Prikaz govora poslanika

Prikaz govora poslanika <a href="https://otvoreniparlament.rs/poslanik/9896">Branko Lukić</a>

Branko Lukić

Grupa građana Mi - Glas iz naroda, prof. dr Branimir Nestorović

Govori

Dobar dan.

Hvala, gospođo predsedavajuća.

Reći ćemo sada odmah da smo protiv zaduživanja za Nacionalni stadion. Lepo je imati nacionalni stadion, ali smatramo da u ovom momentu ima mnogo prečih stvari koje Srbija mora da pokrije finansijski.

Nismo protiv gradnje, nismo protiv investiranja, ali ja ne mogu da razumem, nisam ekonomski stručnjak, pa je možda to moja mana, ali ja ne mogu da razumem zašto ako nam je tako dobra finansijska slika, zašto ne finansiramo taj stadion mimo zaduživanja kreditnih.

Ako imamo novca zašto uzimamo kredite? Ako imamo novca zašto prolongiramo otplatu dve milijarde evra i povećavamo sami sebi kamatu? Izvinite, ali to ne razumem. Voleo bih da to neko suvislo objasni.

Što se tiče samog zaduživanja kod „Poštanske štedionice“, treba voditi računa, da ta štedionica ne doživi sudbinu „Agro banke“ i drugih banaka u stečaju i likvidaciji, koje su davale politički motivisane kredite. Menadžment „Poštanske štedionice“, dakle, Odbor za procenu rizika i Odbor za usklađenost poslovanja nije smeo da odobri dugoročni kredit od 42 milijarde dinara za neprofitnu investiciju, nacionalni stadion bez postojanja obavezne investicione dokumentacije, studija opravdanosti i studija izvodljivosti.

Dakle, voleo bih da dobijem odgovore na ova pitanja i kao što sam se već izjasnio nećemo glasati za ovo novo zaduživanje Srbije. Hvala vam.
Hvala vam.

Dobar dan, gospođo predsedavajuća, dobar dan potpredsednicima, kolegama poslanicima i građanima Srbije. Želim brz oporavak svim bolesnim koji su odsutni danas iz naše Skupštine.

Mi ćemo takođe da glasamo protiv povećanja pretplate javnom servisu, pošto smatramo da bi neko se smatrao javnim servisom, mora da omogući dostupnost svim akterima političkog života u Srbiji, što apsolutno nije slučaj, čuli smo i od prethodnih govornika, a isto se odnosi i na našu poslaničku grupu, te je jasno da je to glasilo vladajuće partije.

Naš pokret je apsolutno zabranjen na RTS-u. Takođe, kao što smo čuli i slažem se sa prethodnim govornicima, ta kuća se uopšte ne bavi ključnim temama za ovo društvo, sve pokušava da se sakrije, što je negativno, a čega u Srbiji sigurno ima dosta. Da bismo bili fer prema prozapadnim medijima, moramo da naglasimo da je naš pokret i tamo apsolutno zabranjen. Suma sumarum, iz nekog razloga pristup medijima koje finansira država i koje finansira Zapad su u istom stroju da blokiraju naš pokret.

Zato smatram da nije na mestu opaska kolege poslanika Milivojevića da novinari sa RTS-a treba da se uče novinarstvu od novinara sa N1, nema tu niko sa kredibilitetom i nema niko da podeli svoje znanje ni na jednoj strani. Glavni mediji u Srbiji su izgubili svaki kredibilitet zaboravili su šta znači objektivno izveštavanje, i režimski mediji i prozapadni mediji svrstali su se sa SNN-om, BBS-jem, Slobodnom Evropom i sličnim i postali su deo propagandne mašinerije.

Ali, da se vratimo tzv. medijskom javnom servisu. Čuli smo koje sve teme se nisu dotakli od prethodnih govornika, rekao bih da ne izveštavaju ni o egzodusu Srba sa Kosova koji je masovan poslednjih dana. Dakle, nema nikakve reči o tome. Danas smo postavili to poslaničko pitanje. Ne vidimo iz moje oblasti, recimo, ne možemo o tome ništa da čujemo na javnom servisu, zašto je dozvoljeno stranim tužiocima da vršljaju po našim pravosudnim organima. Ne vidimo ni zašto je dobro i zašto će pokrenuti Srbiju napred rudna renta od 3% do 5%, a da će samo 95-97% od kopanja litijuma ići stranoj firmi.

Dakle, stav naše poslaničke grupe je da ne treba dozvoliti povećanje naplate takse za javni medijski sistem, pošto isto ne zaslužuju, kao ni samo ime javnog servisa. Hvala vam.
Hvala.

Predsednica Skupštine nije bila prisutna u prethodnom obraćanju, pa i vas, gospođo predsednice, pozdravljam. Ostalima sam se već obratio.

Koristiću vreme šefa poslaničke grupe.

Moraću da odgovorim na spominjanje imena profesora Ratka Ristića.

Dakle, i danas smo čuli od ministarke Đedović Hamdanović, a juče od kolege Jovanova, da se spominje Ratko Ristić u dva konteksta. Jedan od ovih današnjih je da je on izdavao dozvole za gradnju mini hidrocentrala. Molim vas, ne možemo da dopustimo da se u ovoj kući izgovaraju neistine, pre svega od strane ministara i pripadnika parlamenta.

Ratko Ristić je bio član Republičke revizione komisije za projekte od značaja za Republiku pri Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Bio je jedan od 30 članova te komisije. Nisu imali ingerencije da izdaju dozvole. Dakle, tvrdnja da je Ratko Ristić izdavao dozvole je, žao mi je što to moram da kažem, notorna laž. To ne možemo da dopustimo da se u ovoj kući, zakonodavnoj, govori na taj način, da bi se neko denuncirao bez osnova.

Što se tiče dovođenja "Rio Tinta", pošto se stalno spominje, spočitava da je opozicija dovela "Rio Tinto", mi sa tim nemamo ništa. Mi nismo protiv rudarenja, nije tačno, mi smo protiv štetnog rudarenja. Mora da se nađe balans, da li je nešto isplativo, da li je šteta veća od koristi. Mi smo za to i protiv toga smo da se primenjuju štetne metode rudarenja. Protiv toga jesmo. Mi smo za zaštitu Srbije, okoline, zemljišta i vode.

Kolega Jovanov, ja verujem da se on nije pozabavio dovoljno radnim iskustvom i školovanjem profesora Ratka Ristića, pa je zato napravio grešku. Ne verujem da bi takvu grešku napravio kada je tvrdio da je on samo šumar. Jer, da vam kažem ko je profesor Ratko Ristić.

Profesor Ratko Ristić, profesor univerziteta u Beogradu, on nije samozvani ekolog i morate mi dozvoliti da se ne slažem sa kolegom Jovanovim u ovakvoj kvalifikaciji profesora Ristića. Ratko Ristić je završio Šumarski fakultet, ali smer - odsek za vodoprivredu erozionih područja. Dakle, pre svega, bavio se vodama, ne drvima. To je upravo ono što je najvažnije kod ocenjivanja prihvatljivosti kopanja litijuma u zoni Jadra. Mi ne prigovaramo da li će da bude korišćen ovaj ili onaj bager, nego na koji način se oštećuje priroda, vodotokovi.

Dakle, profesor Ristić je diplomirani inženjer vodoprivrede. Doktorirao je iz oblasti hidrologije. Redovan profesor na odseku za ekološki inženjering, zaštita zemljišta i voda na šumarskom fakultetu, potpredsednik naučno-tehnološkog biroa UN, licencirani projektant sa više od 150 projekata u zaštiti od poplava i zaštiti životne sredine. Reći za takvog čoveka da ne može da učestvuje u ovakvim projektima i da je šumar je nedostojno.

Svi smo valjda već čuli o štetnim posledicama ispitivanja, pošto su se usled istražnih bušenja, koja su minimalna u odnosu na eksplataciona bušenja, već došlo do prodiranja otrovnih supstanci između različitih slojeva voda. To je problem. vode su problem, a ne bageri.

Ratko Ristić je radio u Vodoprivrednoj organizaciji Beograd kao projektant saradnik na više idejnih i glavnih projekata regulacije korita bujičnih tokova. Ljudi, o čemu pričamo? Takav čovek se denuncira?

Da li ovo opisuje nekog nadristručnjaka kada se govori o dolini Jadra? Naprotiv, svakome normalnom bi trebalo da bude jasno da se radi o profilu čoveka koji je upravo pozvan da se pita o ovakvim stvarima.

Rekao sam da sam siguran da kolega Jovanov nije detaljno proučio CV profesora Ristića i da je zato napravio grešku, ali dopuštamo i zato kažem - smatrali smo da treba da ovo istaknemo, ali da nastavimo opisivanje prof. Ristića.

Molim vas da me zaštitite, predsedavajuća. Zabranjeno je da mi drugi poslanici…
Da mi dobacuje drugi poslanik dok izlažem.
Da li se vi slažete da mi dobacuje poslanik iz SNS?
Kolega Bakarec mi dobacuje, i to čujem. Ako možete da sprečite kolegu Bakareca da mi dobacuje. Možemo posle da popričamo, ali sad bih vas molio da mi dopustite da nastavim…
Hvala vam. Nastaviću.

Profesor Ratko Ristić napisao je univerzitetski udžbenik pod naslovom „Hidrologija bujičnih tokova“. Dakle, ne smatramo da je zaključak kolege Jovanova da profesor Ristić treba da se drži šume na mestu. Dakle, prof. Ristić se ceo svoj radni vek bavio upravo ovom problematikom koja je ključna za određivanje prihvatljivosti projekta „Rio Tinto“ u Srbiji. Činjenica da nalazi ovog svetski priznatog stručnjaka u ovoj oblasti ne odgovaraju potrebama vlasti u Srbiji, koja postupa kao agent „Rio Tinta“ ne daje pravo da se ….
Hvala.

Ratko Ristić je recenzirao 10 publikacija iz oblasti zaštite i unapređenja životne sredine, statistike i hidrologije. Član je…

Molim vas da me zaštite, ponovo mi se dobacuje. Ja ne mogu na ovaj način da radim.

Profesor Ristić je član Međunarodnog udruženja hidroloških nauka, član Svetske organizacije za konzervaciju zemljišta i voda, član Inženjerske komore Srbije, član Asocijacije prostornih planova Srbije. Od 2014. godine prof. Ristić je rukovodilac doktorskih studija u oblasti ekološki inženjering u zaštiti zemljišnih i vodnih resursa.

To što neke poslanike ovde ne interesuje, a vi ste rekli da bi trebalo da ih interesuje ova tematika, treba da znamo ko se narodu u Srbiji obraća i kakav je njegov kredibilitet. Njegova uža oblast, naučna oblast kojom se bavi je erozija i konzervacija zemljišta i voda. Ratko Ristić je jedan od vodećih stručnjaka u Srbiji koji treba i mora da se bavi ovom problematikom.

Njegovo denunciranje je političko isključivo. Niko mu ovde nije prigovorio na stručnost, nego da je menjao stranke, pa ga narod neće. Koje je to istraživanje urađeno da ga narod neće? Jeste videli ove proteste kada im se obrati prof. Ratko Ristić.

Molim vas da održavate red na sednici. Imate dužnost.

Narod, čak i onaj koji je do sada glasao za vladajuće stranke, ne misli tako i podržava, rad i nastupe profesora Ratka Ristića, pre svega zbog njegove stručnosti, ali i zbog njegove očigledne brige za dobrobit Srbije i njenih stanovnika. On je jedan od oslonaca naroda koji izlazi na proteste i koji pruža otpor kopanju litijuma i drugih otrova u Srbiji pogrešnim tehnologijama. Hvala.
Hvala. Povreda Poslovnika član 104. uvredljivo izjašnjavanje, neprimereno ovom Domu. Stvarno je neprimereno.

Evo ja sam čak ublaženo svom kolegi Jovanovu govorio da ne bih izazvao nikakvu reakciju neprimerenu. Ovo je neprimerena reakcija. Ponovo je vređao profesora.
O profesoru univerziteta.
Rekao je da smo mi sad teoretičari zavere. Šta smo? Ja teoretičar zavere? Izvinite, molim vas. Ja sam normalan čovek sa dve noge na zemlji, vrlo realan. To ne može niko da mi spočitava.

Dakle, molim vas da zaštite našu grupu od neprimerenih napada i neistinitih napada članova vaše grupe.
Ne dobacuje meni.

Dakle, rečeno je i da profesor Ristić, da je bez ikakvog kredibiliteta. Ponovo je kolega Jovanov, a ja sam pročitao čega je sve profesor Ristić, na svetskom nivou član. Razumete. On je član tela koje je pri Ujedinjenim nacijama.
Član Svetske organizacije za konzervaciju zemljišta i voda, Inženjerske komore Srbije, Asocijacije prostornih planera Srbije.

Mislim, reći za takvog čoveka, prvo treba imati kredibilitet u struci pre svega reći za nekoga da nema kredibilitet.

Kolega Jovanov eventualno može da ocenjuje moj kredibilitet kao pravnika. On nije pozvan da…(Isključen mikrofon.)
Poštovane gospođe poslanici i poštovana gospodo poslanici, ko mene zna, ja sam Branko Lukić, a vidite da sam iz "Mi, snaga naroda - Profesor doktor Branimir Nestorović".

Mi ćemo pokušati da budemo konstruktivna opozicija. Dakle, svaki naš prigovor ili pitanje bi trebalo da doprinese boljitku rada ove Skupštine. Mi smo malo iznenađeni kada slušamo rasprave sa desne i sa leve strane. Da vam kažem kako mi to vidimo i kako to vide građani Srbije.

Uglavnom se optužujete za kriminalne radnje. Jedni i drugi to mnogo dobro potkrepljujete, a slušalac stiče utisak da ste i jedni i drugi u pravu. Ukoliko nastavite na taj način, verujte mi da ćete da urušite kredibilitet ove kuće.

Takođe, prebacivanje da je ona druga strana radila to isto ili gore nije negiranje krivice. U sudu barem to nije negiranje krivice. To je priznavanje krivice. Na taj način vi priznajete krivicu kada kažete - i vi ste radili to isto.

Danas, recimo, primer. Prigovoreno vam je na brojnost ministara. Vaš odgovor je bio kako su ovi sa naše, meni desne strane, napali na Skupštinu. Ni jednim argumentom niste objasnili zašto je potrebno toliko ministara?

Dakle, niste dali odgovor. Ako vas ja pitam koji je dan danas, a vi mi kažete dva minuta do 16 časova, informacija je tačna ali nije odgovor na pitanje, zato bih molio i jednu i drugu stranu da budu konstruktivne i da odgovaraju na pitanja koja se postavljaju.

Sledeće što me interesuje i vidim da budući premijer je spreman i da odgovori, mom kolegi Paviću već je odgovorio i hvala mu na tome. vidimo da ste predvideli ministra za evropske integracije i danas je to i pomenuto ovde, niste se odlučili da osnujete ministarstvo za KiM. Dakle, među ovoliko ministara nije bilo mesto za ministra za KiM u ovom momentu kada je teritorijalni integritet Srbije ugrožen, kada žele da nam uzmu Kosovo i Metohiju. Molio bih da mi se odgovori zašto ste odlučili da imate ministra za evrointegracije, a ne i ministra za Kosovo i Metohiju u momentu kada upravo EU traži od Srbije da prizna Kosovo i Metohiju?

Sledeće pitanje moje je da li ste za EU ili za BRIKS ili za oboje? Vaš predsednik Vučić, a kažem – vaš, jer je on odlučio da ne bude naš onog momenta kada ste stavio kao nosilac liste za SNS, mi smo jedini otišli da ga sretnemo jedini iz opozicije da mu pružimo ruku …

(Predsedavajuća: Samo vas molim, pripazite na vreme imate još par sekundi.)

Mi smo odlučili da mu pružimo ruku, on je odlučio da ne bude više naš predsednik. Dakle i na to tražim odgovor.

(Predsedavajuća: Hvala narodni poslaniče.)

Molim vas, samo još par sekundi.

Da li ste spremni da donesete zakon o stranim agentima u momentu kada je Srbija izbušena kao švajcarski sir, kada i strane agenture i nevladine organizacije napadaju Srbiju? Da li ste spremni da donesete rezoluciju o genocidu nad Srbima u Jasenovcu?