DESETO VANREDNO ZASEDANjE, 03.07.2003.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DESETO VANREDNO ZASEDANjE

2. dan rada

03.07.2003

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:55 do 17:46

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Nemate nikakvih plus tri minuta. Podnosioci amandmana su narodni poslanici Sreten Mitrović i Dragan Jovanović, a Sreten Mitrović označen kao  ovlašćeni predstavnik podnosilaca amandmana.

Toma Bušetić

Gospođo Čomić, do sada nije bilo tako, sada ako mislite da je tako i samo još jednu rečenicu.
Molim vas, ovo pravo u to vreme 2000. godine, u vreme 1998. i 1999. godine i vreme rata, to pravo je ostvarilo oko 50.000 lica i ta prava su sada značajna....
(Predsedavajuća: Četiri minuta.)
.... ako se pogledaju ova prava koja se nude preko ovog Ministarstva i Nacionalne službe ...
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč? (Da.)
Reč ima narodna poslanica Gordana Pop-Lazić, zamenik predsednika poslanike grupe SRS.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Evo, poslanička grupa SRS bi htela da podrži ovaj amandman, jer smo inače navikli da dobijamo od predlagača, odnosno od Vlade ovakve norme gde stoji alternativa, tj. stoji mogućnost. Čim postoji mogućnost, to je dobro tle za neke zloupotrebe, i mislimo da to nije dobro i da ovo treba da se izbriše. Dakle, ne može da stoji - "može da ostvari subvenciju".
Vi ste možda mislili, možda poslodavac neće da traži subvencu. Možda mu nije potrebna, pa ste onda ostavili njemu na volju da on to traži od Nacionalne službe ili da od toga odustane. Međutim, i ako ste to mislili nije dobro da ovako stoji. U svakom slučaju, amandman je zaista opravdan. Na taj način bi značio sigurnost za poslodavca koji zapošljava nekog sa suficitarnim zanimanjem ili za čijim zanimanjem ne postoji ili postoja mala potreba. On bi unapred znao da je oslobođen plaćanja ovih doprinosa u trajanju od 12 meseci.
Ako stoji "može", onda znači da će neko u Nacionalnoj službi da procenjuje da li ta određena firma, odnosno taj poslodavac treba to da ostvari ili ne treba. Mi još jednom savetujemo Vladi da prihvati ovaj amandman, i narodnim poslanicima da u Danu za glasanje odluče u tom pravcu. Amandman ima opravdanja, i što se nas tiče bilo bi dobro da jedanput neko izađe iz Vlade, odnosno ministar da nam kaže zašto neki od ovih amandmana neće da prihvati.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika želi reč?
Reč ima narodni poslanik Vladimir Garčević, ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe SNS.

Vladimir Garčević

Mislim da ovaj amandman ima osnovicu. Poučen iskustvom da sve što može ne mora, sve što treba da zavisi od dobre volje pojedinca, treba eliminisati zakonskim okvirima.
Prema tome, ne sme se ostaviti na terenu pojedincu da odlučuje o tim stvarima. Zakon mora da bude jasan. Ako nešto treba da se uradi, onda se kaže da ima pravo to i to. Iz ovoga se ne vidi osnovica prava. Poučen iskustvima, i u školama i na radnom mestu, gde piše "može", "može", od toga nema ništa. Podležeš volji, a što je najgore podležeš partijskoj volji. Za onoga koji ti je član može, a za onoga drugoga ne može. Molim vas izbegnite to kao vlast, već da se osnovna prava koja ima garantuju zakonom, a onda više nema, nije u pitanju dobra volja nego zakonska osnova.
Sve što je dobra volja, a danas se zapošljava bez školske spreme na terenu, poučeni kako se zasnivaju radni odnosi, šta se sve zapošljava, ako vi to ne vidite ja to vidim na terenu, prema tome, regulišite zakonom, nema ništa "može". Ako ste procenili da "može", onda treba da stoji "ima".
Znači, "ima pravo" na to, i čovek koji traži, onda on ide i realizuje to što "ima pravo". Iz ovoga "može", kada podneseš zahtev, "videćemo". Šta da radi? Da tuži, nema osnova, jer ne piše da ima. Znači, niko ne može ostvariti. Ostaje dobra volja.
Ja vas molim da u ovim zakonima izbegnemo taj deo koji će sutra imati reperkusije na partijske biroe zapošljavanja itd, bez obzira ko je na vlasti. Da jasno definišemo, ako Vlada misli da ima pravo, nema "može", nego "ima".
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika želi reč? (Ne.)

Na član 36. amandman, sa ispravkom, podneo je narodni poslanik Bratislav Đurić.

Vlada je prihvatila ovaj amandman, s tim što je predložila pravno-tehničku redakciju amandmana.

Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja je prihvatio ovaj amandman.

Na član 36. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Borislav Pelević, Dragan Marković, Petar Petrović, Miloš Lukić, Jelena Maslovara-Ralević i Ana Tasić.

Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja nisu prihvatili ovaj amandman.

Da li podnosioci amandmana žele reč? (Ne.)

Da li neko drugi od ovlašćenih učesnika želi reč? (Ne.)
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Narodni poslanik Išpanovič Ištvan podneo je amandman kojim je predložio da se posle člana 36. doda član 36a.

Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja nisu prihvatili ovaj amandman.

Da li podnosilac amandmana želi reč? (Ne.)

Da li se neko drugi prijavljuje za reč? (Ne.)

Na član 37. amandman su zajedno podneli narodni poslanci Rajko Bralić i Joca Arsić.

Predstavnik predlagača i Odbor za rad, boračka i socijalna poitanja nisu prihvatili ovaj amandman.

Da li ima prijava za reč?

Reč ima narodni poslanik Joca Arsić, podnosilac amandmana na član 37. Predloga zakona.

Joca Arsić

Poštovane koleginice i kolege narodni poslanici, Rajko Baralić i ja smo podneli amandman na član 37. u ime SPS-a sa predlogom da se u članu 37. brišu st. 3, 4. i 5. Smatramo da je ovo suvišno da stoji u ovom članu: definicija stručnog osposobljavanja, prekvalifikacije i dokvalifikacije ne treba da se nađu ovde, već treba da se regulišu posebnim pravilnikom. Uobičajeno je da u zakonu i u zakonskim aktima definicije pojedinih pojmova budu ispred i da se dalje u  tekstu i normiranju u zakonu objašnjava koji pojmovi šta znače i na šta se odnose.
Ovde je definicija ova tri pojma stavljena u članu 37. Jedan od razloga, kao što sam rekao, jeste i taj što treba da se nađu na početku, a drugi razlog mislim da je suštinski i bliže potrebi da se ovi termini stručnog osposobljavanja, prekvalifikacije i dokvalifikacije nađu u pravilniku i pravilnikom reguliše i to šta je stručno osposobljavanje, šta je to prekvalifikacija i šta je to dokvalifikacija, po nama je suvišno da se ovaj deo nađe u ovom članu 37, i iz tih razloga smo podneli ovaj amandman. Smatramo da je suvišno da stoji u ovom članu i da ga treba brisati. Ništa ne menja u suštini, ne menja zakon, ne menja suštinu, ne menja ni koncepciju zakona, i mislimo da ima dovoljno razloga da se može prihvatiti, a da se ako ima potrebe za ovim to reguliše pravilnicima.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč? (Ne.)
Na član 37. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Borislav Pelević, Dragan Marković, Petar Petrović, Miloš Lukić, Jelena Maslovara-Ralević i Ana Tasić.
Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja nisu prihvtili ovaj amandman.
Reč ima narodni poslanik Miloš Lukić.

Whoops, looks like something went wrong.