sam očekivani odgovor. Ono što sam ovde iznosio kao argumentaciju potvrđeno mi je tim odgovorom iz Ministarstva prosvete. Oni su nezakonito izbačeni iz vrtića i protivzakonito se sprečavaju da se vrate u vrtić.
Zato postavljam ponovo ovo pitanje – zašto ta deca nisu u vrtiću? I ovo pitanje prevazilazi očigledno Ministarstvo prosvete, jer Ministarstvo prosvete ne može da se izbori sa tim. Ovo je pitanje i za predsednicu Vlade i za Zaštitnika građana i za pravosuđe i za sve nas, i za Skupštinu Srbije i za Odbor za zaštitu dece, koji ništa nije učinio da doprinese da se ta deca vrate u vrtić.
Dakle, ono što se ovde moglo čuti i što se sada čuje jeste da postoje konkurs i zakon i Ministarstvo to potvrđuje, da su ta deca jednom upisana i da ne moraju ponovo da se upisuju.
Dakle, nema epiloga. Deca nisu vraćena u vrtić, iako to zakon nalaže. Sa druge strane, onaj koji je kriv za to, koji je odgovoran za to je još uvek na svom mestu, a onaj koji je politički odgovoran za to čak podnosi tužbu protiv onih koji su pod udarom, pod njegovim političkim udarom.
Još jednom ponavljam, sramota je i za skupštinski Odbor za zaštitu dece da ništa nije preduzeo da se ova nepravda ispravi. Nema veće nepravde od nepravde koja se čini deci.
Pitanje broj dva, pitanje za nadležnog javnog tužioca – da li ima elemenata koruptivnosti u tome što Željko Mitrović, na placu pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture, izvodi radove bez neophodne dozvole i diže višestruko veću građevinu od dozvoljene za taj deo grada?
Pitanje za Ministarstvo unutrašnjih poslova – zašto još uvek nemamo ministra policije? Direktor policije bi trebalo da bude brana političkom uticaju na profesionalni rad policije. Zato je potrebno da se postavi profesionalac, a ne stranački poslušnik. Očigledno je da teško naći takvoga.
Kada ćete prestati da kriminalizujete inspektore Milenkovića i Mitića zato što su časno i profesionalno obavljali posao? Imaće punu podršku svih časnih i policajaca, ali i poslanika i građana koji protestuju protiv nasilja, jer oni su postali simbol nepotkupljivosti i borbe protiv kriminala. Nećemo dozvoliti da ih proguta mrak, kao što nismo dozvolili da mrak proguta Aleksandra Obradovića. Izborićemo se za to da budu odlikovani, a ne proganjani. Kada se to desi, znaćemo da smo počeli da stvaramo Srbiju bez nasilja.
Pozivam građane da u subotu na protestu podržimo Mitića i Milenkovića i podržimo sve časne policajce koji ne žele da budu partijska vojska.
Pitanje za ministra unutrašnjih poslova – zašto policija nije reagovala na miting u Pančevu, kada su ljudi hteli da napuste skup, a nisu mogli? Odgovor koji sam dobio kaže – proverom je utvrđeno da u Policijskoj upravi u Pančevu nisu zaprimljeni pozivi građana. Nije to bilo pitanje. Pitanje je bilo – zašto, na snimku na kojem se vidi, to je jasno vidljivo, građani koji su želeli da napuste taj skup nisu mogli da napuste taj skup, iako su se građani obraćali policajcima koji su tu bili prisutni?
Za Ministarstvo energetike – zašto je u EPS-u smenjen inženjer Tomašević, koji je minus od 78 milijardi pretvorio u plus od 63 milijarde i da li ćete snositi odgovornost, vi ministarka, ako se njegova smena negativno odrazi na trend oporavka koji je uspostavio? Jel imam još, da završim?
Za Ministarstvo rada – koliko je stranih radnika koji su ušli u Srbiju i ilegalno se zaposlili? Posle koliko vremena u proseku napuste posao koji su dobili u Srbiji?
Na kraju, za Ministarstvo prosvete – kako su mogli da upute…
(Beograd, 15.08.2022.)
Funkcija | Državni organ, javno preduzeće, ustanova, druga organizacija | Izvor prihoda | Interval | Neto prihod | Valuta | Vreme obavljanja / od-do |
---|---|---|---|---|---|---|
Institut društvenih nauka (Zaposlen) | Republika | Mesečno | 162059.00 | RSD | 01.08.2013 - | |
Narodni poslanik | Narodna skupština Republike Srbije | Republika | Mesečno | 37242.00 | RSD | 02.08.2022 - |