DESETO VANREDNO ZASEDANjE, 03.07.2003.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DESETO VANREDNO ZASEDANjE

2. dan rada

03.07.2003

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:55 do 17:46

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko javlja za reč? (Da.)
Reč ima narodna poslanica Gordana Pop-Lazić, zamenik predsednika poslanike grupe SRS.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Ne znam šta je bila ideja predlagača, kada je u članu 23. koji govori o postupku posredovanja u zapošljavanju, u stavu 2. naveo da Nacionalna služba može, ako postoji sumnja u zdravstvenu sposobnost da uputi nezaposlenog na ispitivanje zdravstvene sposobnosti.
To je praktično neizvodljivo i to je nešto što ne može ni da se toleriše ni prihvati da bilo ko od nas sutra ako ostane bez posla, ode na šalter, a tamo mu neki šalterski radnik kaže - ne deluješ mi baš najzdravije ili nisi baš najčistiji, hajde ti lepo kod lekara. Ne mogu da shvatim uopšte kako ste vi to zamislili da se to uradi, pogotovu kada prilikom zapošljavanja vi morate da odnesete lekarsko uverenje da li imate opštu zdravstvenu sposobnost imate delimičnu zdravstvenu sposobnost za rad, a ako ste invalid, takođe, možete da se zaposlite sa smanjenom radnom sposobnošću i vi dobijate lekarsko uverenje gde sve to lepo stoji.
Dakle, to je uslov za zasnivanje radnog odnosa, ne može da bude uslov za prijavljivanje Nacionalnoj službi, za konkurisanje ili učestvovanje na konkursu. Ja učestvujem na konkursu, nisam zdravstveno sposobna, a oni kažu - izvinite gospođo, nama takvi frustrirani ne trebaju, trebaju nam neki zdraviji i mlađi ili šta ja znam; trudnoća može da bude razlog za mnogo štošta.
Kako će to Nacionalna služba da radi i zašto to ona da radi, jer ovo je krajnje ponižavajuće za nezaposlenog koji je radio, ostao bez posla, dođe da se interesuje, da li ima negde otvorenih radnih mesta, a onda mu tamo neki šalterski radnik kaže - idite ponovo i izvadite zdravstveno uverenje da ste sposobni za rad.
Bilo bi lepo kada biste nam rekli, u obrazloženju to niste rekli, a nismo dobili ni odgovor Vlade povodom naših amandmanima, pa ne znamo zašto se pojedini amandmani ne prihvataju, jer da to imamo, bilo bi nam još lakše da argumentujemo ili da dajemo protivargumente vašim argumentima. Ovak ostaje jedna gola pravna norma koju mi možemo da tumačimo ovako ili onako, a na vama je da nam kažete šta ste zaista time hteli.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč? (Ne.)
Na član 24. amandmane u istovetnom tekstu podneli su narodni poslanik Bratislav Đurić i zajedno narodni poslanici Borislav Pelević, Dragan Markoivć, Petar Petrović, Miloš Lukić, Jelena Maslovara-Ralević i Ana Tasić.
Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja su prihvatili ovaj amandman.
Na član 25. amandman, sa ispravkom zajedno su podneli narodni poslanici: Toma Bušetić, Radojko Petrić, Miomir Ilić, Joca Arsić, Golub Rajić i Hranislav Perić.
Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja nisu prihvatili ovaj amandman.
Podnosilac amandmana želi reč.
Reč ima narodni poslanik Golub Rajić.

Golub Rajić

Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, ispred poslaničke grupe SPS sa kolegama narodnim poslanicima na član 25. sam podneo amandman, sa ispravkom, gde smo predložili da se u ovom članu brišu reči "koji ostvaruje pravo na materijalno obezbeđenje u skladu sa zakonom".
Članom 25. utvrđeno je pravo nezaposlenog koji ostvaruje materijalno obezbeđenje, socijalnu pomoć, da zahteva naknadu troškova za slanje prijava i prevoz koje Nacionalna služba nadoknađuje u skladu sa opštim aktima.
Mi predlažemo da se ovo briše jer je ova odredba diskriminatorska. Njome se odobravaju sredstva za pokrivanje troškova, prijava i prevoza samo nezaposlenima koji ostvaruju pravo na materijalno obezbeđenje, dok ostali nezaposleni koji su inače u još težoj materijalnoj situaciji to pravo nemaju.
Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja nije prihvatio ovaj amandman, kao ni Vlada Republike Srbije. Vladino obrazloženje za neprihvatanje ovog amandmana je da se članom 25. Predloga zakona obezbeđuje zaštita nezaposlenih koji su u najtežoj materijalnoj situaciji, a to su nezaposeni u stanju socijalne potrebe, koji ostvaruju pravo na materijalno obezbeđenje u skladu sa Zakonom o socijalnoj zaštiti i obezbeđivanja socijalne sigurnosti građana; gde je to pravo, na osnovu koga da to pravo imaju lica koja ostvaruju pravo na materijalno obezbeđenje, lica ili porodice koji nemaju prihode ili manje prihode od minimalnih koji obezbeđuju socijalnu sigurnost.
Na taj način Nacionalna služba pokriva troškove tim nezaposlenima. Mi smatramo da, ukoliko bi se ovaj amandman usvojio, broj korisnika bi se proširio, jer ima nezaposlenih koji su u još težem položaju, a pravo na socijalnu pomoć ne uživaju i gde bi im sredstva za pokrivanje troškova, slanja prijava i naknade za prevoz dobro došla.
Predlažem da u Danu za glasanje prihvatite ovaj amandman i ovaj vrlo restriktivan zakon po nezaposlene bar malo poboljšate. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Toma Bušetić, ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe SPS.

Toma Bušetić

Dame i gospodo narodni poslanici, mi smo podneli ovaj amandman, smatramo da je ovaj član 25. diskriminatorski i da sva prava koja se garantuju za lica, koja ostvaruju pravo materijalnog obezbeđenja, treba da uživaju i ostala nezaposlena lica. Uostalom radi se o veoma malim troškovima, to su troškovi, pre svega za pokrivanje slanja prijava za zaposlenje i to su troškovi za javni prevoz radi razgovora o zapošljavanju sa poslodavcima.
Imajući u vidu da će upravo ova služba ili Ministarstvo za ovu godinu ostvariti negde oko šest milijardi dinara prihoda po osnovu doprinosa, kada je reč o izvornim prihodima, da je republičkim budžetom predviđeno oko pet milijardi dotacija, to su veoma značajna sredstva, uz to sigurno da deo kolača od donacija treba da pripadne i ovom Ministarstvu i na taj način će se sklopiti ovaj mozaik - da sva lica koja su nezaposlena, ostvaruju ovo pravo.
Primera radi, u Pomoravskom okrugu od 25.000 nezaposlenih, ovo pravo na materijalno obezbeđenje ostvaruje svega 1.000 ljudi. Prema tome, to je mala cifra. Meni je razumljivo to što ministarstvo želi, ali ovo je diskriminacija, jer svako nezaposleno lice je u veoma teškom finansijskom i materijalnom položaju.
Ministar može da nam kaže, i meni ovde na neki način, pokazuje da se ovi prihodi ne ostvaruju. Naravno, prihodi putem ovih izvornih doprinosa, izvorni prihodi su sve manji i manji. Zašto? Zato što je sve manji broj zaposlenih ljudi, a doprinosi se ostvruju pre svega putem zarada zaposlenih. Što u Srbiji bude manji broj zaposlenih lica, to će biti manji doprinosi i manje sredstava, i kada je reč o Fondu za zdravstveno osiguranje, o Fondu za penzijsko osiguranje, a naravno i kada je reč o ovom Ministarstvu ili o tržištu rada. Mislim da, ako se sagleda činjenica da su ovo ipak mala sredstva, mislim da bi se moglo prihvatiti i da predlagač, predstavnik Vlade prihvati ovaj naš amandman.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč? (Ne.)
- Predlog za izmenu naslova iznad člana 26.
Narodni poslanici Borislav Pelević, Dragan Marković, Petar Petrović, Miloš Lukić, Jelena Maslovara-Ralević i Ana Tasić zajedno su podneli amandman kojim su predložili izmenu naslova iznad člana 26.
Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalja pitanja nisu prihvatili ovaj amandman.
Reč ima narodni poslanik Petar Petrović, zamenik predsednika poslaničke grupe Stranke srpskog jedinstva.
...
Jedinstvena Srbija

Petar Petrović

Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, Stranka srpskog jedinstva je podnela amandman na podnaslov 11. i na član 26. u istovetnom tekstu i tražimo da se predloženi tekst u Predlogu zakona o zapošljavanju, koji glasi: "Posredovanje u zapošljavanju u inostranstvu", zameni tekstom: "Posredovanje za rad u inostranstvu".
Da vas podsetim da ste u članu 2. vi kao predlagač zakona, u stavu 1. tačka 6) upravo kada se govori o poslovima zapošljavanja napisali "posredovanje za rad u inostranstvu". Prema tome, ovo je samo terminološko usaglašavanje sa onim što ste vi predložili u članu 2. tački 6) Predloga zakona, i mislim da ako hoćete da poštujete ono što ste predložili, da budete dosledni u terminima koje upotrebljavate u zakonu, morali biste da prihvatite izmenu u podnaslovu 11. i izmenu u članu 26. Predloga zakona.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč? (Ne.)
Na član 26. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Borislav Pelević, Dragan Marković, Petar Petrović, Miloš Lukić, Jelena Maslovara-Ralević i Ana Tasić.
Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja su prihvatili ovaj amandman.
Podnosioci amandmana ne žele reč. Da li se neko drugi javlja za reč? (Ne.)
Na član 26. amandman je podneo narodni poslanik Išpanovič Ištvan.
Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja nisu prihvatili ovaj amandman.
Na član 27. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Golub Rajić i Nebojša Jović.
Predstavnik predlagača i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja nisu prihvatili ovaj amandman.
Reč ima narodni poslanik Nebojša Jović.

Nebojša Jović

Poštovano predsedništvo, narodni poslanici, gospodine ministre, u ime Socijalističke partije Srbije kolega Golub Rajić i ja podneli smo amandman na član 27. Predloga zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti. Predlažemo da član 27. glasi: "Troškovi posredovanja Nacionalne službe u zapošljavanju u inostranstvu snosi poslodavac ukoliko je strano lice.
Sredstva koja Nacionalna služba ostvari na ovaj način plasiraju se u programe kojima se ostvruju uslovi za otvaranje novih radnih mesta".
Zakonom se uspostavljaju institucije zapošljavanja različite od postojećih; Republički zavod za tržište rada prerasta u Nacionalnu službu zapošljavanja; kao i mogućnost otvaranja privatnih agencija, koje bi obavljale poslove zapošljavanja i njihove usluge bi bile besplatne. U zakonu posebno poglavlje je posvećeno aktivnoj politici zapošljavanja - donesu programe i zaposlena lica će se finansirati iz budžeta Republike.
Član 27. govori o naknadi za posredovanje u zapošljavanju nezaposlenog; posredovanje obavlja agencija uz naknadu od poslodavca. Troškove posredovanja Nacionalne službe i agencije o zapošljavanju u inosranstvu snosi poslodavac.
Mi predlažemo da troškove posredovanja u inostranstvu snosi poslodavac, ali samo ako se radi o stranom licu, a da ako zapošljavanje u inostranstvu, bude preko agencije i Nacionalne službe, traži poslodavac koji je registrovan u našoj zemlji i ujedno je naš poreski obveznik, da on ne snosi troškove posredovanja, jer iz svojih sredstava vrši plaćanje fiskalnih obaveza u korist republičkog budžeta, posebno plaćanje doprinosa za slučaj nezaposlenosti, na taj način a često i u finansiranju rada Nacionalne službe, pa smatramo iz tih razloga da poslodvac ako je domaće lice ne plaća troškove posredovanja prilikom zapošljavanja.