SAZIV 2004 - 2007

Trajanje saziva: 27.01.2004 - 14.02.2007.

Šesti saziv Narodne skupštine Republike Srbije, od uvođenja višestranačja 1990. godine, konstituisan je 4. februara 2004. godine. Poslanici u ovaj saziv izabrani su na vanrednim izborima održanim 28. decembra 2003. godine.

Najviše mandata osvojila je Srpska radikalna stranka (82). Demokratska stranka Srbije imala je 53 poslanika, Demokratska stranka 37, G 17 plus 34, a Srpski pokret obnove - Nova Srbija i Socijalistička partija Srbije po 22.

Za predsednika Narodne skupštine izabran je Dragan Maršićanin (DSS).

Sredinom februara, lider DSS Vojislav Koštunica dobio je mandat za sastav nove vlade. On je uspeo da sklopi koalicioni sporazum sa G17 plus i SPO-NS.

Posle toga Koštunica je obezbedio podršku socijalista sa kojima je dogovoreno da njihovi poslanici podržavaju Vladu u parlamentu, ali da ne dobiju ministarstva.

Za vreme ovog saziva Skupštine Srbije usvojen je novi Ustav Srbije, o kome su se građani izjasnili na referendumu 28. i 29. oktobra 2006.

Vlada se suočila sa ostavkom potpredsednika Miroljuba Labusa, koji ju je napustio zato što je EU blokirana pregovore o pridruživanju sa SCG. Iz istog razloga četvoro ministara iz G17 plus istupilo je iz kabineta 1. oktobra 2006. Novi izbori zakazani su za 21. januar 2007. Godine.

Skupština Srbije je u petak 10. novembra 2006. ujutru, u 2.22 sata posle ponoći, usvojila i proglasila Ustavni zakon, koji je otvorio put da predsednik Srbije Boris Tadić u petak u 9.30 raspiše parlamentarne izbore u Srbiji za 21. januar 2007. godine.
Poslednji put ažurirano: 21.09.2016, 13:38

Whoops, looks like something went wrong.