ALEKSANDAR PAVIĆ

Grupa građana Mi - Glas iz naroda, prof. dr Branimir Nestorović

OSVRT OTVORENOG PARLAMENTA

Aleksandar Pavić prvi put je izabran za narodnog poslanika u 14. sazivu, kao treći na listi Mi - Glas iz naroda, prof. dr Branimir Nestorović, mandat mu je potvrđen 06. februara 2024. godine.

U 14. sazivu deo je poslaničke grupe MI SNAGA NARODA PROF. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ, koja se do aprila 2024. zvala MI - GLAS IZ NARODA prof. dr Branimir Nestorović.

BIOGRAFIJA

Rođen je 1961. godine u Beogradu. Osnovnu i srednju školu završio u Čikagu, a diplomirao političke nauke na Univerzitetu Kalifornije u Berkliju 1985. godine.

Radio je za privatne kompanije u oblastima političnog konsaltinga i ekologije.

U Beograd se vratio 1990. godine.

Od avgusta 1996. do juna 1997. godine bio je glavni politički savetnik predsednika Republike Srpske.

Živi u Beogradu.


Poslednji put ažurirano: 14.04.2024, 17:08

Osnovne informacije

Statistika

  • 5
  • 2
  • Nema pitanja koja su upućena poslaniku

Prvo vanredno zasedanje , 25.07.2024.

Poštovani narodni poslanici, poštovana predsedavajuća, poslanička grupa MI – Snaga naroda će da podrži Deklaraciju Svesrpskog sabora, iako smatramo da to može još mnogo jače i konkretnije, ali mi nismo učestvovali u njenom koncipiranju i nama je najvažnije, na prvom mestu, što je ovu Deklaraciju već usvojila Narodna skupština Republike Srpske. Mi smo vrlo svesni toga koliko je to važno za Republiku Srpsku. Svaki vid povezivanja sa Republikom Srbijom i jedino nam je žao što ranije nije došlo do ovakve deklaracije i što je do skoro i ovde, u ovoj državi, nažalost, lažni visoki predstavnik bi prihvatan i priznat za pravog visokog predstavnik što on nije.

Isto tako delimo nezadovoljstvo koje su iskazali neki prethodni govornici što ovo nije posebna tačka dnevnog reda, pogotovo što ste kao predlagači sami istakli njen istorijski značaj. Umesto toga, ovo je samo jedna od 60 tačaka objedinjenih u jednu raspravu i mi sada imamo vrlo malo vremena da govorimo o ovoj deklaraciji, ali i da govorimo o drugim tačkama dnevnog reda iz ove sednice.

Ova deklaracija ima pun naziv – zaštita nacionalnih, političkih prava i zajednička budućnost srpskog naroda. Prvo, sama deklaracija, mi bi imali primedbe, vrlo kratko ću ih reći, da smo bili pitani. Smatramo da EU nema mesta u zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, kao ni Berlinski proces, ni Otvoreni Balkan.

Zajednička budućnost srpskog naroda mora da bude u našim rukama, a ne u rukama osvedočenih neprijatelja srpskog naroda i Republike Srpske, a jedan takav osvedočeni neprijatelj je upravo Olaf Šolc i naša ideja zajedničke budućnosti srpskog naroda nije doček kakav je priređen jednom zločincu Olafu Šolcu koji je samo koji mesec pre toga bio tj. njegova država jedna od kosponzora rezolucije o Srebrenici i kako je moguće da predsednik ove države se ponaša kao posluga tom sitnom, malom, nemačkom zločincu Olafu Šolcu, da ga čeka da blagoizvoli da izađe iz aviona i posle da ga čeka ispred kola. To je za nas poniženje koje je priređeno ovde od strane predsednika države. On je to dozvolio. To nije naša ideja zajedničke budućnosti srpskog naroda.

Kao što nije naša ideja zajedničke budućnosti srpskog naroda, ostale neke od tačaka današnje sednice, a tiču se zaduživanja Republike Srbije, pogotovo EPS-a prema stranim bankama zato što nas sve ovo gura u tzv. Zelenu agendu, a gde mi uopšte nećemo biti gospodari svoje sudbine. Zašto se EPS zadužuje kod stranih banaka, a nacionalni stadion se izgrađuje sredstvima, zajmom Poštanske štedionice? Zašto se EPS ne zadužuje kod Poštanske štedionice? Da nije to zato što onda ne bi bili uslovljeni time da se priključimo Zelenoj agendi koja, između ostalog, predviđa zatvaranje naših termoelektrana, odustajanje od uglja, a to znači da mi opet budemo zavisni od drugih, od onih istih koji nam rade o glavi, od Šolca, čije mi garancije treba da prihvatimo na reč,

Znači, smatramo da je ova deklaracija morala da bude posebna tačka dnevnog reda kao deo svečane sednice ovog doma, a da se prethodno diskutovalo.

Još jedna stvar na koju bih hteo da skrenem pažnju, meni je žao što ovde nije predsednica Narodne skupštine, jeste, e, dobro, odlično, sjajno. Vi ste dobrodošli, pozdrav i vama.

Sada ovako. Vi ste prekjuče održali jednu vrlo finu lekciju mojoj koleginici Jeleni Pavlović o tome da je narodni poslanik dužan da govori istinu. Ja vas pitam - da li se to odnosi na vas i da li se to odnosi samo na ovaj dom? Imam vrlo konkretan razlog zašto to pitam. Vi ste kao predsednica Narodne skupštine u toku predizborne kampanje, preciznije 23. maja, na TV „Pinku“ bukvalno izgovorili klevete na račun naše poslaničke grupe. Vi ste bukvalno rekli da smo mi za to, da podržavamo tezu da se u Srebrenici desio genocid i da podržavamo Rezoluciju o Srebrenici koja je usvojena u Generalnoj skupštini UN-a.

Šef naše poslaničke grupe je Branko Lukić, branilac Ratka Mladića. Da li vi stvarno mislite da on smatra da se u Srebrenici desio genocid?

Meni je pre neki dan izašlo četvrto izdanje knjige „Zabranjena istina o Srebrenici“. Prvo izdanje izašlo je 2006. godine kada je ovde vladao medijski teror koji nas je ubeđivao sve da se tamo desio genocid.

Znači, vi ste direktno izneli neistinu na naš račun, a mi nismo imali priliku da se branimo i to je sigurno uticalo na izbore održane 2. juna 2024. godine.

Samo postavljam pitanje na kraju - da li se obaveza da se stalno govori istina odnosi samo na ovaj dom ili vi možete kada odete na medije na koje mi ne možemo da idemo da kažete šta god hoćete o nama, a da mi ne možemo da odgovorimo? Hvala.

Prva posebna sednica , 02.05.2024.

Poštovani narodni poslanici, poštovani građani Srbije, kao što je Jelena Pavlović već iznela, mi ćemo glasati protiv izbora ove Vlade. Pošto je ona navela neke od glavnih razloga, ja ću postaviti nekoliko pitanja mandataru.

S obzirom da ste bili ministar odbrane u prethodnom sazivu, ja stvarno moram da postavim pitanje vezano za ovaj deo ekspozea vezan za politiku vojne neutralnosti. Nije jasno kako se spaja sa konceptom vojne neutralnosti kupovina rafala.

Kupovinom rafala mi postajemo zavisni od ne samo jedne, nego bar dve NATO članice, i Francuske i Velike Britanije, koje zajedno proizvode neke od raketa koje treba da budu deo opreme rafala. Mi postajemo zavisni od ključnog sistema našeg vazduhoplovstva. Postajemo zavisni ne samo od NATO, nego od jedne sada nama krajnje neprijateljske zemlje kao što je Francuska. Naši jedini potencijalni neprijatelji ili agresori jesu NATO zemlje. Da li će nama NATO dozvoliti da mi koristimo rafale protiv drugih NATO zemalja ako, ne daj Bože, dođe do takvog sukoba?

Ti rafali su vrlo ranjivi. Taj softver, oni mogu da ga isključe preko satelita, preko GPS-a. Da li naša PVO može da raspoznaje rafale od migova? Da li uopšte može da se uklopi to u naš sistem odbrane? Da li treba da šaljemo pilote u NATO zemlje na obuku, a i na vrbovanje? Da li treba da zavisimo od neprijatelja za rezervne delove, za servisiranje? Mislim da to narušava našu vojnu neutralnost, ozbiljno je narušava.

Još jedna stvar koja nam narušava uopšte neutralnost je činjenica da je kandidat za ministra spoljnih poslova nedavno, pre nekoliko meseci, došao u Srbiju vojnim avionom SAD. Mislim da je to potpuno neprihvatljivo i da ga već to diskvalifikuje za to mesto, a da ne govorim o tome da je on bio ključni učesnik tog celog Briselskog procesa koje je Kosovo i Metohiju samo udaljilo od Srbije. Naravno, najveći deo odgovornosti za to snose oni koji nam otimaju Kosovo, ali Briselski sporazum je urušio našu poziciju. Nije skroz, naravno, uništio i naravno da ne odustajemo od Kosova i Metohije, ali smatram da je vrlo urušio našu poziciju na Kosovu i Metohiji, pogotovo na severu gde su raspuštene institucije Republike Srbije, gde je 1.200 policajaca poslato u penziju, gde smo mi integrisani tj. naši ljudi u institucije lažne terorističke države Kosovo.

Kako možemo da se uzdamo u diplomatsko umeće i znanje čoveka koji nam se vraća iz Brisela govoreći da smo dobili 5:0, kad posle toga znamo šta se desilo, dodatno urušavanje naše pozicije upravo na severu Kosova i Metohije? Da ne govorimo o tome da je taj ceo princip Briselskih pregovara i procesa bio takav da smo mi jednostrano davali ustupke, što mislim da je presedan u diplomatiji i onda mi moljakamo drugu stranu da ispuni svoj deo. Hoćemo li tako voditi diplomatiju i dalje, sada u budućnosti, sa ovim ministrom spoljnih poslova? Hoćemo li i dalje da dajemo jednostrane ustupke neprijateljima ili suparnicima i da onda tražimo, da molimo njih da oni ispune njihov deo?

Na to liči i taj deo o nastavku evrointegracija. Znate, Poglavlje 35 je razrešilo sve dileme. Jasno su rekli tvorci francusko-nemačkog plana, tj. Ohridskog sporazuma da on podrazumeva faktičko priznanje lažne države Kosovo i to je sad ugrađeno u Poglavlje 35.

Kada smo bili na konsultacijama kao poslanička grupa kod predsednika Republike o sastavu nove Vlade, jasno je predsedniku postavljeno pitanje – a šta ako francusko-nemački plan bude ugrađen u Poglavlje 35? Predsednik je tada rekao da sumnja da će da bude ugrađen u tom obliku, međutim ipak jeste, ali onda je rekao da smatra da nećemo više otvoriti ni jedno poglavlje.

Slažem se sa tim. Ako je to tako, da li ćemo i dalje mi zarad fantomskih evrointegracija da dajemo jednostrane ustupke na uštrb našeg nacionalnog interesa za ljubav nekih evrointegracija koje se nikad neće desiti? To je vrlo zabrinjavajuće.

Na kraju, hteo bih da postavim pitanje opet vezano za odbranu zemlje. Istina je da je od 2012. do sada znatno popravljena odbrambena sposobnost zemlje, da je kupljeno mnogo sistema, da je vojska sačuvana od propasti i pozdravljamo vraćanje vojnog roka. Međutim, na unutrašnjem planu u isto vreme ovog meseca treba da stupi na snagu Zakon o rodnoj ravnopravnosti i da postane obavezujući i u našem obrazovanju. Kako mi možemo da se branimo od spornih agresora kada urušavamo sopstveni identitet, urušavamo sopstveni jezik? To jednostavno nije kompatibilno. Kada su pitali Čerčila zašto tokom Drugog svetskog rata ulaže toliko u kulturu, on je rekao da bi znali, da bi imali šta da branimo. Šta ćemo mi imati da branimo? Rogobatni novogovor. Ko će biti inspirisan da brani to?

Prva posebna sednica , 02.05.2024.

Hvala. Završiću.

Zato vas molim da uradite sve da se ukine taj Zakon o rodnoj ravnopravnosti. Mi ćemo svakako predložiti da se taj zakon ukine i da se na taj način ojača odbrana zemlje. Hvala.