DESETO VANREDNO ZASEDANjE, 03.07.2003.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DESETO VANREDNO ZASEDANjE

2. dan rada

03.07.2003

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:55 do 17:46

OBRAĆANJA

Toma Bušetić

Dame i gospodo narodni poslanici, ministre Milovanoviću, samo jednom da se javim vezano za sve ove predloge, poslovni centri, klubovi, agencije. Mi smo predložili da se sve ove odredbe, ovi naslovi, da se to briše, da te organizacije ne postoje, nikakve vajde niti od agencije niti od klubova, niti od poslovnih centara. Danas u Srbiji nezaposlenost dostiže, odnosno stopa nezaposlenosti dostiže 30%, ministre Milovanoviću.
U Argentini je sa 20% nezaposlenosti došlo do haosa. Zar ne shvatate da je situacija u Srbiji alarmantna, a nema više objašnjenja koja su bila razumljiva. To su sankcije, ratovi, sve je to nametnuto, bez ikakvih razloga, povoda ili su razlozi bili da bi došli vi na vlast. To su ti razlozi bili otprilike, onda da ovi rade sa nama šta god žele.
Evo, juče je poslanik Demokratske stranke rekao jednu istinu vezano za cenu struje. Kaže da su Labus i Dinkić preuzeli obavezu da cena struje treba da bude 15% veća i da to mora da se sprovede.
Ja poslaniku Marinkoviću verujem, Labus i Dinkić su komesari MMF-a i oni moraju da izvrše svaku moguću odluku, to je činjenica. Činjenica je da je i sadašnja vlast, DOS-ovska vlast, zarobljenik tog koncpeta i te politike, a ta politika MMF-a, evo, na delu je i danas ovde. Šta su osnovne odredbe te politike? Gašenje domaće proizvodnje, danas je sve ugašeno. Evo, i "Merimu" će da ugase, u "Cementari" su otpustili već 1.500 i mnoge druge fabrike. Znači, domaća proizvodnja ne sme da postoji. I u "Fabrici kablova" u Jagodini dolaze eksperti i kažu - ne možete vi da povećate proizvodnju. Proizvodnja mora da bude još manja. To je ta politika, taj koncpet.
Drugo, smanjenje socijalnih davanja, to je ovde u vašim zakonima, u svim zakonima, "ograničenja, restrikcije" i novčane naknade i ono kada je bio Zakon o radu, godišnji odmori, plaćanja, sve što manje.
Treća stvar, isto vrlo važna, eliminisanje javnog sektora u privredi, to je ovo sa EPS-om. Ja sam jutros na prelazu razgovarao sa ovim Gerićem, pričali smo veoma korektno i on ne veruje da je taj koncept na snazi. To će tako biti, rasparčavanje, razbijanje i prodaja. To je ovde isto prisutno. Znači, manite se ovih poslovnih centara, klubova, agencija, neće to doneti ništa.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Narodni poslanik Zoran Krasić podneo je amandman kojim predlaže da se naslov iznad člana 47. i član 47. brišu.
Predstavnik predlagača i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja nisu prihvatili ovaj amandman.
Reč ima narodni poslanik Zoran Krasić.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Mi smo ovim amandmanom tražili da se briše ovaj član iz nekoliko razloga:
Prvi razlog je formalno pravne i pravno-tehničke prirode. Ne sme u jednom zakonu u vidu norme da se propisuje nešto što je organizaciona struktura nečega što se formira zakonom, jer praktično, klub za traženje posla postaje zakonska kategorija i zakonska obaveza.
To bi isto bilo kao kada bi zakonom propisali da Zakonom o Elektroprivredi, EPS treba da ima u rudniku mašinsku radionicu, treba vatrogasce, mora da ima železničare, službe obezbeđenja itd.
Zakonom ne može da se ide u organizacionu strukturu nečega, o čemu neću da otvaram temu, ali predlagač posebno i pogrešno navodi kada priča o Nacionalnoj službi kao posebnom obliku organizacije koja se bavi socijalnim osiguranjem. Ima tu nekih razloga, i to u odnosu na fondove PIO, u odnosu na fondove zdravstvenog osiguranja, kada je u pitanju pre svega Nacionalna služba, ali ne otvram tu temu.
Gde je greška? To što je u preporukama Međunarodne organizacije rada, mišljenjima, stavovima, konvencijama napisano da treba edukovati ljude koji traže zaposlenja, kako na najefikasniji način da obezbede to svoje pravo, ne znači da mi to moramo da ugradimo u zakon i da propišemo kao neki organizacioni oblik. Mi u zakonu možemo samo da navedemo, ako se formira neka služba, koji su poslovi u delokrugu rada te službe i naravno, da definišemo pitanja sredstava, kako priliva, tako i korišćenja tih sredstava.
Ovde vi ubacujete kao posebnu zakonsku normu klub za traženje posla, i sada vidite jedan aspurd, ako se pogleda član 51. u kome se govori o javnim radovima. Tu je navedeno da su i javni radovi mogući i u oblastima, odnosno delatnostima: socijalnim, humanitarnim, kulturnim.
U klubu za traženje zaposlenja mogli bi da se angažuju nezaposleni glumci i da se tu osposobljavaju kako da efikasno obezbede neki honorar, jer će neko snimanje filma biti javni rad. Tako i pozorišna predstava postaje delo javnog rada. Otprilike "kontejner".
Ovaj naš amandman treba da usvojite iz jednog prostog razloga što mi ovim amandmanom skrećemo pažnju na član 4. Predloga zakona, gde ste dali pogrešnu definiciju nezaposlenog.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Upozoravam vas na prekoračenje dozvoljenog vremena.
Da li se još neko prijavljuje za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Na član 47. amandmane, u istovetnom tekstu, podneli su narodni poslanici: zajedno Branislav Ivković, Dragan Tomić, Stevan Gudurić, Zoran Nikolić i Vladimir Garčević i zajedno Radojko Petrić, Milan Janković, Joca Arsić, Đura Lazić i Ljubiša Maravić.
Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li ima prijave za reč?
Reč ima narodni poslanik Đura Lazić, u ime podnosilaca amandmana poslaničke grupe SPS-a.

Đura Lazić

Poštovano predsedništvo, kolege i koleginice narodni poslanici, gospodine ministre, i poslanička grupa Socijalističke partije Srbije misli da član 47. treba brisati iz ovog predloga zakona, jer smatramo da je propisana obaveza organizovanja klubova za traženje posla samo novo zamajavanje nezaposlenih, ničemu neće služiti osim uvećavanju u administraciji, i to u trenutku kada stotine hiljada ljudi ostaje bez posla. Katastrofalno,  antisocijalni zakon, Zakon o radu koji ste doneli, Zakon o privatizaciji, doveli su do stravičnih posledica - na stotine hiljada radnika koji ostaju bez posla. Taj antisocijalni sistem zakona pokušavate ovim članom nekako da umijete, da pokrijete, međutim, ne može ta antisocijalna politika nijednim članom da se reši.
Na delu je teška sudbina na stotine hiljada nezaposlenih ljudi. Evo, da vas pitam šta znači ovo, u stavu 2. ovog člana 47? Citiraću ga: "Nezaposleni u klubu za traženje posla stiče znanja, sposobnosti i veštine za traženje posla". Nemojte ministre tako. Ovakva formulacija nikuda ne vodi i praktično neizvodljiva je ova uloga ovih klubova za traženje posla. Koliko će vam klubova za traženje posla u Nacionalnoj službi trebati, kada je u pitanju rešavanje sudbine na stotine i stotine hiljada nezaposlenih ljudi. Ako ostanete i pri tome da tu ulogu treba da vršite i po školama, koliko će ovakvih klubova da vam treba. Zar nije ovo novo uvećavanje administracije i dodatno opterećenje budžeta?! Nije u redu!
Ako ništa drugo, treba prihvatiti naš amandman na član 28. da se briše stav 2. Ovaj član 47. brisati, jer ne odgovara onome čemu je namenjeno. Suština je mnogo ozbiljnija i mnogo teža. Vi ste u obrazloženju rekli da će nezaposleni u klubovima za traženje posla dobiti sve potrebne informacije o slobodnim poslovima. Sve vrste edukacija o tome kako se traži posao, stručne savete, kao i mogućnost da predstavlja svoje znanje i sposobnost poslodavcu. Znači, treba nezaposleni da u određenom klubu, mestu da polažu test pred poslodavcima. To je praktično neizvodljivo. Ispašće radnici kao neka roba za prodaju pred poslodavcima da budu poređani, a poslodavac da odlučuje koga će primiti. Dolazimo u jednu tešku situaciju i mislim da to nije izvodljivo.
Vašim zakonom o radu ...
(Predsednik: Upozoravam vas na prekoračenje dozvoljenog vremena.)
... ostavili ste na desetine hiljada radnika iz privrede Kosova i Metohije bez posla, bez prava na nadoknadu, a ovim zakonom dodatno eliminišete te radnike mogućnosti da ostvare neku nadoknadu da bi preživeli.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi prijavljuje za reč?
Reč ima narodni poslanik Gordana Pop-Lazić.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Poštovane kolege, mi zaista smatramo da je ova odredba potpuno suvišna, bez obzira što nam je predlagač rekao da u uporednoj pravnoj praksi to postoji i da se pokazalo kao najefikasniji program aktivne politike zapošljavanja.
Ali, ako pođemo od toga šta ti klubovi rade, i da u njima mora da rade profesionalci, stalno zaposleni u Nacionalnoj službi, u njima nezaposleni treba da steknu neka znanja i neke sposobnosti i veštine za traženje posla. Ja sada stvarno ne znam koja su to znanja, sposobnosti i veštne.
Šta će tu ti predavači da nas nauče? Da vam kažu da suknja mora da bude dva prste ispod kolena ili iznad kolena, šminka mora da bude neupadljiva, za muškarce, recimo, kravata obavezna, kada se pojavljuje kod poslodavca, ne treba da bude širok osmeh, nego blagi osmeh, da zračiti optimizmom, siguran korak. Gledajte da oponašate poslodavca. Ako on gestikulira rukama, gestikulirajte i vi, i na taj način će on prepoznati sebe i bićete prihvatljivi za njega.
Zaista pravimo farsu od ovoga, zamajavamo i ponižavamo nezaposlene. Svako se ponaša u skladu sa svojim obrazovanjem, vaspitanjem. Ja ne verujem da bilo ko ode da traži posao, a da ne želi da predstavi sebe u najboljem svetlu. A sada dodatne neke edukacije od strane nekih koji ne znam na osnovu čega će imati neki sertifikat da su oni sposobni da nas edukuju, koji će to profili zanimanja biti. Očigledno je da to negde postoji. Pa hajde sada, "digla žaba nogu da se i ona kuje, pošto je videla da ju je konj podigao". Nemojte da radimo tako!
Kada pišemo neki zakon treba prvo da znamo gde smo, šta smo, šta hoćemo, da ne pravimo od toga farsu, jer ništa ne znači jedna norma manje ili više, ali ovo doprinosi neozbiljnosti samog zakona, i iz tog razloga smo tražili da se ta odredba briše - i bilo bi dobro da ministar progovori neku reč na ove naše amandmane, da nam kaže zašto nešto ne može, zašto može, i da stane barem iza svog zakona, ako ništa drugo.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Na član 47. amandmane, u istovetnom tekstu, podneli su narodni poslanik Bratislav Đurić i zajedno narodni poslanici Borislav Pelević, Dragan Marković, Petar Petrović, Miloš Lukić, Jelena Maslovara-Ralević i Ana Tasić.
Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja su prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor nije dao mišljenje.
Na član 48. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Branislav Ivković, Dragan Tomić, Stevan Gudurić, Zoran Nikolić i Vladimir Garčević.
Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li ima prijavljenih za reč o ovom amandmanu?
Reč ima narodni poslanik Vladimir Garčević, ovlašćeni predstavnike poslaničke grupe SNS i predstavnik podnosilaca amandmana, tako da je ukupno vreme za izlaganje šest minuta.

Vladimir Garčević

Uvom članu se kaže da nezaposleni koji posredstvom Nacionalne službe ili na drugi način dobije posao van mesta boravka može, po ko zna koji put to - može, da ostvari pravo na jednokratnu novčanu pomoć za naknadu putnih troškova i troškova preseljenja.
Postavlja se osnovno pitanje kada će to - "može", biti ostvareno. Od čega to "može" da zavisi? Da li će nekom uredbom ili aktima Nacionalne službe biti regulisano jednako pravo za sve ili će se "može" tretirati prema volji: za mene - "može", za drugog - "ne može". Prema tome sve što je pod - "može" dovodi se u situaciju da se stavljaju nezaposleni u neravnopravan položaj. Nekom ćemo procenici da se zaposli u mestu boravka, dvoje traže, jednom ćemo odobriti a drugom nećemo.
Tu se postavlja osnovno pitanje: da je ovde rečeno da će Nacionalna služba utvrditi kriterijume ko može ostvariti to pravo ja bih to prihvatio jer su ti kriterijumi jednaki za sve koji posao dobijaju. Pa valjda ljudi treba ovde da se bore, poslanici, da se svim građanima omoguće ravnopravni uslovi u traženju posla.
Međutim, izgleda kada je čovek na vlasti onda je jedno, a kada je u opoziciji onda je drugo, pa kada se promene uloge opet će da kuka onaj ko je u opoziciji u odnosu na onoga ko je u vlasti. Mislim da treba ovde da se uradi sledeće: da se jasno i decidirano kaže da se vidi u stvari koje je to pravo koje "može" da ostvari svaki nezaposleni. Zašto da bežimo od toga. Zašto stvaramo mogućnost da se u Beogradu može ostvariti, u drugom mestu ne može, da je to slobodna procena i zašto jednom ne idemo ka pravnim aktima koja bi dovela sve nezaposlene u isti položaj, da ne zavise od službe koja to treba da procenjuje.
Da je ovde stavljeno da će Nacionalna služba utvrditi kriterijume onda bi to meni bilo jasno i onda ne bih izlazio za govornicu i ne bih podnosio amandman. Ovako, predlažem da Vlada Srbije razmisli dobro oko ovog dela jer će se to sutra na terenu vratiti nama, ali dok ne dođe do Vlade biće to kasno, jer do Vlade kasno stižu stvari, puno vremena prođe na terenu.
Treba da znate da je nezadovoljstvo veliko i da ćete ovim zakonom još i više da ga povećavate i da iritirate one koji to rade - snosiće odgovornost. Mislim da ovaj zakon i ostavljanje ovakvih slobodnih procena neće doprineti stabilnosti Srbije. Neće doprineti! Stabilnosti Srbije može doprineti samo proizvodnja i jednak tretman za sve nezaposlene. Ovaj zakon to ne daje!
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko javlja za reč? (Ne.)        Na član 48. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Radojko Petrić, Milan Janković, Joca Arsić, Đura Lazić i Ljubiša Maravić.
Vlada i odbor za rad, boračka i socijalna pitanja nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li u ime podnosioca neko želi reč? Izvolite, reč ima narodni poslanik Joca Arsić.