Poštovani građani, naš amandman se odnosi na izradu plana zagađivača za smanjenje emisija iz stacionarnih tačkastih izvora zagađenja i ostajemo dosledni onome što smo govorili, da insistiramo da se pored stacionarnih tačkastih izvora zagađenja uključuju i linijski i površinski izvori zagađenja, u slučaju kada je utvrđena druga kategorija zagađenja vazduha, što znači u prevodu zagađen vazduh.
Takođe smo predložili da ovi planovi operatera moraju da budu dostupni javnosti i zainteresovanim organizacijama, kao što su organizacije koje se bave zaštitom životne sredine, koje zastupaju interese osetljivih grupa, zdravstvenim organizacijama i udruženjima privrednika putem objavljivanja na zvaničnoj internet stranici.
Ono što smo takođe predložili, da se ovi planovi objavljuju u roku od 30 dana od dana njihovog usvajanja, a najkasnije 60 dana od početka godine.
Moram samo da se osvrnem na ono što je pominjano ovde za Izveštaj iz 2018. godine, Batutov i naglasili smo da je to preliminarna studija. Sada prosto ne mogu a da se ne zapitam da neko dovodi u pitanje ovu studiju zato što ako čuveni semafor kojim se vlast hvali u Boru, samo bi trebalo da odu i stanu ispod tog semafora i da vide da zapravo teški metali, arsen, kadmijum, čestice prašine su po izveštajima Agencije za zaštitu životne sredine višestruko iznad dozvoljenih. I onda me zanima kako i sa kojim prosto rezonima dovodite u pitanje preliminarnu studiju Batuta, ako je očigledno da je vazduh tamo i te kako zagađen?
Ovde čujemo čitanje štelovanih izveštaja o tome kako "Zi Đin" savršeno i sve po pravilima službe radi, a ono što bih ja savetovala je da odete da razgovarate sa radnicima koji tamo rade, pa da čujete kakvi su uslovi rada i zaposlenja, šta zapravo u "Zi Đinu" doživljavaju.
Takođe, isti taj "Zi Đin" nema dozvole, to uvek nekako zgodno zaborave da kažu poslanici vladajuće većine, da prosto za mnoge stvari aktivnosti koje tamo sprovode nemaju adekvatne dozvole i da mnoge stvari rade, tek naknadno dobijaju dozvole za ono što su već uradili ili ih uopšte ne dobijaju.
Takođe bih podsetila i na Izveštaj DRI koja je ukratko rekla da mi uopšte nemamo pojma šta se izvozi, taj koncentrat i koji su to materijali koje kineska kompanija eksploatiše i da je zato zapravo teško utvrditi i rudnu rentu, jer ne znamo tačno na šta utvrđujemo rudnu rentu.
Ono što je vrlo interesantno, čak ne mogu da kažem smešno nego je tužno, da se moderna topionica predstavlja građanima kao vrhunac benefita za njih u kome privatna kompanija eksploatiše ne znamo šta, a od toga prosto građani Srbije imaju takav boljitak da je to prosto neizrecivo. Ja stvarno ne znam, da ovo nije tužno, bilo bi neverovatno smešno.