DESETO VANREDNO ZASEDANjE, 03.07.2003.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DESETO VANREDNO ZASEDANjE

2. dan rada

03.07.2003

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:55 do 17:46

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad sednice Desetog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2003. godini.
Radi utvrđivanja kvoruma za rad Narodne skupštine, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje. Izvolite.
Konstatujem da imamo kvorum potreban za rad Narodne skupštine.
Molim Službu Narodne skupštine da mi dostavi listing sa upravo utvrđenog kvoruma narodnih poslanika.
Obaveštavam vas da su sprečeni da prisustvuju sledeći narodni poslanici: Marko Jakšić, Šandor Pal, Petar Mišić, Aleksandar Vatović, Jelena Maslovara-Ralević, Ratimir Svirčević; pre podne Dragan Milentijević; zakasniće Miloš Lučić, Željko Tomić i Sreten Mitrović.
Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O ZAPOŠLjAVANjU I OSIGURANjU ZA SLUČAJ NEZAPOSLENOSTI (u pojedinostima)
Na član 20. amandmane, u istovetnom tekstu, podneli su narodni poslanici: zajedno Branislav Ivković i drugi; zajedno Miomir Ilić i drugi; i Išpanovič Ištvan.
Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li se od podnosilaca amandmana neko javlja za reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Miomir Ilić, predstavnik podnosilaca amandmana grupe narodnih poslanika.

Miomir Ilić

 Poštovani narodni poslanici, u ime SPS-a podneo sam amandman na član 20. Predloga zakona koji govori o naknadi štete zbog neopravdanog odustajanja od zaposlenja. Odnosi se na ulogu koju ima poslodavac i zaposleno lice prilikom obavljanja razgovora o eventualnom zaposlenju i eventualno naknade štete vezano za neuspešne razgovore, kako od strane poslodavca, tako i od strane nezaposlenog lica.
Smatramo da ovaj član treba da bude birsan i u 1. i 2. stavu, iz razloga što je nepotreban. Mislim, ne samo ovaj član, nego i mnogi članovi ovog Predloga zakona su mnogo opširni, nerazumljivi, neobjašnjivi i nepotrebni. Ovo dovodi do situacije da se u pregovorima i razgovorima između poslodavca i nezaposlenog lica, nezaposleno lice pojavljeuje u ulozi jednog lica koje nema neke posebne šanse.
Ko će utvrditi štetu koja je nastala usled toga što poslodavac, kako ovde kaže, bez namere da zaključi ugovor o radu ili bez određenog razloga, ne želi da zaključi ugovor o radu. Znači, razgovori su nepotrebni, a eventualna šteta treba da se utvrdi. Poslodavac se nalazi pre svega u povoljnijoj situaciji u odnosu na nezaposleno lice, jer on tu štetu može da utvrdi; ima službu, ima organe, ima mogućnost i novčana sredstva, a nezaposleno lice koje dolazi da se zaposli, verovatno posle dugog vremena čekanja na posao, je u indiferentnom položaju.
Iz tog razloga, smatramo da je to nepotrebno, bezrazložno i ovo pričinjava da ulogu dobijaju i advokati i sudski organi koji na taj način profitiraju, stvaraju sebi posao, a nezaposleno lice totalno je bez ikakvih vidova da može eventualno štetu da nadoknadi. Mislim da je ovaj član, kao i mnogi članovi, kao po onoj narodnoj - trla baba lan da joj prođe dan. Iz tog razloga, ovaj član treba jednostavno brisati i naše razloge prihvatiti. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od podnosilaca amandmana javlja za reč? (Da.)
Izvolite, reč ima narodni poslanik Vladimir Garčević, ovlašćeni predstavnik, poslanička grupa Socijalistička narodna stranka.

Vladimir Garčević

Poštovani ministre sa saradnicima, poštovane kolege poslanici, ovde se u članu 20. pokušava nešto što lebdi, nešto što nije moguće dokazati, nešto što ne donosi nikom dobro. Šta je cilj ovog člana? Po meni, cilj ovog člana jeste da se dokaže ono što nije moguće dokazati. Da li će se za dokaze upotrebiti traka, hoće li onaj koji dolazi da razgovara biti sniman, da li će onaj koji dolazi biti u mogućnosti da on sam snima i hoćemo li onda tražiti još nezaštićenog svedoka? Ako to sve tako hoćemo, hoćemo sudskim putem, i koji sud će da odlučuje, po kom dokaznom postupku, a iz ovog se ništa ne vidi. Kako će neko ko traži posao moći da dokaže da je poslodavac bio u situaciji - da jednostavno razgovara i da ne da posao? Nije mu se svideo fizički, a procenio je datog trenutka drugačije, traži neku mladu damu, a neće muškarca!
Kako vi mislite da je moguće dokazati ovom čoveku koji ispunjava uslove da je poslodavac pogrešio? Ako uzmemo i drugu stvar, da su poslodavci vezani međusobno, šta tom čoveku koji traži posao onda sleduje - da ne dobije posao nigde. Znači, dovodimo ljude u situaciju da se dokazuje nešto što nije moguće dokazati. Mislim da je ovaj član trebalo brisati ili uraditi kriterijume u ovom zakonu; ko će da utvrdi i na koji način da se neko ogrešio o taj deo.
Vidim da je u ovom zakonu trebalo da bude obezbeđena zaštita, pre svega, prava radnika i onoga ko čeka na posao. U ovom članu nismo obezbedili zaštitu ni poslodavca, niti onoga ko čeka na posao.
Prema tome, mislim da ovaj član treba u celini brisati; uzmite situaciju da se podnosi sudu zahtev: treba platiti taksu koju ste vi uvećali za 12.000 puta. Kako će onaj koji nema posao i ko će njemu da plati taksu za vođenje spora? Zašto nije napisano da će tržište rada obezbediti novac za vođenje sudskog spora?
Znači, mi hoćemo borbu Davida i Golijata. Moji dragi drugovi, onaj koji traži posao nema mogućnosti ništa da dokaže i ovo je samo nešto što se zove farsa. Biće zaštite, vremena su pred nama. Ovo ovde treba brisati, ovaj član eliminisati iz zakona, jer nije moguće dokazati ni po jednoj osnovi!
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč? (Ne.)
Na član 21. amandman je podneo narodni poslanik Išpanovič Ištvan.
Podnosilac amandmana ne želi reč.
Da li neko drugi od ovlašćenih učesnika želi reč? (Ne.)
Na član 21. amandmane, u istovetnom tekstu, podneli su narodni poslanici Bratislav Đurić i Leila Ruždić-Trifunović.
Narodna poslanica Leila Ruždić-Trifunović povlači amandman.
Amandman ostaje u proceduri, jer je u istovetnom tekstu podnešen od strane drugog ovlašćenog predlagača.
Da li se neko drugi od ovlašćenih učesnika javlja za reč? (Ne.)
Na član 22. amandman je podneo narodni poslanik Branislav Blažić.
Predstavnik predlagača i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja nisu prihvatili ovaj amandman.
Reč ima narodni poslanik Branislav Blažić.
...
Srpska napredna stranka

Branislav Blažić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo, ispred Srpske radikalne stranke podneo sam amandman na član 22. da se stav 3. briše. Stav 3. glasi: "Poslove iz stava 1. ovog člana Nacionalna služba, odnosno agencija obavlja u zemlji i u inostranstvu".
Znači, radi se o posredovanju u zapošljavanju, u smislu ovog zakona, a posredovanjem se smatraju poslovi i mere kojima se uspostavljaju veze između lica koje traži zaposlenje i poslodavca u cilju zasnivanja radnog odnosa i zaključivanja ugovora o obavljanju privremenih i povremenih poslova. Ovo se pre svega odnosi na zapošljavanje u inostranstvu.
Dva su razloga zbog čega mislim da je ovaj amandman prihvatljiv. Prvo, što je u članu 2. tačka 6. već predviđeno posredovanje za rad u inostranstvu. Prema tome, nije potrebno u članu 22. to ponavljati, a drugo, zato što ne mogu sada da shvatim ažurnost i želju Vlade da toliko posreduje, čak i da otvara agencije koje će plaćati u inostranstvu, da bi se naši mladi ljudi zapošljavali u inostranstvu.
Koliko se sećam pre tri godine ovde se na sva zvona lupalo i pričalo kako će se svi zaposliti u Srbiji, kako će ovde teći med i mleko, kako će se povećati proizvodnja. Čak je jedan političar rekao da će se i Nemci zapošljavati ovde, da će dolaziti svi živi nezaposleni iz Evrope da se zaposle u Srbiji.Posle tri godine odjednom pred nama je zakon koji pokazuje da se na administrativni način pokušava da se smanji broj nezaposlenih, koji se iz dana u dan povećava.
Prema tome, jedna priča od pre tri godine o zapošljavanju Nemaca i svih nezaposlenih po svetu očigledno je bila farsa i laž. Nažalost, mladi ljudi, u koje se toliko pre tri godine klelo i govorilo kako je strašno što iz ove zemlje oni odlaze u inostranstvo, kako je ova zemlja beznađe, da će sva mladost Srbije otići, još više odlaze posle tri godine i padaju u nesvest ispred ambasada Nemačke i Amerike.
Sada se postavlja pitanje: zašto oni u tom i toliko broju odlaze u novoj dmeokratskoj državi i novoj demokratskoj vlasti? A odgovor vidimo kroz restriktivnost ovog zakona koji sada traži od njih kada završe fakultete, da čiste ulice mašinski inženjeri ili neki drugi inženjeri, a lekari da budu portiri, pravnici da rade poslove čistača. Sve je to tragična priča jednog potpuno pogrešnog shvatanja i potpuno pogrešnih ciljeva ili očigledno želja da svi fakultetski obrazovani ljudi, akademski građani odu, a ovde će vladati ponavljači.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesniak javlja za reč?
Reč ima narodna poslanica Gordana Pop-Lazić, zamenik predsednika poslaničke grupe SRS.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, cela Glava II. praktično razrađuje član 2.  - "Poslove zapošljavanja", a između ostalog i posredovanje za rad u inostranstvu. Moram da priznam da smo u prvom čitanju ovog člana nekako prešli preko stava 3, jer je bilo nejasno da li se iza toga kriju neke agencije koje će biti osnovane u inostranstvu kao isturena odeljenja naše Nacionalne službe ili su to ove agencije koje su u privatnom vlasništvu. Došli smo do zaključka da su ovo verovatno te agencije koje će kao isturena odeljenja u inostranstvu zapošljavati radnu snagu iz naše zemlje.
Nije ništa sporno i do sada je tržište rada posredovalo u zapošljavanju u inostranstvu, ali ne znam da li su postojale te kancelarije u inostranstvu. Mislim, gotovo sigurno da nisu, s obzirom na to da bi bilo veoma skupo za našu državu; zakon je restriktivan u odnosu na nezaposlene i u onom delu koji se tiče njihovih prava po osnovu nezaposlenosti, a razlog tome jeste nedostatak para, ništa drugo.
Ako budemo u svim onim zemljama koje su aktuelne za zapošljavanje naše radne snage otvarali agencije ili u gradovima koji su tako interesanttni, onda će to biti veliki namet za naš budžet i našu državu, tako da ukoliko smo pogrešili, ukoliko se to ne odnosi na to, onda ova primedba, obrazloženje uz ovaj amandman, ne stoji. Ali bez obzira na to smatrali smo iz pravno - tehničkih razloga da nije potrebno da se u stavu 3. ponavlja nešto što je već rečeno u članu 2. i to vrlo eksplicitno - "posredovanje za rad u inostranstvu". Dakle, nema potrebe da se u članu 22. ponovo o tome govori kada se objašnjava pojam posredovanja.
Ovako, metodologija samog zakona je ista kao i kod svih ostalih koje dobijamo iz Vlade Srbije, kao da ispod jednog čekića zaista izlaze. Ovde jedino nismo dobili leksikon reči i izraza. Valjda ste toliko imali u vidu da barem ovu problematiku poznajemo, pa nas niste uputili na korišćenje leksikona ili rečnika. Dakle, iz ovog razloga što i sam član 2. govori o posredovanju u zapošljavanju i posebno o posredovanju u zapošljavanju u inostranstvu, nema potrebe da se u članu 22. stav 3. ponovo decidno iznosi.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika želi reč? (Ne.)
Na član 22. amandman je podneo narodni poslanik Išpanovič Ištvan.
Podnosilac amandmana ne želi reč.
Da li neko drugi želi reč? (Ne.)
Na član 23. amandman je podneo narodni poslanik Išpanovič Ištvan.
Da li podnosilac amandmana želi reči? (Ne.)
Da li neko drugi od ovlašćenih učesnika želi reč? (Ne.)
Na član 23. amandman je podneo narodni poslanik Branislav Vakić.
Predstavnik predlagača i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja nisu prihvatili ovaj amandman.
Reč ima narodni poslanik Branislav Vakić.

Branislav Vakić

Dame i gospodo narodni poslanici, sva nezaposlena lica mogu da učestvuju na konkursu za prijem na rad. Međutim, opšta zdravstvena sposobnost je uslov za zasnivanje radnog odnosa. U proteklih 13 godina više desetina hiljada mladih stručnih ljudi je napustilo zemlju zbog nezaposlenosti i rata na prostorima bivše Jugoslavije. Danas je situacija slična, ako ne i gora, gde mladi, pa i oni sa preko 30 godina radnog staža gube posao ili ne mogu da se zaposle. Član 23. ovog zakona postavlja uslov gde kaže da kandidat ne može da učestvuje na konkursu, da je zdravstvena sposobnost potrebna samo za zasnivanje radnog odnosa.
Situacija u kojoj se nalaze naši građani, tj. nezaposlena lica, ljudi koji nemaju dovoljno sredstava za život je sve teža. Ako, pak, nisi saradnik ili simaptizer vladajuće partije ili slučajno politički protivnik, nadaj se gubitku posla kojim se baviš. Takvih primera ima bezbroj. Na primer, kod mene u Nišu, vrh vladajuće partije koja vodi ovu zemlju je iz Niša gde je ogroman broj nezaposlenih i nezadovoljnih građana. Nekadašnji giganti kao što je Elektronska industrija i Mašinska industrija su pred kolapsom, gde više hiljada ljudi ne radi ili je otpušteno.
Međutim, ljudi režima nemaju problema sa zaposlenjem, posebno članovi Demokratske stranke ili Demokratske stranke Srbije, pa čak i njihovi simpatizeri. Primer je selo Čagrovac, opština Gadžin Han, u Nišavskom okrugu, mesto odakle je Zoran Živković, premijer Srbije, gde nema lica da nije uposleno:
Načelnik Niškog SUP-a je čovek penzioner koga su smenili socijalisti, a razlog je početak višstranačja u Srbiji 1999. godine kada je zabranjivao mitinge opozicije, tadašnje opozicije. Na zahtev Zorana Živkovića ponovo je kao penzioner postavljen za načelnika SUP-a.
Niški Dom zdravlja i Gradska bolnica, Uprava opštinska, puno je ljudi koji su nestručni ili su već penzioneri, ali pošto su ljudi režima, njima je posao obezbeđen.
Nažalost, takva se praksa i dalje nastavlja, a dokle će to trajati, to sam Bog zna, ili što mi, srpski radikali, volimo da kažemo - svaki početak ima i svoj kraj. Inače, o statusu nekih članova SRS u ovom parlamentu, pa tu sam i ja, ne želim ovog puta da govorim.