Četvrta sednica Pododbora za praćenje stanja u poljoprivredi u marginalnim - najnerazvijenijim područjima Republike Srbije

19.08.2016.

Na četvrtoj sednici Pododbora za praćenje stanja u poljoprivredi u marginalnim – najnerazvijenijim područjima Republike Srbije, održanoj 19. avgusta, članovi su rezimirali dosadašnji rad o predlogu Pododbora o izmeni i dopuni zakona kojim se uređuje vraćanje utrina i pašnjaka selima na korišćenje i inicijativi za promenu Pravilnika o određivanju područja sa otežanim uslovima rada u poljoprivredi.

Na temu predloga Pododbora o izmeni i dopuni zakona kojim se uređuje vraćanje utrina i pašnjaka selima na korišćenje i inicijativi za promenu Pravilnika o određivanju područja sa otežanim uslovima rada u poljoprivredi članovi Pododbora razgovarali su sa predstavnikom resornog ministarstva i utvrdili da se zakon o vraćanju utrina i pašnjaka selima na korišćenje, koji nije menjan od 1992. godine, stavi van snage ili barem promeni, posebno ističući član 9. zakona kojim se zabranjuje vraćanje poseda lokalnim samoupravama na korišćenje. Ovakvim postupkom, navedeno je na sednici, marginalna područja mogla bi da se finansiraju na lokalnom nivou, a ublažio bi se i problem nezaposlenosti u demografsko ugroženim područjima.

U nastavku sednice, članovi Pododbora razgovarali su sa Rajicom Mihajlovićem, profesorom Građevinskog fakulteta u Beogardu, Milivojem Abramovićem iz Republičkog geodetskog zavoda i Nenadom Gvozdenovićem, predstavnikom GIZ-a o sprovođenju Zakona o poljoprivrednom zemljištu, u delu koji je vezan za komasaciju. U raspravi je istaknuto da se u Zakonu o poljoprivrednom zemljištu moraju promeniti uredbe vezane za komasaciju ili da se donese novi zakon koji bi se odnosio samo na postupak komasacije. Prof. Milivoje Abramović, istakao je da se u periodu od 1991. do 2006. godine postupak komasacije na području Republike Srbije gotovo nije ni vršio i da je neuređivanje zemljišta dovelo do današnjeg stanja. Prisutni su se složili da glavne mere koje se moraju preduzeti po ovom pitanju jesu uređenje ruralnog naselja, ukrupnjavanje zemljišta, organizovanje poljoprivredne proizvodnje, izgradnja i restauracija puteva, kao i zaštita zemljišta. Nenad Gvozdenović je dodao da su na sedam opština Plužine, Vlaško Polje, Krivi Vir, Radojac, Paraćin, Vojčince i Pirot, pokrenuti pilot projekti na kojima se vrši komasacija zemljišta i pozvao članove Pododbora da posete navedena područja.

Pododbor doneo je Zaključak u kome se navodi potreba za izmenom i dopunom Zakona o poljoprivrednom zemljištu, u delu koji se odnosi na komasaciju ili donošenjem novog zakona o komasaciji.

Sednici je predsedavao predsednik Pododbora Milija Miletić.

Poslednji put ažurirano: 27.01.2017, 13:54