LJUBINKO ĐURKOVIĆ

Pokret obnove Kraljevine Srbije

OSVRT OTVORENOG PARLAMENTA

Ljubinko Đurković biran je za narodnog poslanika jednom do sada, u 13. sazivu, od 2022. do 2023. godine.

U 13. sazivu izabran je za poslanika kao 17. na listi DR MILOŠ JOVANOVIĆ - NADA ZA SRBIJU - Srpska koalicija NADA-Nacionalno demokratska alternativa- Demokratska stranka Srbije (DSS) - Za Kraljevinu Srbiju (MONARHISTI ) - Vojislav Mihailović, mandat mu je potvrđen 18.10.2022. U 13. sazivu bio je deo poslaničke grupe NADA - NOVI DSS - POKS, i član Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo i Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo.

U 14. sazivu izabran je za narodnog poslanika kao 18. na listi Dr Miloš Jovanović – Nada za Srbiju – Srpska koalicija NADA – Nacionalno demokratska alternativa – Nova Demokratska stranka Srbije ( Novi DSS) – Pokret obnove Kraljevine Srbije (POKS) – Vojislav Mihailović, mandat mu je potvrđen 24. jula 2024. godine.

U 14. sazivu deo je poslaničke grupe NOVI DSS - POKS (NADA).


BIOGRAFIJA

Rođen 1962. godine, živi u mestu Pocesje, opština Raška. Završio je Vojnu akademiju i Generalštabnu školu u Beogradu.

Po završetku školovanja, najpre je 1985. godine bio raspoređen u Peć, da bi za vreme rata u Hrvatskoj bio premešten u Pakrac. U činu potpukovnika Vojske Jugoslavije, nalazio se na mestu komandanta drugog bataljona 125. motorizovane brigade Prištinskom korpusa tokom bitke na Košarama 1999. godine.

Penzionisan je 2011. godine u činu pukovnika Vojske Srbije.

Bio je potpredsednik Pokreta za Srbiju. Na prethodnim parlamentarnim izborima učestvovao je kao nestranački kandidat na listama Demokratske stranke Srbije i Srpskog pokreta Dveri, kao i Pokreta obnove Kraljevine Srbije.

Potpredsednik je Pokreta obnove Kraljevine Srbije.
Poslednji put ažurirano: 11.09.2024, 14:02

Osnovne informacije

  • NOVI DSS - POKS (NADA)
  • Raška
  • 1962
  • pukovnik u penziji

Statistika

  • 3
  • 5
  • Nema pitanja koja su upućena poslaniku

Prva sednica Drugog redovnog zasedanja , 10.10.2024.

Poštovane dame i gospodo, narodni poslanici, uvažena potpredsednice predsedavajuća, dozvolite mi da uputim nekoliko pitanja nadležnim ministarstvima i ministrima ne čelu tih ministarstava.

Pitanje za ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja za ministarku prof. dr Slavicu Đukić Dejanović – da li i kada se planira izmena i dopuna Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju i Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju, čime bi se vratilo dostojanstvo i autoritet nastavnika i vraćanje njihove uloge u obrazovnom postupku i vaspitno pedagoškom postupku, a kojim bi se rasteretili bespotrebnim i suvišnim administrativnim radnjama i postupcima, koje nisu nužno bitna. Nužnu administraciju bi mogli da obavljaju administrativni službenici. Da je pitanje važno i prioritetno govori činjenica da je na Učiteljski fakultet upisan samo jedan student u tekućoj školskoj godini.

Pitanje za Ministarstvo poljoprivrede, šumarstvo i vodoprivrede, za ministra Aleksandra Martinovića – da li je tačno da su smanjene subvencije sa 17 hiljada dinara po hektaru za sertifikovano seme na 10 hiljada dinara, što nudi država nezadovoljnim poljoprivrednicima iz Subotice i da li je time prekršen zvanično potpisani dokument, a samim tim se nanela nemerljiva šteta poljoprivrednicima koji su u svoju proizvodnju unapredili setvom sertifikovanog semena, a nagradili bi se oni koji imaju fiktivna gazdinstva i koja služe samo za dobijanje subvencija?

Pitanje za Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i ministra Nemanju Starovića – da li je i ako nije, kada će biti formirana radna grupa za izmene i dopunu Zakona o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida, invalida rada i članova njihovih porodica? Obzirom da postojeći zakon ima određene manjkavosti i da su nužne određene izmene i dopune kako bi se poboljšao status porodice palih boraca, invalida rata i preživelih učesnika rata? A da su oni najzaslužniji i da to zaslužuju slobodu koju imamo i uživamo danas, treba da učinimo svi kao društveni faktor i građani, institucije da oni pređu konačno iz kategorije socijalnih slučajeva u kategoriju zaslužnih građana i da tim zakonom i dopunama porodice poginulih boraca imaju prioritetno kontinuirano i kvalitetno zdravstveno osiguranje.

Pitanje za ministra informisanja, telekomunikacija, gospodina Dejana Ristića – da li ministarstvo priprema set propisanih programskih mera da spreči svakodnevno promovisanje mržnje i nasilja u medijima, što negativno utiče na svakodnevni život kao urušavanje porodica i devijaciju mlađe populacije?

Pitanje za ministra finansija Sinišu Malog – da li će i kada se planira izmena i dopuna Zakona o igrama na sreću i da se u tom zakonu, naročito bi trebalo obratiti pažnju na kladionice i automat klubove, da njihovu udaljenost od obrazovnih ustanova bude najmanje 1000 metara? Takođe, izmenama obuhvatiti strožiju kontrolu ulaženjem u kladionice. Hvala.

Drugo vanredno zasedanje , 26.09.2024.

Poštovane dame i gospodo, braćo i sestre, uvaženi građani, iskoristiću priliku da postavim nekoliko pitanja nadležnim ministarstvima i Vladi u celini.

Za Ministarstvo prosvete i ministarku Slavicu Đukić Dejanović, da li će i kakve posledice pretrpeti zaposleni u prosveti zbog obustave rada i da li će evidencija koja je pravljena tih prosvetara koji su traženi od direktora škola pomoći u tome da se izvrši dodatni pritisak na te prosvetne radnike, a na neki način zanemarujemo nagomilane probleme u prosveti?

Ministarstvu poljoprivrede i za ministra Aleksandra Martinovića, ko je i kada dao saglasnost Rio Tintu za kupovinu poljoprivrednog zemljišta i saglasnost za istraživačke radnje i eksploataciju iako su Zakonom o poljoprivrednom zemljištu i Zakonom o eksploataciji zabranjeno istraživanje i eksploatacija koja se obavlja na poljoprivrednom zemljištu prve, druge, treće, četvrte, pa i pete kategorije i kako je otuđenje poljoprivrednog zemljišta bilo moguće za strance, odnosno strana i pravna i fizička lica?

Ministarstvo unutrašnjih poslova, ministru Ivici Dačiću, da li je policija podnela prijavu za fizički napad na snimateljsku ekipu "Slike života" koji je 21. avgusta u reonu Čoke Rakite, teritorije opštine Žagubica, protiv dva vozača cisterne, JP "Belosavac" iz Žagubice koji su fizički nasrnuli na ekipu?

Pitanje za Ministarstvo građevine, saobraćaja i infrastrukture, gospodina ministra Gorana Vesića, da li je ministarstvo dalo saglasnost za osnivanje JP "Projektni biro"? Koja su prava i obaveze pomenutog preduzeća? U čemu je razlika između prethodne službe glavnog gradskog urbaniste i novog JP "Projektni biro"? Da li će JP "Projektni biro" se baviti javnim projektima ili će uslovljavati i uticati na privatne projekte i investitora? Da li su osnivanjem ovog projektnog biroa, rešene ili pokušavaju da se reše neke nesuglasice koje su u javnosti poznate između uvaženog gospodina ministra i gradonačelnika Beograda, Šapića?

Pitanje za isto ministara, da li je moguće i pametno bi bilo da se odreknemo izgradnje nacionalnog stadiona obzirom da trebamo da rešimo goruće probleme koje treba uložiti u prosvetu za povećanje plata prosvetnim radnicima, za uslove rada i normalno poboljšanje đačkog standarda? Zahvaljujem se.

Prvo vanredno zasedanje , 30.07.2024.

Poštovane dame i gospodo, ja ću postaviti nekoliko pitanja iz različitih oblasti.

Prvo pitanje za ministra odbrane gospodina Bratislava Gašića – zašto nije obelodanjen predlog Generalštaba koji je trebalo da bude predočen, a možda i jeste, predsedniku Srbije do 23. aprila ove godine, kao model obaveznog služenja vojnog roka i dinamičkih planova za stvaranje uslova za aktiviranje obaveze, a sa ciljem vraćanja obaveznog služenja vojnog roka, što nije samo pitanje, već je neophodan i širi društveni konsenzus? Nužnost vraćanja vojnog roka očigledno je evidentan jer vojska je i čuvar i garant mira u Republici Srbiji, a kao takva mora da bude garant i faktor odvraćanja od sve većih bezbednosnih izazova u bližem i širem okruženju, a samim tim nužnost stvaranja brojčano veće, kadrovski osposobljenije i tehnički opremljene vojske.

Pitanje za ministra rudarstva i energetike gospođu Dubravku Đedović – ko su tvorci dokumenta, odnosno studije uticaja na životnu sredinu za Projekat „Jadar“, koji očigledno ne ispunjava nijedan uslov da bi se mogao smatrati kao takav obavezujućim? Zašto se u razmatranju Projekta „Jadar“ definitivno ne razdvoje procesi istraživanja od procesa odobrenja za eksploataciju jadarita, odnosno litijuma, do kojeg treba doći posle izrađene studije Rudarsko-tehničkog fakulteta, koji bi prošao široku društvenu i parlamentarnu raspravu? Očigledno je iz dosadašnjih pokazatelja da ta eksploatacija ne može biti prihvaćena.

Pitanje za Vladu Republike Srbije – zašto već nije i kada će biti poništen Aneks o sprovođenju Sporazuma o putu normalizacije između Kosova i Srbije, tzv. Francusko-nemačkog sporazuma, koji je donesen 18. marta 2023. godine, s obzirom na to da nam je svima jasno da ovaj sporazum nije u interesu Srbije, a samim tim i sprovođenje u krajnjem ishodu bilo bi štetno po Srbiju? Mi moramo biti svesni da suspenzija ovog sporazuma, kao i prethodnih sporazuma iz dijaloga može imati negativne posledice u procesu pristupanja Srbije Evropskoj uniji, ali dosadašnji stavovi zvaničnika Evropske unije nam govore da mi u stvari i nećemo biti primljeni u Evropsku uniju. Bojaznost od povlačenja investicija mislim da ne treba da postoji, a za to nam je svež primer Rusije, gde su zapadne kompanije zadržale, pored uvedenih sankcija, oko 97% svog kapitala u Rusiji.

Pitanja za ministra za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja gospodina Nemanju Starovića – zašto je prekinuta dodela boračkih spomenica licima koja su stekla status borca po Zakonu o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica, na osnovu Uredbe Vlade Republike Srbije od 30. marta 2023. godine?

Zašto većina lokalnih samouprava se ne pridržava pomenutog Zakona o pravima boraca i u cilju umanjenja troškova boračkoj populaciji ne oslobađa ih plaćanja komunalnih i drugih dažbina?

Da li će se i kada će se formirati radna grupa u cilju pripreme predloga za izmenu i dopunu Zakona o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica? Zahvaljujem.

Prva sednica Drugog redovnog zasedanja , 10.10.2024.

Poštovane dame i gospodo, narodni poslanici, uvažena potpredsednice predsedavajuća, dozvolite mi da uputim nekoliko pitanja nadležnim ministarstvima i ministrima ne čelu tih ministarstava.

Pitanje za ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja za ministarku prof. dr Slavicu Đukić Dejanović – da li i kada se planira izmena i dopuna Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju i Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju, čime bi se vratilo dostojanstvo i autoritet nastavnika i vraćanje njihove uloge u obrazovnom postupku i vaspitno pedagoškom postupku, a kojim bi se rasteretili bespotrebnim i suvišnim administrativnim radnjama i postupcima, koje nisu nužno bitna. Nužnu administraciju bi mogli da obavljaju administrativni službenici. Da je pitanje važno i prioritetno govori činjenica da je na Učiteljski fakultet upisan samo jedan student u tekućoj školskoj godini.

Pitanje za Ministarstvo poljoprivrede, šumarstvo i vodoprivrede, za ministra Aleksandra Martinovića – da li je tačno da su smanjene subvencije sa 17 hiljada dinara po hektaru za sertifikovano seme na 10 hiljada dinara, što nudi država nezadovoljnim poljoprivrednicima iz Subotice i da li je time prekršen zvanično potpisani dokument, a samim tim se nanela nemerljiva šteta poljoprivrednicima koji su u svoju proizvodnju unapredili setvom sertifikovanog semena, a nagradili bi se oni koji imaju fiktivna gazdinstva i koja služe samo za dobijanje subvencija?

Pitanje za Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i ministra Nemanju Starovića – da li je i ako nije, kada će biti formirana radna grupa za izmene i dopunu Zakona o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida, invalida rada i članova njihovih porodica? Obzirom da postojeći zakon ima određene manjkavosti i da su nužne određene izmene i dopune kako bi se poboljšao status porodice palih boraca, invalida rata i preživelih učesnika rata? A da su oni najzaslužniji i da to zaslužuju slobodu koju imamo i uživamo danas, treba da učinimo svi kao društveni faktor i građani, institucije da oni pređu konačno iz kategorije socijalnih slučajeva u kategoriju zaslužnih građana i da tim zakonom i dopunama porodice poginulih boraca imaju prioritetno kontinuirano i kvalitetno zdravstveno osiguranje.

Pitanje za ministra informisanja, telekomunikacija, gospodina Dejana Ristića – da li ministarstvo priprema set propisanih programskih mera da spreči svakodnevno promovisanje mržnje i nasilja u medijima, što negativno utiče na svakodnevni život kao urušavanje porodica i devijaciju mlađe populacije?

Pitanje za ministra finansija Sinišu Malog – da li će i kada se planira izmena i dopuna Zakona o igrama na sreću i da se u tom zakonu, naročito bi trebalo obratiti pažnju na kladionice i automat klubove, da njihovu udaljenost od obrazovnih ustanova bude najmanje 1000 metara? Takođe, izmenama obuhvatiti strožiju kontrolu ulaženjem u kladionice. Hvala.

Drugo vanredno zasedanje , 26.09.2024.

Poštovane dame i gospodo, braćo i sestre, uvaženi građani, iskoristiću priliku da postavim nekoliko pitanja nadležnim ministarstvima i Vladi u celini.

Za Ministarstvo prosvete i ministarku Slavicu Đukić Dejanović, da li će i kakve posledice pretrpeti zaposleni u prosveti zbog obustave rada i da li će evidencija koja je pravljena tih prosvetara koji su traženi od direktora škola pomoći u tome da se izvrši dodatni pritisak na te prosvetne radnike, a na neki način zanemarujemo nagomilane probleme u prosveti?

Ministarstvu poljoprivrede i za ministra Aleksandra Martinovića, ko je i kada dao saglasnost Rio Tintu za kupovinu poljoprivrednog zemljišta i saglasnost za istraživačke radnje i eksploataciju iako su Zakonom o poljoprivrednom zemljištu i Zakonom o eksploataciji zabranjeno istraživanje i eksploatacija koja se obavlja na poljoprivrednom zemljištu prve, druge, treće, četvrte, pa i pete kategorije i kako je otuđenje poljoprivrednog zemljišta bilo moguće za strance, odnosno strana i pravna i fizička lica?

Ministarstvo unutrašnjih poslova, ministru Ivici Dačiću, da li je policija podnela prijavu za fizički napad na snimateljsku ekipu "Slike života" koji je 21. avgusta u reonu Čoke Rakite, teritorije opštine Žagubica, protiv dva vozača cisterne, JP "Belosavac" iz Žagubice koji su fizički nasrnuli na ekipu?

Pitanje za Ministarstvo građevine, saobraćaja i infrastrukture, gospodina ministra Gorana Vesića, da li je ministarstvo dalo saglasnost za osnivanje JP "Projektni biro"? Koja su prava i obaveze pomenutog preduzeća? U čemu je razlika između prethodne službe glavnog gradskog urbaniste i novog JP "Projektni biro"? Da li će JP "Projektni biro" se baviti javnim projektima ili će uslovljavati i uticati na privatne projekte i investitora? Da li su osnivanjem ovog projektnog biroa, rešene ili pokušavaju da se reše neke nesuglasice koje su u javnosti poznate između uvaženog gospodina ministra i gradonačelnika Beograda, Šapića?

Pitanje za isto ministara, da li je moguće i pametno bi bilo da se odreknemo izgradnje nacionalnog stadiona obzirom da trebamo da rešimo goruće probleme koje treba uložiti u prosvetu za povećanje plata prosvetnim radnicima, za uslove rada i normalno poboljšanje đačkog standarda? Zahvaljujem se.

Prvo vanredno zasedanje , 30.07.2024.

Poštovane dame i gospodo, ja ću postaviti nekoliko pitanja iz različitih oblasti.

Prvo pitanje za ministra odbrane gospodina Bratislava Gašića – zašto nije obelodanjen predlog Generalštaba koji je trebalo da bude predočen, a možda i jeste, predsedniku Srbije do 23. aprila ove godine, kao model obaveznog služenja vojnog roka i dinamičkih planova za stvaranje uslova za aktiviranje obaveze, a sa ciljem vraćanja obaveznog služenja vojnog roka, što nije samo pitanje, već je neophodan i širi društveni konsenzus? Nužnost vraćanja vojnog roka očigledno je evidentan jer vojska je i čuvar i garant mira u Republici Srbiji, a kao takva mora da bude garant i faktor odvraćanja od sve većih bezbednosnih izazova u bližem i širem okruženju, a samim tim nužnost stvaranja brojčano veće, kadrovski osposobljenije i tehnički opremljene vojske.

Pitanje za ministra rudarstva i energetike gospođu Dubravku Đedović – ko su tvorci dokumenta, odnosno studije uticaja na životnu sredinu za Projekat „Jadar“, koji očigledno ne ispunjava nijedan uslov da bi se mogao smatrati kao takav obavezujućim? Zašto se u razmatranju Projekta „Jadar“ definitivno ne razdvoje procesi istraživanja od procesa odobrenja za eksploataciju jadarita, odnosno litijuma, do kojeg treba doći posle izrađene studije Rudarsko-tehničkog fakulteta, koji bi prošao široku društvenu i parlamentarnu raspravu? Očigledno je iz dosadašnjih pokazatelja da ta eksploatacija ne može biti prihvaćena.

Pitanje za Vladu Republike Srbije – zašto već nije i kada će biti poništen Aneks o sprovođenju Sporazuma o putu normalizacije između Kosova i Srbije, tzv. Francusko-nemačkog sporazuma, koji je donesen 18. marta 2023. godine, s obzirom na to da nam je svima jasno da ovaj sporazum nije u interesu Srbije, a samim tim i sprovođenje u krajnjem ishodu bilo bi štetno po Srbiju? Mi moramo biti svesni da suspenzija ovog sporazuma, kao i prethodnih sporazuma iz dijaloga može imati negativne posledice u procesu pristupanja Srbije Evropskoj uniji, ali dosadašnji stavovi zvaničnika Evropske unije nam govore da mi u stvari i nećemo biti primljeni u Evropsku uniju. Bojaznost od povlačenja investicija mislim da ne treba da postoji, a za to nam je svež primer Rusije, gde su zapadne kompanije zadržale, pored uvedenih sankcija, oko 97% svog kapitala u Rusiji.

Pitanja za ministra za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja gospodina Nemanju Starovića – zašto je prekinuta dodela boračkih spomenica licima koja su stekla status borca po Zakonu o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica, na osnovu Uredbe Vlade Republike Srbije od 30. marta 2023. godine?

Zašto većina lokalnih samouprava se ne pridržava pomenutog Zakona o pravima boraca i u cilju umanjenja troškova boračkoj populaciji ne oslobađa ih plaćanja komunalnih i drugih dažbina?

Da li će se i kada će se formirati radna grupa u cilju pripreme predloga za izmenu i dopunu Zakona o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica? Zahvaljujem.

Imovinska karta

(Beograd, 15.11.2022.)

Funkcija Državni organ, javno preduzeće, ustanova, druga organizacija Izvor prihoda Interval Neto prihod Valuta Vreme obavljanja / od-do
Narodni poslanik Narodna skupština Republike Srbije Republika Mesečno 130000.00 RSD 18.10.2022 -
Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje (Penzija, vojni invalidski penzioner) Republika Mesečno 90000.00 RSD 10.02.2011 -