Ovo je pitanje za ministarku Đedović, ministarku Irenu Vujović i Anu Brnabić.
Citiram: „Radio televizija Srbije 20. januar 2022. godine. Na upravo završenoj sednici Vlade Republike Srbije ukinuta je Uredba Vlade o prostornom planu područja posebne namene, tako da je prostorni plan ukinut i više ne postoji. Samim tim poništeni su upravi akti koji su vezani za kompaniju Rio Tinto, odnosno „Rio Sava Eksplorejšn“, sve dozvole, sva rešenja i sve ostalo. Ugovore nikada nismo imali, kao što smo više puta i rekli. Konačno, na današnjoj sednici Vlade ukinuli smo i odluku Vlade o obrazovanju radne grupe za implementaciju projekta „Jadar“. Time, dame i gospodo predstavnici medija, poštovane građanke i građani Republike Srbije, ispunili sve zahteve ekoloških protesta i stavili tačku na Rio Tinto u Republici Srbiji.“
„Insajder“ TV 24. januar - Apsolutno je stavljena tačka na to, dakle, ukinut je prostorni plan, ukinuta je radna grupa, ukinuti su svi akti. Već sutradan su ukinuti svi akti u vezi sa Rio Tintom u smislu dozvola. Dobili smo za to potvrdu i od Ministarstva građevine, od Ministarstva rudarstva i ekologije. Ja nemam nameru više da se bavim time.
Šta se u međuvremenu desilo da tadašnja premijerka, a sadašnja predsednica Skupštine i lobista Rio Tinta promeni mišljenje?
Takođe, pitanje za ministarku Đedović Handanović i ministarku Irenu Vujović. Kompanija Rio Tinto je početkom 2023. godine izgubila visoko radioaktivnu kapsulu sa cezijumom 137 negde u Australijsko bestragiji, pa su posle morali mesecima da je traže po trnjacima i po prašini i da se Rio Tinto već redovno i po ko zna koji put morao izvinjavati australijskoj javnosti. Da li imate informacije o tome?
Ugledna, pod navodnicima, kompanija Rio Tinto je 2023. godine morala da plati kaznu od 15 miliona dolara kod američke Komisije za hartije od vrednosti i berzu zbog mita od 10,5 dolara koji je plaćen francuskom advokatu Fransui De Kombre za posredovanje kod gvinejskog predsednika Alfe Kondea 2011. godine. Da li možete da mi dostavite detaljnije informacije o tome?
Da li imate podatke da je ova kompanija na Madagaskaru uništila šume retke endemske vrste, zatrovala jezera i reke, oterala seljake sa njihove zemlje i uništila im živote zbog izgradnje rudnika titanijum-dioksida, iako ih je uveravala da će poštovati najviše ekološke standarde. Da li vam je to poznato?
Da li znate da je 58 ljudi koji tamo žive podnelo tužbu protiv Rio Tinta Velikoj Britaniji zbog trovanja uranijumom i olovom? Da li vam je poznato da je sa jalovišta Rio Tintovog rudnika u Mongoliji, bakar, ojutolgoj, još od 2018. godine curi zatrovana voda koja do sada zagađuje podzemne vode, što je i Evropska banka za obnovu i razvoj, što bi ministarka Đedović Handanović morala da zna, koja je jedan od zajmodavaca Rio Tinta proglasila ekološkom katastrofom?
Na kraju, da li imate podatke o široko rasprostranjenoj polnoj diskriminaciji, maltretiranju, seksualnom uznemiravanju i rasizmu, što je ustanovila Elizabet Broderik, australijska komesarka za polnu diskriminaciju i da je više od 53% od 10.000 ispitanih žena potvrdilo sistemsko seksualno uznemiravanje na radnom mestu, pa se generalni direktor Jakobs Stausholb morao ponovo izvinjavati? Hvala lepo.