PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANJA, 21.05.2002.

23. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANJA

23. dan rada

21.05.2002

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 11:10 do 00:00

OBRAĆANJA

...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Zahvaljujem, s tom razlikom što u stvari taj predlog kao svoj treba da stavim na glasanje. Slažem se sa šefom poslaničke grupe DOS i predlažem da narodnom poslaniku Tomislavu Nikoliću Narodna skupština izrekne meru udaljenja.
Za 125, protiv jedan, uzdržanih nema, nije glasalo sedam, od 133 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština donela odluku o udaljenju sa sednice narodnog poslanika i zamenika šefa poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Tomislava Nikolića.
Prelazimo na raspravu o Predlogu zakona o ministarstvima u pojedinostima.
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Velimir Simonović, Dragan Marković, Srđa Popović, Siniša Mitrović, Vojislav Janković, Gordana Čomić, Ivan Andrić i Milan Stanimirović; Đuro Popović; Žarko Obradović i Zoran D. Nikolić; Miomir Ilić, Živodarka Dacin; Jovan Todorović i Stevan Gudurić; Branislav Ivković i Bora Stanimirović; Đura Lazić i Toma Bušetić; Rajko Baralić i Branko Ružić; Golub Rajić i Hranislav Perić, kao i Vlada Republike Srbije.
Na član 2. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Žarko Obradović i Zoran D. Nikolić.
Predlog po Poslovniku, Srđa Popović, izvolite.

Srđa Popović

Dame i gospodo narodni poslanici, mislim da kao podnosilac čak šest od 20 amandmana na ovaj predlog zakona imam mogućnost da predložim da rasprava o amandmanima traje tri minuta. Mislim da to može da se prihvati, a osnov je član 138. Poslovnika.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Znači, Srđa Popović je dao predlog po članu 138. Poslovnika Narodne skupštine, da rasprava o amandmanima traje tri minuta.
Stavljam na glasanje predlog narodnog poslanika Srđe Popovića.
Za 125, protiv 17, uzdržanih nema, nije glasalo 11, od 153 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština usvojila odluku da rasprava u pojedinostima traje tri minuta.
Na član 2. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Žarko Obradović i Zoran D. Nikolić.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li podnosioci amandmana žele reč? (Ne.)
Da li neko drugi želi reč? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman.
Za 18, protiv 120, uzdržanih nema, nije glasalo 29, ukupno je prisutno 167 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 2. amandman je podnela Vlade Republike Srbije.
Odbor za pravosuđe i upravu je prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 2. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Srđa Popović, Siniša Mitrović, Vojislav Janković, Gordana Čomić, Ivan Andrić i Milan Stanimirović.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Dajem reč predstavniku podnosilaca amandmana Srđi Popoviću.

Srđa Popović

Dame i gospodo narodni poslanici, evo nas na početku rasprave o šest amandmana koje su zajedno podneli poslanici - predstavnici Odbora za životnu sredinu Narodne skupštine Republike Srbije, koji su širokom raspravom i konsenzusom, bez obzira što su pojedina ministarstva odbila te amandmane, dogovorili da Narodna skupština glasa za amandmane, kojima se povećava nadležnost novog ministarstva za zaštitu životne sredine i prirodnih bogatstava.
Predstavnici poslaničkih grupa, članovi Odbora za životnu sredinu, takođe su podržali ove amandmane.
Prvi i šesti amandman tiče se izmeštanja šumarstva iz delokruga delatnosti poljoprivrede u delokrug novog ministarstva. Pozivam vas da ovaj i ostale amandmane, koje je podnela ova grupa narodnih poslanika, kao Narodna skupština usvojimo.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi javlja za reč?
Ima reč narodni poslanik Dejan Mihajlov, predsednik poslaničke grupe DOS-DSS.

Dejan Mihajlov

Poštovana predsedavajuća, dame i gospodo uvaženi poslanici, ovog trenutka ste pokazali da Skupština više ne postoji i da ste vi uveli Srbiju u diktaturu (negodovanje poslanika u sali).
Time što ste uskratili Srbiji pravo da gleda i sluša raspravu o jednoj tački dnevnog reda koja nas uvodi u rekonstrukciju Vlade Srbije (negodovanje poslanika), vi ste Srbiji uskratili pravo da parlament, koji predstavlja tu Srbiju, raspravlja o onom što je dobro za Srbiju. Vi ste ukinuli parlament, ukinuli ste demokratiju, vi ste uveli Srbiju u diktaturu. Mi imamo ovde Vladu Republike Srbije, parlament Srbije više ne postoji.
Dame i gospodo, opasno igranje sa građanima Srbije...
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Gospodine Mihajlov, izričem vam prvu opomenu, na osnovu člana 103, zbog uvrede koju ste naneli parlamentu i molim vas da vodite računa šta govorite.

Dejan Mihajlov

Opomena koju od vas dobijam je jednostavno kompliment za mene. Dame i gospodo, bivše kolege, DSS naravno neće da učestvuje u farsi koju vi nazivate parlamentom i ovom prilikom nas dvojica poslanika izlazimo iz ovoga jer nećemo da budemo statisti u režiji Vlade Republike Srbije, u jednom loše dramatički izvedenom filmu. Hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Narodni poslanik Aleksandar Vučić nema pravo na reč, jer niste blagovremeno, prema članu 38, podneli ovlašćenje da vi budete ovlašćeni predstavnik po ovoj tački dnevnog reda. Nema rasprave, ovlašćenje je sad stiglo; član 38. Poslovnika kaže da je trebalo ovo ovlašćenje podneti pre otvaranja rasprave. Predlog po Poslovniku? Izvolite.

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
Dame i gospodo narodni poslanici, ne razumem čemu ovolika nervoza kod predsednika parlamenta. Moram da vam ukažem na nekoliko grubih povreda Poslovnika, kao podzakonskog pravnog akta, ali pravnog akta koji je veoma značajan za nas jer uređuje tok sednice, između ostalog, način na koji se donose najviši pravni akti u ovoj zemlji i zato bih vas molio da ga ne povređujete na takav način. Da bih vam ukazao na tu činjenicu, a verujem da ćete shvatiti...